Πανελλήνιες 2020 με το παλιό σύστημα

Stilvie

Νεοφερμένος

Η Stilvie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει τι γινεται με τους αποφοιτους και το νεο συστημα εξετασεων. Καποιος δηλαδη που εδωσε φετος στην ομαδα ανθρωπιστικων σπουδων με λατινικα εκθεση αρχαια και ιστορια, αν θελει να ξαναδωσει θα δωσει τα ιδια μαθηματα ή πρεπει να δωσει κοινωνιολογια αντι για λατινικα και εκθεση-κειμενα?
Ευχαριστω.
 

Pull

Νεοφερμένος

Ο Pull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει τι γινεται με τους αποφοιτους και το νεο συστημα εξετασεων. Καποιος δηλαδη που εδωσε φετος στην ομαδα ανθρωπιστικων σπουδων με λατινικα εκθεση αρχαια και ιστορια, αν θελει να ξαναδωσει θα δωσει τα ιδια μαθηματα ή πρεπει να δωσει κοινωνιολογια αντι για λατινικα και εκθεση-κειμενα?
Ευχαριστω.
νομιζω με το ιδιο
 

MaryM

Νεοφερμένος

Η MaryM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπερα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει τι γινεται με τους αποφοιτους και το νεο συστημα εξετασεων. Καποιος δηλαδη που εδωσε φετος στην ομαδα ανθρωπιστικων σπουδων με λατινικα εκθεση αρχαια και ιστορια, αν θελει να ξαναδωσει θα δωσει τα ιδια μαθηματα ή πρεπει να δωσει κοινωνιολογια αντι για λατινικα και εκθεση-κειμενα?
Ευχαριστω.

Όχι το σύστημα αλλάζει σιγουρα δίνει έκθεση με λογοτεχνία αλλά όσο για τα λατινικά και την κοινωνιολογία τίποτα δεν είναι σίγουρο. Μην ξεχνάς ότι είναι διαφορετική και η υλη
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Λατινικα θα δωσει γιατι θυμαμαι οτι οταν αλλαξε το συστημα το 15 ή το 16 δν θυμαμαι μπορουσες να διαλεξεις
 

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Με το νέο σύστημα δίνει, σύμφωνα με τα όσα ξέρουμε μέχρι σήμερα.
 

Stilvie

Νεοφερμένος

Η Stilvie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δηλαδη ενω καποιος εδωσε φετος εκθεση, αρχαια, λατινικα και ιστορια του χρονου θα πρεπει να διαβασει αλλα μαθηματα; Τελεια..
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
γιατι λετε βλακεις στα παιδια και τα αγχωνεται?? Ολοι οι αποφοιτοι θα δωσουν με το παλαιο συστημα , δεν θελει πολυ μυαλο ... εγω πχ εχω μιλησει με την δευτεροβαθμια της περιοχης μου για αυτο το θεμα , αλλα καθειστε και σκεφτειτε πως ενα παιδι το οποιο αποφοιτησε πριν την εφαρμογη του νεου συστηματος και της νεα υλης και δεν εχει διδαχθει την νεα υλη στο σχολειο να δωσει πανελλαδικες με το καινουργιο συστημα?? Επισης απο που εκτος του σχολειου θα προμυθευτει τα νεα βιβλια... Καμια σχεση με το 16 διοτι η υλη ηταν κοινη απλος μπορουσες να διαλεξεις εσυ αν θες διοτι μπορουσες να προτιμουσες τα 7 μαθηματα καθως αν αποτυχεις σε ενα δεν "καταστρεφεσαι" οπως τωρα και επιπλεον ειχες και τους προφορικους βαθμους . Οποτε οι αποφοιτοι θα δωσουν με το συστημα το οποιο εδωσαν απλος οι θεσεις θα ειναι διαφορετικες για καθε σχολη.
 

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
γιατι λετε βλακεις στα παιδια και τα αγχωνεται?? Ολοι οι αποφοιτοι θα δωσουν με το παλαιο συστημα , δεν θελει πολυ μυαλο ... εγω πχ εχω μιλησει με την δευτεροβαθμια της περιοχης μου για αυτο το θεμα , αλλα καθειστε και σκεφτειτε πως ενα παιδι το οποιο αποφοιτησε πριν την εφαρμογη του νεου συστηματος και της νεα υλης και δεν εχει διδαχθει την νεα υλη στο σχολειο να δωσει πανελλαδικες με το καινουργιο συστημα?? Επισης απο που εκτος του σχολειου θα προμυθευτει τα νεα βιβλια... Καμια σχεση με το 16 διοτι η υλη ηταν κοινη απλος μπορουσες να διαλεξεις εσυ αν θες διοτι μπορουσες να προτιμουσες τα 7 μαθηματα καθως αν αποτυχεις σε ενα δεν "καταστρεφεσαι" οπως τωρα και επιπλεον ειχες και τους προφορικους βαθμους . Οποτε οι αποφοιτοι θα δωσουν με το συστημα το οποιο εδωσαν απλος οι θεσεις θα ειναι διαφορετικες για καθε σχολη.


Με την ίδια λογική τότε, και οι απόφοιτοι δεν θα μπορούσαν να εξεταστούν στα πανελλαδικά μαθηματα άλλης κατεύθυνσης. Όμως γίνεται. Επίσης τα βιβλία μπορεί να τα προμηθευτεί κάποιος από το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς του. Είναι μάλιστα και πολύ οικονομικά.

Στο θέμα μας όμως, όπως έχει αφήσει να εννοηθεί το υπουργείο θα εφαρμοστεί παλιό και νέο σύστημα. Ο καθένας οφείλει να ενημερωθεί από το σχολείο του.
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατι λετε βλακεις στα παιδια και τα αγχωνεται?? Ολοι οι αποφοιτοι θα δωσουν με το παλαιο συστημα , δεν θελει πολυ μυαλο ... εγω πχ εχω μιλησει με την δευτεροβαθμια της περιοχης μου για αυτο το θεμα , αλλα καθειστε και σκεφτειτε πως ενα παιδι το οποιο αποφοιτησε πριν την εφαρμογη του νεου συστηματος και της νεα υλης και δεν εχει διδαχθει την νεα υλη στο σχολειο να δωσει πανελλαδικες με το καινουργιο συστημα?? Επισης απο που εκτος του σχολειου θα προμυθευτει τα νεα βιβλια... Καμια σχεση με το 16 διοτι η υλη ηταν κοινη απλος μπορουσες να διαλεξεις εσυ αν θες διοτι μπορουσες να προτιμουσες τα 7 μαθηματα καθως αν αποτυχεις σε ενα δεν "καταστρεφεσαι" οπως τωρα και επιπλεον ειχες και τους προφορικους βαθμους . Οποτε οι αποφοιτοι θα δωσουν με το συστημα το οποιο εδωσαν απλος οι θεσεις θα ειναι διαφορετικες για καθε σχολη.
Δεν ηταν κοινη η υλη.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Δεν έχει βγει ακόμη οριστική απόφαση...

(Σκίζει το υπουργείο παιδείας...)
 

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Μπορώ ως μαθητής που το Σεπτέμβριο του 2019 θα πάει γ λυκείου (και όχι απόφοιτος) να μην δώσει με το καινούργιο σύστημα και να δώσει με το παλιό; Δηλαδή να διαλέξει την κατεύθυνση Ανθρωπιστικών Σπουδών και να δώσει Βιολογία Γενικής; (Έκθεση,Αρχαία,Ιστορία,Βιολογία Γ.Π. μόνο όχι Λατινικά)!

Ή μήπως με το νέο σύστημα στην Α' δήλωση παρότι είναι Ανθρωπιστικών Σπουδών να διαλέξει σχολές του 3ου πεδίου ΧΩΡΙΣ να αλλάξει προσανατολισμό;

Υπάρχει περίπτωση να ξανααλλάξει το σύστημα εισαγωγής με την καινουργια κυβέρνηση;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Μπορώ ως μαθητής που το Σεπτέμβριο του 2019 θα πάει γ λυκείου (και όχι απόφοιτος) να μην δώσει με το καινούργιο σύστημα και να δώσει με το παλιό; Δηλαδή να διαλέξει την κατεύθυνση Ανθρωπιστικών Σπουδών και να δώσει Βιολογία Γενικής; (Έκθεση,Αρχαία,Ιστορία,Βιολογία Γ.Π. μόνο όχι Λατινικά)!

Ή μήπως με το νέο σύστημα στην Α' δήλωση παρότι είναι Ανθρωπιστικών Σπουδών να διαλέξει σχολές του 3ου πεδίου ΧΩΡΙΣ να αλλάξει προσανατολισμό;

Δυστυχώς πιστεύω ότι δεν θα μπορείς να δώσεις με το σύστημα που θα δώσουν όσοι είναι απόφοιτοι...Δεν θα έχετε λογικά τα παιδιά που θα δώσετε το 2020 και είστε Γ λυκείου να διαλέξετε το σύστημα που θα δώσετε...
Έτσι έχω καταλάβει με αυτά που έχουν πει μέχρι στιγμής από τις ανακοινώσεις :give_rose:

Είναι άδικο για τα παιδιά που θέλανε να δώσουν βιολογία γενικής να μην μπορούν να δώσουν από το 2020 επιπλέον μάθημα...ή σαν 4ο μάθημα...
Βέβαια κατάλαβα ότι με αυτό τον τρόπο προσπαθούν να αλλάξουν την αδικία που έγινε φέτος στην θετική (με βιολογία) που έχει κάποιες κοινές σχολές και εξαιτίας των δύσκολων θεμάτων στην θετική μπορεί να περάσουν παιδιά (από το 1ο και 4ο με τα άλλα δύο μάθηματα αντίστοιχα των άλλων κατεύθυνσεων) σε εκείνες τις σχολές.Αυτο βέβαια ισχύει και για τις κοινές σχολές αλλά είναι άλλο θέμα συζήτησης και εκεί θα έπρεπε να γίνει κάτι!

Κοίτα επειδή εγώ έδωσα από το 4ο πεδίο και δεν έδωσα βιολογία γενικής δεν μπορώ να έχω άποψη για το άμα είναι καλό ή όχι και για το άμα είναι αδικία ή όχι...απλά σίγουρα άμα ισχύει αυτό που σου λέω (δηλ. ότι δεν θα μπορείς να δώσεις επιπλέον μάθημα για κάποιες σχολές με βιολογία/ή να δώσεις ως 4ο μάθημα βιολογία) τότε καταλαβαίνω το κάθε αίσθημα αδικίας ή ο,τι άλλο νιώθεις...
Δεν ξέρω τι θα γίνει...
Αν είναι ρώτησε τους καθηγητές σου στο φροντιστήριο ή στα ιδιαίτερα άμα κάνεις ή πάρε τηλέφωνο το υπουργείο παιδείας να ρωτήσεις και εκεί θα έχεις όντως τις σωστές απαντήσεις και όχι κάτι αβέβαιο!
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα ούτε να σε παραπληροφόρησα!
Έγραψα απλά την άποψη μου!
Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Απλά μάθε τι ισχύει όσο πιο γρήγορα μπορείς για να δεις άμα είναι μήπως να αλλάξεις κατεύθυνση!!!

Υπάρχει περίπτωση να ξανααλλάξει το σύστημα εισαγωγής με την καινουργια κυβέρνηση;

Πιστεύω πως ναι,είναι πιθανό γιατί δεν έχει έρθει ακόμα ο Σεπτέμβρης και ίσως κάνουν αλλαγές!Λογικά η ύλη θα είναι αυτή που είπαν εκτός άμα βγάλουν τα επιπλέον που προστέθηκαν και η σχολική χρονιά έχει το πρόγραμμα που είχαμε εμείς η γενιά του 2001...
Κανείς δεν ξέρει ακόμα σίγουρα βέβαια!!!
Να είσαι προετοιμασμένος για όλα!
 

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν έχει βγει ακόμη οριστική απόφαση...

(Σκίζει το υπουργείο παιδείας...)

γιατι λετε βλακεις στα παιδια και τα αγχωνεται?? Ολοι οι αποφοιτοι θα δωσουν με το παλαιο συστημα , δεν θελει πολυ μυαλο ... εγω πχ εχω μιλησει με την δευτεροβαθμια της περιοχης μου για αυτο το θεμα , αλλα καθειστε και σκεφτειτε πως ενα παιδι το οποιο αποφοιτησε πριν την εφαρμογη του νεου συστηματος και της νεα υλης και δεν εχει διδαχθει την νεα υλη στο σχολειο να δωσει πανελλαδικες με το καινουργιο συστημα?? Επισης απο που εκτος του σχολειου θα προμυθευτει τα νεα βιβλια... Καμια σχεση με το 16 διοτι η υλη ηταν κοινη απλος μπορουσες να διαλεξεις εσυ αν θες διοτι μπορουσες να προτιμουσες τα 7 μαθηματα καθως αν αποτυχεις σε ενα δεν "καταστρεφεσαι" οπως τωρα και επιπλεον ειχες και τους προφορικους βαθμους . Οποτε οι αποφοιτοι θα δωσουν με το συστημα το οποιο εδωσαν απλος οι θεσεις θα ειναι διαφορετικες για καθε σχολη.


Αλήθεια νο.1: Οι πανελλήνιες διενεργούνται βάση συγκεκριμένων νόμων.
Αλήθεια νο.2: Ο νόμος καταργείται μόνο με νέο νόμο.
Αλήθεια νο.3: Δεν είμαστε μάντεις να μπορούμε να ξέρουμε τι θα κάνει η νέα κυβέρνηση.

ΑΡΑ, αν θέλουμε να είμαστε έγκυροι και να μη λέμε "βλακεις" στα παιδιά, θα πρέπει να αναφέρουμε ξεκάθαρα ότι ο νόμος Γαβρόγλου το λέει ρητά ότι οι απόφοιτοι θα δώσουν με το νέο σύστημα.

Λογικό; Αν θέλετε τη γνώμη μου, ΟΧΙ.
Σε ΚΑΘΕ αλλαγή συστήματος από όσες έχω ζήσει, δίνονταν η ευκαιρία στους απόφοιτους να δώσουν με το παλιό σύστημα. Σε ΚΑΘΕ αλλαγή συστήματος, το έλεγε ο νόμος που περιέγραφε το σύστημα.

Τώρα, δεν είναι ότι έχουμε μια παράλειψη στο νόμο, δεν είναι ότι το ξέχασαν. Το θυμήθηκαν και το έβαλαν: ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.

Αν αλλάξει κάτι η Κεραμέως... Και αν η γιαγιά μου είχε καρούλια, θα ήταν πατίνι.
 

Demy25

Νεοφερμένος

Η Demy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπερα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει τι γινεται με τους αποφοιτους και το νεο συστημα εξετασεων. Καποιος δηλαδη που εδωσε φετος στην ομαδα ανθρωπιστικων σπουδων με λατινικα εκθεση αρχαια και ιστορια, αν θελει να ξαναδωσει θα δωσει τα ιδια μαθηματα ή πρεπει να δωσει κοινωνιολογια αντι για λατινικα και εκθεση-κειμενα?
Ευχαριστω.
Και εγώ αποφάσισα να ξαναδωσω και το έψαξα πολύ το θέμα. Ειμαι παρόλα αυτά θετικη αλλα ποια η σημασία. Μέχρι πρόσφατα γνωρίζαμε ότι εμείς που ξαναδινουμε θα δώσουμε με νέα ύλη..Παρόλα αυτά από οσο άκουσα με την νέα υπουργό Παιδείας μάλλον θα δώσουμε με το παλιό..ευτυχώς
 

pannnos1992

Νεοφερμένος

Ο pannnos1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Οι παλιοι αποφοιτοι θα μπορουν να δωσουν με το παλιο συστημα,γιατι μονο για τους περσινους ακουω οτι μπορουν.
 

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Οι παλιοι αποφοιτοι θα μπορουν να δωσουν με το παλιο συστημα,γιατι μονο για τους περσινους ακουω οτι μπορουν.


Λογικά όλοι θα έχουν την επιλογή να δώσουν είτε με το νέο είτε μετο παλιό, όπως έγινε και το 2016 (φυσικά με εξαίρεση τους υποψήφιους που θα δώσουν πρώτη φορά του χρόνου, αυτοί θα δώσουν υποχρεωτικά με το καινούριο). Απλώς θέλω να πιστεύω πως οι θέσεις για τους παλαιούς θα είναι διαφορετικές γιατί δεν είναι δίκαιο άλλοι με ένα μάθημα όπως τα λατινικά, που οι περισσότεροι γράφουν καλά, να συναγωνιστουν μαθητές που θα δώσουν για πρώτη φορά ένα αμφίρροπο μάθημα όπως η Κοινωνιολογια. Δεν πιστεύω ότι ο μαθητής θα παίρνει τόσο εύκολα 19 και 20 στην κοινωνιολογια.
 

Stilvie

Νεοφερμένος

Η Stilvie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για οσους επιλεξουν να δωσουν με το παλιο δηλαδη θα υπαρχουν αλλες βασεις;
 

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
ρε παιδιά, εδώ λέει ότι δίνουμε όλοι με το καινούργιο :worry:

https://www.esos.gr/arthra/62461/28-erotiseis-apantiseis-gia-neo-systima-eisagogis-sta-aei-meta-tin-psifisi-toy-neoy

κάτω κάτω στο 21
Αν προσέξεις, το άρθρο δημοσιεύτηκε στις 21/05/2019, δηλαδή πριν την εξαγγελία της νέας υπουργού Παιδείας, πριν και από την έναρξη της θητείας της...
 

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top