ΕΚΠΑ vs ΑΠΘ vs Πανεπιστήμιο Κρήτης;

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Οι τρεις υποψήφιες πόλεις που σκεφτομαι σκεφτομαι να σπουδάσω. Για πειτε εσεις τι διαλέγετε; ΕΚΠΑ , ΑΠΘ , η πανεπιστημιο Κρήτης; (Γενικά, από οσα εχετε ακούσει για αυτά)
Προτιματε τη πρωτεύουσα , τη συμπρωτεύουσα η το νησί του Δασκαλογιάννη ; (Αναφορικά με την ποιότητα ζωής)
Σε αυτους τους δύο τομείς θα ήθελα να δω τις απόψεις σας για αυτές τις πόλεις
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν γίνεται να τεθούν σε σύγκριση 3 πανεπιστήμια γενικά, πες μας σχολές που στοχεύεις να μιλήσουν οι φοιτητές.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ποια σχολή θες;

(φοιτήτρια πανεπιστημίου Κρήτης εδώ)
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαι τα 3 πανεπιστήμια που προανέφερες είναι πολύ καλά. Το ΕΚΠΑ και το ΑΠΘ είναι μέσα στα 300 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου. Πιο οργανωμένο θα έλεγα του ΑΠΘ. Είναι όλοι χώροι μαζεμένοι σε ένα κοινό σημείο, η λέσχη πολύ καλό φαγητό και το γυμναστήριο του ΑΠΘ είναι δίπλα. Γενικά ακόμα και οι αιτήσεις είναι ηλεκτρονικές και δεν θα ταλαιπωρηθείς. Η Θεσσαλονίκη είναι μια πιο ανθρώπινη πόλη που θα ζήσεις μια φοβερή ζωή. Αν και να πω την αλήθεια έχω ανέβει για μεταπτυχιακό, και έχω απογοητευτεί από τη πόλη όχι από τη σχολή. Ίσως επειδή μ αρέσει πιο πολύ η Αθήνα, που είναι μια μεγάλη μητρόπολη. Το χημικό όπου και να το σπουδάσεις είναι το ίδιο καλό, αν και θα σου πρότεινα Αθήνα για λόγους επαγγελματικών ευκαιριών-γνωριμιών. Και εγώ στην ηλικία σου σκεφτόμουν με το συναίσθημα, αλλά αργότερα στα 25 κατάλαβα ότι αν δεν πας Αθήνα, δουλειά δεν γίνεται. Εκτός αν έχεις το πλάνο, να ζήσεις τις πόλεις μια προς μια προτού καταλήξεις επαγγελματικά στην Αθήνα.

Στο ΕΚΠΑ αλλού είναι η λέσχη, αλλού οι χώροι, αλλού το γυμναστήριο και γενικά δεν ξέρω από που είσαι αλλά η Αθήνα είναι χαοτική.

Στη Κρήτη δεν ξέρω τι παίζει. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Πανεπιστήμιο και ότι έχει διασυνδέσεις με του Εξωτερικού. Αλλά ξέρω παιδιά που πήγαν εκεί για φοιτητική ζωή και έπαθαν μια ψιλο-κατάθλιψη. Εγώ έχοντας συγγενείς στα χανιά όταν πήγα καλοκαίρι δεν ήθελα να φύγω. Και εκεί φοβεροί άνθρωποι και θα σ αρέσει.

Επειδή οι εποχές άλλαξαν και τα χαβαλούα λούα, δεν είναι πλέον μέσα στο πρόγραμμα, παίρνα ΕΚΠΑ, δηλ Αθήνα για λόγους επαγγελματικών ευκαιριών. Επίσης θα λατρέψεις το κλίμα της Αθήνας που είναι ξηρό, χορταίνεις ύπνο απλά θα σε κουράσει μέχρι να τη συνηθίσεις η βαβούρα. Η Θεσσαλονίκη έχει φοβερή ζωή, και πολύ καλές σχολές και καθηγητές, αλλά μέχρι εκεί. Αν θες το βήμα παραπάνω πας Αθήνα.
 

Petrolhead

Νεοφερμένος

Ο Petrolhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εχω ακούσει καλα πραγματα για όλα τα τμήματα χημείας αυτών των πανεπιστημίων...ειδικά έχω φίλο στο ΑΠΘ που λέει ότι η σχολή και τα εργαστήρια είναι πολύ οργανωμένα και οι καθηγητές πολύ καλοι....και βέβαια σαν την ζωή πιστεύω της Θεσσαλονίκης δεν έχει άλλου(υποκειμενική άποψη βέβαια... Θεσσαλονίκη μενω αλλά έχω πάει και Κρήτη και Αθήνα )όλα τα τμήματα είναι μαζεμένα και γενικά υπάρχουν πολλά μαγαζιά που μαζεύονται φοιτητές,δεν έχει τόση εγκληματικότητα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω ακούσει καλα πραγματα για όλα τα τμήματα χημείας αυτών των πανεπιστημίων...ειδικά έχω φίλο στο ΑΠΘ που λέει ότι η σχολή και τα εργαστήρια είναι πολύ οργανωμένα και οι καθηγητές πολύ καλοι....και βέβαια σαν την ζωή πιστεύω της Θεσσαλονίκης δεν έχει άλλου(υποκειμενική άποψη βέβαια... Θεσσαλονίκη μενω αλλά έχω πάει και Κρήτη και Αθήνα )όλα τα τμήματα είναι μαζεμένα και γενικά υπάρχουν πολλά μαγαζιά που μαζεύονται φοιτητές,δεν έχει τόση εγκληματικότητα


Δουλειές δεν έχει φίλε. Ωραία η ζωή, οι άνθρωποι, το φαγητό, η διασκέδαση, μη σου πω ότι οι σχολές είναι οι καλύτερες από της Αθήνας αλλά γνωριμίες μηδέν. Μεγαλο-εταιρείες μηδεν
 

Petrolhead

Νεοφερμένος

Ο Petrolhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ισως και να μην έχει...αλλά το τμήμα στο ΑΠΘ είναι πολύ καλο,επίσης το πανεπιστήμιο σου προσφέρει ευκαιρίες για πρακτική άσκηση σε εταιρείες...και στο κάτω κάτω μπορεί με το πτυχίο να φύγει Αθήνα για δουλειά..μπορεί να πάει αλλού για μεταπτυχιακές σπουδές η και παραπάνω η εξωτερικό...δλδ δε σημαίνει οτι στην πόλη των σπουδών σου θα κάτσεις για πάντα...βασικά εγώ προτείνω να πάει όπου είναι το σπίτι του η όπου είναι πιο κοντά στο σπίτι του και οικονομία κάνεις και μπορείς να διοχετεύσεις λεφτά σε περαιτέρω σπουδές και είσαι κοντά αν χρειαστείς κάτι...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισως και να μην έχει...αλλά το τμήμα στο ΑΠΘ είναι πολύ καλο,επίσης το πανεπιστήμιο σου προσφέρει ευκαιρίες για πρακτική άσκηση σε εταιρείες...και στο κάτω κάτω μπορεί με το πτυχίο να φύγει Αθήνα για δουλειά..μπορεί να πάει αλλού για μεταπτυχιακές σπουδές η και παραπάνω η εξωτερικό...δλδ δε σημαίνει οτι στην πόλη των σπουδών σου θα κάτσεις για πάντα...βασικά εγώ προτείνω να πάει όπου είναι το σπίτι του η όπου είναι πιο κοντά στο σπίτι του και οικονομία κάνεις και μπορείς να διοχετεύσεις λεφτά σε περαιτέρω σπουδές και είσαι κοντά αν χρειαστείς κάτι...


Aν είναι επαρχία ή από νησί καλύτερα να φύγει από εκεί. Εκτός αν υπάρχει το τμήμα που θέλει. Μα στο είπα. Θεωρώ αρκετές σχολές του ΑΠΘ πολύ καλύτερες από αυτές των Αθηνών. Οδοντιατρική θες, νομικη, φαρμακευτικη, τα παντα. Αλλά δεν υπάρχει πχ αυτή η φαρμακοβιομηχανία που θα τον πάρει ως χημικό και θα τον βαλει να κανει πρακτική.

Συμφωνώ σε αυτό που λες. Όπως και δεν έχει ηλικία το πότε θα κατέβεις Αθήνα. Και εγώ ήρθα Σαλόνικα γιατί το ιδιο μαστερ στην Αθήνα ήταν πιο ακριβό και γλίτωσα αρκετά χρήματα, ενοίκια ( που στην Αθήνα έχουν πάει στα ύψη) και στα 27 μου θα ξανακατέβω αν και εδω σαλονικα εργάζομαι. Όμως δυστυχώς η Θεσσαλονίκη δεν είναι πόλη για δουλειά, επαγγελματικές ευκαιρίες. Είνια μια πόλη φοιτητούπολη, με φοβερό φαγητό, ανθρώπους και φοιτητικές σπουδές.
 

Petrolhead

Νεοφερμένος

Ο Petrolhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Aν είναι επαρχία ή από νησί καλύτερα να φύγει από εκεί. Εκτός αν υπάρχει το τμήμα που θέλει. Μα στο είπα. Θεωρώ αρκετές σχολές του ΑΠΘ πολύ καλύτερες από αυτές των Αθηνών. Οδοντιατρική θες, νομικη, φαρμακευτικη, τα παντα. Αλλά δεν υπάρχει πχ αυτή η φαρμακοβιομηχανία που θα τον πάρει ως χημικό και θα τον βαλει να κανει πρακτική.

Συμφωνώ σε αυτό που λες. Όπως και δεν έχει ηλικία το πότε θα κατέβεις Αθήνα. Και εγώ ήρθα Σαλόνικα γιατί το ιδιο μαστερ στην Αθήνα ήταν πιο ακριβό και γλίτωσα αρκετά χρήματα, ενοίκια ( που στην Αθήνα έχουν πάει στα ύψη) και στα 27 μου θα ξανακατέβω αν και εδω σαλονικα εργάζομαι. Όμως δυστυχώς η Θεσσαλονίκη δεν είναι πόλη για δουλειά, επαγγελματικές ευκαιρίες. Είνια μια πόλη φοιτητούπολη, με φοβερό φαγητό, ανθρώπους και φοιτητικές σπουδές.


Ναι εννοείται πως λέω να μείνει εκεί που είναι το σπίτι του αν υπάρχει χημικό εκεί αλλιώς σε όποιο χημικό είναι πιο κοντά...γενικά συμφωνούμε νομίζω...το γεγονός πως κάποιος δε θα σπουδάσει στην Αθήνα που υπάρχουν ευκαιρίες για δουλειά δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάει αργότερα και Αθήνα...απλά επειδή ρώτησε και για φοιτητική πόλη για αυτό είπα για Θεσσαλονίκη.... βέβαια αναγνωρίζω ότι αν σπουδάσεις και Αθήνα πιθανόν να έχεις και από το πανεπιστήμιο καλύτερες γνωριμίες και άρα ευκαιρίες για δουλειά
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο ΕΚΠΑ αλλού είναι η λέσχη, αλλού οι χώροι, αλλού το γυμναστήριο και γενικά δεν ξέρω από που είσαι αλλά η Αθήνα είναι χαοτική.

Aυτό πώς προκύπτει; Ειδικά η λέσχη από το χημικό είναι 5 λεπτά περπάτημα. :P
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aυτό πώς προκύπτει; Ειδικά η λέσχη από το χημικό είναι 5 λεπτά περπάτημα. :P


Ναι εννοούσα γενικά... Δεν εννοούσα συγκεκριμένα για το χημικό. Δεν είναι όλα τα τμήματα μαζί στο ΕΚΠΑ. Αλλο ειναι στη Ναυαρινου, αλλο στη Σοφοκλεους, αλλο εκει που ειπες. Κάποια είναι αλλού. Ορισμένα κοντά, άλλα μακρυά. Όπως και το πανεπιστημιακό γυμναστήριο. Αυτά είναι τα κακά της Αθήνας. Αν η σχολή είναι κοντά με τη λέσχη είναι κάποιος από τους τυχερούς. Διαφορετικά, τρώνε χρόνο οι αποστάσεις. Εδώ στο ΑΠΘ, είμαστε περίπου 7 λεπτά από τη λέσχη που έχει δίπλα και το γυμναστήριο , όπως επίσης και τα τμηματά μας όπως και η βιβλιοθήκη συστεγάζονται στον ίδιο χώρο. Και αν δεν κάνω λάθος , διορθωσέ με, το ΕΚΠΑ και το ΑΠΘ εκτός από ίδια κοινά τμήματα, αποτελούνται και από τον ίδιο αριθμό τμημάτων
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top