Summer Schools-Κολλέγια στο εξωτερικό

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στην ανταλλαγή φέτος ταξιδεύω μαζί με μια Ελληνίδα (τα κανονίσαμε όλα μαζί και ας μην γνωριζόμασταν από πριν), και σε άλλες πόλεις ίσως είναι και άλλοι.
Στο περσινό summerschool θα συνταξιδεύαμε 2-3 Έλληνες. Και στην Αίγυπτο έχει ελληνική μειονότητα. Αλλά οκ δεν είναι στόχος να πας και να περιστοιχίζεσαι από ομοεθνείς...
Ευρωπαίοι πάντως μπόλικοι.

Για ποιο λόγο Τυνησία;
Καλά πες Τυνησία είναι και αρκετά ασφαλής χώρα, Αίγυπτο; :hmm:

Παραπάνω είδα μάτιαζες και Παλαιστίνη. :confused:

Ε καλά την Παλαιστίνη μόνο οφθαλμόλουτρο. :P
Πλέον με την κατάσταση στην Ευρώπη δεν ξέρω γιατί θα έπρεπε να αισθάνομαι πιο ασφαλής στο Λονδίνο απ ό,τι στην Τύνιδα. Η Αίγυπτος, η Τυνησία και το Μαρόκο είναι κοσμικά κράτη και οι τουρίστες πάνε ανά 100άδες ειδικά το καλοκαίρι. Αν τηρείς κάποιους στοιχειώδεις κανόνες ασφάλειας, παίζεις περίπου με τις ίδιες πιθανότητες είτε εκεί είτε σε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Σκέφτομαι να κάνω αιτήσεις για του χρόνου σε κάποια summer schools.
Είμαι ανάμεσα στο Maastricht Summer School (που διοργανώνεται από το Maastricht School of Management, το Zuyd University of Applied Sciences και το Maastricht University) και στο WU (Vienna University of Economics and Business). Το αντικείμενο που με ενδιαφέρει είναι η Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού.

Στο Μάαστριχτ το course διαρκεί γύρω στις 12 ημέρες, ενώ στη Βιέννη 20. Βέβαια, τα δίδακτρα και το κόστος διαβίωσης στη Βιέννη είναι αρκετά υψηλότερα από εκείνα του Μάαστριχτ. Από την αλλη, στα rankings η Βιέννη είναι ψηλά.

Ευτυχώς που έχω χρόνο για να επιλέξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stam13ar

Νεοφερμένος

Η Stam13ar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα και εμένα με ενδιαφέρουν τα summer school, όμως όταν ψάχνω δεν βρίσκω κάτι σημαντικό. Εσείς απο που ενημερώνεστε, υπάρχει ιστοσελίδα ή ψάχνετε σε πανεπιστήμια/κολέγια? Μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει summer school με υποτροφία?
Γενικά ποια είναι τα καλύτερα summer school σε επιστήμες όπως νομική, διοίκηση επιχειρήσεων, ψυχολογία, διεθνείς σχέσεις- επικοινωνία?
Τι χρειάζεται για να σε δεχτούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Summer schools προσφερουν πολλα πανεπιστημια, αρκει να μπεις στο σαιτ οπου τα γραφουν αναλυτικα. Απ οσο ξερω υποτροφια για summer school δεν παιζει. Τελος τα καλυτερα summer schools στους τομεις που θες ειναι απο πανεπιστημια που παραδοσιακα ειναι δυνατα σε αυτους τους τομεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZxC17

Νεοφερμένος

Ο ZxC17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επαναφέρω κι αυτό το θέμα ...
Λοιπόν σε αναζήτηση σχετικά με τα summer school είδα ότι προσφέρονται κυρίως για φοιτητές .Εγώ ως απόφοιτος δεν μπορώ να συμμετάσχω; Κάποιος πχ εργοδότης θα το εκτιμήσει ή όχι; Γενικά ποια είναι η γνώμη σας σχετικα με τα summer school; Έχει πάει κάποιος πρόσφατα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλημέρα! Δε γνωρίζω σε τι τομέα είσαι αλλά εάν βρίσκεσαι σε κάποιο επιστημών νομίζω οτι τα summer school ειναι ένας καλός τρόπος να έρθεις πιο κοντά σε επαφή με κάτι που σου αρέσει. Σε μερικά εξ αυτών μπορείς και ως απόφοιτος (εντός 2 χρόνων από την αποφοίτηση) να συμμετέχεις. Εγώ φέτος έκανα στο International Summer School "Gene Regulation, Epigenetics, and Genome Stability" διότι ενώ έχει lectures κλπ μπορείς να κάνεις και research project ταυτόχρονα. Κατά τη διάρκεια της σχολής μου (σπουδάζω Pharmaceutical Sciences) δεν αγγίξαμε αυτά τα θέματα αλλά μόνος μου ασχολούμαι πάρα πολύ και θα ήθελα να αποκτήσω και εργαστηριακή εμπειρία.
Θεωρώ οτι τα summer school πρέπει να τα χρησιμοποιήσεις αναλόγως. Δηλαδή, δε θα πας διακοπές για 2 βδομάδες και θα σαι γιούχου. Είναι μια ευκαιρία που μπορεί να σε βοηθήσει να μπεις σε κάποιο μεταπτυχιακό/διδακτορικό και κυρίως να έρθεις σε επαφή με ένα αντικείμενο που νομίζεις οτι σου αρέσει, πριν πάρεις την απόφαση να βουτήξεις με τα μούτρα! Εάν είσαι σε τομέα life/biological sciences ίσως μπορώ να σε βοηθήσω!

εάν έχει και κάποιος άλλος την καλή διάθεση μπορούμε να κάνουμε μια λίστα με τα διάφορα summer schools όχι μόνο από πανεπιστημιακή αποψη (πχ Cambridge summer school) αλλά και πιο ειδικά όπως αυτό που ανέφερα παραπάνω. Δυστυχώς είμαι σε βιολογικές επιστήμες οπότε δε γνωρίζω τι γίνεται στα humanities και social sciences
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Υπάρχουν αντίστοιχα summer schools που να απευθύνονται σε μαθητές λυκειου; (πηγαίνω α λυκείου και θα με ενδιέφερε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρα Φωτεινή! Στην ηλικία σου συμμετείχα στο Θερινό Σχολείο Φυσικής που είχε γίνει στα Γιαννιτσά. Μπορείς να επικοινωνήσεις να πάρεις περισσότερες πληροφορίες! ήταν μια υπέροχη εμπειρία μπορώ να πω!
Υπάρχει το S'Cool lab @ CERN αλλά η διορία ήταν μέχρι 3 Απριλίου οπότε έχε το υπόψιν για του χρόνου!
Υπάρχει το Summer School of Science στην Κροατία το οποίο καλύπτει γενικά επιστημονικά θέματα
Υπάρχει το Cambridge Oxford Summer School που μπορείς να πάρεις μαθήματα είτε από το ένα είτε το άλλο πανεπιστήμιο
Εδώ θα δεις ένα extensive list με πολλά και διαφορα προγραμματα που ισως εχει περάσει το deadline αλλά δες τα να τα εχεις υποψιν για του χρονου ειναι πολυ καλα https://cty.jhu.edu/imagine/resources/summer_programs/science.html
Παρόμοια θα βρεις κι εδω https://www.pathwaystoscience.org/Institution.aspx?sort=Institution&subsort=MIT
Εδώ λοιπόν είναι για internship δηλαδή θα μπορεις να κανεις εργαστηριακη ερευνα https://cty.jhu.edu/imagine/resources/internships/science.html και θα σου προτεινα να κοιταξεις ΠΡΩΤΑ αυτο το λινκ να εξτασιαστεις λιγο πρωτα να σε παρει η χαρα :P

Εάν σου είναι εύκολο πες μου πανω σε τι σε ενδιαφερει και σε παρακαλω να εισαι λιγο συκγκεριμενη. Δηλαδή μη μου πεις Βιολογία, αλλά πες μου Μοριακή Βιολογία, Εκολογία ή Νευροεπιστήμες. Να είσαι λιιιιιγο συκγκεριμένη διοτι οπως βλεπεις ο ογκος ειναι μεγάλος και ειναι αδύνατο να σε βοηθήσω εάν δε με βοηθήσεις να καταλάβω τι ψάχνεις! Κοίταξε τα και ό,τι χρειάστεις με μεγάλη μου χαρά να σε βοηθήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καταρχάς θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου εδωσες ??????
Έπειτα, λόγω του ότι ασχολούμαι με αγώνες επιχειρηματολογίας στα Ελληνικά, θα με ενδιέφεραν summer schools για debate ακόμη και στ Αγγλικά (θέλω να περάσω νομική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καταρχάς θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου εδωσες ������
Έπειτα, λόγω του ότι ασχολούμαι με αγώνες επιχειρηματολογίας στα Ελληνικά, θα με ενδιέφεραν summer schools για debate ακόμη και στ Αγγλικά (θέλω να περάσω νομική)

δυστυχως εκει δεν μπορω να σε βοηθησω.. Νομιζω μπορεις να δεις το edinburgh summer school και cambridge summer school κανουν κατι τετοια.. Εγω οπως ειπα με αυτα δεν τα εχω και καλα οποτε δυσκολα θα βοηθησω και θα σου πω ο,τι θα βρεις μεσω google. Ψαξε για High School Public Relations, Debate, Politics, Economics κλπ και απο διπλα βαζε και ενα summer school! Αν μπορω να βοηθησω καπως αλλιως πες μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
δυστυχως εκει δεν μπορω να σε βοηθησω.. Νομιζω μπορεις να δεις το edinburgh summer school και cambridge summer school κανουν κατι τετοια.. Εγω οπως ειπα με αυτα δεν τα εχω και καλα οποτε δυσκολα θα βοηθησω και θα σου πω ο,τι θα βρεις μεσω google. Ψαξε για High School Public Relations, Debate, Politics, Economics κλπ και απο διπλα βαζε και ενα summer school! Αν μπορω να βοηθησω καπως αλλιως πες μου!

Εντάξει Ευχαριστώ πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
CTY Greece με course International Relations ή Philosophy!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Αν είστε γαλλομαθείς, σας αρέσει το Παρίσι, θέλετε να βελτιώσετε τα γαλλικά σας, για ρίξτε μια ματιά εδώ:
https://universite.ete.sorbonne-universites.fr/en.html
[είναι κάπως ακριβό - πιο φθηνό είναι να κάνεις μάστερ σε αυτό το πανεπιστήμιο, παρά summer school]

Και αυτό αν είστε της Νομικής, έχουν πάει γνωστοί μου και ενθουσιάστηκαν:
https://www.hagueacademy.nl/programmes/summer-courses/

Ελπίζω να τα έστειλα έγκαιρα από άποψη προθεσμιών και τα δύο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leff

Νεοφερμένος

Ο Leff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
φέτος θα συμμετάσχω στο summer school CuriousU που διοργανώνεται από το πανεπιστήμιου του Twente. Κανείς που να έχει συμμετάσχει ή θα παρευρεθεί αυτό το καλοκαίρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
φέτος θα συμμετάσχω στο summer school CuriousU που διοργανώνεται από το πανεπιστήμιου του Twente. Κανείς που να έχει συμμετάσχει ή θα παρευρεθεί αυτό το καλοκαίρι;

Το μονο που μπορώ να πω είναι ότι θα ρθεις Ολλανδία στην καλύτερη εποχή:happy:

για οποιον ενδιαφέρεται https://www.bristol.ac.uk/neural-dynamics/information/trends/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Εγώ θα είμαι στο Μόσταρ αυτό το καλοκαίρι στο "UWC Bridging Cultures".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μόλις γύρισα από ένα εξαιρετικό summer school σχετικά με την καινοτομία στον Αγροδιατροφικό τομέα υπό την αιγίδα του Γεωπονικού Πανεπιστημίου στα Τρίκαλα.

Όσους σας ενδιαφέρει ο κλάδος να πατε του χρόνου, εξαιρετικό.

facebook link
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top