Αλλαγή Προσανατολισμού

Δημήτρης Ζ.

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Ζ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Είμαι μαθητής της Β' Λυκείου στη Θεωρητική Κατεύθυνση. Αρχικά είχα επιλέξει τεχνολογική, αλλά για διάφορους λόγους, κατέληξα τελικά στην θεωρητική. Το πρόβλημα είναι πως οι σχολές του 1ου πεδίου δεν με πολυενδιαφέρουν και ανέκαθεν ενδιαφερόμουν για να ασχοληθώ με υπολογιστές επαγγελματικά. Σκέφτομαι του χρόνου να ξαναπάω στην τεχνολογική ώστε να περάσω σε κάποια σχολή του 3ου πεδίου σχετική με υπολογιστές. Το ερώτημα είναι αν είναι εφικτό, να περάσω σε μία αξιοπρεπή (εάν όχι κορυφαία) σχολή, εάν κάνω μαθήματα / διαβάσω μόνος μου το καλοκαίρι ώστε να καλύψω όσα κενά γίνεται στα μαθηματικά και στη φυσική; Ή μήπως είναι προτιμότερο να δώσω μαθηματικά γενικής από θεωρητική κατεύθυνση στις Πανελλήνιες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καταρχάς έχεις μπερδέψει κάποια βασικά πράγματα. Ορίστε ένας σύνδεσμος που θα σε βοηθήσει να ξεκαθαρίσεις ποιες σχολές ανήκουν στα ανάλογα επιστημονικά πεδία: https://www.theoriakaipraxi.gr/odigos_spoydwn/epistimonikapedia.htm

Όπως βλέπεις, οι σχολές σχετικές με υπολογιστές δεν ανήκουν στο 3ο, αλλά στο 2ο, στο 4ο, και ενδεχομένως να υπάρχει κάποια και στο 5ο; (δε θυμάμαι καλά και είμαι κουρασμένος για να κοιτάξω τώρα)

Επίσης, δίνοντας μαθηματικά γενικής ΚΑΙ Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, από οποιαδήποτε κατεύθυνση, σου "ανοίγει" το 5ο επιστημονικό πεδίο (Οικονομικές σχολές κατά βάσιν), χωρίς απώλεια μορίων. Για να ανοίξεις διαφορετικά πεδία από τη μη ανάλογη κατεύθυνση, έχεις απώλεια 1400 μορίων (το 20.000 θα γινόταν 18.600).

Εν πάση περιπτώσει. Δε γνωρίζω αν είναι εύκολο να καλυφθεί η ύλη, φαντάζομαι πως θέλει αρκετή δουλειά αλλά δεν είναι αδύνατον, αφού τα μαθήματα κατεύθυνσης της Γ' Λυκείου δεν είναι η άμεση συνέχεια εκείνων της Β' (απ'ότι μαθαίνω). Ενημερώσου λίγο καλύτερα και, αν πραγματικά στοχεύεις σχολές οι οποίες δεν υπάγονται στο 1ο ή στο 5ο επιστημονικό πεδίο, προσπάθησε να δεις αν είναι εφικτό για σένα να αλλάξεις. Θα θέλει πάντως, σίγουρα, μια περισσότερη προσπάθεια. :)
Έχω κι εγώ τέτοιες σκέψεις, καθώς είμαι μαθητής Β' Λυκείου στη Θεωρητική Κατεύθυνση και έχω στραφεί κυρίως προς Οικονομικές σχολές του 5ου επιστημονικού πεδίου, όμως δε θα αλλάξω κατεύθυνση αφού δε θα έχω απώλεια μορίων από τη Θεωρητική ούτε για το 5ο πεδίο.

Καλή τύχη στις επιλογές σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημήτρης Ζ.

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Ζ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πάλι μπέρδεψα το 3 με το 4 πεδίο :whistle:, 4ο ήθελα να πω. Οι σχολές που με ενδιαφέρουν ανήκουν κυρίως στο 4ο πεδίο, όπως αυτές στο ΤΕΙ Πειραιά, αλλά μιας και μου το πρότεινες θα ρίξω μια ματιά και σε αυτές του 2ου. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον σύνδεσμο- είναι αρκετά χρήσιμος ;]- και σου εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου καλή τύχη και επιτυχία στους στόχους σου =]..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
καταρχας η απωλλεια μοριων δεν ειναι fixed
τα μαθηματικα γενικης, ειναι σουπερ χρησιμα στην Β λυκειου, ειναι το μονο γνωσιακο μαθημα της β, που ειναι απαραιτητο για Γ κατευθυνση
βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν χανεις σε "λογικη"

οι γνωσεις φυσικης και μαθηματικων κατ
μπορει να ειναι σχεδον αχρηστες στην Γ, σου δινουν ομως μια φιλοσοφια, που εσυ χανεις
οτι θες κανεις, αλλα πρεπει να ριξεις δουλεια σε καθε περιπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sevkys

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αν και αργά ας απαντήσω:
Η Άλγεβρα γενικής είναι πολύ σημαντική για τη Γ οπότε είσαι καλυμμένος. Η Φυσική γενικά της δευτέρας είναι άχρηστη εκτός από τα κεφάλαια της μηχανικής στη Φυσική Γενικής (Ορμή και Κυκλική Ομαλή Κίνηση). Η Κατεύθυνση είναι εξ ολοκλήρου άχρηστη. Όμως θα διαφωνήσω πως αυτό συμβαίνει και στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης. Στο Κεφάλαιο των Μιγαδικών χρειάζονται βασικές γνώσεις από τις Κωνικές Τομές που διδάσκονται στη Β' (ευθεία, κύκλος, έλλειψη κτλ.). Μάλιστα παρόμοια ερωτήματα πέφτουν και στις πανελλήνιες (πχ. ένας μιγαδικός να κινείται σε κύκλο, άλλος ένας σε ευθεία και να σου ζητούνται αποστάσεις κτλ.).
Πιστεύω πάντως πως με λίγο διάβασμα το καλοκαίρι κυρίως σε αυτά που έγραψα θα είσαι έτοιμος για του χρόνου, αν και φυσικά σου λείπει η εξάσκηση ενός χρόνου που μπορώ να πω πως για αυτά τα μαθήματα είναι πιο σημαντική και από τη γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mchief_97

Νεοφερμένος

Ο mchief_97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας,ειμαι καινουργιος στην κοινοτητα,παω β λυκειου, το προβλημα μου ειναι ότι περσι εφαγα τοση πικρα με τα μαθηματικά, φυσικη, χημεια που αποφασισα να παω θεωρητική. Φετος όμως τα εχω συμπαθήσει αρκετα για κάποιον άγνωστο λόγο και θα ηθελα να παω τεχνολογική . Το θεμα ειναι οτι εχει περασει η προθεσμια αλλαγης κατευθυνσης και εχω κολλησει θεωρητική . Οκ, το δεχομαι. Του χρονου ομως θα μπορεσω να παω τεχνολογική, θα ανταπεξελθω στα μαθηματα? Να τονισω οτι θελω να περασω πληροφορικη,προγραμματισμος. Σκεψη μυ ειναι να κανω φροντηστιρια στα μαθηματα της τεχνολογικης για να τους φτασω του χρονου και να μην μεινω πισω.

Ζητω τις συμβουλες σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Γεια σας,ειμαι καινουργιος στην κοινοτητα,παω β λυκειου, το προβλημα μου ειναι ότι περσι εφαγα τοση πικρα με τα μαθηματικά, φυσικη, χημεια που αποφασισα να παω θεωρητική. Φετος όμως τα εχω συμπαθήσει αρκετα για κάποιον άγνωστο λόγο και θα ηθελα να παω τεχνολογική . Το θεμα ειναι οτι εχει περασει η προθεσμια αλλαγης κατευθυνσης και εχω κολλησει θεωρητική . Οκ, το δεχομαι. Του χρονου ομως θα μπορεσω να παω τεχνολογική, θα ανταπεξελθω στα μαθηματα? Να τονισω οτι θελω να περασω πληροφορικη,προγραμματισμος. Σκεψη μυ ειναι να κανω φροντηστιρια στα μαθηματα της τεχνολογικης για να τους φτασω του χρονου και να μην μεινω πισω.

Ζητω τις συμβουλες σας.

Θυμάμαι οταν στη Γ λυκείου κάναμε τις αιτήσεις για τις πανελλήνιες, μας έβαλαν να συμπληρώσουμε ενα χαρτί που έλεγε απο ποια κατεύθυνση θέλουμε να δώσουμε εξετάσεις. Οπότε λογικά στη Γ λυκείου θα μπορέσεις να αλλάξεις. Θα έχεις όμως ΚΕΝΑΡΕΣ!!!
Μπορείς επίσης να πάρεις στη Γ λυκείου μαθηματικά γενικής, και να ανοίξεις το 4ο πεδίο (με απώλεια μορίων βέβαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mchief_97

Νεοφερμένος

Ο mchief_97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστω που απαντησες καταρχας, αυτο σκεφτομαι και εγω,οτι θα εχω κενα. Ομως ,οπως ανεφερα, αν κανω φροντηστηριο τα μαθηματα κατευθυνσης της τεχνολογικης δεν θα ειμαι σε ενα καλυτερο επιπεδο? Η θεωριτικη της β δεν θελει φροντηστηριο,οποτε μπορω να εκμεταλευθω τον χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστω που απαντησες καταρχας, αυτο σκεφτομαι και εγω,οτι θα εχω κενα. Ομως ,οπως ανεφερα, αν κανω φροντηστηριο τα μαθηματα κατευθυνσης της τεχνολογικης δεν θα ειμαι σε ενα καλυτερο επιπεδο? Η θεωριτικη της β δεν θελει φροντηστηριο,οποτε μπορω να εκμεταλευθω τον χρονο.

Ναι, αν σκοπεύεις να πας για τεχνολογική στην γ' λυκείου, καλύτερα να κάνεις σε αυτά φροντιστήριο τώρα. Το θέμα είναι να μη το μετανιώσεις μετά και θελήσεις να πας θεωρητική του χρόνου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Αυτό περίπου έκανε και ένας φίλος μου. Πήγε Θεωρητική, άνοιξε πεδίο με τα Μαθηματικά Γενικής και μπήκε Πληροφορική αλλά έχει ΚΕΝΑΡΕΣ.

Αν μπορείς να το παλέψεις φέτος με φροντιστήριο και του χρόνου να αλλάξεις κατεύθυνση, τότε θα είναι καλύτερα τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mchief_97

Νεοφερμένος

Ο mchief_97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σκεφτομαι και την εκδοχη να παρω μαθηματικα γενικης του χρονου,αλλα εχω διαβασει οτι η πληροφορικη χρειαζεται μαθηματικα α +β τεχν.κατευθυνσης. του χρονου δεν παιζει να θελω να παω θεωριτικη,ο μονος λογος που την επελεξα φετος,κακως μεν,ηταν επειδη μου ηθελα να περασω ψυχολογια, εκτος βεβαια αν μεχρι το τελος της χρονιας γινω μαθητης του 18
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poetryfreak1

Νεοφερμένος

Η poetryfreak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Είναι δυνατόν μαθητής Β'λυκείου να αλλάξει κατεύθυνση και από οικονομικά να πάει θεωρητική αυτή την περίοδο, έχοντας βάσεις στα αρχαία βέβαια.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μα αφου δεν υπαρχει οικονομικη κατευθυνση στη Β λυκειου απο οσο θυμαμαι (1 χρονο πριν που ημουνα β λυκειου) οι κατευθυνσεις ειναι θετικη και θεωρητικη.Θεωρητικα παντως μπορεις να αλλαξεις κατευθυνση ανα πασα ωρα και στιγμη το αυτο που πρεπει να σκεφτεις εσυ για να παρεις αυτην την αποφαση ειναι τα εξης κατα την γνωμη μου:Ειναι για εσενα πιο ενδιαφερουσες οι σχολες της θεωρητικης κατευθυνσης πιο ενδιαφερουσες απο αυτες των αλλων κατευθυνσεων;; αν ναι τοτε πρεπει να πας θεωρητικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Είναι δυνατόν μαθητής Β'λυκείου να αλλάξει κατεύθυνση και από οικονομικά να πάει θεωρητική αυτή την περίοδο, έχοντας βάσεις στα αρχαία βέβαια.
Ευχαριστώ.

Όσον αφορά το σχολείο σου του χρόνου σου δίνεται πάλι η επιλογή να αλλάξεις κατεύθυνση. Εγώ θεωρητική είμαι και υπάρχουν και παιδιά που ξεκίνησαν μαθήματα από καλοκαιρινό και μετά. Βέβαια η Β Λυκείου στη θεωρητική είναι η τάξη που παίρνεις καλές βασεις. Ωστόσο θεωρώ ότι και από το καλοκαιρινό να ξεκινήσεις αν θέλεις μια χαρά θα τα καταφέρεις. Το θέμα είναι ακριβώς να έχεις βάσεις στα αρχαία γιατί κανείς δε θα κάτσει στο καλοκαιρινό να σου πει πχ ότι αυτό είναι απρόσωπο ρήμα και παίρνει υποκείμενο απαρέμφατο, ούτε θα ασχοληθεί εκτενώς με τα ουσιαστικά και τις αντωνυμιες, εκτός αν κάνεις ιδιαίτερα οπότε Εσύ ορίζεις τότε τι θα κάνεις και που έχεις κενά.
Πάντως σκέψου το καλά γιατί σίγουρα είχες λόγους για να πας θετική με την προοπτική της οικονομίας/πληροφορικής. Και εδώ που τα λέμε είναι σχολές που έχουν πολύ περισσότερες ευκαιρίες από αυτήν την κατεύθυνση παρά από τη θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top