Κατατακτήριες για το Πολυτεχνείο από τις Θετικές Επιστήμες

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γεια σας, παιδιά σαν νεο μέλος της παρέας χαίρομαι που είμαι εδώ. Εχω τις απορροιες μου σχετικά με το θεμα των κατατακτηριων εξετασεων και θα ηθελα την γνωμη σας, τις εμπειριες και την γνωση να παρω μια αποφαση.

Φέτος έδωσα πανελλινιες και κατάφερα να περάσω στο Μαθηματικό Ιωαννίνων.Παρολαυτα σαν αρχικο στοχο ειχα την σχολη ΗΜΜΥ ή τις παρρομιες π.χ. Μηχανικων η/υ και δικτυων βολο(που το εχασσ για 66 μορια :/) ειτε της Πατρας ετσι ωστε να μπορεσω να ασχοληθω με τηλεποικινωνιες, ηλεκτ/μαγνητισμο, κυκλωματα, ηλεκτρικες εγκαταστασεις κτλ. και ετσι απογοητευκα αρχικα, αλλα επειτα αρχισα να το ξανασκευτομαι να το τελιωσω πρωτα και επειτα να ασχοληθω με αυτον τον κλαδο.Και ρωταω αν γνωριζει καποιος στο φορουμ

1) Δινεται η δυνατοτητα να δωσω Κατατακτηριες απο το Μαθηματικο για τις Παραπανω σχολες (Πολυτεχνικες επι τω πλειστων
Αν ναι ποια ειναι η διαδικασια, και μου δινεται η δυνατοτητα να κρατησω τα μαθηματα του μαθηματικου(λογισμος, πιθανοτητες κτλ) που διδασκονται σε αυτες(να μην χρειαστει να τα ξαναεπαναλαβω)

2)Αν οχι ποια αλλη σχολη θα μπορουσε να με εισαγει σε αυτες τις σχολες (Φυσικο-πληροφορικη μιας και αυτες μπορω να πιασω με το 10%) ή εστω να μπορω να τα διδαχτω και να ασχοληθω εν μερη αυτο το αντικειμενο?(η εστω με ενα μεταπτυχιακο??)

Ευχαριστω εκ τω προτερων :)

Υ/Γ:Γνωριζω πως στο φυσικο ιωαννινων διαλεγεις μια παραπλησια κατευθυνση ΚΥΚΛΟΣ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ αμα δεν κανω λαθος.Τι δυνατοτητες μου προσφερει αυτος ο κλαδος και αν εχω επαρκη επαγγελματικα δικαιοματα για να ασχολειθω στην μετεπειτα φαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Kατατακτήριες δίνεις σε όποια σχολή θέλεις, ανεξάρτητα του πρώτου πτυχίου σου.
Η κάθε σχολή παίρνει άτομα είτε μέσα από κατατακτήριες, οι οποίες αποτελούνται από 3 μαθήματα - συνήθως του 1ου έτος- είτε με βαθμό πτυχίου.
Επίσης ναι, η δυνατότητα να σου αναγνωριστούν μερικά μαθήματα υπάρχει, εξαρτάται ωστόσο από τη σχολή και τους καθηγητές της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Οταν εννοεις 3 μαθηματα του πρωτου ετους,εννοεις της σχολης που ενδιαφερεσαι π.χ. πολιτικων μηχανικων θα δωσεις μαθηματα τις σχολης που ισως να μην εχεις διδαχτει στην δικια σου σχολη χμμμ:hmm:.Σε επιπεδο δυσκολιας των μαθηματων γνωριζεις πως ειναι τα πραγματα?(θα μου πεις οτι ειναι και αναλογα και της σχολης... αλλα στο περιπου ρε αδερφε).Και εφοσον εντασσεσαι στην σχολη αρχιζεις απο το πρωτο ετος??

Οποιος αλλος γνωρειζει επι του θεματος ας γραψει,ολες οι αποψεις ευπροσδεκτες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ναι, προφανώς είναι της σχολής που μπαίνεις. Για δυσκολία δεν ξέρω, η ύλη πάντως συνήθως είναι η αντίστοιχη που διδάσκεται κανονικά στους φοιτητές. Με κατατακτήριες μπαίνεις στο 2ο εξάμηνο και χρωστάς κανονικά τα μαθήματα του 1ου πλην αυτών που έδωσες στις κατατακτήριες. Σε μεγαλύτερο εξάμηνο εντάσσεσαι μόνο όταν έρχεσαι από συναφές αντικείμενο πχ οδοντιατρική -> ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top