Φαρμακευτική ή Βιολογία;

elena16

Νεοφερμένος

Η elena16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά, λίγη βοήθεια... Μου αρέσουν και οι δύο σχολές και δεν μπορώ να αποφασίσω που να πάω τελικά. Αν κάποιος που σπουδάζει θέλει να μου πει μερικά πράγματα για τα μαθήματα της κάθε σχολής θα το εκτιμούσα! Όχι, μόνο ποια είναι τα μαθήματα - αυτό το βρίσκω - αλλά περίπου τι κάνετε στην πράξη στο κάθε μάθημα (τουλάχιστον για το πρώτο έτος μιας και φαντάζομαι είναι αρκετά).
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέπω κατά καιρούς τέτοια θέματα, φυσικό-ημμυ, βιολογικό-ιατρική, χημικό-χημικών μηχανικών, κλπ και πάντα το είχα απορία (δε μπορώ πλέον να κρατηθώ)

Τι περιμένετε να ακούσετε που θα σας βοηθήσει να αποφασίσετε;

Σοβαρά ρωτάω και δεν ειρωνεύομαι. Το λέω γιατί δεν έχει υπάρξει ποστ μου που να μην καταλάβει άλλος άλλο απ'αυτό που λέω...
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκέψου με ποιο επάγγελμα απ'τα δύο (φαρμακοποιός-βιολόγος) προτιμάς να ασχοληθείς.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Έλενα σε τι τάξη είσαι αν επιτρέπεται;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά, λίγη βοήθεια... Μου αρέσουν και οι δύο σχολές και δεν μπορώ να αποφασίσω που να πάω τελικά. Αν κάποιος που σπουδάζει θέλει να μου πει μερικά πράγματα για τα μαθήματα της κάθε σχολής θα το εκτιμούσα! Όχι, μόνο ποια είναι τα μαθήματα - αυτό το βρίσκω - αλλά περίπου τι κάνετε στην πράξη στο κάθε μάθημα (τουλάχιστον για το πρώτο έτος μιας και φαντάζομαι είναι αρκετά).

Και οι 2 σχολές έχουν να κάνουν με εργαστήριο με την Φαρμακευτική να είναι περισσότερο προσανατολισμένη προς την Χημεία. Αν έχεις κεφάλαιο (από τους γονείς) πιστεύω πιο καλή επιλογή είναι για σένα η φαρμακευτική. Το κακό με την φαρμακευτικη είναι ότι για να ανοίξεις δικό σου φαρμακείο πρέπει να πληρώσεις πολλά. Παρόλα αυτά ο χώρος των φαρμάκων έχει ψωμί και αν είσαι καλή θα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα ακόμα και στην Ελλάδα.

Η Βιολογία είναι πιο ευρεία και δεν υπάρχουν σαφή επαγγελματικά δικαιώματα. Στην Ελλάδα να σταδιοδρομήσεις είναι πιο δύσκολο από βιολογία, εγώ προσωπικά θα την διάλεγα μόνο αν ήθελα να ασχοληθώ με την εκπαίδευση.
 

elena16

Νεοφερμένος

Η elena16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Βλέπω κατά καιρούς τέτοια θέματα, φυσικό-ημμυ, βιολογικό-ιατρική, χημικό-χημικών μηχανικών, κλπ και πάντα το είχα απορία (δε μπορώ πλέον να κρατηθώ)

Τι περιμένετε να ακούσετε που θα σας βοηθήσει να αποφασίσετε;

Σοβαρά ρωτάω και δεν ειρωνεύομαι. Το λέω γιατί δεν έχει υπάρξει ποστ μου που να μην καταλάβει άλλος άλλο απ'αυτό που λέω...

Προσωπικά θέλω να δω ποια μαθήματα ίσως μου αρέσουν περισσότερο. Καλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν δεν το ζήσεις αλλά ίσως με βοηθήσει να βρω με τι θα μου άρεσε να ασχοληθώ/ τι μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον. Π.χ. το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό για τη φαρμακευτική είναι να πουλάς χάπια που προφανώς δεν είναι μόνο αυτό.

Έλενα σε τι τάξη είσαι αν επιτρέπεται;

Τρίτη
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ο fockos έχει δίκιο σε πολλές από τις παρατηρήσεις του. Ουσιαστικά αν δεν έχεις backgroung φαρμακοποιό-συγγενή ή πολλά φράγκα για να αγοράσεις άδεια, τα δύο επαγγέλματα δε διαφέρουν σε πολλά. Και τα δύο είναι αρκετά προσανατολισμένα στην έρευνα και κατά τη διάρκεια των σπουδών θα χρειαστεί να κάνεις πολλές και κοπιαστικές αναφορές για προπτυχιακά εργαστήρια καθώς και να εκπονήσεις την πτυχιακή σου εργασία στο εργαστήριο, πραγματοποιώντας συνήθως ένα κομμάτι της διατριβής κάποιου διδάκτορα. Πλέον παίζει πολύ και στις δύο επιστήμες η βιοπληροφορική αν ενδιαφέρεσαι. Τα προγράμματα σπουδών διαφέρουν κάπως: στη φαρμακευτική θα πρέπει να παίζεις στα δάχτυλα οργανική, ανόργανη, βιοχημεία, κυτταρική σηματοδότηση. Στο βιολογικό θα έρθεις επιπλέον σε επαφή με βοτανική και ζωολογία. Σε τμήματα όπως το μοριακής βιολογίας ή το βιοχημείας με βιοχημεία, γενετική, πρωτεομική κα. Σε φαρμακευτικές και βιοτεχνολογικές εταιρίες και οι δύο κλάδοι έχουν τη ίδια σημαντική δυναμική καθώς πλέον τα καινοτόμα φάρμακα είναι βιοφάρμακα και δημιουργούνται όλο και περισσότερες start up βιοτεχνολογικές εταιρίες. Επιπλέον η βιολογία από φέτος παρέχει την δυνατότητα για ειδικότητα στην εργαστηριακή γενετική σε νοσοκομείο με αμοιβές αντίστοιχες των ειδικευόμενων ιατρών. Η κλινική φαρμακολογία ακόμη δεν υπάρχει ως αναγνωρισμένος κλάδος από τους ιατρικούς συλλόγους στην Ελλάδα. Πολλές ευκαιρίες, λοιπόν, για λίγους και εκλεκτούς όμως που έχουν πάθος γι αυτό που κάνουν.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Θα σε συμβουλευα να κοιτάξεις τους οδηγούς σπουδών των σχολών και να δεις τη αποκατάσταση
που σε ενδιαφέρει...
Η άποψη μου η δικιά μου είναι να διαλέξεις κάτι που να έχει πολλές επιλογές σε εργασία και μεταπτυχιακα που σε αυτή τη φάση θεωρώ πως στο παρέχει η βιολογία...
Επειδή είσαι τρίτη αυτό σημαίνει ότι έχεις δώσει πανελλήνιες σωστά;
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Παιδιά, λίγη βοήθεια... Μου αρέσουν και οι δύο σχολές και δεν μπορώ να αποφασίσω που να πάω τελικά. Αν κάποιος που σπουδάζει θέλει να μου πει μερικά πράγματα για τα μαθήματα της κάθε σχολής θα το εκτιμούσα! Όχι, μόνο ποια είναι τα μαθήματα - αυτό το βρίσκω - αλλά περίπου τι κάνετε στην πράξη στο κάθε μάθημα (τουλάχιστον για το πρώτο έτος μιας και φαντάζομαι είναι αρκετά).

Από φαρμακευτική έχεις πολύ περισσότερες προοπτικές -το φαρμακείο δεν είναι μονόδρομος.
Ενώ από βιολογικό ελπίζω να σου αρέσει το καθηγητηλίκι γιατί από έρευνα τα πράγματα είναι δύσκολα.
 

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αν δεν υπάρχει κεφάλαιο για να ανοίξεις φαρμακείο , η φαρμακευτική δεν έχει πολλές άλλες διεξόδους. Η Φαρμακοβιομηχανία στηρίζεται κατα βάση σε χημικούς και όχι φαρμακολόγους οπότε η έρευνα δεν είναι καθόλου εύκολη επιλόγη για αποφόιτους Φαρμακευτικής.

Για τους βιολόγους τα πράγματα στην Ελλάδα είναι δύσκολα. Τα δικαιώματα του πτυχίου είναι αρκετά ασαφή. Βέβαια, στο εξωτερικό υπάρχουν προγράμματα που επιλέγουν βιολόγους ειδικά αν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό.

Προτείνω να κοιτάξεις προγράμματα σπουδών και επαγγελματικά δικαιώματα ώστε να δεις τι σου αρέσει και εσένα περισσότερο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top