Φοιτητική ζωή στην Θεσσαλονίκη

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδια θελω να μαθω πολλα πραγματα για αυτη τ πολη οτι ξερετε .... Ακομη για σπιτι που να ψαξω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Christos 365 αναλογα σε ποιο τμημα περνας αλλα γενικα αν δεν εχεις αυτοκινητο η μηχανη για να θες χωρο να τα παρκαρεις δες κεντρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος κανένα μουσικό εργαστήρι, ντραμς συγκεκριμένα,με χαμηλά δίδακτρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosVax

Νεοφερμένος

Ο GiorgosVax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σε ολους κι απο εμενα. Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει να μου προτεινει καποια περιοχη για σπιτι? Περναω σε ΤΕΙ. Αν ξερετε καποια περιοχη που να ειναι καλη πρωτα απο ολα και μετα οσο το δυνατον πιο κοντα στο κεντρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
το ΤΕΙ απο τη ξέρω είναι κοντά στη Σίνδο!Οσους γνωστους εχω στο ΤΕΙ μένουν στον Ευοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
το ΤΕΙ απο τη ξέρω είναι κοντά στη Σίνδο!Οσους γνωστους εχω στο ΤΕΙ μένουν στον Ευοσμο
Ναι αλλά δεν είναι κοντά στο κέντρο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν είναι κοντά στο κέντρο.:P

Ειναι προτιμοτερο να βρεις σπιτι στο "κεντρο" παρα στην σινδο :P εμενε η αδερφη μου και δεν της αρεσε καθλου το μονο θετικο ειναι οτι ειναι κοντα στην σχολη ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Δες απο αριστοτελους προς σταθμος στις εξεις περιοχες : ολυμπου , αγιου δημητριου, φιλιππου , αντιγονιδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosVax

Νεοφερμένος

Ο GiorgosVax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δες απο αριστοτελους προς σταθμος στις εξεις περιοχες : ολυμπου , αγιου δημητριου, φιλιππου , αντιγονιδων

οκ σε ευχαριστω πολυ οπως και τους υπολοιπους φυσικα. Που περιπου κυμαινονται τα ενοικια στις περιοχες αυτες? Ειναι καλες περιοχες και ειναι κοντα στο λεωφορειο για το ΤΕΙ? Συγνωμη αν σας κουραζω αλλα θελω να ξερω οσο το δυνατον περισσοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Κυριος 250 +/-50€
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

S4vv4s

Νεοφερμένος

Ο S4vv4s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και οχι ιδιαιτερα κοντα στον σταθμο....Δηλαδη μετα τον Βαρδαρη με τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αποφασισα οτι τελικα θα σπουδάσω στην πανέμορφη θεσσαλονικη! Υπάρχει κάποιος να μου πει ποια ειναι τα πλεονεκτήματα της Θεσσαλονίκης αλλα ταυτόχρονα και τα αρνητικά της;
Είναι εύκολη η ζωη γενικά εκεί ή εχει εχει ορισμενες δυσκολίες;
Με λιγα λόγια, θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες οσων εσας σπουδάσατε στην συμπρωτεύουσα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Είναι σίγουρα μια όμορφη και αρκετά πιο ήσυχη πόλη (αρκετά μικρότερη εγκληματικότητα, φασαρία κτλ). Έχει ουσιαστικά όσα έχει μια μεγαλούπολη όσο αναφορά μαγαζιά, εκδηλώσεις κτλ. Αλλά φυσικά μια πρωτεύουσα ενός κράτους έχει περισσότερα προνόμια, ευκαιρίες κτλ. Επίσης η μόνη συγκοινωνία είναι το λεωφορείο και αυτό έχει καταντήσει να περνάει ανά μισή ώρα στην καλύτερη με αποτέλεσμα να είναι πάντα φουλ (ειδικά για τις πιο δημοφιλή γραμμές...άστα...). Όσο αναφορά το ΑΠΘ (εκτός αν θες το ΠΑΜΑΚ), για την ελληνική πραγματικότητα είναι καλό πιστεύω.
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Οχι όχι ΑΠΘ θέλω
Νταξει πιστεύω οτι γενικά έχει καλο πανεπιστήμιο και είναι όντως μια ήσυχη πόλη. Σχετικά με τις ευκαιρίες που λες... Εγω θελω να δουλέψω στη δευτεροβάθμια ως χημικός
Και πιστεύω οτι με την κατάλληλη σκληρή δουλειά θα τα καταφέρω να το πετύχω αυτό, ακόμα και στην Θεσσαλονίκη (ο επιμενων νικά!)
Κανείς άλλος να προσθέσει κάτι;;

Καλα νταξει τα υπόλοιπα θα παω σε 24 μήνες και θα τα δω μονος μου .
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Οχι όχι ΑΠΘ θέλω
Νταξει πιστεύω οτι γενικά έχει καλο πανεπιστήμιο και είναι όντως μια ήσυχη πόλη. Σχετικά με τις ευκαιρίες που λες... Εγω θελω να δουλέψω στη δευτεροβάθμια ως χημικός
Και πιστεύω οτι με την κατάλληλη σκληρή δουλειά θα τα καταφέρω να το πετύχω αυτό, ακόμα και στην Θεσσαλονίκη (ο επιμενων νικά!)
Κανείς άλλος να προσθέσει κάτι;;
Στην δευτεροβάθμια μπορείς να δουλέψεις ανεξαρτήτως από ποια πόλη σπουδάσεις, το ότι θα σπουδάσεις εκεί δεν σημαίνει και ότι απαραίτητα θα μετακομίσεις μόνιμα. Άλλες είναι οι δυσκολίες με αυτό τον στόχο και όχι η περιοχή, πίστεψέ με.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Πολλές δραστηριότητες, πολλές εκδηλώσεις, κακή συγκοινωνία με τα λεωφορεία, ιδανική για ανθρώπους που τους αρέσει το έξω, οι αποστάσεις δεν είναι τεράστιες, μέτρια σε ομορφιά. Μέτρια γενικά για εμένα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αποφασισα οτι τελικα θα σπουδάσω στην πανέμορφη θεσσαλονικη! Υπάρχει κάποιος να μου πει ποια ειναι τα πλεονεκτήματα της Θεσσαλονίκης αλλα ταυτόχρονα και τα αρνητικά της;
Είναι εύκολη η ζωη γενικά εκεί ή εχει εχει ορισμενες δυσκολίες;
Με λιγα λόγια, θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες οσων εσας σπουδάσατε στην συμπρωτεύουσα.


Σαν πόλη είναι υπέροχη. Διασκέδαση, ζεστασιά ανθρώπων, φτηνή και ποιοτική ζωή. Αξιζει να κανεις εδω τις προπτυχιακες και μεταπτυχιακες σου σπουδες. Αλλα μεχρι εκει. Κλιμα ,καιρος , ελλειψη επαγγελματικων ευκαιριων και τα συναφη δεν ειναι για πολυ. Αθηνα και μονο Αθηνα
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εγω εχω βρει πρόγραμμα για να βρω δουλειά και στην Θεσσαλονίκη. Δεν θέλω να επεκταθω σε αυτό. Απλώς λεω οτι δεν ειναι ακατόρθωτη η εύρεση εργασίας στη συμπρωτεύουσα
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αισθητικά είναι οκ. Πανέμορφη δεν την λες σίγουρα. Όταν απεργούν τα σκουπιδιάρικα και οι συγκοινωνίες δεν παλεύεται. Η μετακίνηση είναι χάλια. Τα αστικά είναι μεχ, ενώ με αμάξι απλά δεν βρίσκεις πουθενά να παρκάρεις. Μετρό το 2100. Από ζωή έχει προφανώς καθώς είμαι μια μεγάλη πόλη και έχει και πολλούς φοιτητές, οπότε δεν βαριέσαι αν είσαι τύπος του έξω. Τα ΠΑΟΚια με τις μαλακίες τους γίνονται θέμα κάποιες φορές γι αυτό πρέπει να προσέχεις που παρκάρεις. Το κακό με τη Θεσσαλονίκη είναι το ίδιο με κάθε άλλη πόλη της επαρχίας, πως απλά δεν έχει δουλειές, καθώς όλα είναι στην Αθήνα. Αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα της Ελλάδας.

Μαλακισμένες νοοτροπίες δεν έχω συναντήσει, οι περισσότεροι είναι οκ. Πάντοτε πρέπει να έχεις στο σπίτι σου καφέ επίσης καθώς στην Θεσσαλονίκη ο καφές είναι το βασικό κέρασμα όταν έρχεται κάποιος σπίτι σου και αν δεν έχεις είναι σαν να μην έχεις νερό.

Σαν πόλη δεν περπατιέται σίγουρα και γιατί είναι αρκετά μεγάλη και επειδή είναι σε βουνό. Όσοι λένε το αντίθετο είναι στάνταρ φοιτητές που μένουν σχετικά κοντά με τη σχολή και κυκλοφορούν μόνο κέντρο.


Για φοιτητές είναι καλά σαν πόλη και δεν νομίζω να περάσεις άσχημα. Για μόνιμα κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει. Αν θες επαρχία και δεν σε νοιάζει η δουλειά για μόνιμα υπάρχουν πολύ καλύτερες πόλεις, όπως Λάρισα, Γιάννενα, Πάτρα, Ηράκλειο. Αν σε νοιάζει η δουλειά πας Αθήνα. Η Θεσ/νικη δεν αξίζει κατ εμέ για μόνιμα επειδή ανήκει σε αυτήν την ηλίθια κατηγορία που είναι αρκετά μεγάλη για να σου προκαλεί προβλήματα στην καθημερινότητα που δεν έχουν οι άλλες επαρχιακές πόλεις, αλλά όχι τόσο μεγάλη ώστε να τα ανέχεσαι επειδή υπάρχει πληθώρα εργασίας όπως η Αθήνα.
 

Cheng123

Νεοφερμένος

Ο Cheng123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Σπουδαζει κανεις απο το forum στη θεσσαλονικη? Ειμαι 2ο ετος εχω κανει καποιες παρεες αλλα αυτες δε με καλυπτουν θελω να γνωρισω και αλλο κοσμο! Οσοι σπουδαζετε εκει μπορειτε να πειτε μερη που συχναζουν φπιτητες και γενικα ως μπορω να γνωρισω και αλλο κοσμπ σε αυτην την πολη? Θελω να βγαινω περισσοτερο εξω και να μαθω πολυ καλα την πολη που ειμαι ηδη εναμιση χρονο και νιωθω οτι δδν εχω δει τιποτα.
Ευχαριστώ και καλη χρονια!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top