Τα πάντα για τις Ακαδημαϊκές Ταυτότητες / Φοιτητικά Πάσο

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα
Μετά την εγγραφή, θα δοθεί από την γραμματεία ένα username και password. Με αυτά θα μπορείς να συνδεθεις στην σελίδα του υπουργείου παιδείας και να κάνεις αίτηση. Μετά την έγκριση της αίτησης το φοιτητικο πάσο θα βρίσκεται στο σημείο διανομής μετά από 5-7 μέρες εργασίας.

Αυτα ξέρω ότι ίσχυε, αν θα αλλάξει κάτι θα βγει μάλλον ανακοίνωση.

Η απάντησή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.

Lazarosko

Νεοφερμένος

Ο Lazarosko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα μας καλέσει η γραμματεία για το πάσο, ή εμείς πάμε σε μία απο τις ώρες υποδοχής της εκάστοτε γραμματείας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coco T.

Νεοφερμένος

Η Κυριακή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Κάνατε την εγγραφή σας στη σχολή που περάσατε; Εγώ την έκανα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα πάρουμε φοιτητικο πάσο και τη φοιτητική ταυτότητα. Έχετε κάποια ιδέα; Γνωρίζετε κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Κάνατε την εγγραφή σας στη σχολή που περάσατε; Εγώ την έκανα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα πάρουμε φοιτητικο πάσο και τη φοιτητική ταυτότητα. Έχετε κάποια ιδέα; Γνωρίζετε κάτι;


Λογικά αναφέρεσαι στην εγγραφή που έκανες μέσω του site του υπουργείου. Τώρα, θα πρέπει να περιμένεις να βγάλει ανακοίνωση η σχολή σου ώστε να πας αυτοπροσώπως για την ολοκλήρωση της εγγραφής (παραδίδοντας και δικαιολογητικά, τα οποία ίσως διαφέρουν από σχολή σε σχολή). Έπειτα θα πάρεις τους κωδικούς και θα κάνεις ηλεκτρονική εγγραφή σε μια πλατφόρμα για να πάρεις το πάσο και μόλις είναι έτοιμο, θα ενημερωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coco T.

Νεοφερμένος

Η Κυριακή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λογικά αναφέρεσαι στην εγγραφή που έκανες μέσω του site του υπουργείου. Τώρα, θα πρέπει να περιμένεις να βγάλει ανακοίνωση η σχολή σου ώστε να πας αυτοπροσώπως για την ολοκλήρωση της εγγραφής (παραδίδοντας και δικαιολογητικά, τα οποία ίσως διαφέρουν από σχολή σε σχολή). Έπειτα θα πάρεις τους κωδικούς και θα κάνεις ηλεκτρονική εγγραφή σε μια πλατφόρμα για να πάρεις το πάσο και μόλις είναι έτοιμο, θα ενημερωθείς.

Πραγματικα ευχαριστώ πάρα πολύ! ????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστά τα λέει ο Παναγιώτης. Αν θες να ενημερωθείς κοίταξε τις 2-3 τελευταίες σελίδες του θέματος "Ακαδημαϊκή ταυτότητα (πάσο)"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Μέσω πανελληνίων χορηγείται το πάσο όταν έχει κάποιος ήδη πτυχίο;
Γνωρίζω για σίγουρα οτι μέσω κατατακτηρίων χορηγείται πάντως,απλά δεν έχω βρεί καπου να λέει για πανελλήνιες.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πάσο παίρνεις όταν εγγράφεσαι στη σχολή, ανεξάρτητα με τον τρόπο εισαγωγής σου. Αποτελεί ακαδημαϊκό έγγραφο και εκδίδεται με ευθύνη του οικείου Τμήματος Σπουδών.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά έχω μια απορία. Πάω να κάνω ακαδημαική ταυτότητα, ηλεκτρονικά, και μου ζητάει Αριθμό Μητρώου.

Στο χαρτί που μου έχει δώσει η γραμματεία, έχει γράψει ένα ΑΕΜ : Τριψήφιο

ΑΠΜ: 16ΨΗΦΙΟ

Ποιο από τα δύο βάζω για την ακαδημαική ταυτότητα στο πεδίο : ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΩΟΥ.

Θα πάρω τηλ και τη γραμματεία να ρωτήσω.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκανες εγγραφή;
Τους κωδικούς σου (και τον Αριθμό Μητρώου μαζί) τους δίνουν συνήθως στις εγγραφές.
Γενικά είναι πολύ νωρίς για πάσο. :P
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκανες εγγραφή;
Τους κωδικούς σου (και τον Αριθμό Μητρώου μαζί) τους δίνουν συνήθως στις εγγραφές.
Γενικά είναι πολύ νωρίς για πάσο. :P


Είμαι σε μεταπτυχιακό έχω κάνεο εγγραφή
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω μια απορία. Πάω να κάνω ακαδημαική ταυτότητα, ηλεκτρονικά, και μου ζητάει Αριθμό Μητρώου.

Στο χαρτί που μου έχει δώσει η γραμματεία, έχει γράψει ένα ΑΕΜ : Τριψήφιο

ΑΠΜ: 16ΨΗΦΙΟ

Ποιο από τα δύο βάζω για την ακαδημαική ταυτότητα στο πεδίο : ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΩΟΥ.

Θα πάρω τηλ και τη γραμματεία να ρωτήσω.


ρε παλουκαρι,πως τα καταφερες εσυ να γραφτεις,αφου ακομα δεν εχει ανοιξει το συστημα καν για τις αρχικες ηλ.εγγραφες.Πλακα μας κανεις;
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι σε μεταπτυχιακό έχω κάνεο εγγραφή

A, θα σε γελάσω τότε. Καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο.
Μπορεί να είναι χαζή ιδέα, αλλά ενδέχεται να έχει ένα φιξντ 13ψήφιο κωδικό το τμήμα σου και να κολλάει στο τέλος το 3ψήφιο.
Πχ, σε εμάς:
1112(κωδικός τμήματος)+2015(χρονιά εισαγωγής)+00856(σειρά επιτυχίας)
Αλλά γενικά, πάρε τηλ. :P
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ρε παλουκαρι,πως τα καταφερες εσυ να γραφτεις,αφου ακομα δεν εχει ανοιξει το συστημα καν για τις αρχικες ηλ.εγγραφες.Πλακα μας κανεις;


Aγαπητέ Κύριε Δημήτρη

Όπως τόνισα παραπάνω, είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής , και γράφτηκα τον Ιούλιο του 2019. Χτες μου ήρθε μήνυμα στο κινητό να ενεργοποιησω το πανεπιστημιακό μου e-mail με τους κωδικούς που μου έστειλαν , και μετά να προβώ στην απόκτηση της Ακαδημαικής ταυτότητας. Ως εκ τούτου, αφού όλα είναι υπό ηλεκτρονική μορφή, κάτι τέτοιο δεν κατέστη δύσκολο.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω μια απορία. Πάω να κάνω ακαδημαική ταυτότητα, ηλεκτρονικά, και μου ζητάει Αριθμό Μητρώου.

Στο χαρτί που μου έχει δώσει η γραμματεία, έχει γράψει ένα ΑΕΜ : Τριψήφιο

ΑΠΜ: 16ΨΗΦΙΟ

Ποιο από τα δύο βάζω για την ακαδημαική ταυτότητα στο πεδίο : ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΩΟΥ.

Θα πάρω τηλ και τη γραμματεία να ρωτήσω.
Λογικά ο τριψήφιος είναι τι θέση μπήκες ενώ ο 16ψήφιος είναι ο πλήρης, που θα περιέχει τον κωδικό της σχολής, το έτος εισαγωγής και τη θέση εισαγωγής.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λογικά ο τριψήφιος είναι τι θέση μπήκες ενώ ο 16ψήφιος είναι ο πλήρης, που θα περιέχει τον κωδικό της σχολής, το έτος εισαγωγής και τη θέση εισαγωγής.

Έστειλα e-mail στη γραμματεία. Μου ειπε τον Αριθμο Μητρωου που ειναι 16ψηφιος. Απλα μου εκανε εντυπωση, διοτι ήξερα από παλαιότερα ότι ήταν 13ψηφιος και μου φανηκε περιεργο

Είναι δύο ο ΑΜ: οπως ειπες η θεση που μπηκα, και ο ΑΠΜ: Αριθμος Πανεπιστημιακού Μητρώου. Τον ΑΠΜ βαζουμε στο ακαδημαικό πάσο. Απλά θυμάμαι δεν ήταν τόσα ψηφία πάνω στο πάσο. Ειδικά όταν ήμουν προπτυχιακος ήταν 5 ψηφία από ότι θυμάμαι
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aυτά που έχετε εσείς δεν είναι τίποτα προβλήματα μπροστά στα δικά μου. Σε σημείο που σκέφτομαι να το γράψω και ως θέμα στο κεντρικό.

Πριν 2 χρόνια με πήραν σε ένα μεταπτυχιακό στο ΑΠΘ όπου αναγκάστηκα να το σταματήσω, γιατί και δεν μου άρεσε, αλλά και γιατί είχα οικογενειακά προβλήματα. Είχα βγάλει κανονικά την ακαδημαική μου ταυτότητα, και φυσικά όταν διαγράφηκα από το μεταπτυχιακό λόγω ότι ήθελα να το σταματήσω ΟΡΙΣΤΙΚΑ, παρέδωσα το πασο μου στη γραμματεια ετσι ωστε να κανει διαγραφει.

Σήμερα, λοιπον και ενω πλεον ανηκω σε καινουριο μεταπτυχιακο πηγα να κανω δηλωση ακαδημαικης ταυτοτητας. Ελα μου ντε , που όταν συμπληρωσα τα ωραια μου στοιχεία, δεν με άφησε να προχωρήσω, γιατί το συστημα τους έχει δικλείδα και βρήκε ότι πχ τον Αριθμό Ταυτότητας τον είχε βάλει και άλλος πριν 2 χρόνια, που έκανε αίτηση για πάσο και φυσικά αυτός ήμουν εγώ. Αποτέλεσμα? Να μη μπορώ να προχωρήσω στην απόκτηση ακαδημαικής ταυτότητας, να μη μπορώ να έχω τα φοιτητικά προνόμια και να μη μπορώ να κάνω τίποτα. Και όλα αυτά γιατί? Γιατί ξεκίνησα πριν 2 χρόνια ένα μάστερ, το οποίο το παράτησα μετά από 1 μήνα ( ευτυχως ήταν με υποτροφια , δεν πληρωσα κατι) και ενω η γραμματεια τοτε μου ακυρωσε το πασο, το συστημα σημερα δεν με αφηνει να βγαλω καινουρια, που δεν δικαιουται να το κανει.

Έστειλα μήνυμα στο γραφειο αρωγής, αλλά σιγά μην απαντήσουν ΠΟΤΕ, και σιγά μη σηκώσουν τηλέφωνα.

Θα ήθελα τη βοήθεια των γνωμεών σας.
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Aγαπητέ Κύριε Δημήτρη

Όπως τόνισα παραπάνω, είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής , και γράφτηκα τον Ιούλιο του 2019. Χτες μου ήρθε μήνυμα στο κινητό να ενεργοποιησω το πανεπιστημιακό μου e-mail με τους κωδικούς που μου έστειλαν , και μετά να προβώ στην απόκτηση της Ακαδημαικής ταυτότητας. Ως εκ τούτου, αφού όλα είναι υπό ηλεκτρονική μορφή, κάτι τέτοιο δεν κατέστη δύσκολο.


Ελα ρε Λογιστη!!ε ενα ενα τα πετας οτι προκειται για μεταπτυχιακο.Μιλας με γριφους γεροντα!!Ειπα και εγω,απογοητευτηκες απο το πτυχιο ΤΕΙ σου και γραφτηκες σε ΑΕΙ;Πλακα κανω,καλες σπουδες να εχεις και μπραβο σου..
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα, λοιπον και ενω πλεον ανηκω σε καινουριο μεταπτυχιακο πηγα να κανω δηλωση ακαδημαικης ταυτοτητας. Ελα μου ντε , που όταν συμπληρωσα τα ωραια μου στοιχεία, δεν με άφησε να προχωρήσω, γιατί το συστημα τους έχει δικλείδα και βρήκε ότι πχ τον Αριθμό Ταυτότητας τον είχε βάλει και άλλος πριν 2 χρόνια, που έκανε αίτηση για πάσο και φυσικά αυτός ήμουν εγώ. Αποτέλεσμα? Να μη μπορώ να προχωρήσω στην απόκτηση ακαδημαικής ταυτότητας, να μη μπορώ να έχω τα φοιτητικά προνόμια και να μη μπορώ να κάνω τίποτα. Και όλα αυτά γιατί? Γιατί ξεκίνησα πριν 2 χρόνια ένα μάστερ, το οποίο το παράτησα μετά από 1 μήνα ( ευτυχως ήταν με υποτροφια , δεν πληρωσα κατι) και ενω η γραμματεια τοτε μου ακυρωσε το πασο, το συστημα σημερα δεν με αφηνει να βγαλω καινουρια, που δεν δικαιουται να το κανει.


Αμ δεν φταίει το ηλεκτρονικό σύστημα! Το ηλεκτρονικό σύστημα δείχνει ο,τι έχει καταχωρηθεί! Φταίει η γραμματεία του προηγούμενου μεταπτυχιακού που προφανώς δεν μπήκε στον κόπο να μπει στο σύστημα μετά από τον 1 μήνα που παρέδωσες την ακαδημαϊκή ταυτότητα και να την ακυρώσει δηλώνοντας σγχρόνως τη διαγραφή σου από το πρόγραμμα πριν την ολοκλήρωσή του. Αν είχε γίνει σωστά η διαδικασία, δεν θα είχες πρόβλημα αφού μόνο αν ήσουν κάτοχος άλλου μεταπτυχιακού τίτλου δεν θα είχες δικαίωμα να την πάρεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top