Γερμανική Φιλολογία ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Θα πω το πιο απλό. Τα 4 εκατομμύρια που μαζεύτηκαν εκεί ήταν κορόιδα και οι έξυπνοι πήγαν Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Θα πω το πιο απλό. Τα 4 εκατομμύρια που μαζεύτηκαν εκεί ήταν κορόιδα και οι έξυπνοι πήγαν Θεσσαλονίκη.


Χμμ ναι,σωστη λογικη,αφου εχει μεγαλυτερο πληθυσμο σημαινει πως ειναι η καλυτερη η Αθηνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες για να μπορεί να διατηρεί 4 εκατομμύρια ανθρώπους. Τόσο παράλογο σου φαίνεται;!

Και ποτέ δεν είπα ότι η Αθήνα είναι καλύτερη από τη Θεσσαλονίκη. Μη βάζεις λόγια που δεν είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες για να μπορεί να διατηρεί 4 εκατομμύρια ανθρώπους. Τόσο παράλογο σου φαίνεται;!


το μονο παραλογο ειναι η λογικη σου,ακου εκει επειδη εχει τον μεγαλυτερο πληθυσμο ειναι και καλυτερη η Αθηνα.


Ediτ: Αυτο εννοησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Θα πω το πιο απλό. Τα 4 εκατομμύρια που μαζεύτηκαν εκεί ήταν κορόιδα και οι έξυπνοι πήγαν Θεσσαλονίκη.
Ρε φιλε σε ορισμενα πραγματα η Αθηνα ειναι καλη σε αλλα οχι.Ας πουμε οι αποστασεις και ο χρονος που τρως ειναι μεγαλο κακο.Αντιθετα η Αθηνα μπορει να σου προσφερει πολλες ευκαιριες διασκεδασης ειναι δηλαδη αυτο που λεμε τα παντα ολα πολη:P
Σου εφερα απλα αποια παραδειγματα.
Εγω ξερω οτι το 80%+ των φοιτητων προτιμουν Θεσσαλονικη ανεξαρτητα λογω οικονομικου-μοριων δεν το καταφερνουν..
Αυτα απο μενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
το μονο παραλογο ειναι η λογικη σου,ακου εκει επειδη εχει τον μεγαλυτερο πληθυσμο ειναι και καλυτερη η Αθηνα.


Ediτ: Αυτο εννοησες.

Όχι δεν εννοούσα αυτό. Ό,τι ήθελα να πω το είπα καθαρά.
-----------------------------------------
Ρε φιλε σε ορισμενα πραγματα η Αθηνα ειναι καλη σε αλλα οχι.Ας πουμε οι αποστασεις και ο χρονος που τρως ειναι μεγαλο κακο.Αντιθετα η Αθηνα μπορει να σου προσφερει πολλες ευκαιριες διασκεδασης ειναι δηλαδη αυτο που λεμε τα παντα ολα πολη:P
Σου εφερα απλα αποια παραδειγματα.
Εγω ξερω οτι το 80%+ των φοιτητων προτιμουν Θεσσαλονικη ανεξαρτητα λογω οικονομικου-μοριων δεν το καταφερνουν..
Αυτα απο μενα...

Τώρα μιλάμε σωστά.

80% δεν προτιμούν Θεσσαλονίκη. Αλλά όσοι την προτιμούν, την προτιμούν γιατί είναι πιο ήσυχη σε σχέση με την Αθήνα, και προσφέρει γενικότερα ισότιμες ευκαιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Όχι δεν εννοούσα αυτό. Ό,τι ήθελα να πω το είπα καθαρά.


Χμμ ναι οκ,οτι πεις,δεν το συνεχιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
80% δεν προτιμούν Θεσσαλονίκη. Αλλά όσοι την προτιμούν, την προτιμούν γιατί είναι πιο ήσυχη σε σχέση με την Αθήνα, και προσφέρει γενικότερα ισότιμες ευκαιρίες.
Το ειπες και εσυ πριν πως η Θεσσαλονικη ειναι ο ορισμος της Φοιτητουπολης:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Το ειπες και εσυ πριν πως η Θεσσαλονικη ειναι ο ορισμος της Φοιτητουπολης:iagree:

Ναι, για λόγους που έχω εξηγήσει σε προηγούμενα ποστ. Φαντάσου όμως το 80% των φοιτητών να προτιμούσαν Θεσσαλονίκη. Οι βάσεις των άλλων σχολών θα ήταν πολύ μικρές. Τέσπα, απλά μη λές ανεπίσημα ποσοστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ναι, για λόγους που έχω εξηγήσει σε προηγούμενα ποστ. Φαντάσου όμως το 80% των φοιτητών να προτιμούσαν Θεσσαλονίκη. Οι βάσεις των άλλων σχολών θα ήταν πολύ μικρές. Τέσπα, απλά μη λές ανεπίσημα ποσοστά.
Δεν ειπα πως το 80% που θελει Θεσσαλονικη περναει εκει που θελει κιολας αρα το ποσοστο μικραινει αρκετα:iagree:

Υ.Γ.:Το ποσοστο που λεω ειναι στο περιπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Να προτεινω κατι χωρις να με παραμασετε? Δεν ανοιγετε ενα θεμα κ καντε κ δυμοσκοπηση στην τελικη για Αθηνα κ Θεσσαλονικη? Καντε το αλλα καπου αλλου...Σιγουρα θα ειναι ενδιαφερον κ θα γινει χαμος απο μηνυματα...(θα εχουμε κ τσακωμους:D)...Αλλα σταματηστε αυτο το θεμα μια ωρα τωρα με την Αθηνα κ την Θεσσαλονικη. Το θεμα δεν ανοιξε για σκωτωθειτε εσεις... Μια προταση κανω μην με κραξετε....ΠΑΝΤΩΣ Κ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Να προτεινω κατι χωρις να με παραμασετε? Δεν ανοιγετε ενα θεμα κ καντε κ δυμοσκοπηση στην τελικη για Αθηνα κ Θεσσαλονικη? Καντε το αλλα καπου αλλου...Σιγουρα θα ειναι ενδιαφερον κ θα γινει χαμος απο μηνυματα...(θα εχουμε κ τσακωμους:D)...Αλλα σταματηστε αυτο το θεμα μια ωρα τωρα με την Αθηνα κ την Θεσσαλονικη. Το θεμα δεν ανοιξε για σκωτωθειτε εσεις... Μια προταση κανω μην με κραξετε....ΠΑΝΤΩΣ Κ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!!!
Σωστο αυτο που λες:no1:
Ας κανει καποιος...:)
Να κανουμε και μια δημοσκοπηση:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
μισα μισα 8α βγουν τα αποτελεσματα...μην αγχωνεστε....καθενας με τα γουστα του!!σιγα τωρα!
.........αλλα η αθηνα ειναι καλυτερη...:lol:
χαχαχαχαχαχα ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΝΟΩ!αστειευομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γεια σου ρε Iliaso ταξιδευτή, γυρουλά, πάρτυ animal:D:thanks:
Φαντάζομαι έχεις γυρίσει όλη την Αθήνα και προσωπικά έχεις συμπεράνει ότι η Θεσσαλονίκη προσφέρει ίσες και καλύτερες ευκαιρίες με εκείνες της Αθήνας, σωστά;

Για να το λήξουμε έχω περάσει κοντά στον 1 1/2 χρόνο Αθήνα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korinoula22

Νεοφερμένος

Η Κορινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Συγγνωμη,αλλα οταν εθεσα το θεμα δεν ειπα να φαγωθειτε για τη Θεσσαλονικη και την Αθηνα....Απλα ειπα να μου προτεινετε.....Ελεοσ δλδ.....Σταματηστε πια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzina

Νεοφερμένος

Η tzwrtzina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
γεια σας παιδια!!!ειμαι καινουργια εδω...τελειωσα φετος και περασα γερμανικη φιλολογια αθηνα...εγω δηλωσα αθηνα ενω περνουσα ανετα και θεσσαλονικη...εχουμε σπιτι αθηνα γ αυτο!!!μακαρι να ημουν θεσσαλονικη...θα ηθελα να μαθω πως ειναι η φοιτητικη ζωη στην αθηνα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasiatot

Νεοφερμένος

Η nasiatot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
παιδια,περασα γερμανικη φιλολογια αθηνας φετος...θελω να μετεγγραφω στη θεσσαλονικη...ειμαστε πολυτεκνοι αλλα φοβαμαι μηπωσ το αλλαξουν φετος(ελπιζω πως οχι)...ενδιαφερεται κανεις για αμοιβαια μετεγγραφη για να παω εγω θεσσαλονικη και ο αλλος αθηνα???αν ενδιαφερεστε η ξερετε καποιον,απαντηστε....please...ειναι αναγκη...ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
παιδια , ειμαι 16 χρονων και θελω να περασω στο μεταφραστικο της κερκυρας με τις γλωσσες αγγλικα και γερμανικα.
Στα αγγλικα εχω C2. στα γερμανικα δεν εχω πτυχιο αλλα κανω 6 χρονια στο σχολειο.προλαβαινω να προετοιμαστω
για τα γερμανικα στις πανελληνιες με εντατικο διαβασμα? σε τι επιπεδο ειναι τα γερμανικα στις πανελληνιες? τι θα με
συμβουλευατε να κανω? ειμαι αποφοιτος της α λυκειου.thank you.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση; Θεωρείται η γερμανική φιλολογία γενικά μια "κοριτσίστικη" σχολή όσο στην επιλογή σχολής τόσο και επαγγελματικά (δηλαδή να είναι π.χ. ένας άντρας καθηγητής γερμανικών); Εγώ είμαι 2α λυκείου και τώρα προετοιμάζομαι για ιταλική φιλολογία.Είναι εφικτό να διαβάσω μόνος μου γερμανικά χωρίς καθόλου γνώσεις ώστε να εξεταστώ σε αυτά πανελλαδικά και να δηλώσω και γερμανική φιλολογία μαζί με την ιταλική (ιταλικά είμαι Α2 και πρέπει να φτάσω Β1); Ή καλύερα να περιοριστώ να δηλώσω μόνο ιταλική και τη γερμανική να την ξεχάσω μια για πάντα;! Απλά με το νέο σύστημα (2019-2020) θα κάνουμε μηχανογραφικό στο τέλος της 2ας λυκείου και θα δηλώσουμε μόνο 10 σχολές και γι' αυτό. 1) Είμαι αναγκασμένος όλες οι σχολές να είναι μόνο Αθήνα/Αιγάλεω/Πειραιάς και 2)Θέλω να δηλώσω μόνο σχολές που με ενδιαφέρουν πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι εννοείς κοριτσίστικη; Αν εννοείς ότι αποτελείται στη πλειονότητά της από κοπέλες, ναι, όπως και τα περισσότερα τμήματα της φιλοσοφικής.
Να διαβάσεις μόνος σου γερμανικά ενώ δεν έχεις καμία βάση το βρίσκω δύσκολο. Με καθοδήγηση όμως μια χαρά μπορείς να φτάσεις ένα ικανοποιητικό επίπεδο (ικανοποιητικό=να φτάσεις το 10 στις πανελλήνιες) αν ασχοληθείς από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top