Θερινά μαθήματα

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ... Ας ξεκινήσω καταρχάς με μια "Καλή επιτυχία" σε όλα τα παιδιά που έδιναν πανελλήνιες φέτος...

Τα ερωτήματα μου ειναι τα εξης:
ι)Αξίζουν πραγματικά τα μαθήματα αυτά μέσα στο καλοκαίρι, σε καιρούς δύσκολα οικονομικά?
ιι)Σε μαθητές σαν έμενα μέτριους που προσπαθούν αλλά δεν έχουν και το καλύτερο αποτέλεσμα λόγο (μικρής τεμπελιάς) :/ .. πια μαθήματα θα έπρεπε να προσέξουν σε τεχνολογική κατ. (όλα +έκθεση ή κάποια συγκεκριμένα) ?
ιιι)Σκευτομαι να πάρω επιλογής: ΑΟΘ και μαθηματικά .. αυτά χρειάζονται φροντιστήριο ?
ιν)α)Για εγράφη πότε πρέπει να πάω? β) Τα μαθήματα πότε ξεκινούν?
ν)Τέλος απο τιμές τι παίζει? Γνωρίζετε στο περίπου πόσο είναι για όλα τα μαθήματα η για συγκεκριμένα ..?

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας .. :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Θα πω για μένα, ότι θ' αρχίσω θερινά μαθήματα ιδιαίτερα με μια γνωστή μου από το σχολείο όποτε δωρεάν.
Επειδή θα αλλάξω κατεύθυνση(θετική->θεωρητική)σαφώς και μου είναι απαραίτητα.
Με βλέπω να διαβάζω all day long!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Θερινα στη β λυκειου ; :confused:
Επειδη σας αλλαξαν το συστημα δε σημαινει οτι πρεπει να πλακωθητε στα φροντιστηρια. Χαλαρωστε λιγο. Το φροντιστηριο δεν ειναι σιγουρη επιτυχια. Προσωπικο διαβασμα φετος, καλυψη κενων χριστουγεννα και πασχα και μετα στην γ φροντιστηριο σε οσους αυτο ειναι εφικτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Όσον αφορά τις ώρες των φροντιστηρίων φέτος αισθάνθηκα ότι κάποιες ώρες δεν τις χρειαζόμουν καν.Πιστεύω ότι στη Β' λυκείου πάνω κάτω 10 ώρες μαζί με την προετοιμασία για τη Γ είναι ότι πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jon_snow

Νεοφερμένος

Ο jon_snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είμαι θετική κατεύθυνση με το νέο σύστημα και σε λίγες εβδομάδες τελειώνω με την Β'Λυκείου. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς έκανα φροντιστήριο σε Μαθηματικά-Φυσική Κατεύθυνσης, Χημεία, Φυσική Γενικής, Άλγεβρα και Έκθεση και τώρα τελευταία οι καθηγητές μας στο φροντιστήριο έχουν σχεδόν πείσει τους περισσότερους μαθητές να κάνουν θερινά μαθήματα για ένα μήνα (μέσα Ιουνίου με μέσα Ιουλίου). Είμαι μαθητής του 20 και του χρόνου στοχεύω στις υψηλόβαθμες σχολές του πολυτεχνείου (ημμυ, μηχανολόγων). Οι καθηγητές στο σχολείο πιστεύουν πως είναι προτιμότερο να ξεκουραστούμε τους 3 μήνες του καλοκαιριού αντί να κάνουμε θερινά για να μην εξαντληθούμε την επόμενη χρονιά. Εγώ έχω την εντύπωση πως δεν θα κουραστώ αν και δεν ξέρω πώς θα είναι του χρόνου και παράλληλα βλέπω πως ΟΛΟΙ οι μαθητές που στοχεύουν σε εξίσου υψηλόβαθμες σχολές θα κάνουν θερινά. Φυσικά, οι καθηγητές του φροντιστηρίου θεωρούν τα θερινά καθοριστικά για την επιτυχία μας, πόσο μάλλον για μαθητές που στοχεύουν ψηλά, επειδή τελειώνουν γρηγορότερα την ύλη και έχουν χρόνο για επαναλήψεις. Τα θερινά μαθήματα θα είναι εντατικά, θα γίνονται το πρωί και μάλλον θα ειναι τετράωρα από δευτέρα μέχρι πέμπτη. Αξίζει να θυσιάσω το μισό του καλοκαιριού μου για να έχω ενα προβάδισμα στην ύλη, ή πιστεύετε ότι θα είμαι άνετος μετά και χωρίς θερινά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Κατσε διαβασε καποια πραγματα μονος σου δεν χρειαζεται να πας εγω που δεν πηγα δεν εχασα κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jon_snow

Νεοφερμένος

Ο jon_snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Mόνος μου ξέρω ότι δεν θα διαβάσω συστηματικά όπως με το φροντιστήριο. Απλά δεν ξέρω αν ξεκινήσω τέλη αυγούστου που ξεκινάνε κανονικά αν θα ζοριστώ μετά. Τα παιδιά που έκαναν θερινά είχαν διαφορετικές απόψεις ο καθένας..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Κοίτα την ύλη και τον Σεπτέμβρη να την ξεκινήσεις θα βγει έγκαιρα και θα έχεις χρόνο για επαναλήψεις .Εφόσον οι άλλοι ξεκινάνε θερινά καλό θα ήταν να κάνεις κι εσύ γιατί καλώς ή κακώς υπάρχει και ο ανταγωνισμός καθώς στοχεύεις και σε υψηλόβαθμη σχολή.Άρα καλύτερα κάνε για να μπεις σιγά σιγά σε ένα πρόγραμμα διαβάσματος τρίτης λυκείου.Τέλη Ιουλίου τελειώνουν τα θερινά και όλο τον Αύγουστο θα κάνεις διακοπές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εφοσον δεν διαβαζεις μονος σου να πας βεβαια μπορεις να βρεις και ιδιαιτερα με τα ιδια λεφτα οποτε καλυτερα ιδιαιτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Εμεις παντως θα κανουμε αφου τελειωσουν οι εξετασεις μεχρι 3-4 ιουλιοιυ 5 ωρες απο Δευτερα μεχρι Παρασκευη και ξανα μετα τις καλοκαιρινες διακοπες που θα ξεκινησουμε κανονικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τους καθηγητές του σχολείου μην τους λαμβάνεις και πολύ υπόψιν. Είναι βολεμένοι και θα συνεχίσουν να είναι βολεμένοι ανεξάρτητα με την επίδοση των μαθητών τους. Από την άλλη οι καθηγητές στο φροντιστήριο θέλουν να έχουν όσο περισσότερη "πελατεία" το καλοκαίρι

Κατά την γνώμη μου εφόσον είσαι μαθητής του 20 σταμάτα τελείως το φροντιστήριο και βρες καθηγητές για ιδιαίτερα με καλές συστάσεις και ξεκίνα από το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jon_snow

Νεοφερμένος

Ο jon_snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Nαι αλλά εκτός απο την πελατεία θέλουν και να επιτύχουμε στις σχολές για να κερδίσουν φήμη, οπότε μπορεί να θέλουν να το εξασφαλίσουν αυτό με τα θερινά. Τα ιδιαίτερα πιστεύω θα βγουν πολύ πιο ακριβά από το φροντιστήριο και δυστυχώς δεν έχω τέτοια περιθώρια:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μην κάνεις τόσο πολλές ώρες (είτε επιλεξεις φροντιστηριο είτε ιδιαίτερο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
H πλεοψηφία των μαθητών αν δεν έχει την πίεση του φροντιστηρίου δεν θα διαβάσει καθόλου. Γι' αυτούς το θερινό φροντιστήριο είναι απαραίτητο. Επίσης κανένα φροντιστήριο δεν θα θυσιάσει τη μάζα για να προπονήσει τους μαθητές του 20. Αν τα τμήματα στο φροντιστήριο είναι μέχρι 4, 5 άτομα και το επίπεδο τους είναι σχετικά υψηλό τότε το σκέφτεσαι διαφορετικά το φροντιστήριο περισσότερο ζημιά θα σου κάνει παρά καλό, καθώς θα χάνεις την ώρα σου ακούγοντας τους καθηγητές να λύνουν τις απορίες των υπολοίπων.

Τώρα αν είναι ποιο ακριβά ή όχι θα διαφωνήσω. 1 ώρα σε ιδιαίτερο ισούται με 3 ώρες φροντιστήριο. Στο τέλος πιο φθηνά θα σου βγαίνει, θα κερδίζεις ελεύθερο χρόνο και θα αποδίδεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Είμαι θετική κατεύθυνση με το νέο σύστημα και σε λίγες εβδομάδες τελειώνω με την Β'Λυκείου. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς έκανα φροντιστήριο σε Μαθηματικά-Φυσική Κατεύθυνσης, Χημεία, Φυσική Γενικής, Άλγεβρα και Έκθεση και τώρα τελευταία οι καθηγητές μας στο φροντιστήριο έχουν σχεδόν πείσει τους περισσότερους μαθητές να κάνουν θερινά μαθήματα για ένα μήνα (μέσα Ιουνίου με μέσα Ιουλίου). Είμαι μαθητής του 20 και του χρόνου στοχεύω στις υψηλόβαθμες σχολές του πολυτεχνείου (ημμυ, μηχανολόγων). Οι καθηγητές στο σχολείο πιστεύουν πως είναι προτιμότερο να ξεκουραστούμε τους 3 μήνες του καλοκαιριού αντί να κάνουμε θερινά για να μην εξαντληθούμε την επόμενη χρονιά. Εγώ έχω την εντύπωση πως δεν θα κουραστώ αν και δεν ξέρω πώς θα είναι του χρόνου και παράλληλα βλέπω πως ΟΛΟΙ οι μαθητές που στοχεύουν σε εξίσου υψηλόβαθμες σχολές θα κάνουν θερινά. Φυσικά, οι καθηγητές του φροντιστηρίου θεωρούν τα θερινά καθοριστικά για την επιτυχία μας, πόσο μάλλον για μαθητές που στοχεύουν ψηλά, επειδή τελειώνουν γρηγορότερα την ύλη και έχουν χρόνο για επαναλήψεις. Τα θερινά μαθήματα θα είναι εντατικά, θα γίνονται το πρωί και μάλλον θα ειναι τετράωρα από δευτέρα μέχρι πέμπτη. Αξίζει να θυσιάσω το μισό του καλοκαιριού μου για να έχω ενα προβάδισμα στην ύλη, ή πιστεύετε ότι θα είμαι άνετος μετά και χωρίς θερινά;;;

Εμένα προσωπικά με είχε βοηθήσει πάρα πολύ και ξέρω ότι αν δεν πήγαινα δεν θα είχα καταφέρει τον στόχο μου .Ειδικά σε κάποια δύσκολα μαθήματα όπως μαθηματικά κατ. αυτός ο ένας μήνας θα σε βοηθήσει να μπεις στο κλίμα (μιγαδικοί,παράγωγοι,ολοκληρώματα) που μέχρι τώρα σου είναι άγνωστα και δεν μπορείς να τα πεις και κατανοητά ούτε εύκολα
Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top