Γενικό - Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

korineto

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά
Λοιπόν αύριο γράφω διαγώνισμα στα γαλλικά, εχουμε το βιβλίο c'est clair methode de francais 1 και αφού έχω τελειώσει όλη την γραμματική αναρωτιόμουν αν κάποιος έχει την μετάφραση από το κείμενο της ενότητας 6 του βιβλίου


Σας παρακαλώ είναι ανάγκη απαντήστε :(
Απλά αν μπορείτε να γράψετε την μετάφραση

Thanks =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto12

Νεοφερμένος

Η αυτονόητο.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
το '' moi je ne prends pas de petit dejeuner''??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archangel^^

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
"-Πεινατε,παιδια;Στεφανε,θελεις να φας;
-Οχι,ευχαριστω.Δεν πειναω.Εγω,το πρωι,ξυπναω νωρις και παιρνω ενα καλο πρωινο.Δεν πινω γαλα,αλλα τρωω ψωμι και βουτυτο με μαρμελαδα η δημητριακα.Εσυ οχι,Αλικη;
-Οχι,εγω,δεν παιρνω πρωινο,πινω μονο τσαι.Αλλα,την κυριακη,σηκωνομαι αργα.Παιρνουμε πρωινο οικογενειακα και τρωμε κρουασαν.Το λατρευω αυτο!Και τωρα,πειναω!Τι υπαρχει για πρωινο,μαμα;
-Υπαρζει τυρι,ζαμπον,αυγα...Θελεις μια ομελετα;
-Καλη ιδεα!Κι εσυ,Στεφανε;
-Εγω,διψαω!
-Τι θελεις να πιεις;Χυμο φρουτων,νερο,σοκολατα...
-Σοκολατα,σας παρακαλω...
-Με τα μικρα συνοδευτικα γλυκα;"
Αυτη ειναι η μεταφραση,done by me :P.
Πιστευω οτι ειναι καλη...(αλλιως τι proficiency εχουμε στα γαλλικα ---->sorbonne c2 :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korineto

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Τι υπαρχει για πρωινο,μαμα;

Αν θυμάμαι καλά, πάντως, εδώ λέει μεσημεριανό, όχι πρωινό..:what::bear:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
...για πρωινό λέει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Έχεις το αρχικό κείμενο? Σε εκείνο το συγκεκριμένο σημείο λέει "déjeuner" ή "petit déjeuner"? Τα κείμενα του C' est claire τα είχα μάθει σχεδόν απ' έξω όταν έκανα γαλλικά και θα ορκιζόμουν ότι λέει μεσημεριανό.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
:oops:Αμάν.Δίκιο έχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
"-Πεινατε,παιδια;Στεφανε,θελεις να φας;
-Οχι,ευχαριστω.Δεν πειναω.Εγω,το πρωι,ξυπναω νωρις και παιρνω ενα καλο πρωινο.Δεν πινω γαλα,αλλα τρωω ψωμι και βουτυτο με μαρμελαδα η δημητριακα.Εσυ οχι,Αλικη;
-Οχι,εγω,δεν παιρνω πρωινο,πινω μονο τσαι.Αλλα,την κυριακη,σηκωνομαι αργα.Παιρνουμε πρωινο οικογενειακα και τρωμε κρουασαν.Το λατρευω αυτο!Και τωρα,πειναω!Τι υπαρχει για πρωινο,μαμα;
-Υπαρζει τυρι,ζαμπον,αυγα...Θελεις μια ομελετα;
-Καλη ιδεα!Κι εσυ,Στεφανε;
-Εγω,διψαω!
-Τι θελεις να πιεις;Χυμο φρουτων,νερο,σοκολατα...
-Σοκολατα,σας παρακαλω...
-Με τα μικρα συνοδευτικα γλυκα;"
Αυτη ειναι η μεταφραση,done by me :P.
Πιστευω οτι ειναι καλη...(αλλιως τι proficiency εχουμε στα γαλλικα ---->sorbonne c2 :D)

:!::!::!::!::!:Πηγαίνεις Γ' Γυμνασίου και έχεις sorbonne c2;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Nαι...Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν....:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archangel^^

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ναι...είναι αλήθεια ότι δεν έχουν πολλοί sorbonne 2 15 χρονών ^^.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
E...ναι...
Από ποια ηλικία άρχισες γαλλικά?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris_Toumpa

Νεοφερμένος

Ο !Είδομεν τα πάντα όλα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Κι εγώ έχω το sorbonne 2 και πάω τρίτη γυμνασίου...Ξεκίνησα γαλλικά στην 6 δημοτικού αλλά έκανα ιδιαίτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archangel^^

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
E...ναι...
Από ποια ηλικία άρχισες γαλλικά?!

Από πέμπτη δημοτικού,και με 3 καλοκαιρινά (φαντάσου τώρα ένα 6ωρο συνεχόμενο κάθε μέρα...),αλλά άξιζε τον κόπο,αφού στο λύκειο δεν θα έχω ούτε γαλλικά ούτε αγγλικά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
:!:
ουτε να με πληρωνανε:P
φετος με το ζορι α2:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γαλλικά β γυμνασίου εχω το βιβλίο c'est clair θέλω επιγόντως μεταφράσεις κεφάλαια 4,5,6 ευχαριστώ εκ των πρωταίρων !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
σας βαζει να μεταφρασετε κειμενα η τα θελεις για τις ερωτησεις...
εμας μας δινει λεξιλογιο λολ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
για τις ερωτησεις αλλα τωρα οκ γραψαμε και εγραψα τελεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pante pap

Νεοφερμένος

Ο pante pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
εγω πιστεύω πως 'οποιος προσέχει στο μάθημα μπορεί να μάθει τα πάντα
στην α γυμνασίου (όπου πηγαίνω) έχω μάθει αρκετά (μερικές γορές παίζει ρόλο και η δασκάλα)
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιο είναι αυτό το βιβλίο ρε παιδιά;;; Παρεπιπτώντως αν είναι κάποιο εμπορικό... Καλά μαλάκες είμαστε εμείς που κάνουμε του Υπουργείου;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top