Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

t.man

Νεοφερμένος

Ο t.man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά την θεωρία στο ΑΕΠΠ πως τη διαβάσατε όσοι δώσατε; Είμαι τώρα στο 2.5 (Δομή Επανάληψης) και έχει 6-7 παραδείγματα/εφαρμογές με μερικές να έχουν ένα κατεβατό εξήγηση για μια συγκεκριμένη (ΠΟΛΥ συγκεκριμένη) περίπτωση. Γενικά το βιβλίο μου φαίνεται χαοτικό, ένα ανακάτεμα από όλα. Καμιά συμβουλή;

Μόνο το βοήθημα του Λαζαρίνη χρησιμοποίησα, δεν έκανα φροντιστήριο ή ιδιαίτερα ούτε μια φορά μέσα στη χρονιά. Με καλό διάβασμα και όρεξη έγραψα 19.6 .Επίσης χρησιμοποίησα αυτή τη σελίδα https://www.zioulas.gr/aepp-theory γιατί μου άρεσε να διαβάζω στον υπολογιστή.
 

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Βλέπω ότι στο βιβλιο του σχολείου σε κάθε αλγόριθμο ορίζουν στην αρχή του προγράμματος τις μεταβλητές. Σε ενα βοήθημα που έχω δεν το κάνει αυτό. Τελικά πρέπει να τις ορίζω;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Βλέπω ότι στο βιβλιο του σχολείου σε κάθε αλγόριθμο ορίζουν στην αρχή του προγράμματος τις μεταβλητές. Σε ενα βοήθημα που έχω δεν το κάνει αυτό. Τελικά πρέπει να τις ορίζω;
Μήπως στο βοήθημα το κάνουν χάριν συντομίας ή επειδή παρουσιάζουν αλγορίθμους;
Στον αλγόριθμο πιθανόν να μην είναι απαραίτητες, αλλά στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (που εν τέλει γράφετε στις πανελλήνιες) είναι :)
 

imkindalost

Νεοφερμένος

Η imkindalost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Βλέπω ότι στο βιβλιο του σχολείου σε κάθε αλγόριθμο ορίζουν στην αρχή του προγράμματος τις μεταβλητές. Σε ενα βοήθημα που έχω δεν το κάνει αυτό. Τελικά πρέπει να τις ορίζω;
στις πανελλήνιες γράφουμε σε ΓΛΩΣΣΑ και οχι αλγοριθμους, που ειναι υποχρεωτικη η δηλωση των μεταβλητων. πρέπει ας πουμε στο Γ,Δ θεμα που ζηταει προγραμμα να δηλωνουμε τις μεταβλητες και τις σταθερες (εάν υπαρχουν) στο τμημα δηλωσεων
 

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν εβγαλαν πολυ λιγα από την ύλη; Μονο από το συμπληρωματικό υλικό αφαίρεσαν;
 

imkindalost

Νεοφερμένος

Η imkindalost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
D35C04FB-D447-488E-B8C1-0E2FE8206BC3.jpeg

CA7071F3-5B55-43A2-A78F-A0BC82F09E63.jpeg
 

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
στις πανελλήνιες γράφουμε σε ΓΛΩΣΣΑ και οχι αλγοριθμους, που ειναι υποχρεωτικη η δηλωση των μεταβλητων. πρέπει ας πουμε στο Γ,Δ θεμα που ζηταει προγραμμα να δηλωνουμε τις μεταβλητες και τις σταθερες (εάν υπαρχουν) στο τμημα δηλωσεων
Τωρα που λυνω παλαιοτερα θεματα, το 2008 το θεμα Γ ζητανε προγραμμα ενω στο θεμα Δ αλγοριθμο. Εχει αλλαξει κατι τα τελευταια χρόνια; αν στο Θεμα Δ καποιος εγραφε προγραμμα ενω ζητουσαν αλγοριθμο θα το επαιρναν λαθος;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Τωρα που λυνω παλαιοτερα θεματα, το 2008 το θεμα Γ ζητανε προγραμμα ενω στο θεμα Δ αλγοριθμο. Εχει αλλαξει κατι τα τελευταια χρόνια; αν στο Θεμα Δ καποιος εγραφε προγραμμα ενω ζητουσαν αλγοριθμο θα το επαιρναν λαθος;
Κατά πάσα πιθανότητα ναι θα το έπαιρναν λάθος , από όσο ξέρω τώρα πια ζητάνε μόνο προγράμματα στα Γ,Δ θέματα.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Τωρα που λυνω παλαιοτερα θεματα, το 2008 το θεμα Γ ζητανε προγραμμα ενω στο θεμα Δ αλγοριθμο. Εχει αλλαξει κατι τα τελευταια χρόνια; αν στο Θεμα Δ καποιος εγραφε προγραμμα ενω ζητουσαν αλγοριθμο θα το επαιρναν λαθος;
νομιζω οι αλγοριθμοι ειναι εκτος υλης εδω και χρονια και γι'αυτο τον λογο δεν ζητουνται στα θεματα γ,δ.. ωστοσο εαν ηταν και σου ζηταγαν αλγοριθμο.. δεν ειναι λογικο να γραψεις αλγοριθμο εφοσον αυτο σου ζητανε
 

Δήμος56103

Νεοφερμένος

Ο Δήμος56103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
https://www.zioulas.gr/aepp-theory έχει κωδικό πρόσβασης αυτό.Αν δε το ξέρεις δε μπαίνεις.
Μόνο το βοήθημα του Λαζαρίνη χρησιμοποίησα, δεν έκανα φροντιστήριο ή ιδιαίτερα ούτε μια φορά μέσα στη χρονιά. Με καλό διάβασμα και όρεξη έγραψα 19.6 .Επίσης χρησιμοποίησα αυτή τη σελίδα https://www.zioulas.gr/aepp-theory γιατί μου άρεσε να διαβάζω στον υπολογιστή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με την εντολή ΕΠΙΛΕΞΕ προβληματιστηκα λιγο κοιταζοντας το βιβλιο.
1η απορια
Στο ασπρο βιβλιο ' ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ συμπληρωματικο εκπαιδευτικο υλικο' λεει σελιδα 75 : οτι οι τιμες που μπορει να παρει μια εκφραση μετα απο τη δεσμευμενη λεξη ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μπορει να ειναι περιοχη τιμων απο...εως. Μετα δινει ενα παραδειγμα σελιδα 79 :
ΕΠΙΛΕΞΕ κ
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ <=1000 , ΑΥΤΟ ΤΟ ' <= ' ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να το γραψω στις εξετασεις ή ειναι λαθος; Σε μια εφαρμογη που τρεχω προγραμματα για προπονηση δε τρεχει,πετα syntax error,στην συγκεκριμενη εφαρμογη επιτρεπει να γραψω πχ 1..1000 οχι ομως σκετο <=1000.

2η απορια
Πιο συγκεκριμενα, το βιβλιο λεει οτι επιτρεπονται διακριτες τιμες, περιοχη τιμων ή να υπακουουν σε μια συνθηκη.Για το διακριτες τιμες το καταλαβαινω πχ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1, 2, 3. Μπορειτε να μου δειξετε με παραδειγμα τι μπορω να γραψω α)στην περιπτωση περιοχη τιμων και β) στην περιπτωση συνθηκης και να μη το παρουν λαθος οι διορθωτες;

Ευχαριστω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Οταν αρχικοποιούμε τις μεταβλητες front και rear σε μια αδεια ουρα, τότε πρεπει και στις 2 μεταβλητες να βαλουμε τον ιδιο αριθμο (δεν εχει σημασια ποιος θα ειναι αυτο ο αριθμος) δηλαδη μπορω να βαλω και στις 2 το 0 ή το 1, έτσι δεν ειναι;
 

Δήμος56103

Νεοφερμένος

Ο Δήμος56103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Οταν αρχικοποιούμε τις μεταβλητες front και rear σε μια αδεια ουρα, τότε πρεπει και στις 2 μεταβλητες να βαλουμε τον ιδιο αριθμο (δεν εχει σημασια ποιος θα ειναι αυτο ο αριθμος) δηλαδη μπορω να βαλω και στις 2 το 0 ή το 1, έτσι δεν ειναι;
σε μια ουρα οταν ειναι αδεια βαζουμε και τις δυο τιμες ισες με το 0 μονο, ετσι συμβολιζουμε οτι ειναι αδεια.

Νομιζω οτι αυτο το εχω καταλαβει σωστα με βαση οτι λεει το σχολικο βιβλιο,( το ασπρο βιβλιο 'ΠΛHΡΟΦΟΡΙΚΗ' ).Διαβασε το κι εσυ το γραφει σε μια συντομη προταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top