Τμήματα Μετσοβίου Πολυτεχνείου: Βοήθεια στην Επιλογή

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Νομίζω ειναι η καλυτερη εποχή να κανει ο καθένας αυτο που αγαπάει :)

Τρελέ είπες και κατι σωστό!!

Γενικά το τελευταίο που πρέπει να προβληματίζει καποιον υποψήφιο είναι το πόσο δυνατή θα είναι η υπογραφή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Τρελέ είπες και κατι σωστό!!

Γενικά το τελευταίο που πρέπει να προβληματίζει καποιον υποψήφιο είναι το πόσο δυνατή θα είναι η υπογραφή του.

Το σωστό και το λάθος ειναι υποκειμενικό !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το σωστό και το λάθος ειναι υποκειμενικό !

Αν τελείωσες το 4ο εξάμηνο, στανταράκι τρελό διάλεξες ως μάθημα επιλογής τη "Φιλοσοφία της Επιστήμης". Αν τώρα ολοκλήρωσες το πρώτο έτος, πάρε τη φιλοσοφία με 1000-το 'χεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αν τελείωσες το 4ο εξάμηνο, στανταράκι τρελό διάλεξες ως μάθημα επιλογής τη "Φιλοσοφία της Επιστήμης". Αν τώρα ολοκλήρωσες το πρώτο έτος, πάρε τη φιλοσοφία με 1000-το 'χεις.:P

Χαχα εμεις έχουμε φιλοσοφία μαθηματικών οχι γενικα φιλοσοφία :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Κι εγώ έχω υπόψιν μου τη ΣΕΜΦΕ αλλά προβληματίζομαι για την πολύ χαμηλή βάση, η οποία αναμένεται να πέσει ακόμη περισσότερο. Φοβάμαι λοιπόν ότι το επίπεδο των συμφοιτητών ενδέχεται να είναι χαμηλό, με αποτέλεσμα και οι διδάσκοντες να προσαρμόζουν αναλόγως και το επίπεδο της διδασκαλίας. Για τον λόγο αυτό σκέφτομαι όλο και πιο σοβαρά τους Ηλεκτρολόγους-Μηχανικούς Υπολογιστών αλλά και τους Μηχανολόγους ως πολύ αξιόλογες περιπτώσεις. Παρόλ' αυτά πιστεύω ότι το πρόγραμμα σπουδών που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι αυτό της ΣΕΜΦΕ. Βρίσκομαι σε δίλημμα-τρίλημμα!

παλαιο μηνυμα,αλλα διαχρονικη απαντηση
παντως να προσαρμοζουν οι καθηγητες στο φυσικο στο επιπεδο των φοιτητων δεν παιζει βασει στατιστικων..π.χ το φυσικο κρητης που το εχω ψαξει παρα πολυ ειναι τοπ εν τουτοις εχει χαμηλη βαση λογω χαμηλης δεξαμενης ζητησης(βλ νησος) και λιγων αναλογικα αριστουχων συγκριτικα με τα μεγαλα αστικα κεντρα, ομως μολις το 8% των φοιτητων τελειωνει σε 4 χρονια και πολλοι τα παρατανε,αναλογως και στο φυσικο αθηνων...για σεμφε βεβαια δεν εχω υποψιν,δεν τοε χω ψαξει καθολου σχεδον το τμημα αυτο,δεν πιστευω ομως πως αλλαζει κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Οχι δεν το υπέρ καλύπτει . Οπως είπα και πριν δίνει πολυ καλύτερες βάσεις . Έχω ψάξει τον τομέα της λογικής και της Θεωρίας υπολογισμου παρα πολυ . Ομως επειδη έχω την διπλωματική εργασία στο μέλλον , σκέφτομαι και την κρυπτογραφία την οποία τώρα έχω αρχίσει κ ψάχνω σιγα σιγα !

Είμαι μαθητής γ λυκείου και με ενδιαφέρουν αρκετά οι συγκεκριμένοι τομείς. Τελικά τι επέλεξες;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
εφόσον λέει για λογική, θεωρία υπολογισμών και κρυπτογραφία θα στοιχημάτιζα ΗΜΜΥ :P.
Και στο σεμφε ασχολουνται με αυτα γιατι ανηκουν στην τομη εφαρμοσμενων μαθηματικων και πληροφορικη. Γενικα εχω ακουσει οτι χρειαζονται δυνατο υποβαθρο σε αφηρημενη αλγεβρα και διακριτα μαθηματικα, τα οποια μαθαινεις στο μαθηματικο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Και στο σεμφε ασχολουνται με αυτα γιατι ανηκουν στην τομη εφαρμοσμενων μαθηματικων και πληροφορικη. Γενικα εχω ακουσει οτι χρειαζονται δυνατο υποβαθρο σε αφηρημενη αλγεβρα και διακριτα μαθηματικα, τα οποια μαθαινεις στο μαθηματικο.

Πήγαινε επιστήμη υπολογιστών/Πληροφορική ,μπορείς να μάθεις τα απαραίτητα μαθηματικά που θα μάθαινε και ένας μαθηματικός ούτως η άλλως και αποκτάς και γνώσεις για το πως λειτουργούν τα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα σε φυσικό επίπεδο . Εαν θες να εστιάσεις λιγότερο σε θεωρητικά θέματα και να δείς σε βάθος φυσική και μαθήματα σχεδιασμού πήγαινε ΗΜΜΥ.
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Θετικη ειμαι και δινω φετος και μαλλον ΗΜΜΥ θελω να περασω.
Μιας που ανοιξαμε το θεμα με τις σχολες του ΕΜΠ τι εχετε να πειτε για αυτη των χημικων μηχανικων και ειδικοτερα των ναυπηγων μηχανολογων μηχανικων
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Θετικη ειμαι και δινω φετος και μαλλον ΗΜΜΥ θελω να περασω.
Μιας που ανοιξαμε το θεμα με τις σχολες του ΕΜΠ τι εχετε να πειτε για αυτη των χημικων μηχανικων και ειδικοτερα των ναυπηγων μηχανολογων μηχανικων

Για τους χημικούς και τους ΗΜΜΥ δεν μπορώ να σου πω πολλά. Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο να ρωτήσεις για τους ναυπηγούς μπορώ να σου απαντήσω. Αν δεν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία, ξεκίνα από την ιστοσελίδα της σχολής.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top