Εκπαιδευτικοί: Ρόλος & Αξία

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Μερικά από τα αιτήματα είναι σωστά δεν λέω, αλλά τα χρονικά πλαίσια είναι εντελώς στημένα ειδικότερα όταν οι ομάδες που διεκδικούν δεν ξέρουν ακριβώς τι θέλουν ή ξεσηκώνουν την οργή της υπόλοιπης κοινωνίας που τους ταίζει και δουλεύει έξτρα ή στερείτε για να νταντέψει τις συνέπειες του θράσους ορισμένων.
Αυτό είναι όλο το ζουμί...
Θα αναφέρω την άποψή μου σε επόμενο post, ως άμεσα εμπλεκόμενος με την υπόθεση (είμαι καθηγητής), αλλά προς το παρόν νομίζω ότι η φράση με bold τα λέει όλα.
Θέλω να πω πάντως ότι παρατηρώ μια... μοχθηρία απέναντι στους εκπαιδευτικούς. "Είναι τεμπέληδες" λένε, "Κάνουν διακοπές όλο το χρόνο" λένε, "Δεν κοιτάν τα χάλια τους, θέλουν κι αυξήσεις" λένε.
Μου θυμίζει ένα ανέκδοτο: "Ζούσανε δίπλα δίπλα δύο γείτονες. Ο ένας είχε μια αγελάδα που του παρείχε τα απαραίτητα προς το ζην (γάλα, κρέας κτλ), ενώ ο άλλος όχι. Μια μέρα λοιπόν εμφανίζεται ο Θεός μπροστά στον τύπο χωρίς αγελάδα και του λέει:
- Πες μου μια ευχή κι εγώ θα την πραγματοποιήσω. Θέλεις κι εσύ μια αγελάδα, έτσι δεν είναι;
- Όχι! Θέλω να ψοφήσει η αγελάδα του γείτονα!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αυτό είναι όλο το ζουμί...
Θα αναφέρω την άποψή μου σε επόμενο post, ως άμεσα εμπλεκόμενος με την υπόθεση (είμαι καθηγητής), αλλά προς το παρόν νομίζω ότι η φράση με bold τα λέει όλα.
Θέλω να πω πάντως ότι παρατηρώ μια... μοχθηρία απέναντι στους εκπαιδευτικούς. "Είναι τεμπέληδες" λένε, "Κάνουν διακοπές όλο το χρόνο" λένε, "Δεν κοιτάν τα χάλια τους, θέλουν κι αυξήσεις" λένε.
Μου θυμίζει ένα ανέκδοτο: "Ζούσανε δίπλα δίπλα δύο γείτονες. Ο ένας είχε μια αγελάδα που του παρείχε τα απαραίτητα προς το ζην (γάλα, κρέας κτλ), ενώ ο άλλος όχι. Μια μέρα λοιπόν εμφανίζεται ο Θεός μπροστά στον τύπο χωρίς αγελάδα και του λέει:
- Πες μου μια ευχή κι εγώ θα την πραγματοποιήσω. Θέλεις κι εσύ μια αγελάδα, έτσι δεν είναι;
- Όχι! Θέλω να ψοφήσει η αγελάδα του γείτονα!"

Δεν νομίζω ότι είναι έτσι τα πράγματα.
'Οταν βλέπεις κάποιον (άσχετα άν είναι σωστό η όχι) να πληρώνετε για 14 μήνες και να δουλέυει 9, να δουλέυει 4-6 ώρες την ημέρα και να παίρνει 1300 ευρώ κάθε 3 και λίγο να έχει απεργία, κατάληψη (απο μαθητές αλλα και πάλι δεν δουλευει) αργίες κτλ κτλ
Και συνέχεια ζητάει περισσότερα τι πρέπει να πεις?
Μίλησε στον υπάλληλο των 600 ευρώ που σκοτώνετε 12ωρο κάθε μέρα.
Αυτή είναι η εικόνα που έχει ο κόσμος, άσχετα αν έχεται δίκιο η όχι.
Όπως και να το κάνουμε όμως κάθε 3 και λίγο οι δάσκαλοι, καθηγητές, εκπαιδευτικοί κτλ απεργία κάνουν, τι περιμένεις να κάνει η κοινή γνώμη, να το υποστηρίζει λέγοντας σας ότι έχεται δίκιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι τα πράγματα.
'Οταν βλέπεις κάποιον (άσχετα άν είναι σωστό η όχι) να πληρώνετε για 14 μήνες και να δουλέυει 9, να δουλέυει 4-6 ώρες την ημέρα και να παίρνει 1300 ευρώ κάθε 3 και λίγο να έχει απεργία, κατάληψη (απο μαθητές αλλα και πάλι δεν δουλευει) αργίες κτλ κτλ
Και συνέχεια ζητάει περισσότερα τι πρέπει να πεις?
Μίλησε στον υπάλληλο των 600 ευρώ που σκοτώνετε 12ωρο κάθε μέρα.
Αυτή είναι η εικόνα που έχει ο κόσμος, άσχετα αν έχεται δίκιο η όχι.
Όπως και να το κάνουμε όμως κάθε 3 και λίγο οι δάσκαλοι, καθηγητές, εκπαιδευτικοί κτλ απεργία κάνουν, τι περιμένεις να κάνει η κοινή γνώμη, να το υποστηρίζει λέγοντας σας ότι έχεται δίκιο?
Γιαννη, Αν οι καθηγητες ηταν πραγματικα καθηγητητες τοτε του αξιζει παραπανω απο 1300? ... Αλλα αυτο που γινεται τωρα, ναι συμφωνω μαζι σου οτι δεν αξιζει ουτε 600? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Τον υπάλληλο των 600 ευρώ δεν τον πληρώνει το δημόσιο αλλά ο ιδιώτης, οπότε μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Ο ιδιωτικός υπάλληλος δεν μπορεί να κάνει απεργία γιατί θα απολυθεί. Είναι αυτός λόγος για να μην ασκήσει το κεκτημένο απεργιακό δικαίωμα ο δημόσιος υπάλληλος; Τι να πει; Ας μη ζητήσω εγώ αυτά που (πιστεύω ότι) δικαιούμαι, επειδή υπάρχουν άλλοι σε χειρότερη μοίρα. Δεν αντιλαμβάνομαι τη λογική σου...
Η σύγκριση του μισθολογίου των εκπαιδευτικών έχει προφανώς νόημα μόνο όταν γίνεται με τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους και με βάση το περίφημο ενιαίο μισθολόγιο. Οι εκπαιδευτικοί λοιπόν είναι με διαφορά οι χειρότερα αμοιβόμενοι δημόσιοι υπάλληλοι (θα επανέλθω βέβαια με ακριβή και συγκεκριμένα στοιχεία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι τα πράγματα.
'Οταν βλέπεις κάποιον (άσχετα άν είναι σωστό η όχι) να πληρώνετε για 14 μήνες και να δουλέυει 9, να δουλέυει 4-6 ώρες την ημέρα και να παίρνει 1300 ευρώ κάθε 3 και λίγο να έχει απεργία, κατάληψη (απο μαθητές αλλα και πάλι δεν δουλευει) αργίες κτλ κτλ
Και συνέχεια ζητάει περισσότερα τι πρέπει να πεις?
Μίλησε στον υπάλληλο των 600 ευρώ που σκοτώνετε 12ωρο κάθε μέρα.
Αυτή είναι η εικόνα που έχει ο κόσμος, άσχετα αν έχεται δίκιο η όχι.
Όπως και να το κάνουμε όμως κάθε 3 και λίγο οι δάσκαλοι, καθηγητές, εκπαιδευτικοί κτλ απεργία κάνουν, τι περιμένεις να κάνει η κοινή γνώμη, να το υποστηρίζει λέγοντας σας ότι έχεται δίκιο?

+1

Επιπλέον ας μην ξεχνάμε τα αποτελέσματα της δουλειάς των εκπαιδευτικών.
Οι βάσεις έχουν πάρει την κατιούσα (που αν δεν κάνω λάθος σημαίνει ότι τα σημερινά παιδιά βγαίνουν με λιγότερες γνώσεις απ'τα σχολεία), τα ποσοστά αποτυχίας στις "πανελλήνιες" αυξάνονται επικίνδυνα και κάτι άλλο, για το οποίο η ευθύνη δεν ανήκει μόνο στους εκπαιδευτικούς, αλλά νομίζω ότι πρέπει να αναφερθεί.
Εσείς οι μεγαλύτεροι στο στέκι, θυμάστε στην εφηβεία σας να κινδυνεύατε από συμμορίες ανηλίκων, μην τυχόν σας κλέψουν το χαρτζηλίκι, μην σας δείρουν για να σας πάρουν το μπουφαν και τα παπούτσια? Φοβόσασταν ως παιδάκια να βγείτε να πείτε τα κάλαντα? Εγώ πάντως, τέτοιους φόβους δεν ένιωσα ποτέ.
Θα μου πείτε τώρα ότι οι συμμορίες αποτελούνται από αλβανούς, και εδώ θα διαφωνίσω, γιατί τα μεγαλύτερα "καλόπαιδα" δυστυχώς είναι ελληνόπουλα, και αυτό έχει αποδειχθεί.
Ποιά η θέση του εκπαιδευτικού λοιπόν αν δεν δίνει τα σωστά φώτα στα παιδιά, στους μελλοντικούς πολίτες? Και άλλωστε το σχολείο δεν αποτελεί μια μικρογραφία της κοινωνίας? Αυτό το παράδειγμα επιτρέπουν οι εκπαιδευτικοί να έχουν οι σημερινοί μαθητές? Ζούγκλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Εσείς οι μεγαλύτεροι στο στέκι, θυμάστε στην εφηβεία σας να κινδυνεύατε από συμμορίες ανηλίκων, μην τυχόν σας κλέψουν το χαρτζηλίκι, μην σας δείρουν για να σας πάρουν το μπουφαν και τα παπούτσια? Φοβόσασταν ως παιδάκια να βγείτε να πείτε τα κάλαντα? Εγώ πάντως, τέτοιους φόβους δεν ένιωσα ποτέ.
Και για αυτό φταίνε οι εκπαιδευτικοί ε; :D
Δεν αποποιούμαι της ευθύνης των εκπαιδευτικών για την κατάντια (και το λέω πολύ σοβαρά το κατάντια) της σημερινής νεολαίας αλλά είναι τουλάχιστον αστείο να βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος.
Μια λέξη μόνο: Τηλεόραση. Για σκεφτείτε το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
υπάλληλο των 600 ευρώ δεν τον πληρώνει το δημόσιο αλλά ο ιδιώτης, οπότε μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
Ο ιδιωτικός υπάλληλος δεν μπορεί να κάνει απεργία γιατί θα απολυθεί.
Οπότε αφού δεν μπορεί΄να απεργήσει να μην μιλάει και να κάνει ότι του πουν, σύμφωνα με αυτήν την λογική λοιπόν δεν έχει δικαιώματα, δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα οπότε μην μιλάει κιόλας.
Είναι αυτός λόγος για να μην ασκήσει το κεκτημένο απεργιακό δικαίωμα ο δημόσιος υπάλληλος;
Κάθε πότε ρε συ O'Zorgnax? Δεν σου είπε κανένας να μην απεργήσεις αλλα δεν γίνετε κάθε τρεις και λίγο να κατεβένεται σε απεργια,
Τι να πει; Ας μη ζητήσω εγώ αυτά που (πιστεύω ότι) δικαιούμαι, επειδή υπάρχουν άλλοι σε χειρότερη μοίρα. Δεν αντιλαμβάνομαι τη λογική σου...
Μα συνέχεια όλο και κάτι ζητάτε O'Zorgnax, αυτό είναι το θέμα
Η σύγκριση του μισθολογίου των εκπαιδευτικών έχει προφανώς νόημα μόνο όταν γίνεται με τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους και με βάση το περίφημο ενιαίο μισθολόγιο.
Δημόσιος υπάλληλος είναι και ο αστυνομικός και ο πυροσβέστης και δεν πέρνει όσα εσείς και δεν μπορεί να διεκδικήσει τα δικαιώματα του όπως εσεις.
Οι εκπαιδευτικοί λοιπόν είναι με διαφορά οι χειρότερα αμοιβόμενοι δημόσιοι υπάλληλοι (θα επανέλθω βέβαια με ακριβή και συγκεκριμένα στοιχεία)
Βάλε όμως και τις ώρες που δουλέυεται και δες πραγματικά πόσα λεφτά παίρνετε, σε σχέση με τους μισθούς που υπάρχουν γενικά στην Ελλάδα και όχι μόνο στον δημόσιο τομέα.
Έγραψες κάτι για τις αγελάδες γιατί νομίζεις ότι όλοι σας φθονούν και ζηλέυουν που δεν είναι δάσκαλοι, η πραγματικότητα έιναι ότι ο κόσμος βαρέθηκε να ακούει κάποια άτομα του δημοσίου να διαμαρτύρονται μια ζωή και όλοι τα θέλουν να γίνουν σαν αυτούς.
Αφου δεν αμοίβεστε, δεν σας προσέχουν κτλ κτλ γιατί σκοτώνεστε όλοι για να γίνεται εκπαιδευτικοί και δεν ακολουθήτε κάποιον άλλο κλάδο?
Δεν είναι μια κατάσταση που την έγινε τα τελευταία 2 χρόνια, την ξέρετέ απο πρίν μπείτε στο πανεπιστήμιο.
Αν θες λοιπόν να δούμε και το πόσο αδικημένος μπορεί να είναι ένας εκπαιδευτικός, κοίτα ότι πέρα απο τον μισθό κάνει ιδαιέτερα (μαυρα φυσικά) ή δουλευει σε κανένα φροντηστηριο και απο τα 1300 πάσει στα 2000 για την πλάκα.
Το θες σε δημόσιο, κοίτα τα υπουργεία, εφορίες, Δεκο κτλ που δουλευουν για 600 και 700 ευρώ τον μήνα, και "έχουν" τα ίδια δικαιώματα με εσένα, κάθε πότε απεργούν εκείνοι και κάθε πότε εσείς.

Και για αυτό φταίνε οι εκπαιδευτικοί ε; :D
Δεν αποποιούμαι της ευθύνης των εκπαιδευτικών για την κατάντια (και το λέω πολύ σοβαρά το κατάντια) της σημερινής νεολαίας αλλά είναι τουλάχιστον αστείο να βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος.
Μια λέξη μόνο: Τηλεόραση. Για σκεφτείτε το...

Τι λέμε τώρα ρε παιδιά!
Η τηλεόραση φταίει για την κατάντια της νεολαίας μας? Γιατί το 100% των παίδιών δεν είναι αλήτες? και μην μου πεις ότι δεν βλέπουν τηλεόραση.
Η αγωγή ξεκινάει απο το σπίτι του καθενός μας και διαμορφώνετε ανάλογα με τον χαρακτήρα, οι παρέες, η τηλεόραση, το ραδιόφωνο, το ίντερνετ είναι άπλά ερεθίσματα και τίποτα παραπάνω.
Αν ο γονίος και ο εκπαιδευτικός είναι αδιάφορος για αυτό που πρέπει να κάνει εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Και για αυτό φταίνε οι εκπαιδευτικοί ε; :D
Δεν αποποιούμαι της ευθύνης των εκπαιδευτικών για την κατάντια (και το λέω πολύ σοβαρά το κατάντια) της σημερινής νεολαίας αλλά είναι τουλάχιστον αστείο να βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος.
Μια λέξη μόνο: Τηλεόραση. Για σκεφτείτε το...

Βρε Ζόργκυ, καταρχάς έγραψα .....
και κάτι άλλο, για το οποίο η ευθύνη δεν ανήκει μόνο στους εκπαιδευτικούς
οπότε δεν υπάρχει λόγος να εξηγήσω κάτι περισσότερο.

Το φταίξιμο είναι γενικό και αμφίπλευρο. Σαφώς και κοιτάω το δάσος, αλλά ίσως να το κοιτάω εστιάζοντας στο κάθε δέντρο ξεχωριστά. Το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο?

Όσο για την τηλεόραση.....χμ..... Δεν είμαι 100 χρονών.....Με τηλεόραση μεγάλωσα και γω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Ο ιδιωτικός υπάλληλος δεν μπορεί να κάνει απεργία γιατί θα απολυθεί.
Οπότε αφού δεν μπορεί΄να απεργήσει να μην μιλάει και να κάνει ότι του πουν, σύμφωνα με αυτήν την λογική λοιπόν δεν έχει δικαιώματα, δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα οπότε μην μιλάει κιόλας.

Είπα εγώ κάτι τέτοιο; Ήμαρτον (που λεεί κι ο Γεωργίου)!!!


Είναι αυτός λόγος για να μην ασκήσει το κεκτημένο απεργιακό δικαίωμα ο δημόσιος υπάλληλος;
Κάθε πότε ρε συ O'Zorgnax? Δεν σου είπε κανένας να μην απεργήσεις αλλα δεν γίνετε κάθε τρεις και λίγο να κατεβένεται σε απεργια,
Έχεις την εντύπωση ότι η απεργία για τους εκπαιδευτικούς είναι κάτι το διασκεδαστικό; Νομίζεις ότι μαζευόμαστε και πίνουμε φραπέδες ή κάτι παρόμοιο; Σε διαβεβαιώνω ότι κανείς δεν απεργεί για πλάκα. Τα λεφτά τα χρειαζόμαστε όλοι και κάθε ημέρα απεργίας είναι 50 ευρώ χαμένα.

Τι να πει; Ας μη ζητήσω εγώ αυτά που (πιστεύω ότι) δικαιούμαι, επειδή υπάρχουν άλλοι σε χειρότερη μοίρα. Δεν αντιλαμβάνομαι τη λογική σου...
Μα συνέχεια όλο και κάτι ζητάτε O'Zorgnax, αυτό είναι το θέμα
Η σύγκριση του μισθολογίου των εκπαιδευτικών έχει προφανώς νόημα μόνο όταν γίνεται με τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους και με βάση το περίφημο ενιαίο μισθολόγιο.
Δημόσιος υπάλληλος είναι και ο αστυνομικός και ο πυροσβέστης και δεν πέρνει όσα εσείς και δεν μπορεί να διεκδικήσει τα δικαιώματα του όπως εσεις.

Μου συγκρίνεις πάλι τα σώματα ασφαλείας με τους εκπαιδευτικούς... ΦΥΣΙΚΑ και αυτοί πρέπει να αμείβονται καλύτερα λόγω επικινδυνότητας επαγγέλματος. Εγώ σου μιλάω για συγκρίσεις με τον υπάλληλο του Υπουργείο Οικονομικών, του Υπουργείου Απασχολησης κτλ. Έχεις ιδέα τι μισθό παίρνει ένας τέτοιος με 10-15 χρόνια υπηρεσία; Γύρω στα 2500 ευρώ. Ένας εκπαιδευτικός με τα ίδια χρόνια παίρνει 1200-1250 (το ξέρω γιατί εγώ βγάζω τη μισθοδοσία φέτος και έχω ασχοληθεί)
. Τέλος πάντων, σταματώ εδώ γιατί πρέπει να φύγω. Όπως είπα θα επανέλθω...

Βρε Ζόργκυ, καταρχάς έγραψα .....

οπότε δεν υπάρχει λόγος να εξηγήσω κάτι περισσότερο.
Έχεις δίκιο Ελένη, my mistake...:redface:

Το φταίξιμο είναι γενικό και αμφίπλευρο. Σαφώς και κοιτάω το δάσος, αλλά ίσως να το κοιτάω εστιάζοντας στο κάθε δέντρο ξεχωριστά. Το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο?

Όσο για την τηλεόραση.....χμ..... Δεν είμαι 100 χρονών.....Με τηλεόραση μεγάλωσα και γω!
Αυτό που ενοούσα είναι ότι τα παιδιά έρχονται στο Γυμνάσιο με το μυαλό ΗΔΗ διαμορφωμένο. Δυστυχώς είναι πολύ αργά τότε. Τι να σου κάνει ο καθηγητής; Με το ζόρι παντρειά δε γίνεται. Τα πρότυπα είναι ΗΔΗ διαμορφωμένα: Fame Story, Dream Show και τα μυαλά στα κάγκελα.
Έκανα το λάθος να ρωτήσω στην Α' Γυμνασίου τι θέλουν να γίνουν όταν μεγαλώσουν. Ας μην αναφέρω τι άκουσα γιατί ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
"Τον υπάλληλο των 600 ευρώ δεν τον πληρώνει το δημόσιο αλλά ο ιδιώτης, οπότε μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Ο ιδιωτικός υπάλληλος δεν μπορεί να κάνει απεργία γιατί θα απολυθεί. Είναι αυτός λόγος για να μην ασκήσει το κεκτημένο απεργιακό δικαίωμα ο δημόσιος υπάλληλος; "

Είπα εγώ κάτι τέτοιο; Ήμαρτον (που λεεί κι ο Γεωργίου)!!![/color]

Περιμένεις κάποια άτομα να καταλάβουν το πρόβλημα σας, αλλα αδιαφορείς σε τι κατάσταση μπορεί να βρήσκονται οι ίδιοι,


Έχεις την εντύπωση ότι η απεργία για τους εκπαιδευτικούς είναι κάτι το διασκεδαστικό; Νομίζεις ότι μαζευόμαστε και πίνουμε φραπέδες ή κάτι παρόμοιο; Σε διαβεβαιώνω ότι κανείς δεν απεργεί για πλάκα. Τα λεφτά τα χρειαζόμαστε όλοι και κάθε ημέρα απεργίας είναι 50 ευρώ χαμένα.

Επιλογή σας είναι, δεν σας αναγκάζει κανένας

Μου συγκρίνεις πάλι τα σώματα ασφαλείας με τους εκπαιδευτικούς... ΦΥΣΙΚΑ και αυτοί πρέπει να αμείβονται καλύτερα λόγω επικινδυνότητας επαγγέλματος.

Πρέπει αλλα δεν αμοίβονται και δεν είναι συνέχεια στους δρόμους.

Εγώ σου μιλάω για συγκρίσεις με τον υπάλληλο του Υπουργείο Οικονομικών, του Υπουργείου Απασχολησης κτλ. Έχεις ιδέα τι μισθό παίρνει ένας τέτοιος με 10-15 χρόνια υπηρεσία; Γύρω στα 2500 ευρώ.
Πόσοι είναι αυτοί που παίρνουν 2500 ευρώ? 100 - 200 'ατομα? Πόσα στελέχη έχει πια το υπουργέιο?
Πιάνουμε μια περίπτωση μόνο, πόσοι είναι οι υπάλληλοι του υπουργείου που μετά απο 15 χρόνια παίρνουν 1300 ευρώ όμως τον μισθό που εσείς ξεκινάτε

Ένας εκπαιδευτικός με τα ίδια χρόνια παίρνει 1200-1250 (το ξέρω γιατί εγώ βγάζω τη μισθοδοσία φέτος και έχω ασχοληθεί)

Αφου ξεκινάτε με 1300 ευρώ ρε Ζορξ 15 χρόνια μετά παίρνετε τα ιδια?

Τέλος πάντων, σταματώ εδώ γιατί πρέπει να φύγω. Όπως είπα θα επανέλθω...

Πάνω στο καλύτερο:(

Μην αργήσεις έχουμε δουλειά εδω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Τι λέμε τώρα ρε παιδιά!
Η τηλεόραση φταίει για την κατάντια της νεολαίας μας? Γιατί το 100% των παίδιών δεν είναι αλήτες? και μην μου πεις ότι δεν βλέπουν τηλεόραση.
Γιατί σε πολλά σπίτια ΥΠΑΡΧΕΙ και γονική παρουσία και ενδιαφέρον.
Αν ΔΕΝ υπάρχει, λόγω δουλειάς, αδιαφορίας ή ο,τιδήποτε, πες μου εσύ τι είδους χαρακτήρα και απόψεις θα διαμορφώσει ένα παιδί που βομβαρδίζεται καθημερινά από αυτά τα σκουπίδια ΧΩΡΙΣ να έχει κάποιον στο οικογενειακό του περιβάλλον να του πει και μια άλλη άποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αυτό που ενοούσα είναι ότι τα παιδιά έρχονται στο Γυμνάσιο με το μυαλό ΗΔΗ διαμορφωμένο. Δυστυχώς είναι πολύ αργά τότε. Τι να σου κάνει ο καθηγητής; Με το ζόρι παντρειά δε γίνεται. Τα πρότυπα είναι ΗΔΗ διαμορφωμένα: Fame Story, Dream Show και τα μυαλά στα κάγκελα.
Έκανα το λάθος να ρωτήσω στην Α' Γυμνασίου τι θέλουν να γίνουν όταν μεγαλώσουν. Ας μην αναφέρω τι άκουσα γιατί ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω...

Οι δάσκαλοι εκπαιδευτικοί δεν είναι ? Παίρνουν τα παιδιά απο 5 χρονών, δεν μπορούν να τους δείξουν το σωστό και το λάθος?
7 χρόνια έχουν τα παιδιά διαθέσημα 8 ώρες την μέρα (πόσες ώρες είναι τα δημοτικά, αν κάνω λάθος Θόρρυ!) και στην τηλεόραση άντε να κατσουν 2-3 ώρες μόνα τους.
Ποιός έχει την δυνατότητα να διαμορφώσει και να επιρεάσει η τηλεόραση η ο δάσκαλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αφου ξεκινάτε με 1300 ευρώ ρε Ζορξ 15 χρόνια μετά παίρνετε τα ιδια?

Ένα τελευταίο μόνο. Διορίστηκα πέρσι. Πρώτος μισθός με επίδομα προβληματικής περιοχής και επίδομα μεταπτυχιακού ενσωματωμένα, 995 ευρώ.
Και άντε εγώ είμαι μόνος και τα κουτσοβολεύω.
Ο 45 ρης που διορίστηκε μετά από χρόνια αναμονής και έχει γυναίκα και 3 παιδιά, ζει από αυτά τα λεφτά; Πώς να μην κάνει ιδιαίτερα μετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γιατί σε πολλά σπίτια ΥΠΑΡΧΕΙ και γονική παρουσία και ενδιαφέρον.
Αν ΔΕΝ υπάρχει, λόγω δουλειάς, αδιαφορίας ή ο,τιδήποτε, πες μου εσύ τι είδους χαρακτήρα και απόψεις θα διαμορφώσει ένα παιδί που βομβαρδίζεται καθημερινά από αυτά τα σκουπίδια ΧΩΡΙΣ να έχει κάποιον στο οικογενειακό του περιβάλλον να του πει και μια άλλη άποψη

Δυστηχώς έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν νομίζω να υπάρχει οικογένεια που και οι 2 γονείς να μην δουλευουν.
Και άσχετα με αυτό ο ρόλος του εκπαιδευτικού που βρίσκεται? Μόνο στο να μεταδίδει αυτά που λένε τα βιβλιά?
Πόσο ενδιαφέρονται οι εκπαιδευτικοί για τα παιδιά ? Ποιός είναι ο ρόλος τους σήμερα και να μας απαντήσουν όλοι.
Εγω θυμάμε ότι μονο 1 ενδιαφέρθηκε πραγματικά για την τάξη του και ήταν δάσκαλος στο δημοτικό.
Σε κάθε διάλειμα το τσιγαράκι και τον καφέ στο γραφείο καθηγητών και σφέρα μετά στο επόμενο μάθημα.
Πότε έκατσαν οι συνέδελφοι σου να ασχοληθούν με τα πραγματικά προβλήματα που μπορεί να έχουν κάποιοι μαθητές, πές μου ποσο κοντά είσαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αυτό που ενοούσα είναι ότι τα παιδιά έρχονται στο Γυμνάσιο με το μυαλό ΗΔΗ διαμορφωμένο.

Γι'αυτό Ζόργκυ μου αναφέρθηκα στους ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ γενικότερα και όχι στους καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ένα τελευταίο μόνο. Διορίστηκα πέρσι. Πρώτος μισθός με επίδομα προβληματικής περιοχής και επίδομα μεταπτυχιακού ενσωματωμένα, 995 ευρώ.
Και άντε εγώ είμαι μόνος και τα κουτσοβολεύω.
Ο 45 ρης που διορίστηκε μετά από χρόνια αναμονής και έχει γυναίκα και 3 παιδιά, ζει από αυτά τα λεφτά; Πώς να μην κάνει ιδιαίτερα μετά

Κάτσε καλά περνάμε!:D
Αυτό στο είπα και στην αρχή, τόσα χρόνια ξέρετε ότι έτσι είναι ο κλάδος και όλοι τρέχεται να γίνετε εκπαιδευτικοί γιατί?
Αν είναι τόσο χάλια γιατί γίνεστε, επιστήμονες είσαστε οι περισσότεροι έχεται και άλλες επιλογές πέρα απο το να περιμένετε 15 χρονια μέχρι να διοιριστήτε.
Αν ο 45 περιμένει 15 χρονια για να ξεκίνήσει να δουλευει, ας πρόσεχε!!!
Ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του και τις πληρώνει.
Εσύ πέρνεις 995 ευρώ και δουλευεις 9 μήνες ενώ πληρώνεσε για 14 οπότε στην ουσιά σου χαρίζει το κράτος 3.980 ευρώ,
βάλε ότι δουλευεις 4 ώρες την μέρα οπότε πληρώνεσαι 12,5 ευρώ την ώρα (4.500 δρχ) χαλαρά λοιπον μπορείς τις επόμενες 4 ώρες να κάνει κάποιο ιδαιέτερο που στην ξεφτήλα θα πάρεις 20 ευρώ την ώρα (σου βάζω μόνο 2 ώρες ανα ημέρα δηλαδή άλλα 800 ευρώ τον μήνα (και αφορολόγητα)
Με λίγα λόγια μπορείς να βγάζεις 1.795 ευρώ τον μήνα δουλευοντας 6 ώρες τον μήνα να κάθεσε 4 μήνες (συν αργείες κτλ) ανα 45 λεπτά να κάνεις ένα διάλειμα και στην τελική ρίχνεις και κανένα διαγώνισμα και διαβάζεις και κανένα περιοδικο!
Ε μετά απο όλα αυτά μ@λ@κ@ς είναι ό άλλος να μην περιμένει 15 χρονια!!!!:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ένα τελευταίο μόνο. Διορίστηκα πέρσι. Πρώτος μισθός με επίδομα προβληματικής περιοχής και επίδομα μεταπτυχιακού ενσωματωμένα, 995 ευρώ.
Και άντε εγώ είμαι μόνος και τα κουτσοβολεύω.
Ο 45 ρης που διορίστηκε μετά από χρόνια αναμονής και έχει γυναίκα και 3 παιδιά, ζει από αυτά τα λεφτά; Πώς να μην κάνει ιδιαίτερα μετά

Δεν θα διαφωνήσω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα και μάλιστα πολύ, αλλά :
- Δυσκολίες αντιμετωπίζουν όλα τα επαγγέλματα στην Ελλάδα μια και δυστυχώς ανήκουμε στην κατηγορία των πολύ κακοπληρωμένων πολιτών.

Αλήθεια, όταν επέλεξες να γίνεις εκπαιδευτικός τι σκέφτηκες?
1. "Σουπερ επάγγελμα, θα τα κονομήσω χοντρά?"
2. "Δημόσιος υπάλληλος! Χμ....βρέξει χιονίσει ο μισθός θα πέφτει" ή μήπως
3. "Ας εκμεταλευτώ την μεταδότικότητά μου και ας προσπαθήσω να μεταφέρω γνώσεις στην αυριανή νεολαία".

Αν η απάντησή σου είναι η 3, τότε κάπου στον δρόμο έγινε λάθος (και προς Θεού, δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά). Αλλά (κατά τη γνώμη μου ΠΑΝΤΑ) οι περισσότεροι σκέφτηκαν την απάντηση Νο 2 και γι'αυτό όλα πάνε κατά διαόλου.

Και για τα ιδιαίτερα.....χμ......
Όταν τα ιδιαίτερα τα κάνει γιατί φροντίζει ο ίδιος να τα χρειάζεται ο μαθητής προκειμένου να περάσει την τάξη, τότε καταλαβαίνουμε αμφότεροι για τι σαπίλα μιλάμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Δυστηχώς έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν νομίζω να υπάρχει οικογένεια που και οι 2 γονείς να μην δουλευουν.
Και άσχετα με αυτό ο ρόλος του εκπαιδευτικού που βρίσκεται? Μόνο στο να μεταδίδει αυτά που λένε τα βιβλιά?
Πόσο ενδιαφέρονται οι εκπαιδευτικοί για τα παιδιά ? Ποιός είναι ο ρόλος τους σήμερα και να μας απαντήσουν όλοι.
Εγω θυμάμε ότι μονο 1 ενδιαφέρθηκε πραγματικά για την τάξη του και ήταν δάσκαλος στο δημοτικό.
Σε κάθε διάλειμα το τσιγαράκι και τον καφέ στο γραφείο καθηγητών και σφέρα μετά στο επόμενο μάθημα.
Πότε έκατσαν οι συνέδελφοι σου να ασχοληθούν με τα πραγματικά προβλήματα που μπορεί να έχουν κάποιοι μαθητές, πές μου ποσο κοντά είσαστε.
Πάρα πολύ σωστό αυτό που λες. Η απάντησή μου: ΚΑΘΟΛΟΥ κοντά.
Σε καμία περίπτωση δεν υπονόησα ότι οι εκπαιδευτικοί είναι τέλειοι. Τους έχει πάρει κι αυτούς η μπάλα του ωχαδερφισμού. Μέχρι πρόπερσι δεν ήμουν εκπαιδευτικός. Ξέρω πως είναι τα πράγματα. Κι εμένα οι καθηγητές μου ήταν στην πλειοψηφία τους έτσι όπως τους περιγράφεις. Παρόμοια άποψη με εσένα είχα. Από πέρσι όμως που διορίστηκα, προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ ρε φίλε. Αλλά νιώθω ότι χτυπάω σε έναν τοίχο.
Όταν θέλεις να χτυπήσεις το κακό, το χτυπάς στη ρίζα του. Και η ρίζα στη συγκεκριμένη περίπτωση, επέτρεψέ μου να πιστεύω ότι είναι η οικογένεια.
Για να σου αλλάξω ελαφρώς την ερώτηση. Πόσο κοντά είναι η οικογένεια στο παιδί; Κοντά δε σημαίνει να του δίνεις χαρτζιλίκι και να του αγοράζεις το αγαπημένο του παιχνίδι για τα Χριστούγεννα.
Τι ηθικές αξίες δίνει ΣΗΜΕΡΑ ο γονιός στο παιδί; Μάλλον τι ηθικές αξίες ΘΕΛΕΙ ο γονιός να έχει το παιδί του;

Τέλος πάντων αρκετά είπαμε και είπα ότι δε θα μιλήσω πολύ :D
Ας πει και κανένας άλλος τη γνώμη του... (ειδικά οι μαθητές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μια παρατήρηση μόνο. Και ο δημόσιος υπάλληλος πληρώνεται από τον ιδιώτη. Μόνο που στην χώρα μας το ξεχνάμε. Και μάλιστα το επάγγελμα του έχει και άλλη κρίση από του ιδιωτικού υπαλλήλου καθώς του δημοσίου είναι για το δημόσιο συμφέρον. Δεν πλατιάζω αλλά μόνο στην χώρα μας οι Έλληνες πιστεύουν ότι το δημόσιο επάγγελμα είναι μια αρπαχτή (μαζί με τους μόνιμους μην πω τώρα).

Σχετικά με τα λεφτά εγώ δεν έχω τόσο πρόβλημα με το να παίρνει κάποιος πολλά λεφτά για αυτό που κάνει. Αλλά έχω πρόβλημα όταν δεν κάνει ούτε αυτό και όταν γκρινιάζει για το θέμα κιόλας. Και εγώ έχω σταθεί τυχερός για εσάς άτυχος για μένα σε έντονες περιόδους απραξίας στο επάγγελμα μου.

Όσον αφορά τον φίλο μας τον καθηγητή έχεις και δεν έχεις δίκιο σε πολλά θέματα που αναλύσατε. Όμως να σταθώ σε κάτι που ειπώθηκε σχετικά με το "μίσος" περίπου προς του καθηγητές. Πέρα από το γεγονός ότι η αχρηστία τους έχει το μεγαλύτερο αντίκτυπο στην κοινωνία καθώς παράγει τη νέα γενιά, από πάνω οι διεκδικήσεις σας γίνονται με τον χειρότερο τρόπο και κανένα σεβασμό προς την κοινωνία.

όποια προτερήματα έχετε διακοπές κτλ κτλ καλώς να τα έχετε. όμως τα έχετε λόγω της ιδιομορφίας του επαγγέλματος σας. Μέχρι εδώ όλα καλά. Πολύ βολικά όμως ξεχνάτε αυτές τις ιδιομορφίες όταν καλείστε να ζητήστε τα δικαιώματα σας, και το αντίκτυπο των πράξεων έχουν θύματα τα παιδιά που υποτίθεται προστατεύεται. Μου φαίνεται λογικό οι μεγάλοι να πλακώνονται στο ξύλο αλλά στον πόλεμο υποτίθεται ότι βγάζεις έξω τα παιδιά. Εσέις όχι τα προστατεύεται αλλά τα έχετε υπό ομηρία και ασπίδα προστασίας. Συνεπώς γιατί αναριώτιεσαι γιατί ο μέσος Έλληνας οικογενιάρης σας έχει στην μπούκα όταν συν τις άλλοις έχει ξεπατωθεί και ξεβρακωθεί για να καλύψει τα κενά που αφήνονται το πρωί όχι λόγω αχρηστίας αλλά λόγω καβάτζας και αδιαφορίας. Αν ήταν αχρηστίλα τότε θα ήταν άχρηστος και για ιδιαίτερα και φροντιστήρια. Μια χαρά ικανός/η είναι.

Δλδ φανταστείται εμένα δημόσιο και να έρθει κάποιος να μου πει να κάνω κάτι και να του πω, α ξέρεις έν ώρα καβατζωμένης πληρωμής εμμέσως από σένα δεν έχω την ικανότητα, αλλά αν έρθω σπίτι σου πχ και με πληρώσεις ΚΑΙ άλλα τότε μπορώ και ως διαμαγείας ξέρω κιόλας.

Ας είμαστε σοβαροί.Έχετε δικαιώματα και τα διεκδικείται αλλά για μια ακόμη φορά ο συνδικαλισμός σας χαλάει την εικόνα προς όφελος λίγων. Και φυσικά πίσω από τον συνδικαλίσμό κρύβονται ένα τσούρμο άχρηστη που πιστέψτε με μάλλον αυτά τα 50? την ημέρα και περισσότερα από κάπου άλλου τα βρίσκει (λέγε με και κόμματα). Και δυστυχώς αυτόν τον συνδικαλίσμό φροντίσαμε να τον μάθουμε και στα παιδιά. Έτσι να ανακυκλώνετε το κακό και να διαινίζεται.

Η επίθεση δεν είναι προσωπική. Ξέρω αξιόλογους καθηγητές και τους χειρότερους. Ξέρω και κόσμο που έχει σωστά κριτήρια επιθυμίας να γίνει καθηγητής και ξέρω και κόσμο που απλά το βλέπει σαν αρπαχτή. Αλλά δυστυχώς οι καλοί είναι λίγοι και ακόμα λιγότεροι με την πάροδο των χρόνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ο' Zorgnax απο εμενα +2!
(Ετσι για να παω και κοντρα στους αλλους!:P )
Περα απο την πλακα ομως πιστευω οτι πραγματικα το εθεσες απιστευτα σωστα το θεμα και μιλησες αληθινα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top