PanosBat

Νεοφερμένος

Ο PanosBat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φετος έδωσα πανελλήνιες και συγκέντρωσα 15.000 μόρια και κάτι. Περνάω σε αρκετές σχολες και είμαι θετική κατεύθυνση με βιολογία. Κυνηγούσα τα βιολογικά και θα με ενδιέφερε και η μοριακή της Αλεξανδρούπολης Αλλά φυσικά δεν τις πιάνω. Οι σχολές που δήλωσα δεν με ελκύουν παρόλα αυτά όλοι με αποτρεπουν να ξαναδωσω αν και το θέλω γιατί πιστεύω ότι μπορώ και αντέχω. Να ξαναδωσω ;
Εφόσον θες εσύ η ίδια να ξαναδώσεις, ξαναπροσπάθησε. Είναι κρίμα να συμβιβαστείς με μία σχολή, η οποία πιθανόν δεν θα σου ελκύει το ενδιαφέρον. Κι εγώ φέτος έδινα δεύτερη φορά πανελλήνιες και εν τέλει νιώθω πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Η δεύτερη χρονιά θα είναι για σένα σίγουρα πολύ καλύτερη, το πιστεύω. Μόνο και μόνο που δεν έχεις το σχολείο είναι μεγάλη υπόθεση, ενώ ταυτόχρονα έχεις και ελεύθερο χρόνο να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν. Και το κυριότερο είναι ότι θα ξαναπεράσεις την ύλη,ενώ ήδη την έχεις ξαναδεί και θα εντοπίσεις τις αδυναμίες σου με ωριμότητα. Μόνο θετικά αποτελέσματα θα έχεις!!!:thumbsup:
 

Demy25

Νεοφερμένος

Η Demy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εφόσον θες εσύ η ίδια να ξαναδώσεις, ξαναπροσπάθησε. Είναι κρίμα να συμβιβαστείς με μία σχολή, η οποία πιθανόν δεν θα σου ελκύει το ενδιαφέρον. Κι εγώ φέτος έδινα δεύτερη φορά πανελλήνιες και εν τέλει νιώθω πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Η δεύτερη χρονιά θα είναι για σένα σίγουρα πολύ καλύτερη, το πιστεύω. Μόνο και μόνο που δεν έχεις το σχολείο είναι μεγάλη υπόθεση, ενώ ταυτόχρονα έχεις και ελεύθερο χρόνο να κάνεις πράγματα που σου αρέσουν. Και το κυριότερο είναι ότι θα ξαναπεράσεις την ύλη,ενώ ήδη την έχεις ξαναδεί και θα εντοπίσεις τις αδυναμίες σου με ωριμότητα. Μόνο θετικά αποτελέσματα θα έχεις!!!:thumbsup:


Ευχαριστώ πολύ μου έδωσες κουράγιο:thumbsup:
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχουμε κάποιο νέο για το πως θα γίνει η εξέταση των αποφοίτων? Είμαι αποφοιτη του 17', όμως έχω δώσει πανελλήνιες και το 2019. Κάποιοι λένε θα δώσω με το νέο (λόγω του οτι τελείωσα το 2017), άλλοι με το παλιό (λογω πανελληνίων το 2019). Άκρη δε βγαίνει και μπαίνει ο Σεπτέμβριος :( :worry:
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχουμε κάποιο νέο για το πως θα γίνει η εξέταση των αποφοίτων? Είμαι αποφοιτη του 17', όμως έχω δώσει πανελλήνιες και το 2019. Κάποιοι λένε θα δώσω με το νέο (λόγω του οτι τελείωσα το 2017), άλλοι με το παλιό (λογω πανελληνίων το 2019). Άκρη δε βγαίνει και μπαίνει ο Σεπτέμβριος :( :worry:

Έλα και γω δίνω Μετά από 3 χρόνια με το ΝΕΟ δίνουμε εγγυημένα το ρώτησα στο σχολείο μου
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Έλα και γω δίνω Μετά από 3 χρόνια με το ΝΕΟ δίνουμε εγγυημένα το ρώτησα στο σχολείο μου
Αμα δινουμε με το νεο αυτοι που ειχαμε βιολογια γενικης απο θεωρητικη η οικονομικα που πλεον εχει μπει μονο στην θετικη πως δινουμε λοιπον???
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Αμα δινουμε με το νεο αυτοι που ειχαμε βιολογια γενικης απο θεωρητικη η οικονομικα που πλεον εχει μπει μονο στην θετικη πως δινουμε λοιπον???

Πλέον μόνο 1 πεδίο υπάρχει διαθέσιμο
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Λογικα θα ξερουν στο σχολειο. Ομως απο οσο ειδα, φετος η γενικης και η κατευθυνσης βιολογια ειναι μαζι
 
Τελευταία επεξεργασία:

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γεια σας!!

Φετος (αν οντως δωσω με το παλιο συστημα) σκοπευω να ξανα δωσω πανελληνιες για δευτερη φορα, με πρωτη το 2018!Μιας και δεν περασα εκει που ηθελα ξεκινησα μια αλλη σχολη ωστοσο θελω πολυ να πιασω τον στοχο μου.Ηθελα λοιπον οσοι σκοπευουν να ξανα δωσουν η εχουν δωσει ξανα στο παρελθον πανω απο μια φορες να μου δωσουν συμβουλες για σωστο διαβασμα τωρα που δεν θα εχω το σχολειο.Να σημειωσω πως ειμαι στην θεωρητικη κατευθυνση με βιολογια γενικης ,θα παρακολουθω παραλληλα την σχολη μου και δεν θα κανω καποιο φροντιστηριο κατα πασα πιθανοτητα.Οτι συμβουλες,προγραμμα εμπειριες η οτιδηποτε αλλο εχετε θα μου ηταν χρησιμο.Θα χρησιμοποιω κ βοηθηματα οποτε αν εχετε να προτεινετε καποιο!
 

monkiwi

Νεοφερμένος

Ο monkiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Υπάρχουν αμέτρητα θέματα με τις λύσεις τους στο διαδίκτυο, αυτό σίγουρα θα σε βοηθήσει. Εγώ στην ουσία 6 μήνες διάβασα, κι ενώ πέρυσι είχα γράψει 2 στα πάντα εκτος από Γλώσσα, φέτος δεν είχα κανένα πρόβλημα να μπω στην 2η σχολή επιλογής μου, και θα μπορούσα και καλύτερα αν δεν άφηνα όλη την ύλη του ΑΟΘ για την τελευταία εβδομάδα.... Προσωπικά πλέον ήμουν πιο αποφασισμένος και τα μαθήματα ξαφνικά φαινονταν πιο κατανοητά, ίσως λόγω ηλικίας. Βέβαια παράλληλα είχα γραφτεί και σε ΕΠΑΛ απ'όπου βρέθηκε μια εξαιρετική καθηγήτρια που εθελοντικά με βοήθησε με τα μαθηματικά απο Γενάρη μέχρι Ιούνη, οπότε ίσως μιλάω απο προνομιακό σημείο. Σίγουρα όμως αξίζει τον κόπο κατά τη γνώμη μου. Αρκει να το θέλεις :happy:

Βοηθηματα χρησιμοποίησα ότι βρηκα τσάμπα ειτε μεταχειρισμένο ειτε επο την τοπική βιβλιοθήκη. Έτυχε να είναι όλα του Σαββάλα και με βόλεψαν αρκετά, αλλά πιστεύω δεν είναι απαραίτητα μέχρι το σημείο που έχεις τελειώσει την ύλη των σχολικών βιβλίων και ψάχνεσαι για πιο εξεζητημένα θέματα. Παρ'όλα αυτά έχουν πολλές χρήσιμες σημειώσεις και θα σε βοηθήσουν με κεφαλαια που μπορεί αλλιώς να σε δυσκολευαν ιδιαίτερα. Πιστεύω πως γενικά αξιζει τον κόπο να το προσπαθήσεις!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιά μαθήματα δίνεις, έχω μπερδευτεί λίγο με τα συστήματα. Πάντως αν και υπάρχουν αρκετά πράγματα που μπορείς να δουλέψεις μόνη σου, κάποια άλλα, εφόσον δεν θα έχεις και το σχολείο δυσκολεύομαι να δω πως μπορείς να τα καλύψεις.
Δηλαδή ναι, ιστορία αν οργανωθείς μπορείς να διαβάσεις και να βγάλεις την ύλη και μόνη σου(μια λύση είναι να φτιάξεις ένα πρόγραμμα με βάσει το πότε θέλεις να τελειώσεις την ύλη και να βγάλεις το πόσο θα πρέπει να διαβάζεις ανά βδομάδα. Αναλόγως και πόσο καλά τα είχες μάθει/πόσο τα θυμάσαι βλέπεις και πόσο μπορείς να προχωράς.) και μπορείς να βρεις και πηγές. Το πρόβλημα είναι το ποιός θα σου διορθώνει αυτές τις πηγές ή τις εκθέσεις/πριλήψεις σου. Αντίστοιχα, στα αρχαία μπορείς να βρεις υλικό για γνωστό, να δουλέψεις μόνη σου γραμματική και να βρεις ασκήσεις online που θα διορθώνονται αυτόματα, αλλά ίσως να χρειαστείς κάποιον να σε βοηθάει στο άγνωστο να ελέγχει τουλάχιστον τις μεταφράσεις σου κτλ.
 

sofia.kp

Νεοφερμένος

Η sofia.kp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιά μαθήματα δίνεις, έχω μπερδευτεί λίγο με τα συστήματα. Πάντως αν και υπάρχουν αρκετά πράγματα που μπορείς να δουλέψεις μόνη σου, κάποια άλλα, εφόσον δεν θα έχεις και το σχολείο δυσκολεύομαι να δω πως μπορείς να τα καλύψεις.
Δηλαδή ναι, ιστορία αν οργανωθείς μπορείς να διαβάσεις και να βγάλεις την ύλη και μόνη σου(μια λύση είναι να φτιάξεις ένα πρόγραμμα με βάσει το πότε θέλεις να τελειώσεις την ύλη και να βγάλεις το πόσο θα πρέπει να διαβάζεις ανά βδομάδα. Αναλόγως και πόσο καλά τα είχες μάθει/πόσο τα θυμάσαι βλέπεις και πόσο μπορείς να προχωράς.) και μπορείς να βρεις και πηγές. Το πρόβλημα είναι το ποιός θα σου διορθώνει αυτές τις πηγές ή τις εκθέσεις/πριλήψεις σου. Αντίστοιχα, στα αρχαία μπορείς να βρεις υλικό για γνωστό, να δουλέψεις μόνη σου γραμματική και να βρεις ασκήσεις online που θα διορθώνονται αυτόματα, αλλά ίσως να χρειαστείς κάποιον να σε βοηθάει στο άγνωστο να ελέγχει τουλάχιστον τις μεταφράσεις σου κτλ.
Ρωτησα πολλους εκπαιδευτικους και μου ειπαν οτι δινω με αυτο που ειχα δωσει πρωτη φορα αρα εκθεση βιολογια γενικης αρχαια κ ιστορια.Ιστορια κ βιολογια δεν με αγχωνουν ιδιαιτερα εκθεση δεν θα γραφω απλα πολυ καλο διαβασμα θεματικες θεωρια κ ασκησεις.Οσο για τα αρχαια το γνωστο δεν το φοβαμαι πολυ το αγνωστο ειναι αυτο που με βαζει σε σκεψεις
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Ρωτησα πολλους εκπαιδευτικους και μου ειπαν οτι δινω με αυτο που ειχα δωσει πρωτη φορα αρα εκθεση βιολογια γενικης αρχαια κ ιστορια.Ιστορια κ βιολογια δεν με αγχωνουν ιδιαιτερα εκθεση δεν θα γραφω απλα πολυ καλο διαβασμα θεματικες θεωρια κ ασκησεις.Οσο για τα αρχαια το γνωστο δεν το φοβαμαι πολυ το αγνωστο ειναι αυτο που με βαζει σε σκεψεις

Με το ΝΕΟ δίνεις δεν υπάρχουν 2 συστηματα
 

Coolcat

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Έδωσα φέτος 2η φορά πανελλαδικές και ξεκίνησα το διάβασμα τον Μάρτιο. (πολύ αργά γιατί άργησα να το πάρω απόφαση :wall:) Έψαχνα για καθηγήτρια να κάνω ιδιαίτερα και δεν έβρισκα καμία να έχει χρόνο!
Γενικά η συμβουλή μου είναι να χωρίσεις την ύλη ανάλογα με τον χρόνο σου ώστε να τη βγάλεις όλη τουλάχιστον μια φορά και να προλάβεις να κάνεις σίγουρα και μια επανάληψη. Από τη στιγμή που θα έχεις ενα καλό πρόγραμμα, το πιο σημαντικό είναι να το ακολουθήσεις πιστά! (Για εμένα αυτό ήταν και το πιο δύσκολο διότι δεν είχα κάποιον "από πάνω μου" να με πιέζει και όλο άφηνα πράγματα που βαριόμουν να κάνω, με αποτέλεσμα να μην μου βγαίνει ο χρόνος στο τέλος)
Υλικό που θα σε βοηθήσει μπορείς να βρεις σε αυτό το site: www.study4exams.gr
Για το άγνωστο συγκεκριμένα, δώσε βάση στη γραμματική, σε επίθετα, ουσιαστικά, αντωνυμίες και τέτοια που είναι και τα πιο εύκολα και φυσικά το λύω σε όλες τις κλίσεις πρέπει να το ξέρεις νεράκι!:girl_angel: Αυτά είναι τα πολύ βασικά και σίγουρα θα πέσει κάτι από αυτά έτσι θα πάρεις εύκολα τα μόρια. Όσο για τα υπόλοιπα σε γραμματική και συντακτικό προσπάθησε να μάθεις καλά όσα περισσότερα μπορείς και μην αγχωθείς με τα πολύ δύσκολα, είναι και αυτά που πέφτουν και πιο σπάνια! (Είναι κρίμα να χάσεις από τα εύκολα, έτσι έκανα και εγώ την πρώτη φορά που έδωσα, είπα σιγά αυτά τα ξέρω και την πάτησα :cray:)
Στο άγνωστο θα σε βοηθήσει αυτό το site: https://www.lexigram.gr/lex/arch/
Μπορείς να κλίνεις μόνη σου ρήματα κτλ και μετά να βρίσκεις εκεί τη σωστή κλίση και να τα διορθώνεις.
Άμα το πάρεις σοβαρά και διαβάζεις συστηματικά μπορείς να κάνεις καλή προετοιμασία και χωρίς φροντιστήριο! Εγώ έβγαλα φέτος 2000 μόρια παραπάνω από πέρσι και πέρασα στην 1η μου επιλογή με μόνο 3 μήνες προετοιμασία!
Σου εύχομαι επιτυχία και καλή δύναμη!:thumbsup:
 

Ioanna20

Νεοφερμένος

Η Ioanna20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Θα ηθελα καποιες συμβουλες σχετικα με το 3ο πεδιο...και γενικοτερα ποσο αλλαξε ο βαθμος σας απο την πρωτη στην δευτερη χρονια;
 

monkiwi

Νεοφερμένος

Ο monkiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
...........μπερδεύτηκα και στην ουσία πόσταρα 2 φορές το ίδιο πράγμα νομίζοντας πως βρίσκομαι σε άλλο θρεντ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stilvie

Νεοφερμένος

Η Stilvie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχουμε κάποιο νέο για το πως θα γίνει η εξέταση των αποφοίτων? Είμαι αποφοιτη του 17', όμως έχω δώσει πανελλήνιες και το 2019. Κάποιοι λένε θα δώσω με το νέο (λόγω του οτι τελείωσα το 2017), άλλοι με το παλιό (λογω πανελληνίων το 2019). Άκρη δε βγαίνει και μπαίνει ο Σεπτέμβριος :( :worry:


Θα δωσεις με το παλιο γιατι μετραει μονο η τελευταια φορα που εδωσες. Αν εδωσες το 2019 αυτη μονο υπολογιζεις. Οποτε δινεις με το παλιο.
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Θα δωσεις με το παλιο γιατι μετραει μονο η τελευταια φορα που εδωσες. Αν εδωσες το 2019 αυτη μονο υπολογιζεις. Οποτε δινεις με το παλιο.
Πήρα το πρωί στο Υπουργείο και ρώτησα. Μου ειπαν οτι δεν γνωρίζουν και οτι περιμένουμε την ανακοίνωση της Υπουργού:mpliaks:
 

Vasilis2000kak

Νεοφερμένος

Ο Vasilis2000kak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Θα ηθελα καποιες συμβουλες σχετικα με το 3ο πεδιο...και γενικοτερα ποσο αλλαξε ο βαθμος σας απο την πρωτη στην δευτερη χρονια;
Το 2018 έγραψα 17.543 και περασα Βιοχημικο λαρισα (πήγα 2 μερες), φετος εγραψα 18.299 και περασα Ιατρικη λαρισα. Θέλει κανονικό διάβασμα από Οκτώβριο, να αλλάξεις βοηθήματα για να κάνεις νέα πράγματα και να κανεις σε τμήμα φροντιστηρίου με άτομα που έχουν ίδιους στόχους με σένα για να έχεις αυτογνωσία και έλεγχο της κατάστασης. Εμβάθυνση στην ύλη ειδικά βιολογία και ψάξιμο στο ίντερνετ και στο YouTube. Να κατέχεις το αντικείμενο Όχι να αποστηθίζεις απλα 90 σελίδες βιβλίο. Βλέπεις που υστερεις και διορθώνεις τα λάθη της πρώτης χρονιάς. Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλη δύναμη!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top