Προφορική εξέταση delf et sorbonne b2

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Καλησπερα!
δινω εξετασεις σε δυο βδομαδες και θα ηθελα να μου πει καποιος που εχει δωσει προσφατα, αν μπαινεις μονος σου μεσα για εξεταση ή μπαινουν δυο-δυο εξεταζόμενοι..

επισης πειτε ρε παιδια πως σας φαινονται τα προφορικα;
πώς ηταν η δικη σας εξεταση; τι θεματα συζητησατε;

οποιος απαντησει θα βοηθησει πολυ στο ξεαγχωμα μου..
ευχαριστω προκαταβολικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Καλησπερα!
δινω εξετασεις σε δυο βδομαδες και θα ηθελα να μου πει καποιος που εχει δωσει προσφατα, αν μπαινεις μονος σου μεσα για εξεταση ή μπαινουν δυο-δυο εξεταζόμενοι..

επισης πειτε ρε παιδια πως σας φαινονται τα προφορικα;
πώς ηταν η δικη σας εξεταση; τι θεματα συζητησατε;

οποιος απαντησει θα βοηθησει πολυ στο ξεαγχωμα μου..
ευχαριστω προκαταβολικα!

εγώ έδωσα πέρσι delf b2!
Εμείς, μπήκαμε 2 άτομα σε μία αίθουσα, όπου μας έδωσαν το κειμενάκι και το θέμα να το προετοιμάσουμε, για ένα μισάωρο.
Μετά, ο καθένας πήγε μόνος του να εξεταστεί.

Γενικά, μην αγχώνεσαι καθόλου, θέλουν να δουν απλά ότι έχεις μια ευχέρεια στη χρήση της γλώσσας, ούτε θα στριμώξουν με περίεργες ερωτήσεις, ούτε και θα εμμείνουν αν σου φύγουν κανά 2 λαθάκια. Απλά προσπάθησε να μιλήσεις, να μην είσαι σιωπηλή, όταν θα σου κάνει τις ερωτήσεις!
Πάντως, αντικειμενικά, είναι πολύ εύκολη εξέταση τα προφορικά του b2, είναι δύσκολο να κοπείς, αλήθεια σου λέω! :loltooth:

Καλή επιτυχία εύχομαι!

κι εσύ 11 Μαιου δίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα!

το κειμενακι ηταν μεγαλο ή δεκα σειρές; δεν ειναι πολυ το μισαωρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Aχ δε θυμάμαι καθόλου έκταση, μία παραγραφούλα μικρή ήταν , και σε βοηθούσε πάρα πολύ στο να πάρεις ιδέες.
Η μισή ώρα φτάνει και περισσεύει, κυριολεκτικά στο τέλος όλοι χαζεύαμε και περιμέναμε να τελειώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Ευχαριστώ και παλι.. νιωθω μια μικρη ανακούφιση η αλήθεια είναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Οργάνωσε το κείμενό σου, ώστε να είναι όσο μεγαλύτερο και ουσιαστικό γίνεται. Προσπάθησε να μην κάνεις μια βαρετή ανάγνωση και δείξε ότι καταλαβαίνεις και εξηγείς παράλληλα αυτά που προετοίμασες. Μετά θα σου κάνουν ερωτήσεις πάνω στο θέμα, λίγες ή περισσότερες, αναλόγως με το πόσο τους κάλυψες στην παρουσίαση. Είναι εύκολη εξέταση και ευκαιρία να πάρεις πόντους, ώστε να εξισορροπήσεις το απαιτητικό ακουστικό του Delf B2. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Οργάνωσε το κείμενό σου, ώστε να είναι όσο μεγαλύτερο και ουσιαστικό γίνεται. Προσπάθησε να μην κάνεις μια βαρετή ανάγνωση και δείξε ότι καταλαβαίνεις και εξηγείς παράλληλα αυτά που προετοίμασες. Μετά θα σου κάνουν ερωτήσεις πάνω στο θέμα, λίγες ή περισσότερες, αναλόγως με το πόσο τους κάλυψες στην παρουσίαση. Είναι εύκολη εξέταση και ευκαιρία να πάρεις πόντους, ώστε να εξισορροπήσεις το απαιτητικό ακουστικό του Delf B2. Καλή επιτυχία!

Δε θα το έλεγα απαιτητικό το ακουστικό! Γενικά τα delf dalf, νομίζω έχουν βατά ακουστικά σε σχέση με άλλα ξενόγλωσσα πτυχία!

Πάντως συμφωνώ με τη συμβουλή, το κλειδί για να έχεις πολύ ψηλό βαθμό στα προφ είναι να μη βαρεθεί η εξετάστρια!
Αν σου βγει, προσπάθησε να απαντάς σε κλίμα συζήτησης, σα να ανταλλάσσετε απόψεις!

Επίσης, αν δίνεις σε επαρχιακή πόλη, λένε ότι τα προφορικά είναι πάντα πιο εύκολα, αν και δεν έχω προσωπική πείρα!

bonne chance! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι πάνε πολλά χρόνια από τότε που το έδωσα εγώ, οπότε μπορεί να έχουν γίνει αλλαγές. Θυμάμαι πάντως τότε ότι οι συμμαθητές μου που είχαν φτάσει σε αυτό το επίπεδο έπιαναν με το ζόρι τη βάση στο ακουστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Είστε πολύ διαφωτιστικοί παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Θα λάβω 100% υπόψην μου τη συμβουλή για την βαρεμάρα που δεν πρέπει να προκαλέσω στον ακροατή μου.

Δίνω Αλεξανδρούπολη.
Όσο για τα ακουστικά, ναι Libertus μετα βίας πιάνω το πεντάρι, τα θεωρώ και εγώ πολύ απαιτητικά σε σχέση με του sorbonne που μιλάνε αργά και καθαρά.. οπότε ο στόχος είναι να εξισορροπήσω τον πολύ κακό μου βαθμό στα ακουστικά.

Miss marple ευχαριστώ πολύ!!! Δεν ξέρω τι άλλα ξενόγλωσσα πτυχία έχεις δει, αλλά εγώ που χω εικόνα μονο από την αγγλική, θεωρώ ποοοολυ απαιτητικό το ακουστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Το ακούστικο του DELF B2 θεωρείται αρκετά απαιτητικό. Κι εγώ δυσκολευόμουν να πιάσω το 5άρι. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα συμφωνήσω κι εγώ για τα ακουστικά του delf: πριν δέκα χρόνια τουλάχιστον που έδινα, μου φαίνεται πως μιλούσαν αφύσικα γρήγορα.
Τα ακουστικά του Sorbonne την ίδια περίοδο ήταν πολύ πιο λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Πιθανόν να τα έχω μπερδέψει με το dalf!

Μια που σας βρήκα εδώ, μπορώ να εκμεταλλευτώ το θέμα και να ρωτήσω μήπως κάποιος από εσάς έχει γνώμη ή/ και κάποιες μικρές συμβουλές για τα προφορικά του dalf? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top