Le Monde

Kwizard

Νεοφερμένος

Ο Kwizard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σε ολους σκεφτομαι να παω να γραφτω στην le monde τμημα μαγειρικης αλλα με απασχολει το θεμα ηλικιας ειμαι λιγο μεγαλος για σπουδες πλεον , και πιστευω πως θα ειναι ενα αρνητικο στην ευρεση εργασιας μετα το τελος της σχολης! θα ειθελα τις γνωμες σας και αν καπιος εχει παει στην le monde ας πει πως ειναι τα πραγματα εκει και τι ευκαιριες υπαρχουν στον εργασιακο τομεα ξερω οτι υπαρχει ζητιση σε αυτο το επαγγελμα, ty και περιμενω γνωμες :) υ.γ κι αν γνωριζει καπιος τα ετησια διδακτρα, thanks..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δούλευα παλιά με έναν μπουφετζή που πήγαινε εκεί, πρέπει να ήταν 28-30 τότε. Ο σεφ/μάγειρας είναι μια δουλειά που πρέπει να είσαι σχετικά μεγάλος για να σε πάρουν σοβαρά, οπότε μαλλον προτέρημα είναι η ηλικία σου. Τα δίδακτρα τα μαθαίνεις με ένα απλό τηλέφωνο. Η γνώμη μου είναι να πας.

Υ.Γ. Εννοείται ότι σε όποια δουλειά και να πας μετά θα τους φλομώσεις στο ψέμα ότι δήθεν τα ήξερες όλα εμπειρικά τόσα χρόνια και απλά τώρα αποφάσισες να πάρεις πιστοποίηση. Αν το παίξεις master chef, θα σε κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
φλομώσεις στο ψέμα ότι δήθεν τα ήξερες όλα εμπειρικά τόσα χρόνια και απλά τώρα αποφάσισες να πάρεις πιστοποίηση.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwizard

Νεοφερμένος

Ο Kwizard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σ ευχαριστω πολυ...Ενημερωτικα ρωτησα για διδακτρα και ειναι 3800 το χρονο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bilikas

Νεοφερμένος

Ο Bilikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τελικα πήγες?? πολλα δεν ειναι 3800?? εχει και με λιγοτερα..

Φιλικά Bil
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μανος95!

Νεοφερμένος

Ο Μανος95! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος στο φορουμ,.θα ηθελα προτου παω να ρωτησω,αν εχει ξερετε ή αν φοιτητε ηδη σε αυτο το ιεκ,να μου πειτε αν ειναι καλο στον τομεα του hotel managment και τα διδακτρα,μην παω εκει και παθω κανα εγκεφαλικο να ειμαι προετιμασμενος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι είναι πολύ καλό σε μαγειρική/ζαχαροπλαστική τώρα για management δεν έχω ιδέα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italiano..Lover

Νεοφερμένος

Η Italiano..Lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο το ΙΕΚ? Αξιζει? Εχουμε κανεναν αποφοιτο εδω? Τι ειναι καλυτερο, μαγειρικη ή ζαχαροπλαστική? Ξερεται κανενα καλυτερο στον τομεα αυτον? Γα τη σχολη Chef D' Oeuvre, εχετε καποια αποψη? Για την Etoile?
Περιμενω απαντησεις, συγγνωμη αν σας κουρασα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Για το αν ειναι καλυτερη η μαγειρικη ή η ζαχαροπλαστικη, ειναι γουστα, παντως εχω ακουσει πολυ καλα λογια και για Chef D' Oeuvre και για Etoile. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
To Chef-d'oeuvre ειναι... αριστουργημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top