Πιστεύετε ότι τα τμήματα Ψυχολογίας θα έπρεπε να εντάσσονται ΚΑΙ στο 3ο Επιστημονικό Πεδίο;

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τα τέσσερα τμήματα Ψυχολογίας,σύμφωνα με το μηχανογραφικό δελτίο (Ψυχολογία Θεσσαλονίκης,Κρήτης,Παντείου και ΦΠΨ/Πρόγραμμα Ψυχολογίας),εντάσσονται στο 1ο επιστημονικό πεδίο.Πιστεύετε ότι θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνονται και στο 3ο πεδίο (επιστήμες υγείας);Θα ήταν ενδιαφέρον να εκφραστούν απόψεις κυρίως από τους ίδιους τους φοιτητές ψυχολογίας ή/και απόφοιτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Psy1951 καλησπέρα.

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον το ερώτημα που θέτεις. Προσωπικά δεν είμαι ψυχολόγος, είμαι κοινωνικός λειτουργός, αλλά θα ήθελα πολύ να κάνω ένα σχόλιο. Η ψυχολογία είναι πιστεύω τόσο μια κοινωνική όσο και μια θετική επιστήμη. Θα ξέρεις σίγουρα ή οι συναδελφοί σου καλύτερα να το αιτιολογήσετε, αλλά είναι ολοφάνερο διότι η έρευνα και κάποιοι τομείς όπως για παράδειγμα η νευροψυχολογία χρειάζονται σημαντικές γνώσεις μαθηματικών.

Κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση στην Μεγάλη Βρετανία, όταν βρέθηκα και εκεί, ήταν ότι στις σχολές Κοινωνικής Εργασίας για να μπει κάποιος στο προπτυχιακό πρόγραμμα (BSW) ήταν απαραίτητο πέρα από το να έχει παρακολουθήσει κάποια μαθήματα κοινωνικών σπουδών και να έχει εθελοντική προϋπηρεσία σε κοινωνικές υπηρεσίες, χρειαζόταν και υψηλός βαθμός στα μαθηματικά. Μου είχε κάνει εντύπωση και ρώτησα σχετικά με αυτό, η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν νοείται εκπρόσωπος εφαρμοσμένων κοινωνικών επιστημών να μην γνωρίζει καλά μαθηματικά.

Ενδεχομένως το σχόλιό μου ξεφεύγει από το ερώτημά σου, αλλά το συμπέρασμα είναι νομίζω ότι χρειάζονται καλές γνώσεις θετικών επιστημών ιδιαιτέρως των μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Προσωπικά,πιστεύω ότι θα έπρεπε τα τμήματα ψυχολογίας να συμπεριλαμβάνονται και στο 3ο πεδίο.Αυτό,βέβαια,δεν έχει άμεση σχέση τόσο με τις γνώσεις μαθηματικών που πρέπει να διαθέτει κάποιος όσο με τις γνώσεις βιολογίας και εισαγωγής στη στατιστική (εγώ ήμουν ο χειρότερος μαθητής στα μαθηματικά,ωστόσο,αυτό δε στάθηκε σε καμία περίπτωση εμπόδιο στις σπουδές μου).Παρατήρησα,επίσης,ότι και οι συμφοιτητές μου που προέρχονταν από τη θετική κατεύθυνση ήταν αυτοί που τα πήγαιναν σταθερά καλά στις σπουδές τους...Και από τη στιγμή που ακούγεται ότι το μέλλον της ψυχολογίας βρίσκεται στις Νευροεπιστήμες (διεπιστημονικός κλάδος),ίσως θα μπορούσε να δοθεί άλλη μια διέξοδος στους μαθητές που ενδιαφέρονται για το 3ο πεδίο και της επιστήμες υγείας/βιολογικές επιστήμες.Από τη στιγμή δε που στον οδηγό σπουδών μας φιγουράρουν μαθήματα όπως:Νευροβιολογία-Γενετική,Φυσιολογία Συμπεριφοράς,Νευροψυχολογία,Νευροψυχοφαρμακολογία,Στατιστική κτλ,ίσως θα έπρεπε να υπάρχει μια πιο εκτενής ενημέρωση για τις γνώσεις και διεξόδους που προσφέρει το τμήμα στους απόφοιτους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
psy 1951, ακριβώς είχα ξεχάσει να αναφέρω την βιολογία...στα μαθηματικά συμπεριέλαβα τη στατιστική. Είναι πολύ σημαντικά. Εάν δεν κάνω λάθος (διόρθωσε με) ιδιαίτερα το τμήμα ψυχολογίας στην Κρήτη, έχει πολλά μαθήματα όπως αυτά που ανέφερες. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ειδικά και με τις διεξόδους της ψυχολογίας...δυστυχώς στην Ελλάδα η έρευνα έχει μείνει πολύ πίσω γιατί έχει υπερισχύσει η θεραπεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγω θα πω το εξής:συμφωνώ πως η ψυχολογία έχει μεσα και θετικα μαθήματα,και ισως θα έπρεπε να ειναι και στο 3ο πεδίο.Δείτε όμως το εξής "καλό".Το τριτο πεδίο έχει μαθημα β βαρύτητας Χημεια,αλλα τα 5 τμηματα Χημείας στην Ελλάδα,βρίσκονται στο 2ο (!) πεδίο κι οχι στο τρίτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Θεωρώ ΤΕΡΑΣΤΙΑ αδικία που η ψυχολογία εμπλέκεται με τα μαθηματικά και τη χημεία!!!!!!!!!!!!:russian_roulette::knife:
ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΘΕ-Ω-ΡΗ-ΤΙ-ΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!:wall::mpinelik::beating:
Ώρες-ώρες μισώ τα μαθηματικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Θεωρώ ΤΕΡΑΣΤΙΑ αδικία που η ψυχολογία εμπλέκεται με τα μαθηματικά και τη χημεία!!!!!!!!!!!!:russian_roulette::knife:
ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΘΕ-Ω-ΡΗ-ΤΙ-ΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!:wall::mpinelik::beating:
Ώρες-ώρες μισώ τα μαθηματικά!!!
Η ψυχολογία σε επίπεδο Πανελλαδικών εξετάσεων δεν εμπλέκεται με μαθηματικά ή χημεία κλπ επειδή βρίσκεται μόνο στο 1ο πεδίο ανθρωπιστικών επιστημών..

Σε επίπεδο πανεπιστημίων ωστόσο, ναι, έχει μπόλικη βιολογία (και μάλιστα πρακτική βιολογία που έχει και μαθηματικά) καθώς και χημεία σε μερικά σημεία..

Αυτό, Σωτήρη, συμβαίνει γιατί η Ψυχολογία είναι κοινωνική επιστήμη, αλλά εμπεριέχει και πολλά στοιχεία θετικών εφαρμοσμένων επιστημών..

Η Ψυχολογία, ξεκίνησε από 2 επιστήμες. Την Φιλοσοφία και την Βιολογία. Όμως η Βιολογία σε πολλά μέρη της έχει μαθηματικά, τα οποία σχετίζονται με τις εγκεφαλικές λειτουργίες, όπως και χημεία, που πάλι έχει να κάνει με τις χημικές αντιδράσεις του εγκεφάλου.

Αν κάτσεις να το σκεφτείς, η Ψυχολογία σαν επιστήμη, μελετά τον ανθρώπινο νου, τη συμπεριφορά, το χαρακτήρα κλπ, όμως όλα αυτά δεν είναι αποτελέσματα θεωρητικά που τα δημιουργεί μόνο το κοινωνικό περιβάλλον και η οικογένεια, αλλά είναι και γενετικοί και γονιδιακοί παράγοντες που τα μεταβάλλουν. Όλοι αυτοί μελετούνται από τη βιολογία, η οποία εννοείται είναι χρήσιμη και στη ψυχολογία.

Αν δεν ήταν τα μαθηματικά, η βιολογία και η χημεία, δεν θα γνωρίζαμε ότι πολλές διατροφικές διαταραχές αποτελούν και ψυχολογικές διαταραχές (πχ νευρική βουλιμία, νευρική ανορεξία, εξάρτηση στο φαγητό κλπ κλπ), δεν θα ξέραμε ότι το υπερβολικό και χρόνιο άγχος, αυξάνει τις πιθανότητες καρδιακού επεισοδίου, ή της τριχόπτωσης κλπ, ούτε ότι ένας άνθρωπος μπορεί να αντιμετωπίζει προβλήματα στις κοινωνικές του σχέσεις και να έρχεται αντιμέτωπος με ξαφνικές και ακραίες αλλαγές στην συμπεριφορά λόγω κληρονομικής προδιάθεσης σε νευρική δυσλειτουργία (π.χ. μεταιχμιακή ή οριακή διαταραχή προσωπικότητας).

Όλα αυτά, δεν είναι ξεκάθαρα θέματα που μελετά μόνο η θεωρητική ψυχολογία, γιατί αυτή εμπεριέχει πολύ φιλοσοφία και σκέψη. Τα μελετά το κομμάτι της ψυχολογίας, που αφορά την βιολογία και την χημεία του ανθρώπινου σώματος, κάτι που δυστυχώς ή ευτυχώς, έχει μαθηματικά :P

Επίσης, για να μη νομίζεις ότι είμαι θετικός κλπ, είμαι γ λυκείου θεωρητική κατεύθυνση και συχαίνομαι τα μαθηματικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Η ψυχολογία σε επίπεδο Πανελλαδικών εξετάσεων δεν εμπλέκεται με μαθηματικά ή χημεία κλπ επειδή βρίσκεται μόνο στο 1ο πεδίο ανθρωπιστικών επιστημών..

Σε επίπεδο πανεπιστημίων ωστόσο, ναι, έχει μπόλικη βιολογία (και μάλιστα πρακτική βιολογία που έχει και μαθηματικά) καθώς και χημεία σε μερικά σημεία..

Αυτό, Σωτήρη, συμβαίνει γιατί η Ψυχολογία είναι κοινωνική επιστήμη, αλλά εμπεριέχει και πολλά στοιχεία θετικών εφαρμοσμένων επιστημών..

Η Ψυχολογία, ξεκίνησε από 2 επιστήμες. Την Φιλοσοφία και την Βιολογία. Όμως η Βιολογία σε πολλά μέρη της έχει μαθηματικά, τα οποία σχετίζονται με τις εγκεφαλικές λειτουργίες, όπως και χημεία, που πάλι έχει να κάνει με τις χημικές αντιδράσεις του εγκεφάλου.

Αν κάτσεις να το σκεφτείς, η Ψυχολογία σαν επιστήμη, μελετά τον ανθρώπινο νου, τη συμπεριφορά, το χαρακτήρα κλπ, όμως όλα αυτά δεν είναι αποτελέσματα θεωρητικά που τα δημιουργεί μόνο το κοινωνικό περιβάλλον και η οικογένεια, αλλά είναι και γενετικοί και γονιδιακοί παράγοντες που τα μεταβάλλουν. Όλοι αυτοί μελετούνται από τη βιολογία, η οποία εννοείται είναι χρήσιμη και στη ψυχολογία.

Αν δεν ήταν τα μαθηματικά, η βιολογία και η χημεία, δεν θα γνωρίζαμε ότι πολλές διατροφικές διαταραχές αποτελούν και ψυχολογικές διαταραχές (πχ νευρική βουλιμία, νευρική ανορεξία, εξάρτηση στο φαγητό κλπ κλπ), δεν θα ξέραμε ότι το υπερβολικό και χρόνιο άγχος, αυξάνει τις πιθανότητες καρδιακού επεισοδίου, ή της τριχόπτωσης κλπ, ούτε ότι ένας άνθρωπος μπορεί να αντιμετωπίζει προβλήματα στις κοινωνικές του σχέσεις και να έρχεται αντιμέτωπος με ξαφνικές και ακραίες αλλαγές στην συμπεριφορά λόγω κληρονομικής προδιάθεσης σε νευρική δυσλειτουργία (π.χ. μεταιχμιακή ή οριακή διαταραχή προσωπικότητας).

Όλα αυτά, δεν είναι ξεκάθαρα θέματα που μελετά μόνο η θεωρητική ψυχολογία, γιατί αυτή εμπεριέχει πολύ φιλοσοφία και σκέψη. Τα μελετά το κομμάτι της ψυχολογίας, που αφορά την βιολογία και την χημεία του ανθρώπινου σώματος, κάτι που δυστυχώς ή ευτυχώς, έχει μαθηματικά :P

Επίσης, για να μη νομίζεις ότι είμαι θετικός κλπ, είμαι γ λυκείου θεωρητική κατεύθυνση και συχαίνομαι τα μαθηματικά :P
Ωραία. Και τί κάνουν όσοι είναι παντελώς άσχετοι με μαθηματικά και χημεία και περνάνε ψυχολογία; Δεν την τελειώνουν ποτέ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ωραία. Και τί κάνουν όσοι είναι παντελώς άσχετοι με μαθηματικά και χημεία και περνάνε ψυχολογία; Δεν την τελειώνουν ποτέ;:hmm:
Κανένας δεν είναι παντελώς άχρηστος.. αν διαβάσει και προσπαθήσει και ασχοληθεί, θα τα καταφέρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,183 μηνύματα.
Θεωρώ ΤΕΡΑΣΤΙΑ αδικία που η ψυχολογία εμπλέκεται με τα μαθηματικά και τη χημεία!!!!!!!!!!!!:russian_roulette::knife:
ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΘΕ-Ω-ΡΗ-ΤΙ-ΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!:wall::mpinelik::beating:
Ώρες-ώρες μισώ τα μαθηματικά!!!

Καλως η κακως η ψυχολογια εμπλεκεται με την υγεια και δεν μπορει καποιος να σε στειλει στον διαολο επειδη δεν καταλαβαινει ποτε αυτο που αντιμετωπιζει δεν απτεται της ειδικοτητας του και θελει να κανει τον εξυπνο με ζωες αλλων . Εκτος αυτου δεν ειναι δυνατον να ακουσει ενας επιστημονας οτι η συμπεριφορα επηρεαζεται απο βιοχημικους παραγοντες και να κοιταει εκπληκτος . Ολοι πρεπει να παρακολουθησουν ορισμενα μαθηματα ακομα και εαν δεν τα γουσταρουν τοσο διοτι ειναι απαραιτητα για να ξερουν πως να κανουν την δουλεια τους αλλα και ποτε δεν πρεπει να κανουν την δουλεια τους .

Απο την αλλη βεβαια δεν σε κατηγορω που τα μισεις , εχω διαβασει βιβλια και διαφορα αρθρα που αναφερονται στο προβλημα της διδακτικης των μαθηματικων, οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και στην Αμερικη . Το προβλημα ειναι διεθνες και ερευνες εχουν δειξει οτι ακομα και ανθρωποι οι οποιοι ειναι καλοι στα μαθηματικα εχουν μια φοβια απεναντι τους η οποια δημιουργηθηκε σε μικρη ηλικια . Γενικα γινεται προσπαθεια απο διαφορους ερευνητες να μελετηθουν διαφοροι τροποι που τα μαθηματικα θα διδασκονται με εναν πιο φιλικο και ευχαριστο τροπο . Δεν θεωρω οτι υπαρχει ανθρωπος χαζος ουτε που δεν κανει για κατι . Απο την αλλη ισως πραγματι υπαρχει ανθρωπος που δεν εχει τυχει συγκεκριμενων ερεθισματων για να εκτιμησει μια επιστημη . Οταν μαλιστα αυτο συνδυαζεται με λαθος τροπο μαθησης(π.χ. εγω ειμαι οπτικος,πρεπει να δω κατι για να το καταλαβω) ειναι φυσικο καποιος να αναπτυξει αμυντικη σταση απεναντι σε ενα πεδιο. Εαν ημουν φοιτητης τμηματος ψυχολογιας και ερχομουν παντως αντιμετωπος με ενα τετοιο προβλημα,μαλλον θα ηξερα ηδη εναν τομεα που με ενδιαφερει,και η συνεισφορα σε κατι που αποτελει προβλημα για τοσους ανθρωπους δεν ειναι λιγο πραγμα ;) . Θα γινοσουν το πειραματοζωο της ερευνας σου :laugh: . Τελος παντων,το point μου ειναι οτι πλεον υπαρχουν πολλοι τροποι να μαθεις,αφθονο υλικο να ψαξεις και πολλοι ανθρωποι να ρωτησεις για να βελτιωθεις σε αυτα .Τα μαθηματικα μπορουν να γινουν οσο περιπλοκα θες,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να μαθεις τα υπερβολικα περιπλοκα για να πετυχεις αυτο που θες,ή να φτασεις σε σημειο που σου ειναι περισσοτερο πονοκεφαλος παρα εργαλειο που λυνει τα χερια . Δες το χαλαρα,προσπαθησε να τα κατανοησεις χωρις πρεπει και βαθμολογιες και θα δεις οτι δεν ειναι τοσο ασχημα τελικα . Το καλυτερο ειναι να βρεις καποιον που ξερει να σε βοηθαει . Προσωπικα παντα προσπαθω να βρισκω βιβλια και καθηγητες που κρατανε μια σοβαρη και αξιοπρεπη προσεγγιση. Οχι υπεραπλουστευμενα πραγματα αλλα οχι να λειπουν και οι προκλησεις για το επιπεδο μου . Νομιζω αυτο πρεπει να επιδιωκει κανεις σε καθε τι που μαθαινει και σιγα σιγα να βελτιωνεται . Εδω ειναι που χρησιμευει και ο διδασκων,γιατι ειναι ικανος να προσδιορισει το επιπεδο του διδασκομενου και να του δωσει τα σωστα ερεθισματα και το αντιστοιχο υλικο,καταλληλο για εκεινον,για να ασχοληθει ωστε να βελτιωθει .

Ο καλυτερος τροπος να διδαχθει κανεις μαθηματικα ειναι να εχει μια γενικη εισαγωγη στο θεμα(π.χ. τι ειναι μια συναρτηση),αμεσως μετα εναν ορισμο(π.χ. η αντιστοιχηση καθε στοιχειου ενος συνολου σε ενα αλλο...) και κατευθειαν παραδειγματα(π.χ.η κατανοηση του τι ειναι ενα συνολο,τι σημαινει η αντιστοιχηση,μεσα απο καταστασεις της καθημερινοτητας,πραγματα δηλαδη με τα οποια εχει ηδη εμπειρια καποιος) . Ο υπερτατος σκοπος πρεπει να ειναι ο μαθητης εχοντας αρχικα τον ορισμο στο μυαλο του και δουλευοντας μεσα απο τα παραδειγματα,να ανακατασκευασει τον ορισμο κομματι,κομματι κατανοωντας τον επ'ακριβως,κανοντας τις καταλληλες συσχετισεις. Διοτι το mastery σε εναν τομεα ξερεις οτι εχει επιτευχθει οταν καποιος μπορει να εξηγησει ενα παρα πολυ περιπλοκο concept σε καποιον με πολυ απλο και συντομο ορισμο .

Κατι που επισης ειναι σημαντικο,ειναι οτι τα τελευταια χρονια η ψυχολογια ειναι μεγαλος αρωγος στις θετικες επιστημες . Οπως οι θετικες βοηθουν την ψυχολογια ετσι και εκεινη βοηθαει τα μαθηματικα,τις επιστημες μηχανικου και διαφορα αλλα πεδια . Η τεχνητη νοημοσυνη η οποια περιεχει παρα πολλα μαθηματικα συνεργαζεται στενα με την ψυχολογια και οι εφαρμογες ειναι παρα πολλες,μεχρι και στην θεραπεια του καρκινου . Ο τομεας της μαθησης και των διαφορετικων τροπων που ενας ανθρωπος μαθαινει , αποτελει τομεα με εντονο ερευνητικο ενδιαφερον και με αμεσες τεχνολογικες και μη εφαρμογες. Διοτι κατανοωντας το πως λειτουργουμε εμεις μπορουμε να φτιαξουμε μηχανες που σκεφτονται σαν εμας,αλλα λογω της υλικης τους υπεροχης,μαθαινουν πολυ πιο γρηγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Παιδιά διότι η αδερφή μου βρίσκεται στο τμήμα του ΕΚΠΑ Ψυχολογία και επειδή βρίσκεται στο 6 εξάμηνο έδωσε να φανταστείτε :Νευροψυχολογια
Ψυχοπαθολογία
στα προηγούμενα εξάμηνα έδωσε μαθήματα όπως εξελιχτηκη ψυχοπαθολογία ,στατιστική της συμπεριφοράς 1,2,βιολογική ψυχολογία άρα καταλαβαίνουμε ότι είναι μια αρκετά απαιτητική σχολή ,κατά εμένα θα έπρεπε να γίνεται εισαγωγή από το 3 Πεδίο
(Βέβαια η αδερφή μου τώρα σκέφτεται να δώσει και κατατακτήριες για Ιατρική άσχετο βέβαια αυτό,για 2 πτυχίο ????????)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ακριβώς επειδή είναι μια επιστήμη με έντονη φιλοσοφικότητα αλλά και βιολογικά, θα έπρεπε για εμένα, να εντάσσεται στο 1ο και στο 3ο μόνο...
Όχι μόνο στο 3ο βέβαια, γιατί πολλοί κλάδοι της έχουν ελάχιστη βιολογία, όπως πχ η κοινωνική Ψυχολογία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Γενικά, για ένα προπτυχιακό πρόγραμμα ψυχολογίας δεν απαιτείται μεγάλη γνώση βιολογίας/μαθηματικών. Άρα, αν το εξετάσουμε συσταλτικά το ζήτημα, δεν πρέπει να ενταχθεί και στο 3ο πεδίο.

Αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να στηριχθεί η διεπιστημονικότητα, ήδη από τα προπτυχιακά προγράμματα, αλλά δε θεωρώ πως η ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη να οργανώσει πτυχία που θα ασχολούνται με διεπιστημονικά αντικείμενα, όπως είναι τα Συμπεριφορικά Οικονομικά, τα Νευροοικονομικά κλπ. Δεν υπάρχει η κατάλληλη ζήτηση (ή προσφορά αν το δούμε οικονομικά :P) για άτομα με τέτοια γνώση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top