ΟΠΑ: Όλα όσα πρέπει να ξέρετε

PanahtIstratis

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά μια ερωτηση...
Αν έχεις δηλώσει ένα μάθημα επιλογής για κάποιο εξάμηνο(ΛΟ-ΧΡΗ) και δεν το περάσεις, μπορείς σε ένα χρόνο να δηλώσεις κάποιο νέο μάθημα επιλογής αντι αυτού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά μια ερωτηση...
Αν έχεις δηλώσει ένα μάθημα επιλογής για κάποιο εξάμηνο(ΛΟ-ΧΡΗ) και δεν το περάσεις, μπορείς σε ένα χρόνο να δηλώσεις κάποιο νέο μάθημα επιλογής αντι αυτού;

Ναι :)

Παιδιά μια ερωτηση...
Αν έχεις δηλώσει ένα μάθημα επιλογής για κάποιο εξάμηνο(ΛΟ-ΧΡΗ) και δεν το περάσεις, μπορείς σε ένα χρόνο να δηλώσεις κάποιο νέο μάθημα επιλογής αντι αυτού;

Ναι :)
Ακόμα και να το περάσεις, μπορείς να δώσεις ένα άλλο παραπάνω και να το αντικαταστήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Equilibria. Να προσθέσω ότι υπάρχει το συγκριτικό πλεονέκτημα της γνώσης της λειτουργίας των ευρωπαϊκών θεσμών και του πλαισίου άσκησης ευρωπαϊκών πολιτικών σε σχέση με ένα απλό οικονομικό. Το μεταπτυχιακό στην Ευρωπαϊκή Οικονομική Πολιτική του τμήματος είναι στα υπόψιν μου;)


Γεια σου Dimitri S Χαίρομαι που βλέπω πως ενάμησι χρόνο πριν εκφραζόσουν θετικά για το ΠΜΣ του ΔΕΟΣ στην Ευρωπαϊκή Οικονομική Πολιτική. Είναι ακόμα αυτή η γνώμη σου ? Για μια πάγια άποψη υποτίμησης των ΜΠΣ economics ως προς το εργασιακό κομμάτι, κυρίως αν μιλάω με ανθρώπους του management/marketing μου συμβαίνει, τι λες ? Τεσπα, αποφασισμένος είμαι σε γενικές γραμμές γιατί βάσει προγράμματος σπουδών μου φάινεται το πιο βατό για τα ενδιαφέροντα μου που είναι γύρω από τα οικονομικά και προς διεπιστημονικότερες κατευθύνσεις, ενώ δεν θα ήθελα να κάνω management και marketing με πραγματικά και δύσκολα case study (πχ πραγματική έρευνα αγοράς, πραγματικό conσulting, πραγματική καινοτομία, πράγματα που προπτυχιακά τα ξεπετάς αλλά σε ΜΠΣ υποτίθεται πρέπει να είναι ζόρικα, αλλιώς δεν έχει και νόημα). Επίσης δεν θέλω να έχω με την λογιστική καμία σχέση, ούτε καν να κάνω φορολογική δήλωση, και finance λίγα, στο β εξάμηνο κάποιο επιλογής, ίσως να χρειάζεται και ας μην είναι το καλύτερο μου. Ελπίζω και εργασιακά να μετράει, σε μια εξώστρεφη επιχείρηση, διεθνοποιημένη, πολυεθνική,στο consulting τέτοιων μονάδων ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, ή έστω να μετράει σαν τυπικό έστω προσόν, έχω ένα MSc του ΟΠΑ άρα καλύτερα από το να μην το έχω για μια θέση τέλος πάντων, ότι να ναι. Έχοντας κάνει διοίκηση σε προπτυχιακό επίπεδο πάντως νομίζω έχω μια γενική εικόνα γι όλα τα αντικείμενα της διοίκησης και της οικονομίας και λέω να πάω με το να μου αρέσει αρκετά και ας μην με πάει σε κανέναν σίγουρο γιαπισμό, αν υπάρχει αυτό σήμερα έτσι κι αλλιώς. Γενικά έχω δει πως έχεις εμπεριστατωμένη άποψη και πολύ θα ήθελα να σε ακούσω αν μπορείς και όποιον άλλον συνάδελφο θέλει εννοείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σου Dimitri S Χαίρομαι που βλέπω πως ενάμησι χρόνο πριν εκφραζόσουν θετικά για το ΠΜΣ του ΔΕΟΣ στην Ευρωπαϊκή Οικονομική Πολιτική. Είναι ακόμα αυτή η γνώμη σου ? Για μια πάγια άποψη υποτίμησης των ΜΠΣ economics ως προς το εργασιακό κομμάτι, κυρίως αν μιλάω με ανθρώπους του management/marketing μου συμβαίνει, τι λες ? Τεσπα, αποφασισμένος είμαι σε γενικές γραμμές γιατί βάσει προγράμματος σπουδών μου φάινεται το πιο βατό για τα ενδιαφέροντα μου που είναι γύρω από τα οικονομικά και προς διεπιστημονικότερες κατευθύνσεις, ενώ δεν θα ήθελα να κάνω management και marketing με πραγματικά και δύσκολα case study (πχ πραγματική έρευνα αγοράς, πραγματικό conσulting, πραγματική καινοτομία, πράγματα που προπτυχιακά τα ξεπετάς αλλά σε ΜΠΣ υποτίθεται πρέπει να είναι ζόρικα, αλλιώς δεν έχει και νόημα). Επίσης δεν θέλω να έχω με την λογιστική καμία σχέση, ούτε καν να κάνω φορολογική δήλωση, και finance λίγα, στο β εξάμηνο κάποιο επιλογής, ίσως να χρειάζεται και ας μην είναι το καλύτερο μου. Ελπίζω και εργασιακά να μετράει, σε μια εξώστρεφη επιχείρηση, διεθνοποιημένη, πολυεθνική,στο consulting τέτοιων μονάδων ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, ή έστω να μετράει σαν τυπικό έστω προσόν, έχω ένα MSc του ΟΠΑ άρα καλύτερα από το να μην το έχω για μια θέση τέλος πάντων, ότι να ναι. Έχοντας κάνει διοίκηση σε προπτυχιακό επίπεδο πάντως νομίζω έχω μια γενική εικόνα γι όλα τα αντικείμενα της διοίκησης και της οικονομίας και λέω να πάω με το να μου αρέσει αρκετά και ας μην με πάει σε κανέναν σίγουρο γιαπισμό, αν υπάρχει αυτό σήμερα έτσι κι αλλιώς. Γενικά έχω δει πως έχεις εμπεριστατωμένη άποψη και πολύ θα ήθελα να σε ακούσω αν μπορείς και όποιον άλλον συνάδελφο θέλει εννοείται.

Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον μεταπτυχιακό αλλά φοβάμαι πως ακριβώς λόγω της διεπιστημονικότητας(δίκαιο,ευρωπαικά ζητήματα) είναι λίγο all over the place.Από το μεταπτυχιακό ζητάς την εξειδίκευση και τον προσανατολισμό σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο και ίσως το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν είναι ότι καλύτερο για την αγορά εργασίας ειδικά αν το βασικό πτυχίο δεν είναι κάτι το εφαρμοσμένο όπως η (ομολογουμένως πολύ βαρετή) λογιστική π.χ.
Σαν τυπικό προσόν σίγουρα μετράει αλλά το θέμα είναι να μπορείς να ανταποκριθείς και στις ανάγκες μιας θέσης σε μια επιχείρηση την στιγμή που θα έχεις να ανταγωνιστείς πολλούς που έχουν εντρυφήσει περισσότερο σε business ή finance οι οποίοι με κάποια επιμορφωτικά σεμινάρια μπορούν να κάνουν catch up σε θέματα που αφορούν την ΕΕ(regulations,οδηγίες κλπ).Σίγουρα πάντως τσέκαρε και αυτή τη κατεύθυνση.

Δεν έχω αλλάξει την γνώμη μου για το μεταπτυχιακό και νομίζω πως θα καταφέρει να σου δώσει αυτά που επιθυμείς.Την ικανότητα δλδ ενός all around στελέχους που μπορεί να συμβάλλει με πολλούς τρόπους σε αρκετά ζητήματα(οικονομοτεχνικά,νομικά και διοικητικά μιας που το πτυχίο σου είναι στη διοίκηση) αλλά και την δυνατότητα να διεκδικήσεις με αξιώσεις θέσεις σε διεθνείς οργανισμούς.
Απλά στη δική μου σκέψη,ως πτυχιούχος πλέον και έχοντας περισσότερες εμπειρίες στην αγορά εργασίας,είναι ίσως λίγο πιο κάτω και στρέφομαι περισσότερο σε άλλα fields όπως π.χ η διοίκηση ανθρωπίνων πόρων για μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κάποιος κάποιος

Νεοφερμένος

Ο κάποιος κάποιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, είμαστε πολύ κοντά στο πως το αξιολογούμε μάλλον όχι στην τελική απόφαση μιας και θα πάω για ότι μου φαίνεται πιο εύκολο για να το βγάλω, πάω για την ισοπαλία που λένε, και πιστεύω θα βοηθήσει όσο λες και συ.

πολύ δυνατό το HR το τσέκαρα για μήνες αλλά απέριψα όλα τα ΜΠΣ που λογικά σε βάζουν στο τρυπάκι εργασίες ,έρευνες, μελέτες περιπτώσεως, παίγνια, ανέπτυξε την ηγετική σου ικανότητα, την ομαδική σου δουλειά κλπ κλπ.

την άλλη κατευθυνση έχω σαν επιλογή για πιο εύκολο α εξάμηνο, παίρνεις ένα και η περισσότερα finance στα επιλογής και είναι περίπου το ίδιο, δεν νομίζω να προσλαμβάνουν με όνομα πτυχίου μόνο, να πουν "δεν έχει finance", κοιτάνε μαθήματα, τι στο διάολο

να είσαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Χαίρετε παιδιά! Γνωρίζετε αν το πτυχίο του ΔΕΟΣ θεωρείται Bachelor of Arts (BA) ή Bachelor of Applied Science (BSc) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DestinyGR

Νεοφερμένος

Ο DestinyGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Χαίρετε παιδιά! Γνωρίζετε αν το πτυχίο του ΔΕΟΣ θεωρείται Bachelor of Arts (BA) ή Bachelor of Applied Science (BSc) ;

Στο εξωτερικό όλα τα πτυχία οικονομικών αναγνωρίζονται ως BEc(Bachelor of Economics) η ως ΒΒΑ αν είσαι διοίκηση επιχειρήσεων η management(?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Στο εξωτερικό όλα τα πτυχία οικονομικών αναγνωρίζονται ως BEc(Bachelor of Economics) η ως ΒΒΑ αν είσαι διοίκηση επιχειρήσεων η management(?).

Ευχαριστω για την απαντηση.
Σε κάποιες ερωτησεις για ένα summer school μου δινει τις εξής επιλογές : LLB, BEng, BEd BBA, BA ή BSc :worry:

Ποιο είναι πιο αντιπροσωπευτικό ;

Είναι BSc. Το ειδα να αναγράφεται σε βιογραφικό διδακτόρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DestinyGR

Νεοφερμένος

Ο DestinyGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση.
Σε κάποιες ερωτησεις για ένα summer school μου δινει τις εξής επιλογές : LLB, BEng, BEd BBA, BA ή BSc :worry:

Ποιο είναι πιο αντιπροσωπευτικό ;

Είναι BSc. Το ειδα να αναγράφεται σε βιογραφικό διδακτόρων.

To πιο κοντινό είναι το BBA το οποίο ειναι Bachelor of Administration. Τα άλλα είναι για μηχανικούς/επιστήμονες θετικών και τεχνολογικών σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milkos

Νεοφερμένος

Ο milkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
BSc( Bachelor of Science)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gidovoskos

Νεοφερμένος

Ο Gidovoskos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 69 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
To πιο κοντινό είναι το BBA το οποίο ειναι Bachelor of Administration. Τα άλλα είναι για μηχανικούς/επιστήμονες θετικών και τεχνολογικών σπουδών.

Το ΒΒΑ είναι σε άλλο αντικείμενο.
Ήμουν ανάμεσα σε ΒΑ και ΒSc. Το ΒΑ ειναι σε πιο θεωρητικές σπουδες. Μένει λοιπόν το BSc το οποιο επιβεβαιώνεται και από τα βιογραφικά.
Ευχαριστώ που απαντησες!


Σε ευχαριστω :) :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikolas21

Νεοφερμένος

Ο Nikolas21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σε όλους. Θελω φέτος να δωσω κατατακτήριες για το τμήμα διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας του οπα και θέλω να ενημερωθώ για 2 3 πραγματακια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τι κατάσταση επικρατεί γύρω από το ΟΠΑ? Ειναι τοσο άσχημα όσο το παρουσιάζουν?
 

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Τι κατάσταση επικρατεί γύρω από το ΟΠΑ? Ειναι τοσο άσχημα όσο το παρουσιάζουν?
Είναι υποφερτή η κατάσταση, υπάρχουν μικροπωλητές έξω από το πανεπιστήμιο αλλά δεν σε ενοχλούν, μην σε φοβίζει, το ΟΠΑ είναι πάρα πολύ καλό πανεπιστήμιο, δώσε αξία στις σπουδές σου και μην σε φοβίζει αυτό, όλοι πια το έχουν συνηθίσει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,185 μηνύματα.
Ελπίζω να είναι καλό.



https://www.aftodioikisi.gr/koinoni...kataschethikan-2-500-paketa-lathraia-tsigara/

Ελπίζω η κατάσταση να αλλάξει σύντομα προς το καλύτερο.



Ντροπή ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια να έχει γίνει αποθήκη λαθραίων πράγματων.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Είναι υποφερτή η κατάσταση, υπάρχουν μικροπωλητές έξω από το πανεπιστήμιο αλλά δεν σε ενοχλούν, μην σε φοβίζει, το ΟΠΑ είναι πάρα πολύ καλό πανεπιστήμιο, δώσε αξία στις σπουδές σου και μην σε φοβίζει αυτό, όλοι πια το έχουν συνηθίσει.


Χθες που πήγα δεν είχε μικροπωλητές! :)
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Χθες που πήγα δεν είχε μικροπωλητές! :)


πέρασε η αστυνομία γι αυτό δεν είχε μικροπωλητές. Είναι ωραία όταν μπορείς να περπατήσεις σαν άνθρωπος στην Πατησίων και να μην δημιουργείται κυκλοφοριακή συμφόρηση από τους πάγκους :D.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τι μικροπωλούσαν εκεί; Τα άπαντα της μικροοικονομίας; :hehe:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,185 μηνύματα.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
πέρασε η αστυνομία γι αυτό δεν είχε μικροπωλητές. Είναι ωραία όταν μπορείς να περπατήσεις σαν άνθρωπος στην Πατησίων και να μην δημιουργείται κυκλοφοριακή συμφόρηση από τους πάγκους :D.


Έκανε συλλήψεις, για αυτό. Όπως και σήμερα. :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top