Ιατρική στη Ρουμανία

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Το Αγγλόφωνο τμήμα ιατρικής της Κωνστάντζας έχει δίδακτρα 4.200 ευρώ/χρόνο και χρειάζεται να περάσεις ένα εισαγωγικό τέστ στην Αγγλική γλώσσα.

Ρε μην του δίνετε ο,τι να ναι πληροφορίες. :devil::devil:
Το Αγγλώφωνο της Κωνστάντζας ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΊΖΕΤΑΙ στην Ελλάδα!!!. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ο αδερφός μου το καλοκαίρι έκανε αίτηση για το πανεπιστήμιο της Κωστάντζας, και μας ενημέρωσαν οτι δεν αναγνωρίζεται. Οσα παιδιά έκαναν αίτηση την πάτησαν, και αναγκάστηκαν να πάνε σ' άλλη πόλη.. Παλιά (πριν αρκετά χρόνια) αναγνωριζόταν. Τώρα δεν αναγνωρίζεται. ;)

Επιβεβαιώστε το και μόνοι σας:
https://62.103.84.30/2.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Καλημέρα. Πέρασα Φυσικό αλλά το όνειρό ου είναι να γίνω γιατρός και για αυτό σκέφτομαι την Ιατρική στην Κωνστάντζα στη Ρουμανία. Το ξέρω πως δεν προλαβαίνω να γραφτώ φέτος αλλά θέλω πληροφορίες για του χρόνου.

Ρε μην του δίνετε ο,τι να ναι πληροφορίες. :devil::devil:
Το Αγγλώφωνο της Κωνστάντζας ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΊΖΕΤΑΙ στην Ελλάδα!!!. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ο αδερφός μου το καλοκαίρι έκανε αίτηση για το πανεπιστήμιο της Κωστάντζας, και μας ενημέρωσαν οτι δεν αναγνωρίζεται. Οσα παιδιά έκαναν αίτηση την πάτησαν, και αναγκάστηκαν να πάνε σ' άλλη πόλη.. Παλιά (πριν αρκετά χρόνια) αναγνωριζόταν. Τώρα δεν αναγνωρίζεται. ;)

Επιβεβαιώστε το και μόνοι σας:
https://62.103.84.30/2.php

Στο site του ΔΟΑΤΑΠ που παραθέτεις κοίταξε το παρακάτω (printscreen) ''FACULTATEA DE MEDICINE SI FARMACIE''. Όπως βλέπεις η Ιατρική σχολή της Κωνστάντας αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ και τώρα όσο αφορά τα Αγγλόφωνα προγράμματα Ιατρικής σε χώρες της ΕΕ, υπάρχει η σχετική απόφαση αναγνώρισή τους σύμφωνα με την απόφαση του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. 70/ 28-11-2008.
Δεν ξέρω ποιός σου είπε ότι δεν αναγνωρίζεται αλλά θα ήταν σώφρον να καλούσες τον ΔΟΑΤΑΠ και να μίλαγες απευθείας με κάποιον εξειδικευμένο προϊστάμενο του τμήματος αναγνωρισης των Ιατρικών σπουδών. Αν χρειαστείς βοήθεια στείλε μου κάποιο προσωπικό μήνυμα για να σε φέρω σε επαφή με τον αρμόδιο υπαλληλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Untitled2.jpg
    Untitled2.jpg
    36.8 KB · Εμφανίσεις: 498

panos29

Νεοφερμένος

Ο panos29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα τα πουμε στο ιασιο φιλαρακο!!
Καλησπερα παιδια. Κι εγω μαλλον για ρουμανια φαρμακευτικη ειμαι μετα τα φετινα θεματα στη φυσικη μας σκισαν αν και πιστευω οτι γραφωπολυ καλα μεχρι στιγμης. Αν εισαι ηδη στο Ιασιο μπορεις να στειλεις μερικες πληροφοριες για το πανεπιστημιο το κοστος ζωης τη ζωη κλπ απο κει. Ευχαριστω

+1
βεβαια εμενα οι γονεις μου μια χαρα δουλευουν και εχουν σχεδον ολη την πελατεια απο γυρω περιοχεσ(αλλα ειμαστε επαρχια)
αν προσπαθησεις να δουλεψεις Αθηνα καλυτερα να εχεις πτυχιο απο Ελλαδα γιατι ο κοσμος δυσκολα αλλαζει γιατρο...
Εκτος κι αν μεινεις Ρουμανια...

ΥΓ:Πηγα Ιασιο στις διακοπες.Γαματα ηταν τα χιονια....
Κι εγω για εκει λεω(εχω συγγενεις , σπιτι κτλ...)
Αντε οτι αλλη πληροφορια θελετε εδω ειμαι εγω!:clapup:

Καλησπερα παιδια. Κι εγω μαλλον για ρουμανια φαρμακευτικη ειμαι μετα τα φετινα θεματα στη φυσικη μας σκισαν αν και πιστευω οτι γραφωπολυ καλα μεχρι στιγμης. Αν εισαι ηδη στο Ιασιο μπορεις να στειλεις μερικες πληροφοριες για το πανεπιστημιο το κοστος ζωης τη ζωη κλπ απο κει. Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manosgr

Νεοφερμένος

Ο manosgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σπθδαζω Ρουμανια φαρμακευτικη αν εχετε καποια αποροια στειλτε μου μηνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sein1

Νεοφερμένος

Ο sein1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πρεπει να πας και απολυτηριο λυκειου νομιζω...

Μηπως ξερει κανεις τι μεσο ορο πρεπει να βγαλεις στο λυκειο για να σε παρουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Μηπως ξερει κανεις τι μεσο ορο πρεπει να βγαλεις στο λυκειο για να σε παρουν;

17 και πρέπει να έχεις δώσει πανελλαδικές. Ζητάνε και αυτό το χαρτί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manosgr

Νεοφερμένος

Ο manosgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μηπως ξερει κανεις τι μεσο ορο πρεπει να βγαλεις στο λυκειο για να σε παρουν;
δεν εχει σημασια ο μεσος ορος μονο να ειναι πανο απο τη βαση. αν θες τιποτα αλλο στειλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MinaSwtiriou

Νεοφερμένος

Η MinaSwtiriou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας :) Φετος το μαη δινω πανελληνιες αλλα δεν πιστευω οτι θα περασω. Το ονειρο μου ειναι ιατρικη και σκέφτομε να παω στην Κωσταντζα στην Ρουμανια να σπουδασω. Υστερα ομως θα ήθελα να κανω ειδικευση στη Γερμανια ή καλυτερα στην Αμερικη και να δουλεψω και να ζησω στην Αμερικη. Πιστευετε οτι γινετε ??????
Θελει εξετασεις αγγλικων ποιεσ ακριβως και πως μπορω να προετοιμαστω ?
Ποιες ειναι οι προυποθεσεις για εισαγωγη στο πανεπιστημιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Γεια σας :) Φετος το μαη δινω πανελληνιες αλλα δεν πιστευω οτι θα περασω. Το ονειρο μου ειναι ιατρικη και σκέφτομε να παω στην Κωσταντζα στην Ρουμανια να σπουδασω. Υστερα ομως θα ήθελα να κανω ειδικευση στη Γερμανια ή καλυτερα στην Αμερικη και να δουλεψω και να ζησω στην Αμερικη. Πιστευετε οτι γινετε ??????

Φυσικά και γίνεται, γιατί όχι;
Μια γνωστή μας τελείωσε ιατρική στη Ρουμανία και πήγε για ειδικότητα στον Καναδά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MinaSwtiriou

Νεοφερμένος

Η MinaSwtiriou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Thanks:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MinaSwtiriou

Νεοφερμένος

Η MinaSwtiriou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας είμαι μαθήτρια 3ης λυκείου και αποφάσισα να πάω να σπουδάσω ιατρική στη ρουμάνια. (λογω οικονομικου κοστους )

Ψαχνω κυριως για ατομα που εχουν σπουδασει ή σπουδαζουν εκει. (για πληροφοριες)

Α. Θελω να μαθω για τις εισαγωγικες εξετασεις αγγλικων εχω το Michigan C2 και το PTE C2 μπορώ να τα χρησιμοποιησω αντι να ξαναδωσω αγγλικα ?
Β. Θα μπορουσα να μπω σε καποιο πανεπιστημιο χωρις τη βοηθεια καποιου ειδικου (λογω του οτι μενω στην Καβαλα και δεν εχουμε ) ?
Γ. Τι βαθμους χρειαζεται να εχω στο απολυτηριο μου (βαθμους παιρνουμε τον φεβρουαριο αλλα υποθετω θα ειναι αρκετα καλοι 18 + :D )?
Δ. Και τι χαρτια χρειαζονται για την εισαγωγη μου ?
Ε. Σπουδαζουν αρκετοι ελληνες εκει?

Τα πανεπιστημια που ενδιαφερομαι ειναι :
1)Ιατρική στο Κλουζ
2)Ιατρική στο Ιασιο
3)Ιατρική στην Κωνστάντσα
Τα μαθηματα θελω να γινονται στα αγγλικα

Σας ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατι δε περνας ελλαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MinaSwtiriou

Νεοφερμένος

Η MinaSwtiriou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν πιστευω να περασω εδω λογω μαθηματικων - φυσικης αν περασω φυσικα και θα μεινω εδω απλα θελω να γνωριζω για τις εναλλακτικες μου λυσεις σε περιπτωση που δεν καταφερω να μπω ιατρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Γεια σας είμαι μαθήτρια 3ης λυκείου και αποφάσισα να πάω να σπουδάσω ιατρική στη ρουμάνια. (λογω οικονομικου κοστους )"

VS

"Δεν πιστευω να περασω εδω λογω μαθηματικων - φυσικης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MinaSwtiriou

Νεοφερμένος

Η MinaSwtiriou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
"Γεια σας είμαι μαθήτρια 3ης λυκείου και αποφάσισα να πάω να σπουδάσω ιατρική στη ρουμάνια. (λογω οικονομικου κοστους )"

VS

"Δεν πιστευω να περασω εδω λογω μαθηματικων - φυσικης"

Εννοω οτι αν δεν περασω εδω λογω αυτων των μαθηματων θα επιλεξω να παω ρουμανια γιατι ειναι η πιο οικονομικη λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Με το συμπάθιο, να στρώσεις να κάνεις κώλο ΝΑ και να διαβάσεις μαθηματικά-φυσική ή ό,τι άλλο σε δυσκολεύει. Έτσι όπως το θέτεις, έχεις βάλει σαν πρώτο στόχο να φύγεις έξω (και στην απιθανο-απίθανη περίπτωση που περάσεις εδώ θα κάνεις κωλοτούμπες). Κανονικά το ανάποδο γίνεται, πλην ειδικών περιπτώσεων που κυνηγάς υποτροφίες ή κοιτάς πανεπιστημιάρες.
Μάθαμε όλοι, μόλις ζοριζόμαστε λίγο, κατευθείαν να φύγω έξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petant

Νεοφερμένος

Ο petant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εννοειται αν σου αρεσει η ιατρικη κ δεν περασεις εδω φυγε εξω. Ρουμανια ειναι κ φτηνα και οσοι γνωστοι μου σπουδασαν εκει ειχαν πολλα καλα να πουν. Τα αγγλικα σου ειναι υπεραρκετα, ελληνες υπαρχουν πολλοι και η προσαρμογη σου θα ναι ευκολη. Αμα θες απευθυνσου και στoυς διαφορους ομιλους που αναλαμβανουν να στελνουν και να βοηθανε φοιτητες εκει αλλα και σε διαφορες αλλες χωρες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Τα αγγλόφωνα της Ρουμανίας δεν αναγνωρίζονται στην Ελλάδα :) Επομένως θα πρέπει να μάθεις τη γλώσσα και να δώσεις εξετάσεις πάνω στη γλώσσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sein1

Νεοφερμένος

Ο sein1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Chaos oλο αηδιες λες, το ξερεις; Τιποτα απο οτι εχεις γραψει σε αυτο το θεμα δεν ισχυει. Δεν ειναι αναγκη να πεις κατι αμα δεν ξερεις.

Οποιος ενδιαφερετε ας καλεσει σε ενα γραφειο να τον βοηθησουν. Ενδεικτικα χρειαζονται τα παρακατω

1) Γενικος μεσος ορος σε βιολογια-χημεια ΚΑΤ. = Πανω απο 12,5 (Αν εισαι κατω απο αυτο σε καποιο μαθημα εχεις ακομα πιθανοτητες)
2) Να δωσεις πανελληνιες. Καποια πανεπιστημια ζητανε ενα 10 στις εξετασεις αυτες, αλλα μονο το χαρτι οτι εδωσες. Αυτο δεν ισχυει για την τσεχια
3) Να δωσεις κοντα 2 χηνες στα γραφεια να σου κανουν τα χαρτια (τρομερη γραφειοκρατια, δεν την γλυτωνεις αλλιως)
4)Να μην απογοητευτεις/τρομαξεις απο την διαδικασια και να μην ακους τον καθε ασχετο/κομπλεξικο που κρινει την επιλογη σου με κακο τροπο. Στην τελικη ενα ονειρο κυνηγας και μαλιστα χωρις να βλαπτεις τους γυρω σου. Ψαξου και ρωτα καποιον που σπουδαζει εκει/τελειωσε εκει για να μαθεις τι πραγματικα παιζει με τα μη γραφειοκρατικα.

Οσο για τον στιγματισμο που λενε μερικοι εδω περα, σιγουρα αλλο να τελειωσεις με 5 στην βουλγαρια, αλλο με 9 στην βουλγαρια και αλλο με 5 γερμανια κτλ. Αμα εισαι καλος και ενδιαφερεσε για αυτο που κανεις, εχεις μεγαλες πιθανοτητες να πετυχεις. Γεμιστε με αρνητικα, αυτη ειναι η αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laina5

Νεοφερμένος

Ο laina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
η γραφειοκρατια(για Βουλγαρια) δεν ειναι τρομερη απο πλευρας τους στην ουσια μονο μεταφραση(απολυτηρια/χαρτια + apostille μαλλον) και αιτηση εχουν να κανουν.. αν σου ζητησαν 2,000 για την εγγραφη 100% καθαρο κερδος στην τσεπη τους ηταν τα 1500-1600++ ....
ειχα κανει τα χαρτια για γνωστο μου καποτε και τα εξοδα ηταν-δεν ηταν 250 ευρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top