[2019] Πανελλήνιες... διάβασμα λίγο πριν

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια.:(

Σε 2 μήνες δίνουμε Πανελλήνιες και εγώ δεν έχω ανοίξει ΚΑΝ βιβλίο. Και το εννοώ!




  • Τι λέτε αν στρωθώ τώρα,κοινώς ΞΕΣΚΙΣΜΑ,θα τα καταφέρω;

  • Κάποιες συμβουλές για το πως να κινηθώ; Συμβουλές για Βιολογία,Φυσική,Έκθεση και Χημεία;

  • Τα σχολικά βιβλία να τα παρατήσω τελείως; Γιατί οι ασκήσεις δεν έχουν καμία σχέση με το επίπεδο των πανελληνίων.



Είμαι 18 χρονών & απόφοιτος,δίνω στην ουσία 1η φορά πανελλήνιες (Ημερησίο ΓΕΛ-ΚΑΝΟΝΙΚΑ),κατεύθυνση Υγείας και με στόχο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ .Ξέρω ότι ακούγεται τρελό αλλά πολλές φορές μου έχουν πει οτι δεν μπορώ να κάνω κάτι και τελικά τους διέψευσα.Πέρυσι έδωσα μόνο ΈΚΘΕΣΗ και έγραψα 15,2 ,χωρίς να έχω διαβάσει ή να έχω κάνει κάποια προετοιμασία. Και δεν υπερβάλλω!Θα διαβάσω μόνος μου.Έχω όλα τα βοηθήματα και το διαδίκτυο.Ξέρω έκανα βλακεία αλλά δεν αλλάζει τώρα.

Το μόνο "καλό" είναι ότι:


  1. Υπήρξα άριστος μαθητής και δεν έχω πολλά κενά από Α' & Β' Λυκείου (Θετική)

  2. Έχω 24 ώρες κάθε μέρα να τις κάνω ότι θέλω.(χωρίς άλλες υποχρεώσεις)




Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Αν ξεκινήσεις τώρα ιδιαίτερα θα αυξηθούν οι ελπίδες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα ότι είσαι απόφοιτος, εκμετάλλευσου το όσο μπορείς. Για οδοντιατρική δεν ξέρω, αλλά αν όντως δεν έχεις κενά και είσαι διατεθειμένος να ξεσκιστεις μπορείς να γράψεις αξιοπρεπέστατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Λοιπόν καταρχάς δεν έχεις 24 ώρες γιατί κοιμάσαι, τρως και κάνεις και Αλλά πράγματα. Επίσης εντελώς ρεαλιστικά θεωρώ οι πιθανότητες σου να γράψεις 18300κατι ειναι καπου στο 2% καθως είναι εξαιρετικά δύσκολο στην φάση που είσαι. Πρέπει 1) Να γράψεις πάνω από 17 στην έκθεση χωρίς να αφιερώσεις καθόλου χρονο σε αυτή γιατί δεν τον έχεις
2)Να γράψεις κοντά στο 19 βιολογία πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να ασχοληθείς πολύ με την ύλη της και να την βγάλεις τέλεια το πολύ σε 3 βδομάδες με ασταμάτητο διάβασμα
3)Αφού όπως είπες ήσουν πολυ καλος μαθητής, διαβάζεις την θεωρία και λυμένα παραδείγματα στην φυσική και τελειώνεις την ύλη σε μια βδομάδα. Μετά λύνεις κατευθείαν και μονο επαναληπτικά προβλήματα και πολλαπλής επιλογής χωρίς να ασχοληθείς καν με ασκήσεις εμπέδωσης κλπ. Εδώ στοχεύεις να γράψεις 20 για να φτάσεις τα μόρια που θέλεις
4)Χημεία επειδή η υλη είναι μεγάλη και δεν έχεις χρόνο την βγάζεις πάλι γρήγορα ολόκληρη σε 2 βδομάδες και μετά λύνεις πάλι κατευθείαν θέματα πανελληνίων από προηγούμενες χρονιές.
Όπως καταλαβαίνεις πρέπει το διάστημα μέχρι τις πανελλήνιες να ζεις για να δώσεις και παλι τα αποτελέσματα θα ειναι εξαιρετικά αβέβαια. Σε αυτή την φάση δεν θα σου πρότεινα Ουτε ιδιαίτερα ούτε τίποτα γιατί το περιθώριο είναι τοσο στενό που δεν έχει νόημα. Για να καταφέρεις πάντως αυτό που θες πρέπει να σου κόβει αρκετά έτσι ωστε μετά το διάβασμα της θεωρίας να μπορείς κατευθείαν να ασχοληθείς με σύνθετες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Γιατι να μην τα καταφερεις; Αν ειναι και λιγο ευστροφος θα πας για καλο βαθμο αν και στο μαθημα της βιολογιας μπορει να δυσκολευτεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.

  1. Υπήρξα άριστος μαθητής και δεν έχω πολλά κενά από Α' & Β' Λυκείου (Θετική)

  2. Έχω 24 ώρες κάθε μέρα να τις κάνω ότι θέλω.(χωρίς άλλες υποχρεώσεις)


Κανένας δεν ασχολείται με τη βαθμολογία σου Α και Β Λυκείου. Αυτό που κοιτάνε είναι τι σχολή πέρασες. Μπορείς ένας κακός μαθητής να περάσει σε μουράτη σχολή και να βελτιωθεί η εικόνα του προς τους τρίτους και αντίθετα ένας καλός μαθητής που έπαιρνε 20αρια και 19αρια σε όλη τη σχολική ζωή και δεν ξερει τι να πει διασκέδαση να πατώσει και να χαλάσει την εικόνα του προς τους τρίτους. Η ζωή είναι σκληρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Για ΤΕΙ σε κόβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μακριά από τα βοηθήματα. Πέσε με τα μούτρα στα σχολικά βιβλία και λυνε ασκήσεις από εκει. Αν καταφέρεις και τα τελειώσεις πριν τις εξετάσεις, τότε κάνε ασκήσεις από τα βοηθήματα. Όσο αφορά την έκθεση, καν'την κομμάτι της ζωης σου. Συζήτησε τις θεματικές της ενότητες με συνομηλίκους σου ή υποψήφιους για να σου γίνει πιο οικεία. Να ξέρεις, κάθε μάθημα (φαντάζομαι) έχει μοτίβο στις ασκήσεις της. Τα μαθηματικά και έκθεση που δίνεις εσύ είναι από τα μαθήματα που έχουν. Δεν ξέρω για φυσικη, χημεια Κ βιολογία καθώς δεν έχω ασχοληθεί. Πάντως ένα πράγμα είναι 100% σίγουρο. Για να γράψεις έναν σχετικά καλό βαθμό (πάνω από 15.000) θα σου πέσει ο κωλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Γνωρίζω δύο άτομα που δεν είχαν ανοίξει βιβλίο όλη την χρονία και ξεκίνησαν δίαβασμα δύο μήνες πριν τις παννελληνιες, καταφέρνοντας να γράψουν καλά. Τα παιδία ΞΕΣΚΙΣΤΗΚΑΝ στο δίαβασμα κυριολετικά όμως. Η μια μου είπε σχεδόν δεν κοιμόμουν για να τα καλήψω όλα. Έχεις ελπίδες παίξτα όλα για όλα. Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ξεκινήσεις τώρα ιδιαίτερα θα αυξηθούν οι ελπίδες σου.
Τελευταία στιγμή τώρα αποκλείεται να βρω καλούς καθηγητές. Και ξέρω ότι θα μου ρίξουν το ηθικό.Ίσα ίσα θα δεχτούν για να πάρουν χρήματα και δεν θα κάνουν καλή δουλειά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Έχεις ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα ότι είσαι απόφοιτος, εκμετάλλευσου το όσο μπορείς. Για οδοντιατρική δεν ξέρω, αλλά αν όντως δεν έχεις κενά και είσαι διατεθειμένος να ξεσκιστεις μπορείς να γράψεις αξιοπρεπέστατα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω θα σου πρότεινα να μη κάνεις καν μαθήματα τώρα. Από το σχολικό ξεκινά (βιολογία πχ φτάνει και παραφτάνει) και μετά αν θες πάρε ενα καλό βοήθημα σε φυσική και χημεία (Μαθιουδάκης και Σαλτερης) και λιώστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι έχουν μεγάλη αφομοίωση και μπορούν σε μικρό χρονικό διάστημα να μάθουν και να γράψουν καλά σε μαθήματα όπως η Βιολογία (που κακά τα ψέματα στην 3η Λυκείου είναι απλή παπαγαλία με μικρή δόση σκέψης).

Στην Χημεία θαρρώ θα έχεις πρόβλημα αφού η σκέψη της είναι πιο μαθηματική.

Έκθεση όσο και να ασχοληθείς είναι το ίδιο οπότε να είναι το μάθημα που να ασχοληθείς λιγότερο.

Ενώ και η Φυσική είναι δύσκολο μάθημα για να αντιμετωπιστεί σε 2 μήνες.

Άρχισε διάβασμα από σήμερα και μάθε τα εύκολα μαθήματα (έκθεση μη διαβάζεις καθόλου μόνο την θεωρία για τις ασκήσεις) για να χτυπήσεις μεγάλους βαθμούς σε αυτά. Αφιέρωσε στα δύσκολα μαθήματα κάποιο χρόνο για να κατανοήσεις την ύλη.

Η οδοντιατρική είναι δύσκολος στόχος για να πραγματοποιηθεί φέτος (και του χρόνου θα έλεγα). Μια πολύ καλή λύση είναι να πας σε μια σχολή υγείας και να δώσεις κατατακτήριες σε Οδοντιατρική σχολή ή να κατευθυνθείς σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού σε χώρες πχ όπως η Βουλγαρία έχουν σχετικά φτηνά δίδακτρα και καλό επιπεδο σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένας δεν ασχολείται με τη βαθμολογία σου Α και Β Λυκείου. Αυτό που κοιτάνε είναι τι σχολή πέρασες. Μπορείς ένας κακός μαθητής να περάσει σε μουράτη σχολή και να βελτιωθεί η εικόνα του προς τους τρίτους και αντίθετα ένας καλός μαθητής που έπαιρνε 20αρια και 19αρια σε όλη τη σχολική ζωή και δεν ξερει τι να πει διασκέδαση να πατώσει και να χαλάσει την εικόνα του προς τους τρίτους. Η ζωή είναι σκληρή.
Συμφωνώ απόλυτα!όμως,εγώ ανέφερα ότι ήμουν καλός μαθητής για να τονίσω ότι δεν έχω κενά.Ότι δεν μου ήρθε ξαφνικά απο εκεί που δεν ξέρω πόσο κάνει 1+1 μέσα σε 2 μήνες να θέλω και να γράψω 18.000 μόρια.Έχω βάσεις,εκεί ήθελα να στραφώ. Παρ'όλαυτα ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Για ΤΕΙ σε κόβω.
Ελπίζω πως όχι.Αλλά θα το δούμε αυτό φίλε μου! Θα σας ενημερώσω όταν βγουν τα αποτελέσματα.

Γνωρίζω δύο άτομα που δεν είχαν ανοίξει βιβλίο όλη την χρονία και ξεκίνησαν δίαβασμα δύο μήνες πριν τις παννελληνιες, καταφέρνοντας να γράψουν καλά. Τα παιδία ΞΕΣΚΙΣΤΗΚΑΝ στο δίαβασμα κυριολετικά όμως. Η μια μου είπε σχεδόν δεν κοιμόμουν για να τα καλήψω όλα. Έχεις ελπίδες παίξτα όλα για όλα. Καλή τύχη.
Θα μπορούσες να γίνει πιο συγκεκριμένος; Πόσο καλά;

Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι έχουν μεγάλη αφομοίωση και μπορούν σε μικρό χρονικό διάστημα να μάθουν και να γράψουν καλά σε μαθήματα όπως η Βιολογία (που κακά τα ψέματα στην 3η Λυκείου είναι απλή παπαγαλία με μικρή δόση σκέψης).

Στην Χημεία θαρρώ θα έχεις πρόβλημα αφού η σκέψη της είναι πιο μαθηματική.

Έκθεση όσο και να ασχοληθείς είναι το ίδιο οπότε να είναι το μάθημα που να ασχοληθείς λιγότερο.

Ενώ και η Φυσική είναι δύσκολο μάθημα για να αντιμετωπιστεί σε 2 μήνες.

Άρχισε διάβασμα από σήμερα και μάθε τα εύκολα μαθήματα (έκθεση μη διαβάζεις καθόλου μόνο την θεωρία για τις ασκήσεις) για να χτυπήσεις μεγάλους βαθμούς σε αυτά. Αφιέρωσε στα δύσκολα μαθήματα κάποιο χρόνο για να κατανοήσεις την ύλη.

Η οδοντιατρική είναι δύσκολος στόχος για να πραγματοποιηθεί φέτος (και του χρόνου θα έλεγα). Μια πολύ καλή λύση είναι να πας σε μια σχολή υγείας και να δώσεις κατατακτήριες σε Οδοντιατρική σχολή ή να κατευθυνθείς σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού σε χώρες πχ όπως η Βουλγαρία έχουν σχετικά φτηνά δίδακτρα και καλό επιπεδο σπουδών.
θέλω να πιστεύω ότι ανήκω σε αυτούς τους ανθρώπους !:laugh: Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

Δεν έχεις τίποτα να χάσεις! τα μαθήματα της θετικής είναι πολύ δύσκολα (ειδικά για τόσο μεγάλους βαθμούς σε 2 μήνες) αλλά αν έχεις τον τρόπο σου στο διάβασμα και καταλαβαίνεις πράγματα και μεθοδολογίες γρήγορα , μπορείς λογικά να τα καταφέρεις. (αλλά μιλάμε για πολύ γρήγορα :D :D). Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Μπορεί να μην έχεις κενά Αλλά απ ότι κατάλαβα έχεις Επίσης και 2 χρόνια να ασχοληθείς με διάβασμα πράγμα που σημαίνει Επίσης πρόβλημα. Γενικά ο χρόνος δύσκολα σου φτάνει για οδοντιατρική. Σκέψου οι πανελλήνιες είναι ενας διαγωνισμός όπου υπάρχουν άτομα που προετοιμάζονται 1.5 χρόνο Επίσης ευστροφα σαν εσένα όπως μας λες (Επίσης να διευκρινίσω ότι ο βαθμός στην έκθεση δεν είναι μαθηματικά για να δείξει ότι οντως Είσαι πολύ έξυπνος και με ελάχιστο διάβασμα μπορείς να αποδώσεις τέλεια). Εσύ λοιπόν καλείσαι να ξεπεράσεις με 2 μήνες προετοιμασία την δουλειά που έχουν κάνει καλοί μαθητές εδώ και τόσο καιρό. Σου προτείνω να είσαι ρεαλιστής στην προσπάθεια που θα κάνεις και να μην πετάς στα σύννεφα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να μην έχεις κενά Αλλά απ ότι κατάλαβα έχεις Επίσης και 2 χρόνια να ασχοληθείς με διάβασμα πράγμα που σημαίνει Επίσης πρόβλημα. Γενικά ο χρόνος δύσκολα σου φτάνει για οδοντιατρική. Σκέψου οι πανελλήνιες είναι ενας διαγωνισμός όπου υπάρχουν άτομα που προετοιμάζονται 1.5 χρόνο Επίσης ευστροφα σαν εσένα όπως μας λες (Επίσης να διευκρινίσω ότι ο βαθμός στην έκθεση δεν είναι μαθηματικά για να δείξει ότι οντως Είσαι πολύ έξυπνος και με ελάχιστο διάβασμα μπορείς να αποδώσεις τέλεια). Εσύ λοιπόν καλείσαι να ξεπεράσεις με 2 μήνες προετοιμασία την δουλειά που έχουν κάνει καλοί μαθητές εδώ και τόσο καιρό. Σου προτείνω να είσαι ρεαλιστής στην προσπάθεια που θα κάνεις και να μην πετάς στα σύννεφα
Ο βαθμός στην Έκθεση δείχνει ότι έχω πλεονέκτημα σε αντίθεση με πολλούς άλλους υποψηφιους φίλους. Τα άλλα μαθήματα διαβάζονται,έχουν μεθοδολογίες και τεχνικές συγκεριμένες.Η Έκθεση όπως λέτε και εσείς είναι και να το έχεις λίγο. Απο την στιγμή που αυτό είναι το δυνατό μου χαρτί θα το χρησιμοποιήσω.Σε αυτά που λές δεν έχεις άδικο και ούτε διαφωνώ.Όμως ούτε μπορείς να αποδείξεις πως πετάω στα σύννεφα προς το παρόν.Θα μας το πουν τα αποτελέσματα αυτό. Μέχρι τότε θα κάνω τα αδύνατα δυνατά. Μπορεί να μην είναι ο κανόνας,αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να είναι η εξαίρεση.Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!

ΥΓ: Επίσης αυτό που λές για τα Μαθηματικά είναι τελειώς λανθασμένο.Τα Μαθηματικά δεν δείχνουν απαραίτητα υψηλή ευφυιία. Ένα απο τα μεγαλύτερα ψέματα που αναπαράγει η εκπαίδευση και κάνει τους μαθητές να τα μισούν.Όπως,κάθε αντικείμενο,μαθαίνεται και καλλιεργείται.Αυτά απο κάποιον που έχει πάρει διακρίσεις σε μαθηματικούς διαγωνισμούς και ολυμπιάδες. Και επιπλέον,δεν δίνω και μαθηματικά φέτος.

Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι έχουν μεγάλη αφομοίωση και μπορούν σε μικρό χρονικό διάστημα να μάθουν και να γράψουν καλά σε μαθήματα όπως η Βιολογία (που κακά τα ψέματα στην 3η Λυκείου είναι απλή παπαγαλία με μικρή δόση σκέψης).

Στην Χημεία θαρρώ θα έχεις πρόβλημα αφού η σκέψη της είναι πιο μαθηματική.

Έκθεση όσο και να ασχοληθείς είναι το ίδιο οπότε να είναι το μάθημα που να ασχοληθείς λιγότερο.

Ενώ και η Φυσική είναι δύσκολο μάθημα για να αντιμετωπιστεί σε 2 μήνες.

Άρχισε διάβασμα από σήμερα και μάθε τα εύκολα μαθήματα (έκθεση μη διαβάζεις καθόλου μόνο την θεωρία για τις ασκήσεις) για να χτυπήσεις μεγάλους βαθμούς σε αυτά. Αφιέρωσε στα δύσκολα μαθήματα κάποιο χρόνο για να κατανοήσεις την ύλη.

Η οδοντιατρική είναι δύσκολος στόχος για να πραγματοποιηθεί φέτος (και του χρόνου θα έλεγα). Μια πολύ καλή λύση είναι να πας σε μια σχολή υγείας και να δώσεις κατατακτήριες σε Οδοντιατρική σχολή ή να κατευθυνθείς σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού σε χώρες πχ όπως η Βουλγαρία έχουν σχετικά φτηνά δίδακτρα και καλό επιπεδο σπουδών.
Αυτό για του χρόνου μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο βαθμός στην Έκθεση δείχνει ότι έχω πλεονέκτημα σε αντίθεση με πολλούς άλλους υποψηφιους φίλους. Τα άλλα μαθήματα διαβάζονται,έχουν μεθοδολογίες και τεχνικές συγκεριμένες.Η Έκθεση όπως λέτε και εσείς είναι και να το έχεις λίγο. Απο την στιγμή που αυτό είναι το δυνατό μου χαρτί θα το χρησιμοποιήσω.Σε αυτά που λές δεν έχεις άδικο και ούτε διαφωνώ.Όμως ούτε μπορείς να αποδείξεις πως πετάω στα σύννεφα προς το παρόν.Θα μας το πουν τα αποτελέσματα αυτό. Μέχρι τότε θα κάνω τα αδύνατα δυνατά. Μπορεί να μην είναι ο κανόνας,αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να είναι η εξαίρεση.Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου!
Ρώτησες για βοήθεια και θες να σου πουν αυτό που θες να ακούσεις.
Μάλιστα τότε, αφού είχες γράψει έκθεση καλά, σημαίνει ότι θα γράψεις τέλεια μέσα σε δύο μήνες και θα περάσεις οδοντιατρική. Μη το κουράζουμε.

ΥΓ: Επίσης αυτό που λές για τα Μαθηματικά είναι τελειώς λανθασμένο.Τα Μαθηματικά δεν δείχνουν απαραίτητα υψηλή ευφυιία. Ένα απο τα μεγαλύτερα ψέματα που αναπαράγει η εκπαίδευση και κάνει τους μαθητές να τα μισούν.Όπως,κάθε αντικείμενο,μαθαίνεται και καλλιεργείται.Αυτά απο κάποιον που έχει πάρει διακρίσεις σε μαθηματικούς διαγωνισμούς και ολυμπιάδες. Και επιπλέον,δεν δίνω και μαθηματικά φέτος.

Αυτός ο κάποιος είναι εσύ; Γιατί αν ναι, τότε τι δίνεις πανελλήνιες; Με μετάλλιο σε ολυμπιάδα περνάς χωρίς πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
ο δασκαλος που μου εκανε προγραμματισμο οταν ακομα εδινα πρωτη φορα πανελληνιες το 15 μου ειχε πει οτι ειχε διαβασει τους τρις τελευταιους μηνες και ειχε συγκεντρωσει 19χ κατι μορια και μπορουσε να μπει κ ιατρικη αλλα προτιμησε προγραμματισμο που του αρεσε , τωρα πως το εκανε δε ξερω μιας κ εγω για δευτερη φορα που εδνα ξεσκιστηκα πραγματικα , τωρα τι να σ πω , κανε οτι μπορεις κ ισως πιασεις κ καποιια αλλη σχολη που μπορει στη συνεχεια να σαρεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρώτησες για βοήθεια και θες να σου πουν αυτό που θες να ακούσεις.
Μάλιστα τότε, αφού είχες γράψει έκθεση καλά, σημαίνει ότι θα γράψεις τέλεια μέσα σε δύο μήνες και θα περάσεις οδοντιατρική. Μη το κουράζουμε.



Αυτός ο κάποιος είναι εσύ; Γιατί αν ναι, τότε τι δίνεις πανελλήνιες; Με μετάλλιο σε ολυμπιάδα περνάς χωρίς πανελλήνιες.
α) Κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού Λυκείου, οι οποίοι κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Λύκειο έχουν διακριθεί στη Βαλκανική ή τη Διεθνή Ολυμπιάδα Μαθηματικών, Πληροφορικής, Φυσικής, Χημείας ή Βιολογίας και τους έχει απονεμηθεί πρώτο, δεύτερο ή τρίτο βραβείο (χρυσό, αργυρό ή χάλκινο μετάλλιο) εγγράφονται καθ’ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων σε σχολές, τμήματα ή εισαγωγικές κατευθύνσεις τμημάτων των Πανεπιστημίων, εφόσον το μάθημα στο οποίο έχουν διακριθεί στις Ολυμπιάδες, περιλαμβάνεται στα μαθήματα της Ομάδας Προσανατολισμού που έχουν επιλέξει οι υποψήφιοι στην τελευταία τάξη Λυκείου.

ε) Ως προϋπόθεση για τη διαδικασία συμμετοχής των κατόχων απολυτηρίου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ στην ανωτέρω διαδικασία είναι η επίτευξη μέσου όρου βαθμών στα μαθήματα που εξετάστηκαν στις πανελλαδικές εξετάσεις τουλάχιστον ίσου με το μισό του μέγιστου δυνατού.

Φίλε,το ότι βρίσκομαι σε αυτήν την θέση τώρα,δεν σημαίνει ότι ήμουν πάντοτε σε αυτήν την θέση.Τα μαθηματικά είναι το στοιχείο μου,αλλά δεν παίζει ρόλο φέτος.Αυτό που λες ισχύει για τους πρώτους τρεις και πάλι πρέπει να γράψουν πανελλήνιες γύρω στα 10.000 μόρια.Και ξανά επισημαίνω ότι δεν δίνω μαθηματικά φέτος. Υγείας είμαι.

Ρώτησα για βοήθεια.Ούτε Einstein είμαι,ούτε διαφωνώ με αυτά που λες και εσύ και οι υπόλοιποι.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και η αλήθεια.Οι πανελλήνιες είναι ένας πολυπαραγοντικός διαγωνισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το υφάκι σου όμως παραπέμπει σε Αϊνστάιν. Με διαγωνισμούς μαθηματικών δεν έχω ασχοληθεί παρά μονο με φυσικής αλλα έχω περάσει κάποιες χρονιές την φαση του Θαλή (αν και μετά δεν το συνέχισα πότε πιο πέρα) και πραγματικά θεωρείς ότι το μάθημα που απαιτεί σκέψη είναι η έκθεση; Αν ηταν με μεθοδολογίες να λυνόταν όλες οι ασκήσεις φυσικής χημείας και μαθηματικών χωρίς σκέψη τότε θα γράφανε όλοι και μάλιστα χωρίς φροντιστήρια. Επίσης σου λεω ότι ανεξαρτήτως απ Αυτά που έχεις κάνει στο παρελθόν έχεις να ασχοληθείς 2 χρόνια που είναι παρά πολυ. Σίγουρα θα έχεις ξεχάσει πράγματα. Τα μαθήματα δεν είναι Ούτε σεξ Ουτε ποδήλατο για να μην ξεχνιούνται. Επίσης στις πανελλήνιες ακόμα και τέλεια αντίληψη να έχεις δεν σημαίνει οτι επειδή μπορείς να τα γράψεις ολα θα τα γράψεις όλα. Προσωπικά σε μαθηματικά-χημεία ήμουν πολύ κοντά στο 20 και μπορούσα να γράψω 20 Αλλά δεν έγραψα επειδή όπως είπες είναι πολυπαραγοντικο. Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου αλλα αν αυτό που θες να ακούσεις είναι ότι Ναι θα τα καταφέρεις επειδή είσαι πολύ έξυπνος και μπορείς να τους κατουρησεις όλους Εγώ δεν θα στο πω γιατί δεν παει έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top