Γιατί υπάρχουμε;

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
''Ζουμε απο τυχη και γιατι υπαρχουν κοπελες που μυριζουν υπεροχα.''


λολ αυτό ακούστηκε πολύ creepy
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
λολ αυτό ακούστηκε πολύ creepy

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorg0s

Νεοφερμένος

Ο Giorg0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ειναι αρκετα φιλοσοφικο θεμα. απο την αλλη σκεφτεται κανεις γιατι να υπαρχουν γατες γιατι ποντικια γιατι σκυλοι...κανενα απο αυτα τα ειδη ομως δε το σκεφτεται αυτο. μονο ο ανθρωπος εχει εξελιξει τη φιλοσοφικη σκεψη και διερωταται για το νοημα της ζωης.
Τωρα τι να πω μαλλον δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο νοημα για το οποιο ο καθενας μας ειναι ζωντανος ουτε εχουμε καποιο προδιεγραμενο πεπρωμενο απο την ωρα της γεννησης μας. ο καθενας ζει και υπαρχει προσπαθωντας να εξασφαλισει στον εαυτο του το καλυτερο.
ειναι λογικο καποιος να σκεφτει τη ματαιοτητα της υπαρξης αλλα κατι τετοιο για εμενα δεν ειναι σωστο. η ζωη και η ανεση που δινει τη δυνατοτητα να κανουμε αυτες τις σκεψεις ειναι κατι που πολλοι δεν εχουν.
Απλα σκεφτειτε τι θα επρεπε να αναρωτιεται για το νοημα της ζωης ενα παιδακι στις Φιλιππινες που απο μια ακατανοητη για αυτον δυναμη (τυφωνας) εχασε ολα οσα ηξερε και θεωρουσε δεδομενα στη ζωη του (οικογενεια,σπιτι, ανεμελη ζωη...)
και παρολα αυτα το μονο που μενει ειναι να συνεχισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Χαχα το πήγες πολύ βαθιά! :P
Εγώ αυτό που παθαίνω καμιά φορά είναι να κοιτάω τη φάτσα μου στο καθρέφτη και να (τρομάζω..χαχα όχι)νομίζω πως είναι μια άγνωστη πως δεν είμαι εγώ!
Επίσης αυτό που αναρωτιέμαι είναι τι είμασταν πριν υπάρξουμε... με ταλανίζει αυτό το θέμα! :hmm:
Και εκτος απο αυτο εγω ηρθα σε αυτο το κοσμο μαθαινοντας πως ετσι ειναι.Που ξερω εγω οταν φυγω απο αυτο το κοσμο ο κοσμος θα συνεχισει να υπαρχει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
''Ζουμε απο τυχη και γιατι υπαρχουν κοπελες που μυριζουν υπεροχα.''

Το "Perfume" το έχεις δει; :P

Δε ξέρω γιατί υπάρχουμε.Δε ξέρω αν υπάρχει λόγος να υπάρχουμε ή τι είναι η ύπαρξη γενικά.
Ποιά η διαφορά μας υπαρξιακά από έναν ιο,που δεν θεωρείται καν μορφή ζωής;Και ο ιός και ο άνθρωπος υπάρχουν με σκοπό την αναπαραγωγή απ' ότι φαίνεται.Επιβιώνουν και εξελίσσονται με στόχο να διαιωνίσουν το είδος.Μια συνεχής μάχη για επικράτηση και διαιώνιση .Ποιός ο λόγος;
Μετά,γιατί μπορώ και τα σκέφτομαι αυτά;Γιατί έχω συνείδηση;Είναι απλά ένα "υποπροϊόν" της διαδικασίας της προσαρμογής του ανθρώπινου είδους στο περιβάλλον,με σκοπό την επιβίωση,άρα πάλι την αναπαραγωγή (δηλαδή γυρνάμε πάλι στο ίδιο),ή είναι κάτι βαθύτερο;
Ποιός είναι ο σκοπός της ύπαρξης του κόσμου γενικά,και ποιό το νόημα;Υπάρχει;
Είναι πολύ περίεργο.Αν το σκεφτούμε,είμαστε το υδρογόνο που μετά από κάποια δισεκατομμύρια χρόνια αναρωτιέται πλέον ποιός είναι ο ρόλος του στο σύμπαν και γιατί υπάρχει.Είμαστε το σύμπαν το οποίο βιώνει τον εαυτό του υποκειμενικά μέσα από τη συνείδηση του καθενός από εμάς.
Ζούμε στη πραγματικότητα;Τι είναι πραγματικότητα;Πως ξέρουμε ότι υπάρχουμε πραγματικά;Γιατί η πραγματικότητα να είναι έτσι και οχι αλλιώς;Γιατί να μην υπάρχουμε και τι είναι η ανυπαρξία,το να μην υπάρχει τίποτα θα πει κάποιος,άλλα αυτό το τίποτα τι είναι; Εφόσον το ορίζω δεν είναι "κάτι";
Αυτά και άλλα τέτοια ερωτήματα βιάζουν βάναυσα την υπόστασή μου από τα 16 όπου και αποφάσισα ότι θέλω να ασχοληθώ με κάτι που θα με βοηθήσει να καταλάβω περισσότερα για το ποιός είμαι.
Σε όσους αρέσουν τέτοια περίεργα θέματα,η 4η σεζόν από Through the Wormhole είναι για σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εμενα με ταλανίζει άλλο.Γιατί να γεννηθώ σε αυτή τη χώρα και όχι σε κάποιο αλλο κράτος;Χάθηκε να είμαι Αγγλος,Αμερικανός η σε κάποια σοβαρή χώρα;Ποιός έπαιξε με την τύχη μου την ριμάδα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
... και μετά από ΑΥΤΟ (!!!!) και αυτό εγώ πρέπει να μην πάω στη μπανιέρα να κλαίω για 2 εικοσιτετράωρα κουλουριασμένος σε εμβρυϊκή στάση.Είναι απλά άδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Το "Perfume" το έχεις δει; :P

Δε ξέρω γιατί υπάρχουμε.Δε ξέρω αν υπάρχει λόγος να υπάρχουμε ή τι είναι η ύπαρξη γενικά.
Ποιά η διαφορά μας υπαρξιακά από έναν ιο,που δεν θεωρείται καν μορφή ζωής;Και ο ιός και ο άνθρωπος υπάρχουν με σκοπό την αναπαραγωγή απ' ότι φαίνεται.Επιβιώνουν και εξελίσσονται με στόχο να διαιωνίσουν το είδος.Μια συνεχής μάχη για επικράτηση και διαιώνιση .Ποιός ο λόγος;
Μετά,γιατί μπορώ και τα σκέφτομαι αυτά;Γιατί έχω συνείδηση;Είναι απλά ένα "υποπροϊόν" της διαδικασίας της προσαρμογής του ανθρώπινου είδους στο περιβάλλον,με σκοπό την επιβίωση,άρα πάλι την αναπαραγωγή (δηλαδή γυρνάμε πάλι στο ίδιο),ή είναι κάτι βαθύτερο;
Ποιός είναι ο σκοπός της ύπαρξης του κόσμου γενικά,και ποιό το νόημα;Υπάρχει;
Είναι πολύ περίεργο.Αν το σκεφτούμε,είμαστε το υδρογόνο που μετά από κάποια δισεκατομμύρια χρόνια αναρωτιέται πλέον ποιός είναι ο ρόλος του στο σύμπαν και γιατί υπάρχει.Είμαστε το σύμπαν το οποίο βιώνει τον εαυτό του υποκειμενικά μέσα από τη συνείδηση του καθενός από εμάς.
Ζούμε στη πραγματικότητα;Τι είναι πραγματικότητα;Πως ξέρουμε ότι υπάρχουμε πραγματικά;Γιατί η πραγματικότητα να είναι έτσι και οχι αλλιώς;Γιατί να μην υπάρχουμε και τι είναι η ανυπαρξία,το να μην υπάρχει τίποτα θα πει κάποιος,άλλα αυτό το τίποτα τι είναι; Εφόσον το ορίζω δεν είναι "κάτι";
Αυτά και άλλα τέτοια ερωτήματα βιάζουν βάναυσα την υπόστασή μου από τα 16 όπου και αποφάσισα ότι θέλω να ασχοληθώ με κάτι που θα με βοηθήσει να καταλάβω περισσότερα για το ποιός είμαι.
Σε όσους αρέσουν τέτοια περίεργα θέματα,η 4η σεζόν από Through the Wormhole είναι για σας.

Ολα αυτα που εθεσες μα ακριβως αυτα με βασανιζουν και εμενα και εδω και καμποσο καιρο , ομως με εχουν κυριευσει τοσο που χανω τον εαυτο μου. Ειπες οτιαποφασισες να ασχοληθεις με αυτο ? Με ποιο τροπο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Yπάρχουμε για να υποφέρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
... και μετά από ΑΥΤΟ (!!!!) και αυτό εγώ πρέπει να μην πάω στη μπανιέρα να κλαίω για 2 εικοσιτετράωρα κουλουριασμένος σε εμβρυϊκή στάση.Είναι απλά άδικο.

Και ενα πραγμα να σκεφτεσαι σε ολο αυτο οτι αν πραγματικα ισχυει αυτο, οτι δλδ το μας ελεγχουν απο ενα υπολογιστη, τοτε οταν εμεις αρχιζουμε και το ανακαλυπτουμε δεν επρεπε να μας κλεινουν το στομα...? Και αντι για αυτο υπαρχει μια προσβασιμη απο ολο το κοσμο σελιδα που δημοσιευει αυτο χωρις να συμβαινει τπτ. Και εστω οτι ειμαστε,Καλα δεν περναγαμε τοσο καιρο λιγο πολυ? Που ειναι το προβλημα.?το προβλημα ξερεις ποιο θα ηταν ? Να εισαι μονος σε ολο αυτο και οι υπολοιποι ανθρωποι να ειναι του συστηματος .. δλδ μονο εσυ να εισαι το πειραματοζωο, τουλαχιστον τωρα ειμαστε πολλοι . Να ξερεις οτι τωρα με φορτωσες με ολα συτα με μια σκεψη παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorg0s

Νεοφερμένος

Ο Giorg0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
βασικα η σκεψη ολο το συμπαν να μην υπαρχει και να ειναι ολα δημιουργημα υπολογιστη μου φαινεται λιγο προχωρημενη. δηλαδη οταν πεθαινουμε τι συμβαινει? το μυαλο μας χανεται ή μας βγαζουν απο την καψουλα?
μμμμ ποιος ξερει...παντως αν αφου πεθαιναμε μπορουσαμε να συνεχισουμε να ζουμε στον <<αλλο>> κοσμο τοτε μαλλον καποιος θα ειχε μπει στο κοπο να μας ξυπνησει...τουλαχιστον τους περισσοτερους
αυτα τα περιστατικα αιφνιδιας εξαφανισης θα καταγραφονταν και ετσι θα μαθαιναμε την αληθεια
εφοσον αυτο δεν εχει συμβει μεχρι τωρα μαλλον το μυαλο δεν επιζει μετα θανατον
τωρα εδω μπαινει και η θρησκεια στη μεση και εμπλεκονται διαφορη παραγοντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Ειναι καθαρα φιλοσοφικο το θεμα. Οπως και το 'γιατι υπαρχει ζωη' κτλ.Πραγματικα οτι εχει κανει ο ανθρωπος μεχρι σημερα,ειναι τιτανομεγιστο! Αλλα για ποιο λογο εκανε οτι εκανε; για ποιο λογο υπαρχει ανθρωπινη και μη ζωη;Τον λογο υπαρξης μας προσπαθησαν να ερμηνευσουν και η επιστημη και η θρησκεια(οποιας μορφης).Προσωπικα,δεν μπορω να καταλαβω το γιατι αλλα θα'θελα σιγουρα να το μαθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Για να ταλαιπωρούμαστε θα έλεγα από τις δικές μου εμπειρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Για να ταλαιπωρούμαστε θα έλεγα από τις δικές μου εμπειρίες.



ελα ρηλαξ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickd6776

Νεοφερμένος

Ο nickd6776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εξέλιξη φίλοι μου. Οταν και άν περάσεις τα μαθήματα πάς στην επόμενη τάξη.....Αντιγραφή και κομπίνες με δυσλεξίες δεν παίζουν...

Ο νοών νοείτω....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top