Σπουδές στο εξωτερικό: Λύση ή Πρόβλημα;

Sofia Chrl

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ένας άλλος [λόγος για φοίτηση στο ΕΠΑΛ] είναι οι σπουδές στο Ηνωμένο Βασίλειο και συγκεκριμένα στη Σκωτία(Εδιμβούργο) . Έχω κάνει την έρευνά μου και αν δεν κάνω λάθος δέχονται με μεγάλη προθυμία τους αποφοίτους των ΕΠΑΛ εξαιτίας της ειδίκευσής τους . Πληροφοριακά, ενδιαφέρομαι για τα τμήματα σχετικά με την οικονομία και διοίκηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Νομίζω περισσότερο θα επιβαρύνεις τους δικούς σου αν σπουδάσεις στο εξωτερικό !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
εισαι σιγουρη οτι το Πανεπιστημιο του Εδιμβουργου δεχεται αποφοιτους ΕΠΑΛ? I highly doubt it...

Και οπως ειπε και ο απο πανω, η ζωή στο Εδιμβούργο είναι πανάκριβη, θα πληρώσουν οι γονεις σου διπλα και τριπλά ό,τι χασουν σε φροντιστήρια- τα οποία δεν τα γλιτώνεις κιόλας εδώ που τα λέμε, γιατι και να δεχονται στο UoE απο ΕΠΑΛ, θα σου ζητησουν βαθμο Πανελληνίων και A-Levels (βρετανικές εξετάσεις με διαφορετική ύλη απο τις δικές μας).

Τωρα αν αναφέρεσε σε Πανεπιστήμια του στυλ Queen Margaret ή Edinburgh Napier, δεν αξίζει τόσο... καλύτερα κανε μια παραπάνω προσπάθεια να περάσεις σε ΤΕΙ διοίκησης μέσω ΕΠΑΛ στην Ελλάδα (απ οσο θυμαμαι οι Πανελλήνιες είναι αρκετά πιο ευκολες για τα ΕΠΑΛ), και αν ακομα εχεις μεράκι για εξωτερικό κάνε μεταπτυχιακό έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αντί να στρεφόμαστε κατευθείαν στη λύση του εξωτερικού, γιατί δεν προσπαθούμε να εξηγήσουμε στην κοπέλα ότι μπορεί να τα καταφέρει καθώς έχει καιρό να βελτιωθεί;

Στη γεωμετρία ποτέ δεν περασα το 14. Ποτέ. Και όμως είμαι στον προσανατολισμό οικονομίας και πληροφορικής και εξετάζομαι πανελλαδικώς στα Μαθηματικά κατεύθυνσης και δεν είμαι στη συντριπτική πλειοψηφία των περσινών εξεταζόμενων που έγραψαν κάτω από τη βάση. Να σκεφτείς ότι από την αρχή της τρίτης γυμνασίου ήμουν πεπεισμένος ότι θα παω στον ανθρωπιστικό προσανατολισμό και αποφάσισα να στραφώ προς τις οικονομικές σχολές τον Φεβρουάριο του 16. Άλγεβρα στο τελος της Α λυκείου έγραψα 16. Πέρυσι ίσως και πιο κάτω. Στα αρχαία έγραφα καλα συνήθως 17+, αλλά αυτό δεν λεει κατι.

Πότε ξεκίνησες το συστηματικό διάβασμα; Τι εννοείς λέγοντας συστηματικό διάβασμα;

Η φοίτηση στο ΕΠΑΛ δεν θα σε βοηθήσει για σπουδές σε καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
αχ αυτο το 16 που στο πανεπιστημιο ειναι το 8 θα το κοιτατε με γουρλωμενα ματια και θα δακρυζετε απο χαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntina.Emma

Νεοφερμένος

Η Ντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Έχω τελειώσει το τμήμα φιλοσοφίας στην Πάτρα κ ενδιαφέρομαι να προχωρήσω σε μεταπτυχιακό (μπορεί και διδακτορικό μετά). Σκεφτόμουν να κάνω το μάστερ στο τμήμα ΜΙΘΕ στην Αθήνα αλλά τελευταία σκέφτομαι μήπως τελικά είναι καλύτερο να βγω εξωτερικό (κυρίως λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης). Γενικότερα θα μου άρεσε πολύ η ιδέα να ζήσω εξωτερικό ώστε να αποκτήσω νέες εμπειρίες, να γνωρίσω άλλες κουλτούρες κτλ, δεν είναι δηλαδή μόνο το θέμα εργασίας. Από την άλλη κωλύομαι αν θα μπορέσω να αντεπεξέλθω στις απαιτήσεις μίας άλλης χώρας κ ενός ξένου πανεπιστημίου. Με ενδιαφέρει μόνο η Ευρώπη κ έχω proficiency στα αγγλικά. Ποια είναι η δική σας γνώμη? Μήπως οι φόβοι μου είναι "παράλογοι" κ εφόσον είμαι ανοιχτή σε μία τέτοια ιδέα να προχωρήσω για έξω? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Oι φόβοι σου είναι παράλογοι, κούκλα. Προχώρα έξω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Γεια σου. Θα σου πω τη γνωμη μου κι αν θελεις την κρατας. Το ΜΙΘΕ (που πλεον μετονομαστηκε) ειναι ενα παρα πολυ καλο τμημα με εξαιρετικους καθηγητες και καλη οργανωση για τα ελληνικα δεδομενα. Αυτο αλλωστε φαινεται κι απο την εξωτερικη αξιολογηση

Ωστοσο, αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να φυγεις εξωτερικο μην το συζητας καθολου. Δεν στο λεω μονο απο αποψη σπουδων αλλα κυριως για ολα τα υπολοιπα τα οποια ανεφερες παραπανω (διαφορετικη κουλτουρα, διαφορετικοι ανθρωποι, απιστευτες εμπειριες κλπ). Αυτο ομως που πρεπει να κανεις ειναι να ψαξεις παρα πολυ καλα σε ποιο πανεπιστημιο θα πας και να μην παρασυρθεις απο τον ενθουσιασμο στη σκεψη οτι θα σπουδασεις εξωτερικο και πεις ''εξωτερικο να ναι κι οτι να ναι''. Προσεξε γιατι υπαρχουν πολλες σαβουρες εκει εξω.

Τελος, δεν χρειαζεται να φοβασαι. Τον πρωτο καιρο θα σου παρει λιγο χρονο για να προσαρμοστεις και να συνηθισεις αλλα μετα θα εισαι μια χαρα. Τωρα για τις απαιτησεις ενος ξενου πανεπιστημιου, τι φοβασαι? Μηπως δεν εισαι καταλληλα προετοιμασμενη για να ανταπεξελθεις στις σπουδες?

Επισης το proficiency αν δεν ειναι του Cambridge δεν κανει. Μερικα ομως δεν δεχονται ουτε του Cambridge οποτε ισως χρειαστει να δωσεις IELTS

Υ.Γ ειμαστε κι απ το ιδιο πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntina.Emma

Νεοφερμένος

Η Ντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις! Βασικά ως προς το οικονομικό μπορώ να ανταπεξέλθω γι αυτό και το σκέφτομαι. Έχω τσεκάρει το πανεπιστήμιο της Ουτρέχτη, το οποίο απ ότι έχω καταλάβει είναι στα top rated. Όσον αφορά τα αγγλικά γνωρίζω ότι πρέπει να έχω το Ielts κ πιστεύω θα το πάρω αρκετά εύκολα γιατί το proficiency το πήρα πέρσι, άρα τα έχω ακόμα φρέσκα στο κεφάλι μου ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μια χαρα, go ahead λοιπον και μην σκεφτεσαι καν για Ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην το συζητάς καθόλου! Φύγεεεεεεεεε!!! Καλά ακόμα εδώ είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Kάνε Μάστερ στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής στα Γλυκά Νερά Αττικής. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλημέρα
Έδωσα 2η φορά πάνελληνιες και ήθελα πάρα πολύ ιατρικη αλλά δεν την πιάνω μάλλον. Λόγω οικονομικών προβλημάτων δε μπορώ να σπουδάσω στο εξωτερικό. Ξέρει μήπως κανείς εάν κανένα πανεπιστήμιο δίνει υποτροφία για δωρεάν σπουδές ιατρική;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top