19 χρονών και αισθάνομαι ότι γέρασα

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ξέρω θα ακουστεί κουφό τώρα αλλά σε λίγους μήνες γίνομαι 19 χρονών και πραγματικά νιώθω πως έχω γεράσει και με έχει πιάσει μια απαισιοδοξία και ένα άγχος!!

Αισθάνομαι πως έχω χαραμίσει τα ωραιότερα χρόνια της ζωής μου και τώρα είναι αργά να ξεκινήσω το οτιδήποτε.Σκέφτομαι όλα αυτά που δεν έκανα στο δημοτικό και γυμνάσιο και εύχομαι να ξαναγύριζαν τον χρόνο πίσω και να τα έκανα αλλίως.Να πετύχαινα δηλαδή πιο πολλά πράγματα,να μάθαινα πιο πολλές γλώσσες να πήγαινα πιο πολλά ταξίδια.

Στο μυαλό μου είναι καρφωμένο ότι είσαι νέος μέχρι τα 25 και ότι μετά αρχίζει ο κατήφορος! Και επειδή είμαι σχεδόν 19 λέω τι 5 χρόνια έμειναν μόνο!!

Είναι δυνατόν να παθει κανείς κρίση ηλικίας στα 19;!!
Είναι θα μου πείτε.Ιδου η απόδειξη!

Αισθάνεται κανείς άλλος έτσι ή με έχουν βαρέσει οι πανελλήνιες στο κεφάλι;!!????
 

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Το ξέρω θα ακουστεί κουφό τώρα αλλά σε λίγους μήνες γίνομαι 19 χρονών και πραγματικά νιώθω πως έχω γεράσει και με έχει πιάσει μια απαισιοδοξία και ένα άγχος!!

Αισθάνομαι πως έχω χαραμίσει τα ωραιότερα χρόνια της ζωής μου και τώρα είναι αργά να ξεκινήσω το οτιδήποτε.Σκέφτομαι όλα αυτά που δεν έκανα στο δημοτικό και γυμνάσιο και εύχομαι να ξαναγύριζαν τον χρόνο πίσω και να τα έκανα αλλίως.Να πετύχαινα δηλαδή πιο πολλά πράγματα,να μάθαινα πιο πολλές γλώσσες να πήγαινα πιο πολλά ταξίδια.

Στο μυαλό μου είναι καρφωμένο ότι είσαι νέος μέχρι τα 25 και ότι μετά αρχίζει ο κατήφορος! Και επειδή είμαι σχεδόν 19 λέω τι 5 χρόνια έμειναν μόνο!!

Είναι δυνατόν να παθει κανείς κρίση ηλικίας στα 19;!!
Είναι θα μου πείτε.Ιδου η απόδειξη!

Αισθάνεται κανείς άλλος έτσι ή με έχουν βαρέσει οι πανελλήνιες στο κεφάλι;!!????


Εδώ εγώ ενόψει Πανελληνίων ήθελα να πάω να μπαρκάρω, εσύ τουλάχιστον έπαθες μία μίνι κρίση ηλικίας :laugh:
Ξεκάθαρα σε έχει πιάσει το 2ο αγαπητέ Ναθαναήλ :P Ωστόσο, πέρα από την πλάκα, η ζωή δεν τελειώνει στα 25, πολλές φορές αρχίζει τότε :) Έμπαινα και εγώ στο τρυπάκι παλαιότερα να σκέφτομαι και να ανακυκλώνω στο μυαλό μου δυσάρεστες καταστάσεις και ανθρώπους, αλλά συνειδητοποίησα ότι όλος αυτός είναι ένας φαύλος κύκλος. Είναι παιχνίδια που παίζει το άτιμο το μυαλό που δεν μας αφήνει να ηρεμήσουμε βρε αδερφέ :P Κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν, συναναστρέψου με ανθρώπους που ταιριάζετε και γεμίζετε ο ένας με την παρέα του τον άλλον και μην κοιτάξεις ποτέ πίσω :) Κάθε ηλικία έχει την ομορφιά της, τις περισσότερες φορές στα 20 έχεις τη διάθεση και το κουράγιο αλλά δεν έχεις λεφτά, στα 30 και έπειτα έχεις το τελευταίο και όχι σε τέτοιο βαθμό τα πρώτα 2. Άλλωστε, δεν υπάρχουν κανόνες, κάθε άνθρωπος χαράζει το δικό του μονοπάτι και προσπαθεί μέρα με τη μέρα να το κάνει πιο όμορφο ;) Η ηλικία είναι απλά ένα νούμερο (και η φυλακή απλά ένα μέρος θα μου πεις και θα'χεις και δίκιο μουαχαχαχα)

Όσον αφορά στις γλώσσες και τα ταξίδια, έχεις από αυτά να μάθεις ακόμη... οουυυ :thumbsup: Και όποιος νομίζει ότι στα 19 του τα έχει κάνει όλα στην πραγματικότητα δεν ξέρει τίποτα :thumbup: Εξάλλου, βαρετά δε θα ήταν αν όλα τα κάναμε στην υποτιθέμενη ώρα τους; Αν όλα ήταν σε τάξη; Αν ήμασταν όλοι ίδιοι; Αν βιαζόμασταν να μεγαλώσουμε πριν την ηλικία μας; Πάει το σασπένς μετά :P
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εγώ αποφάσισα ότι γέρασα στο 3ο έτος, ώντας 21 χρονών. Για αυτό αποφάσισα να δώσω ξανά εξετάσεις, ώστε να αισθανθώ ξανά 18 χρονών και να κερδίσω έτσι άλλα 3 χρόνια νεότητας. So far so good, που λένε και οι Εγγλέζοι.

Σοβαρά τώρα, δες ποια είναι τα λάθη που θεωρείς ότι έκανες στις μικρότερες ηλικίες και διόρθωσε τα από εδώ και στο εξής. Χρόνος υπάρχει άπλετος και, καθώς θα μεγαλώνεις, θα συνειδητοποιείς ότι όλο και αυξάνεται...
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τι είναι αυτά που λες παιδί μου; Τώρα αρχίζει η ζωή, μεγαλώνεις και ωριμάζεις και παίρνεις σωστότερες αποφάσεις από ότι ο 15χρονος εαυτός σου. Εκμεταλλεύσου τον χρόνο σου όσο καλύτερα μπορείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Παναγιά μου, δεν θα ξανά γύριζα στα 19 μου ο κόσμος να χαλούσε. :gamer:
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο μυαλό μου είναι καρφωμένο ότι είσαι νέος μέχρι τα 25 και ότι μετά αρχίζει ο κατήφορος!


 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Το ξέρω θα ακουστεί κουφό τώρα αλλά σε λίγους μήνες γίνομαι 19 χρονών και πραγματικά νιώθω πως έχω γεράσει και με έχει πιάσει μια απαισιοδοξία και ένα άγχος!!

Αισθάνομαι πως έχω χαραμίσει τα ωραιότερα χρόνια της ζωής μου και τώρα είναι αργά να ξεκινήσω το οτιδήποτε.Σκέφτομαι όλα αυτά που δεν έκανα στο δημοτικό και γυμνάσιο και εύχομαι να ξαναγύριζαν τον χρόνο πίσω και να τα έκανα αλλίως.Να πετύχαινα δηλαδή πιο πολλά πράγματα,να μάθαινα πιο πολλές γλώσσες να πήγαινα πιο πολλά ταξίδια.

Στο μυαλό μου είναι καρφωμένο ότι είσαι νέος μέχρι τα 25 και ότι μετά αρχίζει ο κατήφορος! Και επειδή είμαι σχεδόν 19 λέω τι 5 χρόνια έμειναν μόνο!!

Είναι δυνατόν να παθει κανείς κρίση ηλικίας στα 19;!!
Είναι θα μου πείτε.Ιδου η απόδειξη!

Αισθάνεται κανείς άλλος έτσι ή με έχουν βαρέσει οι πανελλήνιες στο κεφάλι;!!????


Νιώθεις ότι μετά τα 25 αρχίζει κι κατήφορος;Δεδομένου ότι ο ανθρωπος ζει μέχρι τα 85 (μπορεί και 90) έχει μπροστά σου 60-65 χρόνια ζωής.Αρα όχι δεν αρχίζει ο κατηφόρος στα 25.
 

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Σε ίδια φάση ακριβώς βρέθηκα κι εγώ αφού πάτησα τα 20. Τα δε 21 (που είμαι τώρα) θεωρούνται ανεπίσημα landmark για την quarter life crisis. Ένιωθα επί μήνες κυριολεκτικά με το ένα πόδι στον τάφο, και θεωρούσα κιόλας ότι είχα αντιληφθεί κάτι που οι συνομήλικοί μου δεν αντιλαμβάνονταν ή δεν ήθελαν να αντιληφθούν: τα καλά χρόνια πέρασαν, είναι πίσω μας.
Ξέρεις πώς το ξεπέρασα; Συμπτωματικά, σε συζητήσεις με γνωστούς και φίλους μου, από ένα σημείο κι έπειτα, έρχονταν όλοι -ο ένας μετά τον άλλο- και μου 'λέγαν ότι ένιωθαν γέροι, ότι "μεγαλώσαμε", ότι σκέφτονταν πολύ απαισιόδοξα για το μέλλον, κτλ. Απέναντί μου έβλεπα παιδάκια. Και γελούσα. Τους κοροΐδευα. Δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς.
Αργότερα, με είδα καλά στον καθρέφτη. Όχι, επ' ουδενί δεν είχα γεράσει τελικά. Και η μόνη σκέψη που επανέρχεται στο προσκήνιο του μυαλού μου από τότε είναι: "ρε τι χαζά που είμαστε..."
Μη φρικάρεις. Όλα στο μυαλό σου είναι. Αποδέξου ότι τέλειωσε το σχολείο, ότι σε περιμένουν νέες εμπειρίες, φάσεις και σκηνικά - καλύτερα όσων έχουν προηγηθεί, στο εγγυώμαι - και ότι η ζωή σου είναι μπροστά και ολόδική σου. Έστω κι αν θα χρειαστεί, στο εξής, ν' αρχίσεις να αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παιδιά να κάνετε σεξ. Βοηθάει στην κρίση ηλικίας. Τα λέει και ο Ασκητής. Ασκητική ζωή...:hehe:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ το καταλαβαίνω το παιδάκι καθώς είμαι σε άρνηση και έχω βάλει τη γιαγιά μου να λέει ότι είμαι 19 (μοιάζω κιόλας). Μη το σκέφτεσαι πολύ αυτή είναι η λύση. από την ώρα που μπήκα στα 20 είμαι σε κατάσταση κρίσης ηλικίας. :hehe:
 

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Jesus! H καλύτερη ηλικία είναι 20-30. Ξύπνα και απόλαυσε τα χρόνια που έπονται!
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνε παρέα με μεγαλύτερους. :P
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Έλεγα να διαβάσω λίγο για εξεταστική αύριο το πρωΐ, αλλά μετά την ανάγνωση αυτού του thread αποφάσισα να ξυπνήσω στις 6 και να πάω καφενείο
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι αισθανόμουν στα 19, είχε κολλήσει το μυαλό μου στο ότι θα πάψω να είμαι teen (nineteen) και θα γίνω ενήλικη, ενώ δεν αισθανόμουν καθόλου ενήλικη. Ώσπου, αποφάσισα να υιοθετήσω την γραφή twenteen και να σκέφτομαι ότι είμαι ακόμα στα tweens μου ("the irresponsible twenties between childhood and coming of age at thirty-three" των χόμπιτ σύμφωνα με τον Tolkien). Τελείως σαχλή προσέγγιση αλλά, την ημέρα των 20ών μου γενεθλίων, με βοήθησε. Μετά το ξέχασα, με πρόλαβε η καθημερινότητα – και είναι πολύ ωραία και γεμάτη η καθημερινότητα της φοιτητικής ζωής, παρά τις όποιες δυσκολίες της, τυχόν δουλειές, τρεξίματα κλπ.
Απόλαυσέ την!:clapup:
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Να απολαμβάνεις την κάθε στιγμή της ζωής σου και να χαίρεσαι για το τώρα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θυμάμαι στα 19 αγάπησα τη Λένα, που μου λεγε "σιγά, μη ακόμα είμαι παρθένα"
ένα χρόνο στο δεσμό έκανα το φρόνιμο, τι κέρδισα? Φούσκωμα στο παντελόνι μόνιμο.


No thanks. Καλύτερα στα 30.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Προσωπικά κάνοντας έναν απολογισμό ετών, νιώθω ότι έχω ζήσει πολλές διαφορετικές φάσεις την ζωή μου. Δεν νιώθω ότι ο χρόνος περνάει γιατί δεν θέτω χρονικούς στόχους με στασιμότητα. Πιστεύω ότι όσο ζούμε και έχουμε υγεία, πρέπει να πράττουμε. Πολλές φορές αναρωτιέμαι που βρίσκω τόση ενέργεια και δεν τα παρατάω να μείνω στην αποτυχία, γιατί λόγω πολλών αναποδιών έχω αποκτήσει πολλές εικόνες και εμπειρίες.
 
Top