Να ξεκινήσω φροντιστήριο ή όχι;

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Και να χεις κενά δεν πειράζει, τα καλύπτεις μετά. Έτσι κ αλλιώς τα μαθηματικά τα ξεχνάς, οπότε Γ λυκείου πάλι πρέπει να στα ξαναπούν. Τα μαθηματικά β λυκείου έχουν τριγωνομετρία, δηλαδή παντελώς άχρηστο θέμα για Γ λυκείου.

Ναι και χωρις γνωσεις διανυσματος δεν ειναι τυχαιο που το 60% των μαθητων που δινουν φυσικη δεν καταλαβαινουν τα μισα απο αυτα που τους λενε :P Βασικα τα μαθηματικα της β λυκειου ειναι πολυ χρησιμα,διοτι μαθαινεις πολλα βασικα πραγματα που θα τα εχεις αναγκη στην Γ οπως μονοτονια,εννοια (ολικων) ακροτατων,horner,να λυνεις πολυωνυμικες εξισωσεις-ανισωσεις,να λυνεις λογαριθμικες εξισωσεις-ανισωσεις,να λυνεις εκθετικες εξισωσεις-ανισωσεις,βασικες γνωσεις τριγωνομετριας,διανυσματα(χρειαζονται πολυ στην φυσικη ειδικα σε περιπτωσεις,οπου ειναι απαραιτητο να γινουν διανυσματικες πραξεις),ευθεια και εφαπτομενες.
Αν τα κατεχεις ολα τα παραπανω θα εισαι πολυ πιο ανετος στην Γ απο εναν που προτιμησε να τεμπελιασει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Z

Νεοφερμένος

Η Maria Z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σαν μαθητρία Γ λυκειου που αντιμετώπισα πρόβλημα με το φροντιστήριο θα σου πρότεινα να μη βιαστείς πρώτον και να ψάξεις καλά! Εγώ θα σου πρότεινα τμηματακι με 3-4 άτομα..Με καθηγητες που κάνουν μάθημα σε σπιτια! Είναι το καλύτερο κατά τη γνώμη μου..εμένα αυτό με βοήθησε πολύ! Αν θες μπορώ κι εγώ να σου προτείνω εξαιρετικούς καθηγητες...Βέβαια πρέπει κι εσύ να είσαι στρατιωτκαι απέναντι τους..Αλλά θα μείνεις ευχάριστη μένος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν μπορείς να κάνεις μια απλή πράξη με διάνυσμα ή να δουλέψεις ταυτότητες τότε θα χάσεις πολύτιμο χρόνο στη Γ λυκείου. Ωστόσο όπως είπα μπορείς να τα μάθεις και με απλό διάβασμα στο σπίτι αυτά, δεν χρειάζεται φροντιστήριο.

Έχω κάνει απίστευτα μαθηματικά στη ζωή μου μετά το λύκειο. Κάθε 2 μήνες ξανακοίταγα τις ταυτότητες επανάληψη, αλλιώς δε μπορούσαν λύσω τίποτα. Το ίδιο και τα τριγωνομετρικά ολοκληρώματα ή τα λογαριθμικά. Άμα περάσουν 1-2 μήνες τα ξεχνάω και πρέπει να τα ξαναδώ. Σου πετάγονται πχ σε ασκήσεις με Floquet και πρέπει να χεις μόνιμα δίπλα σου τα φυλλάδια της Γ λυκείου για να μπορέσεις να λύσεις.

Ναι και χωρις γνωσεις διανυσματος δεν ειναι τυχαιο που το 60% των μαθητων που δινουν φυσικη δεν καταλαβαινουν τα μισα απο αυτα που τους λενε :P Βασικα τα μαθηματικα της β λυκειου ειναι πολυ χρησιμα,διοτι μαθαινεις πολλα βασικα πραγματα που θα τα εχεις αναγκη στην Γ οπως μονοτονια,εννοια (ολικων) ακροτατων,horner,να λυνεις πολυωνυμικες εξισωσεις-ανισωσεις,να λυνεις λογαριθμικες εξισωσεις-ανισωσεις,να λυνεις εκθετικες εξισωσεις-ανισωσεις,βασικες γνωσεις τριγωνομετριας,διανυσματα(χρειαζονται πολυ στην φυσικη ειδικα σε περιπτωσεις,οπου ειναι απαραιτητο να γινουν διανυσματικες πραξεις),ευθεια και εφαπτομενες.
Αν τα κατεχεις ολα τα παραπανω θα εισαι πολυ πιο ανετος στην Γ απο εναν που προτιμησε να τεμπελιασει

Το να μάθεις μονοτονία ακρότατα και horner είναι διάβασμα μιας ημέρας αν αρχίσεις από το μηδέν. Η Β λυκείου έχει και πολλά άλλα που δεν χρειάζονται. Μόνο στη Γ χρειάζεται να διαβάσεις και να σου δείχνει ο φροντιστηριάκιας όσα έχασες πέρσι και σου χρειάζονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΔΑΣΚΩΣ

Νεοφερμένος

Ο ΔΑΣΚΩΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
προφανως δεν ειδες τα θεματα 2017 (σχετικα με τριγωνομετρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Η ύλη στα μαθηματικά γενικής στη β Λυκείου είναι συναρτήσεις, τριγωνομετρια, πολυωνυμα και λογαριθμοι(Στοιχειώδη μαθηματικα). Ποιο ακριβώς από αυτά τα κεφαλαια είναι άχρηστο για την γ λυκείου; Απ'τα μαθηματικά κατεύθυνσης πάλι για να καταλάβεις φυσική πρέπει να ξέρεις διανυσματα(1ο κεφάλαιο) και Επίσης για τα μαθηματικά κατεύθυνσης Γ Λυκείου χρειάζεται το 2ο κεφάλαιο με τις ευθείες. Αυτά είναι διάβασμα μιας μέρας αν έχει υπάρξει ήδη επαφή μαζί τους. Αν κάποιος τα ακούει είτε πρώτη φορα, είτε τα εξυνε στην β Λυκείου και τα ακούει πάλι "πρωτη" φορά κάνει ένα επιφανειακο πασαλειμμα και αν πέσει κάτι σχετικό στις πανελλήνιες το πιθανότερο είναι να μην το γράψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεκτόν, αλλά από προσωπική εμπειρία, β λυκείου δεν διάβαζα και έγραψα 2,5 Γεωμετρία και 6 Άλγεβρα και Γ λυκείου 17 Μαθ. Κατεύθυνσης και 20 Μαθ. Γεν. Παιδείας. Τα κενά τα κάλυψα υπερ-ανετα, αλλά διάβαζα κιόλας. Δε μου ρθαν μαγικά στο μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Ας με φωτίσει κάποιος και εμένα. Τώρα τελειώνω Β λυκείου και μπορώ να παρέχω μέχρι 100 ευρώ το μήνα για φροντιστήρια. Είμαι θετική. Έχω καλές βάσεις φυσική και μαθηματικά, χημεία την παλεύω. Να κάνω μάθημα φυσική ή μαθηματικά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το πιο δύσκολο μάθημα στις πανελλήνιες είναι τα μαθηματικά. Με κενά στα μαθηματικά δεν πας πουθενά. Η φυσική είναι λίγο τζόγος, έχουν βάλει κατά καιρούς μαλακίες που και οι διαβασμένοι δεν έγραψαν. Αν δεν μπορείς να κάνεις και τα δυο τότε προτείνω να κάνεις μαθηματικά. Ωστόσο αν δεν κάνεις φυσική πρέπει να πάρεις να αγοράσεις ένα καλό βοήθημα τουλάχιστον (από αυτά των φροντιστηρίων) και να λύνεις ασκήσεις από εκεί αρκετές ώρες την εβδομάδα. Γενικά είναι και τα δυο πολύ δύσκολα μαθήματα. Θα πρότεινα όμως να κάνεις και στα δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Μια άλλη λύση που διάβασα πιο πάνω είναι να κάνω ιδιαίτερα από μία ώρα την εβδομάδα και τα τρία μαθήματα και κάπως να βγει.. βοηθήματα θα δανειστώ από έναν ξαδερφό μου σε όλα τα μαθήματα. Τώρα, αν δουλεύω πολύ μόνη μου και μου λύνουν τις απορίες στο ιδιαίτερο, θα είναι καλά; ή δεν φτάνει μία ώρα την εβδομάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Μια άλλη λύση που διάβασα πιο πάνω είναι να κάνω ιδιαίτερα από μία ώρα την εβδομάδα και τα τρία μαθήματα και κάπως να βγει.. βοηθήματα θα δανειστώ από έναν ξαδερφό μου σε όλα τα μαθήματα. Τώρα, αν δουλεύω πολύ μόνη μου και μου λύνουν τις απορίες στο ιδιαίτερο, θα είναι καλά; ή δεν φτάνει μία ώρα την εβδομάδα;

Διαβαζεις δεν θα εχεις θεμα...εαν κανεις και απο μια ωρα στο καθενα τοτε θα εισαι μια χαρα.
Εαν οριοθετεις μονη σου το διαβασμα σου εξυπνα και σωστα τοτε δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο,η πλειοψηφια των παιδιων ειτε βαριουνται να παλεψουν με ενα μαθημα που δεν καταλαβαινουν ειτε απλα δεν ειναι σε θεση να κατσουν να διαβασουν εαν δεν τους πιεσουν.Εσυ ωστοσο μπαινεις σε αυτη την διαδικασια απο μονη σου,αρα θα σου λυνουν τις οποιες αποριες εχεις και θα εισαι μια χαρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annanoula

Νεοφερμένος

Η Annanoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Σε παραπάνω μνμ είχα αναφέρει ότι θα ρωτήσω έναν καθηγητή για να μου πει την γνώμη του για το αν πρέπει να ξεκινήσω φροντιστήρια ή Όχι.Τον ρώτησα και μου είπε ότι μπορώ να τα καταφέρω και χωρίς φροντιστήριο αλλά μου είπε ότι το μόνο που χρειάζομαι είναι ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.Επίσης μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω και πράγματα για να ευχαριστήσω τον εαυτό μου για τα κατορθώματα μου,έτσι ώστε να νιώθω καλύτερα και να περνώ δύναμη και κουράγιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top