Καθηγητές : Πότε ένας μαθητής ''αυθαδιάζει''?

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γειά σας, θελω να σας ρωτήσω κάτι. Ειναι λογικό οι μαθητες να εκφράζουν πολλές φορές τα παράπονα τους στους καθηγητες τους. Από ποιο σημείο και μετά θεωρείτε ότι ο μαθητής φέρεται με ασέβεια/αντιμιλαει/αυθαδιαζει? Πολλές φορές προσπαθω να μιλήσω με καθηγητες όταν θεωρώ ότι άδικουμαι η έχω κάποιο παράπονο, και όλοι μου λένε ότι πρέπει να αποκτήσω λίγο σεβασμό (χωρίς να έχω καμία πρόθεση να τους προσβάλλω η να τους κατηγορήσω!). Γιαυτο λοιπόν θέλω και την γνώμη καθηγητών ώστε να καταλάβω αν είμαι εγώ λάθος η οχι (τους δικούς μου καθηγητες τους περισσότερους τους φοβάμαι η ντρέπομαι να ανοίξω τετοιο θέμα, για να προλαβω αυτούς που θα μου πουν να το συζητήσω με τους καθηγητες μου.) Σαφώς όλοι οι καθηγητες ειναι διαφορετικοί άλλα θέλω να πιστεύω πως υπαρχουν κάποιες αρχές/γνώμες που ειναι αμετάβλητες. Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δώσε μας 1-2 παραδείγματα. Πότε νομίζεις ότι έχεις αδικηθεί; Τι είδους παράπονα έχεις; Ίσως να μην είναι ο τρόπος που τους μιλάς αλλά αυτά που τους λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παράδειγμα ηταν μία φιλόλογος που από την αρχη της χρονιάς ητανε πολύ προκατειλημένη μαζί μου και είχε καταλήξει να μου κάνει μάθε μερα την ζωή δύσκολη. Την διπλανή μου την συμπάθει παρά πολύ και φυσικά δεν θελει να την μαλώνει. Αυτή μιλάει πολύ μεσα στο μάθημα ενώ εγώ σχεδόν καθόλου. Και ενώ η διπλανή μου μιλούσε με την μισή τάξη + εμένα, έτρωγα εγώ όλες τις παρατηρησεις και μάλιστα παραλίγο να αποβληθω, δεν έλεγα όμως τίποτα γιατί την φοβάμαι πολύ. Είχε καταλήξει λοιπόν ότι ότι ψιθυρος, φωνή, ακουγόταν μεσα στην τάξη να το κανω εγώ. Ε μια μερα, που πάλι με μαλώσε, της είπα ''ναι άλλα κύρια εσείς όλο λέτε εμένα και ποτε την ***'' και μου λέει ''μα η ** δεν μιλάει ποτε, μόνο κάθεται και ακούει εσένα που της μιλάς!'' και εγώ θύμωσα παρά πολύ εκείνη την ώρα γιατί ξέρω ότι ξέρει ότι μιλάει απλά δεν μπορεί να το παραδέχτεί επειδη την συμπαθεί (δεν το έδειξα βέβαια) και της είπα ότι απλά η ** μιλάει χαμηλόφωνα, και άρχισε να μου λέει πως τολμας να λες ότι έχω άδικο και κάτι τέτοια! Δεν το συνέχισα βέβαια γιατί την φοβάμαι κιόλας άλλα όλα τα παιδιά που την είχαν και πέρσυ μου έλεγαν τωρα θα σε αντιπαθήσει πολύ και κάτι τέτοια και τρόμαξα:/ έχουν γίνει κι άλλα περιστατικά βέβαια άλλα δεν μπορώ να τα γράψω τωρα, το συγκεκριμένο γινόταν πριν τα χριστούγεννα, τωρα έχω καθίσει μόνη μου και με άφησε ήσυχη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Αυτή που μιλούσε δεν είχε τα κότσια να πει ότι αυτή το έκανε; Έλεος πια.

Πιάσε και μίλα στην καθηγήτρια αν σε έχει πρίξει. Εγώ αυτό θα έκανα, ήρεμα και ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αυτή που μιλούσε δεν είχε τα κότσια να πει ότι αυτή το έκανε; Έλεος πια.

Πιάσε και μίλα στην καθηγήτρια αν σε έχει πρίξει. Εγώ αυτό θα έκανα, ήρεμα και ωραία.

Οχι βέβαια, αυτή ειναι η αγαπημένη της καθηγήτριας, δεν θα παραδεχόταν ποτε κάτι τετοιο!άλλα στην τελική αυτο έχει περάσει, δεν θα έχει νόημα τωρα, κάθισα μόνη μου πίσω και με άφησε ήσυχη:-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
στην τελική αυτο έχει περάσει, δεν θα έχει νόημα τωρα, κάθισα μόνη μου πίσω και με άφησε ήσυχη:-)
Αυτό εμένα μου λέει ότι μάλλον η καθηγήτρια δεν είχε κάτι μαζί σου...

Αλλά και να είχε, το καλύτερο θα ήταν να την πιάσεις και να της μιλήσεις εκτός μαθήματος, όπως είπε και η Dogie πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Αυτό εμένα μου λέει ότι μάλλον η καθηγήτρια δεν είχε κάτι μαζί σου...

Αλλά και να είχε, το καλύτερο θα ήταν να την πιάσεις και να της μιλήσεις εκτός μαθήματος, όπως είπε και η Dogie πιο πάνω.

Οχι, δεν είπα ότι είχε κάτι μαζί μου η γυναίκα απλά το έφεραν σαν παράδειγμα επειδή μου είπες να δωσω παραδείγματα, ώστε να μπορέσεις να μου απαντήσεις :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κι εγώ σου λέω... με βάση το παράδειγμά σου, μήπως οι αδικίες στις οποίες αναφέρεσαι ουσιαστικά δεν υφίστανται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Οχι, δεν είπα ότι είχε κάτι μαζί μου η γυναίκα απλά το έφεραν σαν παράδειγμα επειδή μου είπες να δωσω παραδείγματα :-)

Τόση ώρα μας λες ότι σου έχει κάνει τη ζωή δύσκολη. Όλοι οι άλλοι σας φταίνε.
Οι καθηγητές είναι περίεργοι ή οι μαθητές έχετε λίγο ψιλοκανιβαλιστεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μα εγώ Δεν έδωσα το παράδειγμα για να τονίσω την αδικία που έγινε, απλά ρώτησα αν αυτο μπορεί να εκληφθεί ως αυθαδεια και ασεβεια, και γενικά αυτό ρωταω στο ποστ. Δαλιδά οκ φταίμε κι εμείς σε πολλά αλλα οταν εσύ κινδυνεύεις να αποβληθείς και τρως όλες της παρατηρήσεις επειδή ο άλλος δεν θελει να παραδέχτει ότι το καμάρι του μιλάει, αυτο δεν θεωρείται αδικία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό, στην τάξη βρισκόμαστε για να κάνουμε μάθημα και όχι για να σχολιάσουμε τις τάσεις της μόδας. Είναι λογικό πως κάποια στιγμή θα αφαιρεθείς αλλά όχι να ζητάς και τα ρέστα από πάνω. Το τι έκανε ο x,y,z συμμαθητής σου είναι δική του υπόθεση.
Κι εγώ κάποτε πίστευα πως είχα πρόβλημα με κάποιον καθηγητή μου και λίγα χρόνια αργότερα πιστεύω πως όσα έκανε, τα έκανε από ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μα εγώ Δεν έδωσα το παράδειγμα για να τονίσω την αδικία που έγινε, απλά ρώτησα αν αυτο μπορεί να εκληφθεί ως αυθαδεια και ασεβεια, και γενικά αυτό ρωταω στο ποστ. Δαλιδά οκ φταίμε κι εμείς σε πολλά αλλα οταν εσύ κινδυνεύεις να αποβληθείς και τρως όλες της παρατηρήσεις επειδή ο άλλος δεν θελει να παραδέχτει ότι το καμάρι του μιλάει, αυτο δεν θεωρείται αδικία?
Για να καταλάβω, σου είπε κάποιος ότι αυτό που έκανες είναι αυθάδεια ή ασέβεια; Ή αυτές είναι δικές σου σκέψεις;

Επίσης κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει... από ποιον κινδύνευες να αποβληθείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Για να καταλάβω, σου είπε κάποιος ότι αυτό που έκανες είναι αυθάδεια ή ασέβεια; Ή αυτές είναι δικές σου σκέψεις;

Επίσης κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει... από ποιον κινδύνευες να αποβληθείς;

Αυτή μου είπε ότι ειναι αυθάδεια, και μια φορά ήθελε να με αποβάλει, άλλα μου είπε αυτή την φορά θα σου την χαρήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μα εγώ Δεν έδωσα το παράδειγμα για να τονίσω την αδικία που έγινε, απλά ρώτησα αν αυτο μπορεί να εκληφθεί ως αυθαδεια και ασεβεια, και γενικά αυτό ρωταω στο ποστ. Δαλιδά οκ φταίμε κι εμείς σε πολλά αλλα οταν εσύ κινδυνεύεις να αποβληθείς και τρως όλες της παρατηρήσεις επειδή ο άλλος δεν θελει να παραδέχτει ότι το καμάρι του μιλάει, αυτο δεν θεωρείται αδικία?

Φρόντισε λοιπόν να μην δίνεις ποτέ αφορμή. Άλλαξε θρανίο, κάνε κάτι. Μην περιμένεις με τη γκρίνια ως δια μαγείας να λυθούν τα προβλήματά σου.

Προσπάθησε να αποδείξεις εμπράκτως ότι δεν είσαι ταραξίας και ότι δεν έχεις λόγο να αποβληθείς. Καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται. Σε όλη μου τη σχολική ζωή, καθόμουν πάντα με τον/την πιο γλωσσού/άτακτη/είρων συμμαθήτρια/τή της τάξης. Έτυχε να παρασυρθώ να μιλήσω ή να γελάσω και εγώ καμιά φορά, μου έγινε παρατήρηση και τέλος.

Τώρα τα σούξου μούξου και δεν με χωνεύει και δεν με συμπαθεί κλπ τα ακούω βερεσέ. Και να σε σιχαίνεται ο άλλος, αν δεν δώσεις αφορμή δεν σε αγγίζει.

Η αυθάδεια και η ασέβεια είναι υποκειμενικά πράγματα. Δεν ισχύουν για όλους το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Φρόντισε λοιπόν να μην δίνεις ποτέ αφορμή. Άλλαξε θρανίο, κάνε κάτι. Μην περιμένεις με τη γκρίνια ως δια μαγείας να λυθούν τα προβλήματά σου.

Προσπάθησε να αποδείξεις εμπράκτως ότι δεν είσαι ταραξίας και ότι δεν έχεις λόγο να αποβληθείς. Καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται. Σε όλη μου τη σχολική ζωή, καθόμουν πάντα με τον/την πιο γλωσσού/άτακτη/είρων συμμαθήτρια/τή της τάξης. Έτυχε να παρασυρθώ να μιλήσω ή να γελάσω και εγώ καμιά φορά, μου έγινε παρατήρηση και τέλος.

Τώρα τα σούξου μούξου και δεν με χωνεύει και δεν με συμπαθεί κλπ τα ακούω βερεσέ. Και να σε σιχαίνεται ο άλλος, αν δεν δώσεις αφορμή δεν σε αγγίζει.
Συμφωνώ απόλυτα με τη Δαλιδά. Όσο για την αυθάδεια, το να αντιμιλήσεις στον καθηγητή σου την ώρα του μαθήματος σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο. Το αν είναι αυθάδεια ή όχι εξαρτάται από το πώς/πόσο αντιμίλησες και από την προσωπική θεώρηση του καθενός. Σίγουρα αν έχεις θέμα με κάποιον καθηγητή είναι καλύτερο να του μιλήσεις κατ' ιδίαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αδικείες και εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα και παντού. Έτσι και με τους καθηγητές κάποιους μαθητές θα έχουν πιο πάνω, ενώ για κάποιους θα λένε τα χειρότερα. Ο μαθητής έχει την υποχρέωση μέσα στην τάξη να μην ενοχλεί το μάθημα ( αν δε θέλει να παρακολουθεί τουλάχιστον να μη μιλάει ). Εάν μιλάς μέσα στο μάθημα, η χασκογελάς λογικά ο καθηγητής μπορεί να σου κάνει απο παρατήρηση, μέχρι και να σου δώσει ωριαία αποβολή. Ενώ αν είναι πολύ στριμένος να το προχωρίσει και πιο πέρα. Μη ξεχνάτε οι μαθητές οτι ο καθηγητής ( είτε αρέσει, είτε όχι ) έχει το πάνω χερι. Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση φυσικά να σε προσβάλει, να σε απειλείσει, η να σου σηκώσει χέρι. Όταν κάνει κάτι απο αυτά, το θέμα μπορεί να πάρει το δρόμο της δικαιωσυνης. Αυτό φυσικά εξαρταται και απο το πως το βλέπουν οι γονείς. Εάν οι γονείς είναι της άποψης ότι ο καθηγητής έχει πάντα δίκιο ( όπως γινόταν παλία ), κλάφτα χαράλαμπε. Μη ξεχνάτε οι μαθητές ότι στα παιδιά, δεν δίνουν και πολύ σημασία για τα παράπονα τους. Είναι λοιπόν να μη σου τύχει στριμένος και κακός εκπαιδευτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top