Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Χημείας

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Δεν με καταλαβες... Ο διευθυντης θα στειλει την αιτηση αλλα δεν νομιζω πως γινεται ενημερωση σε πολλα σχολεια!
Μονος σου πρεπει να βρεις ημερομηνιες και τετοια...


Ναι προσπαθησε το! Και εγω θα το προσπαθησω για πρωτη φορα!
Περσυ δεν με αφησε ο καθηγητης του σχολειου μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Παιδιά να πάτε, είναι ωραία εμπειρία. Όσοι είστε Γ' Λυκείου, όμως, μην το παρακάνετε με την προετοιμασία. Έχετε άλλες προτεραιότητες αυτή τη στιγμή. Άλλωστε, όπως είπα, αρκεί να έχεις καλύψει όλη την ύλη του μαθήματος και να έχεις κοιτάξει κάποια θέματα προηγούμενων ετών. Μόνο του '10 αν κοιτάξετε, θα είναι αρκετό πιστεύω για να μπείτε στο ''πνεύμα'' του Διαγωνισμού.
Όσο για την ενημέρωση, δυστυχώς δεν γίνεται σε όλα τα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Καλή τύχη σε όλους. Αύριο γράφουμε :)
Ποιοι από εσάς θα δώσουν τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Κανείς δεν έδωσε ρε παιδιά;
Εγώ τα βρήκα σκούρα στις ασκήσεις μπορώ να ομολογήσω (ειδικά την 3). Ξέρει κανείς που μπορώ να κατεβάσω τα θέματα που έπεσαν για να βρω τις σωστές λύσεις;

ΑΚΥΡΟ, ευχαριστώ τον papas που μου έδωσε λινκ με τα θέματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Και εγω εγραψα! Σχετικα καλα τα πηγα μονο που στις δυο δυο δεν καταφερα να βγαλω καλο νουμερο προειμενου να προχωρησω...
Δεν πιστευω οτι περασα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ έδωσα και νομίζω τα έχω πάει πάρα πολύ καλά!! έλυσα και τις 3 ασκήσεις και περιμένω να βγουν οι λύσεις για τα πολλαπλής! ίσως να έχω περάσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
https://www.eex.gr/Lists/List6/ItemView.aspx?ID=2244

Τα θέματα εδώ είναι.
Τα ξανακοίταξα, έκανα αρκετές μα------ς στα πολλαπλής. Κρίμα, αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Νεκρό το θέμα, το ξαναζωντανεύω ποστάροντας τις λύσεις!
https://www.eex.gr/Lists/List6/ItemView.aspx?ID=2246

Τελικά όντως πήρα σκατούλες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Έδωσα κι εγώ Γρηγόρη.

Βέβαια τώρα που τα βλέπω τζάμπα τα βλέπω, γιατί δεν θυμάμαι τι έχω κυκλώσειι. :P (αλλά στάνταρ 7-8 πολλαπλής πρέπει να είναι λάθος)

Θυμάμαι δεν είχα προλάβει να ολοκληρώσω το 1ο θέμα και το άφησα κάπου στις πράξεις, αλλά στο 3ο θέμα βρήκα ακριβώς τις τιμές που γράφουν. (και σκεφτόμουν την ώρα που 'γραφα "ναι καλά αν η απάντηση είναι 1,36 ακριβώς εμένα να με χέσεις")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Έδωσα κι εγώ Γρηγόρη.

Βέβαια τώρα που τα βλέπω τζάμπα τα βλέπω, γιατί δεν θυμάμαι τι έχω κυκλώσειι. :P (αλλά στάνταρ 7-8 πολλαπλής πρέπει να είναι λάθος)

Θυμάμαι δεν είχα προλάβει να ολοκληρώσω το 1ο θέμα και το άφησα κάπου στις πράξεις, αλλά στο 3ο θέμα βρήκα ακριβώς τις τιμές που γράφουν. (και σκεφτόμουν την ώρα που 'γραφα "ναι καλά αν η απάντηση είναι 1,36 ακριβώς εμένα να με χέσεις")

ΧΑΧΑΧΑ, κι εγώ στο 3ο θέμα πραγματικά αγανάκτησα, κι απ' ότι φαίνεται, τζάμπα κουράστηκα. Κι εγώ σωστές απαντήσεις βρήκα, αλλά όταν έψαχνα την αναλογία μολ και μου έβγαλε το κομπιουτεράκι 0.76 έψαχνα συνεχώς το λάθος. Έχασα έτσι πολύ ώρα και μετά βαρέθηκα να τα ελένξω και το παρέδωσα χωρίς να ρίξω δεύτερη ματιά :hmm:

Τελικά κατάφεραν τον σκοπό τους και σε μένα και σε σένα, να μας ψαρώσουν δηλαδή με τους αριθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πάντεκ

Νεοφερμένος

Ο Πάντεκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Από τις ασκήσεις στην 1η στο α υποερώτημα.

Γιατί στην έκφραση της Κ δεν υπολογίζουμε τη συγκέντρωση του νερού και τη θεωρούμε ως σταθερά ιοντισμού και όχι ισορροπίας , ενώ όλα τα σώματα είναι υγρά ή διαλυμένα στο νερό.

Εννοώ ότι στην εστεροποίηση , για παράδειγμα , στην έκφραση της Κ υπαρχει και η συγκέντρωση του νερου , αφού όλα τα σώματα είναι στην ίδια φυσική κατάσταση.
Εδώ όμως γιατί δε συμβαίνει αυτό ;;;

παραθέτω και τις λύσεις της εεχ. https://www.eex.gr/DocLib1/26ος ΠΜΔΧ ΛΥΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top