Γιατί αγαπάτε τη Φυσική;

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
γιατί είναι η μόνη επιστήμη που με βοηθά να γνωρίζω τι πρόκειται να συμβεί πρίν συμβεί..!!!
Μην είσαι και τόσο σίγουρη. Πολλές φορές με τη Φυσική, το τι θα συμβεί είναι και θέμα πιθανοτήτων.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Μην είσαι και τόσο σίγουρη. Πολλές φορές με τη Φυσική, το τι θα συμβεί είναι και θέμα πιθανοτήτων.


Σίγουρο όμως, χωρίς πιθανότητες, είναι πως αγαπάμε Φυσική! χαχα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Σίγουρο όμως, χωρίς πιθανότητες, είναι πως αγαπάμε Φυσική! χαχα :D

Αυτό είναι σίγουρο!
Σκέφτηκα κάτι για το θέμα της μεγάλης έκρηξης. Όπως γνωρίζουμε από την μηχανική, η ενέργεια ούτε δημιουργείτε, αλλά ούτε και καταστρέφεται, αλλά μετατρέπεται από μια μορφή σε άλλη. Ωστόσο το πρόβλημα είναι: πως βρέθηκε η ενέργεια για την έκρηξη bing-bang καθώς και για την αστραπιαία διαστολή του; Μήπως έχει σχέση με την σκοτεινή ενέργεια; Ποιος ξέρει; Η τεχνολογία πρέπει να προχωρήσει πάρα πολύ έτσι ώστε να δοθεί απάντηση στα ερωτήματα που παρέθεσα.

Νίκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αυτό είναι σίγουρο!
Σκέφτηκα κάτι για το θέμα της μεγάλης έκρηξης. Όπως γνωρίζουμε από την μηχανική, η ενέργεια ούτε δημιουργείτε, αλλά ούτε και καταστρέφεται, αλλά μετατρέπεται από μια μορφή σε άλλη. Ωστόσο το πρόβλημα είναι: πως βρέθηκε η ενέργεια για την έκρηξη bing-bang καθώς και για την αστραπιαία διαστολή του; Μήπως έχει σχέση με την σκοτεινή ενέργεια; Ποιος ξέρει; Η τεχνολογία πρέπει να προχωρήσει πάρα πολύ έτσι ώστε να δοθεί απάντηση στα ερωτήματα που παρέθεσα.

Νίκος

https://www.cfa.harvard.edu/seuforum/bb_whatpowered.htm :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε φοιτητές τμημάτων φυσικής.

Η φυσική στο πανεπιστήμιο πως διδάσκεται;
Λατρεύω τη φυσική,ασχολιόμουν από μικρός με διάφορα θέματα,έχω διαβάσει βιβλία,έχω προετοιμαστεί για σπουδές φυσικής...και ξαφνικά....ΜΠΟΥΜ.
Αποφάσισα ότι ίσως δε θέλω να σπουδάσω φυσική,οχι γιατί σταμάτησε να μου αρέσει άλλα επειδή τη βρίσκω βαρετή στο σχολείο.Έχει γίνει από τα πιο βαρετά μαθήματα.Κάνουμε κρούσεις,και πραγματικά έχω συχαθεί το μάθημα (στο σχολείο).

Η φυσική στο πανεπιστήμιο (αν ξέρει κάποιος για Αγγλία μιας και σκοπεύω για εκεί) είναι το ίδιο βαρετή με αυτή του σχολείου;Πως γίνεται το μάθημα κ.λπ.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αυτό είναι σίγουρο!
Σκέφτηκα κάτι για το θέμα της μεγάλης έκρηξης. Όπως γνωρίζουμε από την μηχανική, η ενέργεια ούτε δημιουργείτε, αλλά ούτε και καταστρέφεται, αλλά μετατρέπεται από μια μορφή σε άλλη. Ωστόσο το πρόβλημα είναι: πως βρέθηκε η ενέργεια για την έκρηξη bing-bang καθώς και για την αστραπιαία διαστολή του; Μήπως έχει σχέση με την σκοτεινή ενέργεια; Ποιος ξέρει; Η τεχνολογία πρέπει να προχωρήσει πάρα πολύ έτσι ώστε να δοθεί απάντηση στα ερωτήματα που παρέθεσα.

Νίκος

https://www.youtube.com/watch?v=sUH77mYBUtM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε φοιτητές τμημάτων φυσικής.

Η φυσική στο πανεπιστήμιο πως διδάσκεται;
Λατρεύω τη φυσική,ασχολιόμουν από μικρός με διάφορα θέματα,έχω διαβάσει βιβλία,έχω προετοιμαστεί για σπουδές φυσικής...και ξαφνικά....ΜΠΟΥΜ.
Αποφάσισα ότι ίσως δε θέλω να σπουδάσω φυσική,οχι γιατί σταμάτησε να μου αρέσει άλλα επειδή τη βρίσκω βαρετή στο σχολείο.Έχει γίνει από τα πιο βαρετά μαθήματα.Κάνουμε κρούσεις,και πραγματικά έχω συχαθεί το μάθημα (στο σχολείο).

Η φυσική στο πανεπιστήμιο (αν ξέρει κάποιος για Αγγλία μιας και σκοπεύω για εκεί) είναι το ίδιο βαρετή με αυτή του σχολείου;Πως γίνεται το μάθημα κ.λπ.;

Με τιποτα δεν ειναι βαρετη η πανεπιστημιακη φυσικη!Απο το πρωτο μαθημα ξεφευγεις απο τις απλες εννοιες του σχολειου.Ας πουμε τις ροπες εμεις τις καναμε τριτο μαθημα ενω στην Γ´ λυκειου Γεναρη με Φλεβαρη :P .Μπορεις να δεις βιντεο στο διαδικτυο για το πως γινεται το μαθημα της φυσικης σε πανεπιστημια του εξωτερικου.Ακομα δες το προγραμμα σπουδων ελληνικων πανεπιστημιων(δεν γνωριζω αν μπορεις να δεις και για τα πανεπιστημια του εξωτερικου)ωστε να αποφασισεις μονος σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
:) :) Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
:PYOU MIGHT BE A PHYSICS MAJOR...
if you have no life - and you can PROVE it mathematically.
if you chuckle whenever anyone says "centrifugal force."
if you've actually used every single function on your graphing calculator.
if you frequently whistle the theme song to "MacGyver."
if you think in "math."
if you have a pet named after a scientist.
if you laugh at jokes about mathematicians.
if the Humane society has you arrested because you actually performed the Schrodinger's cat experiment.
if you can translate English into Binary.
if you can't remember what's behind the door in the science building which says "Exit."
if you have to bring a jacket with you, in the middle of summer, because there's a wind-chill factor in the lab.
if you consider ANY non-science course "easy."
if you'll assume that a "horse" is a "sphere" in order to make the math easier.
if when your professor asks you where your homework is, you claim to have accidentally determined its momentum so precisely, that according to Heisenberg it could be anywhere in the universe.
if you understood more than five of these indicators.
if you make a hard copy of this list, and post it on your door.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
και οι μισοι πανε και επιλεγουν μετα HMMY και ιατρικη γιατι δυστυχως στην ελλαδα οι σπουδες φερνουν προς super market

αγορα

κατι που κατα καποιο τροπο δικαιολογειται με τοση ανασφαλεια οικονομικη να δερνει τους περισσοτερους ελληνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RockGeek

Νεοφερμένος

Η RockGeek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Από τα αγαπημένα μου μαθήματα!!Παρόλο που είμαι ακόμα πρώτη λυκείου έχω επιλέξει να την σπουδάσω από το γυμνάσιο ακόμα.Φυσική στερεάς κατάστασης,κβαντική,αστροφυσική...
Η φυσική είναι μαγεία,φαντασία και πραγματικότητα ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top