Απαλλαγές μαθημάτων για CPA-CMA

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα

Γνωρίζει κάποιος από εσάς ή αν εχει πάρει απαλλαγές στα μαθήματα σχετικά με τις πιστοποιήσεις CPA-CMA?

ΠΧ βρήκα ένα νόμιμο αρχείο που λέει όσοι είναι απόφοιτοι οικονομικών σχολών σε προπτυχιακό παίρνουν 8 μαθήματα απαλλαγές. Όσοι είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού παίρνουν επιπλέον 4 μαθήματα απαλλαγές. Αλλά εδώ είναι το ωραίο, ότι δεν τονίζει τι είδους μεταπτυχιακά θέλει και ούτε αν κάνει συνεργασία με κάποιο πανεπιστήμιο.

Πχ λεει σε καποιο σημείο: "Ο επαγγελματικός τίτλος "CPA" απευθύνεται σε όλους τους κατόχους πτυχίων καθώς επίσης και
κατόχους μεταπτυχιακών τίτλων με κατεύθυνση οικονομική, λογιστική, ελεγκτική, τραπεζική,
ναυτιλιακά αλλά και διοίκησης επιχειρήσεων.

Απόκτηση τίτλου "CPA"

Ο επαγγελματικός τίτλος "CPA" αποκτάται κατόπιν παρακολούθησης μαθημάτων και επιτυχών
εξετάσεων.
Ο κορμός των μαθημάτων διαχωρίζεται σε 4 κατηγορίες από τις οποίες οι κάτοχοι πτυχίων και bachelor
απολαμβάνουν εξαιρέσεις στις πρώτες δύο (2) κατηγορίες, ενώ οι κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου
απολαμβάνουν εξαιρέσεις επιπλέον και στην τρίτη (3) κατηγορία."

Πχ εγώ που είμαι απόφοιτος Λογιστικής και έχω γενικό ΜΒΑ, θα πάρω τις απαλλαγές που προαναφέρει . Μου φαίνεται λίγο παράλογο αυτό
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top