Βάσεις ΑΕΙ - ΤΕΙ: Δεν είναι οι πρώτοι των πρώτων είναι όμως επιτυχόντες

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Βάσεις ΑΕΙ - ΤΕΙ: Δεν είναι οι πρώτοι των πρώτων είναι όμως επιτυχόντες

Κόπιασαν την περασμένη χρονιά και πέτυχαν αξιόλογη θέση

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ: 07:36 | Κωνσταντάτου Ελένη


Η Μαίρη Γεροπέππα συγκέντρωσε 18.916 μόρια, αλλά κατετάγη 153η στην Ιατρική Αθηνών

Εκτός από τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου, οι οποίοι αρίστευσαν στα πανεπιστημιακά και τεχνολογικά ιδρύματα της χώρας, υπάρχουν και οι μαθητές, οι οποίοι εργάσθηκαν σκληρά κατά την διάρκεια της τελευταίας τάξης του λυκείου, συγκέντρωσαν έναν υψηλό αριθμό μορίων και τελικά κατετάγησαν - λόγω του υγιούς ανταγωνισμού - σε μια αξιόλογη θέση.

Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι αυτό της νεαρής Μαίρης Γεροπέππα η οποία συγκέντρωσε 18.916 μόρια, αλλά κατετάγη 153η στην Ιατρική Αθηνών. «Αισθάνομαι δικαιωμένη και τυχερή που αν και τελευταία στην κατάταξη, μου δίνεται η δυνατότητα να σπουδάσω στη σχολή που πάντα ήθελα» δηλώνει ενθουσιασμένη, που από τον Οκτώβριο θα παρακολουθεί τα μαθήματα της Ιατρικής. «Η Ιατρική είναι μια σχολή με μεγάλο ενδιαφέρον και πάλεψα αρκετά, καθ' όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς για να καταφέρω να μπω. Μάλιστα είχα δηλώσει όλα τα τμήματα της Ιατρικής που υπάρχουν στην επικράτεια, ώστε ακόμα και αν δεν περνούσα στην πόλη μου, να μπορώ να σπουδάσω σε κάποια άλλη πόλη της επαρχίας» καταλήγει.

Φοιτητής στην Ιατρική, αλλά στο τμήμα της Κρήτης είναι και ο Χρήστος Κουτσούκος, μαθητής της θετικής κατεύθυνσης από το λύκειο του Αγ. Στεφάνου. «Συγκέντρωσα 18571 μόρια και μπήκα 34ο στην Ιατρική Κρήτης. Ανέκαθεν με ενδιέφερε ο συγκεκριμένος χώρος και ήμουν προετοιμασμένος, τόσο εγώ όσο και οι γονείς μου, να μετακομίσω σε οποιαδήποτε πόλη και αν περνούσα. Μάλιστα κατά την διάρκεια των εξετάσεων είχα απογοητευτεί εξαιτίας του βαθμού δυσκολίας, όταν όμως είδα τους βαθμούς μου ανέκτησα τη χαμένη αυτοπεποίθηση μου» δηλώνει περήφανος. Μιας και είναι ο «Βενιαμίν» της οικογένειας (σ.σ. οι δύο μεγαλύτερες αδερφές του σπουδάζουν στην Αθήνα) αισθάνεται κάπως περίεργα που θα αποχωριστεί την οικογενειακή εστία για να σπουδάσει, όμως «όταν το ξανασκέφτομαι θεωρώ ότι είναι καλύτερα που θα ζήσω την φοιτητική μου ζωή μακριά από το σπίτι μου, είναι μάθημα ζωής γενικότερα να μένεις μόνος σου» καταλήγει. Όσον αφορά τα φροντιστηριακά μαθήματα, τα οποία η πλειονότητα των υποψηφίων της Γ΄ λυκείου παρακολουθεί, ο Χρήστος θεωρεί πως «Εάν κάποιος στοχεύει σε σχολές με βάσεις 15 και 16 χιλιάδων μορίων, τότε το φροντιστήριο είναι για μένα απαραίτητο, χωρίς να απαξιώνω το θεσμό του σχολείου».

Ο Ανδρέας Μαραμαθάς, μαθητής της θεωρητικής κατεύθυνσης από το λύκειο του Καρέα, συγκέντρωσε 18.350 μόρια και κατετάγη 44ος στο νεοδημιούργητο τμήμα Ψυχολογίας του πανεπιστημίου Αθηνών. Μπορεί η πρώτη του επιλογή να ήταν η Νομική αλλά αυτή της ψυχολογίας δεν φαίνεται να τον απογοητεύει καθώς το αντικείμενο τον ενδιαφέρει εξίσου. Για τον Ανδρέα η χρονιά που μόλις πέρασε ήταν αρκετά δύσκολη, «Η Γ' λυκείου είναι μια τάξη που απαιτεί πολύ διάβασμα, το οποίο πρέπει να κάνεις με μεθοδικότητα» δηλώνει χαρακτηριστικά, «αν είσαι καλά προετοιμασμένος μπορεί να τα καταφέρεις, τα φετινά θέματα όμως ήταν αυξημένης δυσκολίας, "κόβοντας" τα φτερά των υποψηφίων» υπογραμμίζει. Σημαντικός παράγοντας για την επιτυχία ενός υποψηφίου στις πανελλαδικές εξετάσεις, σύμφωνα με τον Ανδρέα είναι το φροντιστήριο, όπως αναφέρει χαρακτηριστικά «Χωρίς το φροντιστήριο δεν θα τα είχα καταφέρει, το φροντιστήριο προσφέρει τα μέγιστα». Από εδώ και πέρα ο φοιτητής της ψυχολογίας σκέφτεται θετικά για τα επόμενα 4-5 χρόνια, όσο δηλαδή ευελπιστεί να διαρκέσει η φοιτητική του πορεία, θεωρώντας ότι «θα είναι τα καλύτερα χρόνια της ζωής του», αφήνοντας στην άκρη του μυαλού του το τι μέλλει γενέσθαι έπειτα από την απόκτηση του πτυχίου του.

Η Κουρεμένου Φωτεινή, από το Αρσάκειο της Εκάλης, είχε από μικρή όνειρο να γίνει παιδίατρος, όπως και ο αγαπημένος της παππούς, όμως από τον Οκτώβρη θα παρακολουθεί τα μαθήματα της Φαρμακευτικής Πατρών. «Συγκέντρωσα 17702 μόρια και μπήκα 64η στην Φαρμακευτική Πάτρας αν και ήθελα την Ιατρική, όμως και μέσα από αυτή την επιστήμη θα μπορώ να βοηθήσω τους συνανθρώπους μου που θα έχουν ανάγκη» δηλώνει περήφανα στο «Βήμα». Η Φωτεινή είναι μια ακόμα μαθήτρια που κατά την διάρκεια της Γ' λυκείου διάβασε αρκετά ώστε να πετύχει το στόχο της παρά την δυσκολία των θεμάτων στα οποία εξετάσθηκε. «Τα θέματα που εξετασθήκαμε στα Μαθηματικά ήταν πολλά, με αποτέλεσμα να μην επαρκεί ο χρόνος των τριών ωρών που είχαμε στην διάθεση μας για να τα λύσουμε. Παράλληλα και στην Φυσική το 4ο θέμα ήταν αρκετά δύσκολο που μπέρδευε τους μαθητές ως προς την επίλυση τους» σχολιάζει. Αν και μαθήτρια που παρακολουθούσε παράλληλα και μαθήματα σε φροντιστήριο η Φωτεινή Κουρεμένου θεωρεί ότι το σύστημα που επικρατεί τα τελευταία χρόνια για την εισαγωγή των μαθητών στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι εξοντωτικό για τους ίδιους. «Δεν μου αρέσει το σύστημα φροντιστηρίου - σχολείου, ήταν πολύ κουραστικό. Πολλές ώρες μαθήματος και διαβάσματος χωρίς να έχουμε στην διάθεση μας κάποιες ώρες ξεκούρασης» δηλώνει, παρόλ' αυτά συμπληρώνει πως «Το φροντιστήριο βοηθά πολύ τον μαθητή, γιατί το σχολείο δεν παρέχει τις γνώσεις που χρειάζονται».

Στο τμήμα Βιολογίας στο Ηράκλειο της Κρήτης, θα βρίσκεται από τον Οκτώβρη ο Χάρης Πετριτσόπουλος, μαθητής της θετικής κατεύθυνσης του Αρσακείου. Ο Χάρης συγκέντρωσε 16850 μόρια και πέρασε 65ος στη σχολή του, «Είχα άγχος μέχρι να βγουν τα τελικά αποτελέσματα, καθώς ήθελα να περάσω στην συγκεκριμένη σχολή, χωρίς να πάνε χαμένοι οι κόποι της προηγούμενης χρονιάς» δηλώνει. Αν και θα βρίσκεται αρκετά μακριά από το πατρικό του ο Χάρης δηλώνει πως «Θα είναι μια εμπειρία που ήθελα να ζήσω μόνος μου».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Οποιος δεν περναει εμπ και ειδικα ημμυ θεωρειται αχριστος στην ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οποιος δεν περναει εμπ και ειδικα ημμυ θεωρειται αχριστος στην ελλαδα

άχρηστος! :P
Γενικά όποιος δεν σπουδάζει σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ θεωρείται άχρηστος στην Ελλάδα.:P Ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση με τέτοια άρθρα: που δεν βλέπεις καμία αναφορά σε πραγματικά εργασιακά δεδομένα. Θεωρητικές αοριστολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Η Κουρεμένου Φωτεινή, από το Αρσάκειο της Εκάλης, είχε από μικρή όνειρο να γίνει παιδίατρος, όπως και ο αγαπημένος της παππούς, όμως από τον Οκτώβρη θα παρακολουθεί τα μαθήματα της Φαρμακευτικής Πατρών. «Συγκέντρωσα 17702 μόρια και μπήκα 64η στην Φαρμακευτική Πάτρας

[...]

Στο τμήμα Βιολογίας στο Ηράκλειο της Κρήτης, θα βρίσκεται από τον Οκτώβρη ο Χάρης Πετριτσόπουλος, μαθητής της θετικής κατεύθυνσης του Αρσακείου. Ο Χάρης συγκέντρωσε 16850 μόρια και πέρασε 65ος στη σχολή του




BTW, έχω και ένα φίλο που πέρασε πρώτος απο τους πολύτεκνους στο ΤΕΙ Καβάλας. Γιατί δε του πήραν συνέντευξη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
άχρηστος! :P
Γενικά όποιος δεν σπουδάζει σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ θεωρείται άχρηστος στην Ελλάδα.:P Ένα πράγμα μου κάνει εντύπωση με τέτοια άρθρα: που δεν βλέπεις καμία αναφορά σε πραγματικά εργασιακά δεδομένα. Θεωρητικές αοριστολογίες.

τι ειναι καλυτερα πιστευεις να παει καποιος που τον ενδιαφερει η πληροφορικη ημμυ η ceid? αν και εγω πιστευω οτι επρεπε να υπηρχε και ceid εμπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
BTW, έχω και ένα φίλο που πέρασε πρώτος απο τους πολύτεκνους στο ΤΕΙ Καβάλας. Γιατί δε του πήραν απο συνέντευξη; :hmm:
Γιατι δεν πηγαινε στο Αρσακειο!!!
τι ειναι καλυτερα πιστευεις να παει καποιος που τον ενδιαφερει η πληροφορικη ημμυ η ceid? αν και εγω πιστευω οτι επρεπε να υπηρχε και ceid εμπ
Αμα σε ενδιαφερει η πληροφορικη γιατι να πας ημμυ?? Αμα ειναι ετσι τα τμηματα πληροφορικης και μηχανικων πληροφορικης γιατι υπαρχουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Γιατι δεν πηγαινε στο Αρσακειο!!!

Αμα σε ενδιαφερει η πληροφορικη γιατι να πας ημμυ?? Αμα ειναι ετσι τα τμηματα πληροφορικης και μηχανικων πληροφορικης γιατι υπαρχουν??

εσενα δεν σε ενδιαφερει η πληροφορικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Όσοι θέλετε να σπουδάσετε κάτι από χόμπυ και για να λέτε σε όλους πόσο δύσκολη είναι η σχολή σας περάστε ΗΜΜΥ.
Όσοι σπουδάζετε με σκοπό να ζήσετε από αυτό και αδιαφορείτε για τους τίτλους διαλέξτε κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
τι ειναι καλυτερα πιστευεις να παει καποιος που τον ενδιαφερει η πληροφορικη ημμυ η ceid? αν και εγω πιστευω οτι επρεπε να υπηρχε και ceid εμπ

CEID ΕΜΠ? :hmm:Και εγω θελω Παιδαγωγικο ΕΜΠ για να λεω οτι μπηκα ΕΜΠ.

Αμα σε ενδιαφερει η πληροφορικη γιατι να πας ημμυ?? Αμα ειναι ετσι τα τμηματα πληροφορικης και μηχανικων πληροφορικης γιατι υπαρχουν??

Αυτο που εννοιει μαλλον ειναι ακριβως αυτο που εχουν στην Κυπρο.

Δυο ξεχωριστες σχολες, 1) ΗΜΜΥ - Ηλεκτρολογοι Μηχανικοι 2) ΗΜΜΥ - Μηχανικοι Υπολογιστων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
εσενα δεν σε ενδιαφερει η πληροφορικη?
Με ενδιαφερει η πληροφορικη, αλλα οχι αποκλειστικα η πληροφορικη....
Αμα θες να γινεις πληροφορικαριος δε θα πας ημμυ, θα πας πληροφορικη η μηχανικος Η/Υ(εξαρταται τι σε ενδιαφερει)
Αμα θες μαθηματικος, δε θα πας ημμυ θα πας μαθηματικος κ.ο.κ
Επειδη ειπες οτι θες να ασχοληθεις με πληροφορικη, καλυτερα μην πας ημμυ γιατι θα φας και αλλα μαθηματα με φυσικες και ενεργεις που δε θα σε ενδιαφερουν...Αμα θες να ασχοληθεις ΚΑΙ με πληροφορικη και ενδιαφερεσαι για τα μαθηματα του ΗΜΜΥ πηγαινε!!!
Όσοι θέλετε να σπουδάσετε κάτι από χόμπυ και για να λέτε σε όλους πόσο δύσκολη είναι η σχολή σας περάστε ΗΜΜΥ.
Όσοι σπουδάζετε με σκοπό να ζήσετε από αυτό και αδιαφορείτε για τους τίτλους διαλέξτε κάτι άλλο.
Δηλαδη αυτοι που περνανε ημμυ δε ζουνε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Δηλαδη αυτοι που περνανε ημμυ δε ζουνε??

Ζούνε για να μας λένε πόσο δύσκολη είναι η σχολή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ζούνε για να μας λένε πόσο δύσκολη είναι η σχολή τους.
Eισαι φαρμακευτικη ρε φιλε.... Μην απαξιωνεις τοσο πολυ τα πολυτεχνεια....
Δε θα βρεις πιο ευκολα δουλεια απο εναν αποφοιτο πολυτεχνικης σχολης,....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Eισαι φαρμακευτικη ρε φιλε.... Μην απαξιωνεις τοσο πολυ τα πολυτεχνεια....
Δε θα βρεις πιο ευκολα δουλεια απο εναν αποφοιτο πολυτεχνικης σχολης,....

Καταρχήν έχω φαρμακείο.Και ύστερα πίστεψε με άνεργο φαρμακοποιό δε βλέπεις.Όλοι(δεν είμαστε και πολλοί) δουλεύουν είτε σε φαρμακεία είτε στο δημόσιο(ΕΟΦ,νοσοκομεία,ασφαλιστικοί οργανισμοί) είτε σε φαρμακοβιομηχανίες.Και το πιο βασικό.Κάθε χρόνο οι 3 φαρμακευτικές σχολές παίρνουν 350 φοιτητές.Ενώ από την άλλη στα 5-6 πολυτεχνεία παίρνουν ένα σωρό ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eισαι φαρμακευτικη ρε φιλε.... Μην απαξιωνεις τοσο πολυ τα πολυτεχνεια....
Δε θα βρεις πιο ευκολα δουλεια απο εναν αποφοιτο πολυτεχνικης σχολης,....

Αμαν αυτή η κάψα για το Πολυτεχνείο. Σε κάθε topic, όλο για το Πολυτεχνείο καταλήγουμε να σφαζόμαστε..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top