Προετοιμασία για το Zertifikat (B1)

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος να μου πει, τι είδους σημειώσεις μπορώ να κάνω στα προφορικά, δηλαδή σε εκείνο το 10λεπτο πριν αρχίσει η εξέταση που μας δίνουν τα θέματα για να τα μελετήσουμε; Μπορώ να γράψω λέξεις ή και ολόκληρες φράσεις/ερωτήσεις; Εννοείται ότι κατά τη διάρκεια της εξέτασης δεν πρόκειται να κάνω ανάγνωση των σημειώσεών μου, απλά σκέφτομαι ότι αν μπορούσα να γράψω ερωτήσεις, πχ για το Tel 2, δε θα χρειαζόταν να τις σκεφτώ μετά που θα έχω κ το άγχος.

Επισήμανση: Τα μηνύματα #81-#82 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
οτι θες μπορεις να γραψεις...μεχρι και κατεβατο κειμενο ...δεν σε ελεγχει κανενας ..περα απο σημειωσεις εγω ειχα γραψει 2-3 προτασεις ολοκληρες..δεν προκειται να σου πουν τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Οκ σ' ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος να μου πει, τι είδους σημειώσεις μπορώ να κάνω στα προφορικά, δηλαδή σε εκείνο το 10λεπτο πριν αρχίσει η εξέταση που μας δίνουν τα θέματα για να τα μελετήσουμε; Μπορώ να γράψω λέξεις ή και ολόκληρες φράσεις/ερωτήσεις; Εννοείται ότι κατά τη διάρκεια της εξέτασης δεν πρόκειται να κάνω ανάγνωση των σημειώσεών μου, απλά σκέφτομαι ότι αν μπορούσα να γράψω ερωτήσεις, πχ για το Tel 2, δε θα χρειαζόταν να τις σκεφτώ μετά που θα έχω κ το άγχος.

Επισήμανση: Τα μηνύματα #81-#82 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.

Εγώ όταν έδινα, έγραψα περιληπτικά, τι θα απαντήσω σε κάθε ερώτηση. Και να κοιτάς λίγο το χαρτί σου την ώρα της εξέτασης, δεν τους πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ πολύ! Drückt mir die Daumen!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derloewe

Νεοφερμένος

Ο derloewe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας παιδια! ειμαι φοιτητρια, εχω παρει το Β2 στα γερμανικα και εδω και ενα μηνα κανω ιδιαιτερα για το C1. πληρωνω αρκετα δυστυχως κατι που δε με χαροποιει και ιδιαιτερα αλλα δεν ηθελα να παω σε φροντιστηριο. .ενας γνωστος μου μου ειπε την προηγουμενη βδομαδα οτι θα ξεκινησει υπερεντατικα γερμανικα απο το μηδεν ( δεν ξερει ουτε λεξη) και οτι το φροντιστηριο τους υποσχεται οτι θα παρουν το Β1 σε 6 μηνες και απο κει κ περα καθε εξαμηνο θα παιρνουν και απο ενα πτυχιο, φυσικα με υπερεντατικα μαθηματα ( φανταζομαι γυρω στις 5 ωρες τη βδομαδα). η ερωτηση μου ειναι αν ειναι δυνατον κατι τετοιο? γιατι αν ειναι να παρατησω κ γω τα ιδιαιτερα και να κανω 6 μηνες για το C1,αντε ενα χρονο. γιατι να δινω 2 χρονια τοσα χρηματα? να σημειωσω πως δεν ηθελα να παω σε φροντιστηριο γιατι ειχα μεγαλη εμπιστοσυνη σε αυτη την καθηγητρια, την ξερω απο παλια ειναι κορυφη στον κλαδο της κ γενικα τα φροντιστηρια με μπερδευαν ηθελα κατι πιο προσωπικο. πιστευευτε οτι αποδιδουν αυτα τα υπερεντατικα για να παρεις πτυχιο? θελω απλα να παρω το C1 για να εχω ενα παραπανω προσον δεν εχω σκοπο να παω γερμανια οποτε να τα μαθω κ τελεια, απλως το χαρτι θελω!
γινεται να παρεις Β1 σε 6 μηνες τελικα? με φυσιολογικο ρυθμο διαβασματος?και C1 με υπερεντατικα? ποια ειναι η γνωμη σας για αυτα τα θαυματουργα οπως διατεινονται τμηματα?

Αν διαλέξετε σωστό φροντιστήριο τίποτα δεν είναι αδύνατο. Αν έχουν σωστό πρόγραμμα και μετά από συνομιλία μαζί τους καταλάβετε ότι ξέρουν τι κάνουν, δεν έχετε λόγο να δυσπιστείτε. Είναι κάτι που με αρκετή δουλειά γίνεται. Οι 5 ώρες την εβδομάδα που λέτε είναι βέβαια λίγες, κοιτάξτε το αναλυτικό πρόγραμμα του κάθε φροντιστηρίου, μιλήστε με κάποιον που εμπιστεύεστε και έτσι θα μπορέσετε να πάρετε μια σωστή απόφαση. Συνταγές μαγικές δεν υπάρχουν, θα πρέπει να "ματώσετε" για να έχετε καλά αποτελέσματα και μάλιστα με διάρκεια (δε μετρά μόνο το "χαρτί", αλλά να μείνει και η γνώση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panjan

Νεοφερμένος

Ο Panjan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας παιδια ! ειναι σημαντικο να απαλυθευσω τις λυσεις μου στα τεστ 10,11,12,13,14 και 15 ,διοτι δινω σε 1 μηνα .Μπορειτε να με βοηθησετε ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top