Νοσηλευτική Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

lio21268

Νεοφερμένος

Ο lio21268 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Μήπως γνωρίζετε το εβδομαδιαίο πρόγραμμα των μαθημάτων του α' εξαμήνου της Νοσηλευτικής; Ή, το περσινό ή όποιο γνωρίζετε για να δω αν είναι εφικτό να πηγαινοέρχεται κανείς Λαμία - Αθήνα.

Ακόμη, το ατομικό δελτίο επιτυχίας το παραλαμβάνουμε από το σχολείο ή από το ΤΕΙ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον γνωρίζει! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpl

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
https://www.nos.teilam.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=31, για το φετινο προγραμμα.

Είναι εν μερη εφικτο, αν και λιγα παιδιά δεν νοικιαζαν Λαμία και πηγαινοέρχονταν Αθήνα και όσοι το έκαναν, τωρα από το δευτερο εξάμηνο βρήκαν σπίτι,αναγκαστικά....
Το ατομικό δελτίο επιτυχίας ειναι στην γραμματεία ήδη, αν θα πας ή έχεις ήδη πάει για εγγραφή θα το δεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kopitis89

Νεοφερμένος

Ο kopitis89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παιδες το τμημα αυτο στη Λαμία ειναι καλο??? τι ακουγεται????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ φοιτητής στο ΤΕΙ Λαμίας είμαι και είμαι πολύ προβληματισμένος.Να δεν λέω μάθαμε πώς να κάνουμε φλεβοκέντηση να παίρνω άιμα να βάζω φλεβοκαθετήρα ...Διαβάζω πως να πλένεις τον ασθενή αλλά 1ον με μια φορά δεν νιώθω ότι έμαθα και αυτά που διαβάζω και δεν τα κάνω πράξη έστω σε κούκλα νιώθω ότι δεν τα ξέρω...Στην πρακτική τι θα κάνω??Νιώθω ότι θα γελάνε μαζί μου
πχ κάποια ούτε στη θεωρία μπορώ να τα μάθω
πχ έχει κάτι μηχανήματα και γερανούς για υπέρβαρους
και λέει κάτι εξαρτήματα χωρίς να τα δείχνει σε κάποια εικόνα...Δεν μπορώ να το μάθω αν δεν δω το μηχάνημα
Επίσης νιώθω ότι όταν θα πάω να κάνω πρώτη φορά οτιδήποτε έχει αν κάνει με βελόνες σε άνθρωπο θα τρέμω σαν το ψάρι γιατί πολύ απλά δεν θα είμαι εξοικειωμένος με την σχολή..Είμαι 2ο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ φοιτητής στο ΤΕΙ Λαμίας είμαι και είμαι πολύ προβληματισμένος.Να δεν λέω μάθαμε πώς να κάνουμε φλεβοκέντηση να παίρνω άιμα να βάζω φλεβοκαθετήρα ...Διαβάζω πως να πλένεις τον ασθενή αλλά 1ον με μια φορά δεν νιώθω ότι έμαθα και αυτά που διαβάζω και δεν τα κάνω πράξη έστω σε κούκλα νιώθω ότι δεν τα ξέρω...Στην πρακτική τι θα κάνω??Νιώθω ότι θα γελάνε μαζί μου
πχ κάποια ούτε στη θεωρία μπορώ να τα μάθω
πχ έχει κάτι μηχανήματα και γερανούς για υπέρβαρους
και λέει κάτι εξαρτήματα χωρίς να τα δείχνει σε κάποια εικόνα...Δεν μπορώ να το μάθω αν δεν δω το μηχάνημα
Επίσης νιώθω ότι όταν θα πάω να κάνω πρώτη φορά οτιδήποτε έχει αν κάνει με βελόνες σε άνθρωπο θα τρέμω σαν το ψάρι γιατί πολύ απλά δεν θα είμαι εξοικειωμένος με την σχολή..Είμαι 2ο εξάμηνο.

Θα σου πω κάτι, ως τριτοετής απ' το αντίστοιχο Πανεπιστημιακό τμήμα της Αθήνας:

όταν ήμουν 1ο έτος, είχαμε και μεις βασική νοσηλευτική 1, όπου κάναμε και εργαστήριο. Τις πρώτες φορές που έβαλα φλέβα ή που μάθαινα κάτι καινούργιο, έκανα λάθη. Ύστερα, στο 2ο έτος, είχα την 1η μου κλινική άσκηση στην οποία είδα στην πράξη αυτά που είχα μάθει στο εργαστήριο. Την πρώτη φορά που πήγα να βάλω φλέβα σε ασθενή ήμουν πολύ αγχωμένος και είχα μπει πολύ μέσα. Ένιωθα λες και είχα κάνει μαλακία. Από την άλλη, όμως, αν δεν πιάσεις τον ασθενή, μαζί με έναν γιατρό ή νοσηλευτή, να τον ψαχουλέψεις, να κάνεις πάνω του νοσηλευτικές παρεμβάσεις, δεν θα ξεπεράσεις ποτέ τον φόβο σου.

It's all about practice, mate. Πάρε πατάτες, πορτοκάλια, φλακόν, σύριγγες, συμφοιτητές σου και εξασκηθείτε σε όλα όσα μάθατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylia

Νεοφερμένος

Η sylia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια αν είναι δυνατόν! Είμαι πρωτοετής νοσηλευτικής στο ΤΕΙ Λαμίας και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος ή κάποια που να είναι επίσης πρωτοέτης νοσηλευτικής στο ΤΕΙ Λαμίας που να πηγαίνει και να παρακολουθεί για να με βοηθήσει λίγο με σημειώσεις τουλάχιστον για τα θεωρητικά μαθήματα.Δυστυχώς δεν μπορώ να παρακολουθήσω τη σχόλη μου κανονικά γιατί είμαι εργαζόμενη,παντρεμένη με δύο παιδιά και έγκυος στο τρίτο.Επίσης θα ήθελα να μου πεί για τα συγγράματα.Τι να επιλέξω ,ποια έχουν προτείνει οι καθηγητές! Σας παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος θα εκτιμούσα πάρα πολύ την όποια βοήθεια γιατί αυτή την περίοδο μου έιναι πολύ δύσκολο να πάω στη Λαμία.Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια αν είναι δυνατόν! Είμαι πρωτοετής νοσηλευτικής στο ΤΕΙ Λαμίας και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος ή κάποια που να είναι επίσης πρωτοέτης νοσηλευτικής στο ΤΕΙ Λαμίας που να πηγαίνει και να παρακολουθεί για να με βοηθήσει λίγο με σημειώσεις τουλάχιστον για τα θεωρητικά μαθήματα.Δυστυχώς δεν μπορώ να παρακολουθήσω τη σχόλη μου κανονικά γιατί είμαι εργαζόμενη,παντρεμένη με δύο παιδιά και έγκυος στο τρίτο.Επίσης θα ήθελα να μου πεί για τα συγγράματα.Τι να επιλέξω ,ποια έχουν προτείνει οι καθηγητές! Σας παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος θα εκτιμούσα πάρα πολύ την όποια βοήθεια γιατί αυτή την περίοδο μου έιναι πολύ δύσκολο να πάω στη Λαμία.Σας ευχαριστώ πολύ!


Θα σας προτεινα να βρειτε καποια ομαδα του τμηματος σας μεσω facebook για να μπορεσετε να μιλησετε με ατομα απο το τμημα(Δεν ειμαι φοιτητης εκει δυστυχως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylia

Νεοφερμένος

Η sylia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους! Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια αν είναι δυνατόν! Είμαι πρωτοετής νοσηλευτικής στο ΤΕΙ Λαμίας και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος ή κάποια που να είναι επίσης πρωτοέτης νοσηλευτικής στο ΤΕΙ Λαμίας που να πηγαίνει και να παρακολουθεί για να με βοηθήσει λίγο με σημειώσεις τουλάχιστον για τα θεωρητικά μαθήματα.Δυστυχώς δεν μπορώ να παρακολουθήσω τη σχόλη μου κανονικά γιατί είμαι εργαζόμενη,παντρεμένη με δύο παιδιά και έγκυος στο τρίτο.Επίσης θα ήθελα να μου πεί για τα συγγράματα.Τι να επιλέξω ,ποια έχουν προτείνει οι καθηγητές! Σας παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος θα εκτιμούσα πάρα πολύ την όποια βοήθεια γιατί αυτή την περίοδο μου έιναι πολύ δύσκολο να πάω στη Λαμία.Σας ευχαριστώ πολύ!


Συγχαρητήρια για εισαγωγή σας και με το καλό να έρθει και το τρίτο σας παιδάκι. Δεν είμαι φοιτήτρια του τμήματος αλλά θα σας πω δύο πράγματα που ισχύουν για όλες τις περιπτώσεις. Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να παρακολουθείτε τις ανακοινώσεις στο σάιτ του τμήματός σας έτσι ώστε να μην χάνετε τις προθεσμίες δήλωσης μαθημάτων κάθε εξάμηνο καθώς και τα αντίστοιχα βιβλία αυτών των μαθημάτων μέσω της ηλεκτρονικής υπηρεσίας του ΕΥΔΟΞΟΥ https://eudoxus.gr/ Σύμφωνα με την φετινή εγκύκλιο του Υπουργείου οι δηλώσεις διδακτικών συγγραμμάτων θα ξεκινήσουν την Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2018 και θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί έως την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2018. Εφόσον όμως η Γραμματεία του τμήματός σας έχει ορίσει μεταγενέστερη ημερομηνία έναρξης ή προγενέστερη ημερομηνία λήξης δηλώσεων θα ισχύσει αυτή γιαυτό σας είπα να παρακολουθείτε το σάιτ της. Η διανομή των διδακτικών συγγραμμάτων θα ξεκινήσει την Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2018 και θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 11 Ιανουαρίου 2019. Για την επιλογή των συγγραμμάτων (αν δεν βρείτε κάποιον φοιτητή του τμήματος να σας κατατοπίσει) θα σας πρότεινα να επιλέξετε αυτά που αναφέρονται πρώτα https://service.eudoxus.gr/public/departments/courses/2110/2018 (τουλάχιστον έτσι μας είχαν πει οι καθηγητές στο δικό μου τμήμα). Για το θέμα των μαθημάτων κοιτάξτε την (η-Τάξη) του τμήματός σας (https://eclass2.teilam.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=10). Θα συνδεθείτε με τους κωδικούς που σας έδωσε η γραμματεία και θα είναι πολύ βοηθητικό για σας. Το θέμα με τα ΤΕΙ είναι ότι έχουν πάρα πολλά εργαστήρια. Τα καθαρά θεωρητικά μαθήματα είναι ελάχιστα ενώ ο μεγάλος όγκος των μαθημάτων χωρίζονται σε θεωρητικό και εργαστηριακό μέρος. Θέλω να πω ότι ακόμα κι αν καταφέρετε να περάσετε το θεωρητικό μέρος, κάποια στιγμή θα πρέπει να βρείτε μια φόρμουλα για να παρακολουθήσετε τα εργαστήρια αλλιώς δυστυχώς θα είναι δύσκολο να προχωρήσετε. Μην απογοητεύεστε όμως, το τμήμα θα είναι εκεί και θα σας περιμένει να το παρακολουθήσετε όποτε μπορέσετε! Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top