Αξίζει η σχολή των ήμμυ;

Φάνης PL

Νεοφερμένος

Ο Φάνης PL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαιρετώ την ωραία παρέα...
Εδώ και καιρό είχα αποφασίσει ημμυ, γιατί μου αρέσει πολύ να ασχολούμαι με υπολογιστές και το "χτίσιμο" τους και γενικά να ψάχνομαι με αυτά παρόλο που δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό...γενικά σκεφτόμουν να ασχοληθώ ίσως με graphic design ή να γίνω υπεύθυνος ασφαλείας συστημάτων όμως όλοι μου λένε ότι κάνω λάθος και ότι η σχολή δε είναι τέτοια και πως θα φτάσω στο σημείο να την παρατήσω γιατί δεν σκαμπάζω τίποτα από φυσική...τι πιστεύετε;
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαιρετώ την ωραία παρέα...
Εδώ και καιρό είχα αποφασίσει ημμυ, γιατί μου αρέσει πολύ να ασχολούμαι με υπολογιστές και το "χτίσιμο" τους και γενικά να ψάχνομαι με αυτά παρόλο που δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό...γενικά σκεφτόμουν να ασχοληθώ ίσως με graphic design ή να γίνω υπεύθυνος ασφαλείας συστημάτων όμως όλοι μου λένε ότι κάνω λάθος και ότι η σχολή δε είναι τέτοια και πως θα φτάσω στο σημείο να την παρατήσω γιατί δεν σκαμπάζω τίποτα από φυσική...τι πιστεύετε;


Ποιοι είναι αυτοί οι όλοι; Αν δεν ξέρεις εσύ από τι «σκαμπάζεις» τότε ποιος ξέρει; Και επίσης βεβαίως η συγκεκριμένη σχολή θα σε βοηθήσει να γίνεις αυτό που θέλεις. Συμβουλή μου: μην ακούς τις σειρήνες και προσπάθησε να κάνεις αυτό που επιθυμείς
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Χαιρετώ την ωραία παρέα...
Εδώ και καιρό είχα αποφασίσει ημμυ, γιατί μου αρέσει πολύ να ασχολούμαι με υπολογιστές και το "χτίσιμο" τους και γενικά να ψάχνομαι με αυτά παρόλο που δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό...γενικά σκεφτόμουν να ασχοληθώ ίσως με graphic design ή να γίνω υπεύθυνος ασφαλείας συστημάτων όμως όλοι μου λένε ότι κάνω λάθος και ότι η σχολή δε είναι τέτοια και πως θα φτάσω στο σημείο να την παρατήσω γιατί δεν σκαμπάζω τίποτα από φυσική...τι πιστεύετε;


αν θες να ασχολείσαι ΜΟΝΟ με υπολογιστές καλύτερα να πας σε σχολή πληροφορικής , graphic design και ασφάλεια υπολογιστών μπορείς να μάθεις από οποιαδήποτε σχολή πληροφορικής επιλέγοντας τα κατάλληλα μαθήματα. Η σχολή ΗΜΜΥ θα σου δώσει πολλές γνώσεις σε πάρα πολλά αντικείμενα , το αν δεν σκαμπάζεις από φυσική παλεύεται (βέβαια πρέπει να καταβάλεις μεγάλη προσπάθεια Β και Γ Λυκείου για να μπορέσεις να ανταποκριθείς στη σχολή) αλλά τα θέματα εδώ είναι 2: 1. σε ενδιαφέρει να παρακολουθήσεις ΟΛΑ αυτά τα μαθήματα? παρόλο που ορισμένα δεν έχουν σχέση με την Πληροφορική? και 2. γιατί να περιμένεις 2,5 χρόνια να πας στην κατεύθυνση ενώ μπορείς να ασχοληθείς άμεσα με πληροφορική από αντίστοιχη σχολή? Στην τελική αν ενδιαφέρεσαι για το hardware πολύ πήγαινε στο ΕΚΠΑ ή στην Πάτρα στο τμήμα Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής. Πάντως αν θες ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ να ασχοληθείς με αυτά τα 2 που ανέφερες μην πας ΗΜΜΥ δεν υπάρχει λόγος να δυσκολευτείς τόσο πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Για μένα δεν αξίζει γι' αυτό που θέλεις να κάνεις ούτε το ΗΜΜΥ, ούτε οι σχολές πληροφορικής. Με το ΗΜΜΥ και κυρίως στη πληροφορική πρακτικά γίνεσαι μαθηματικό φυσικός εξειδικευμένος σε ηλεκτρολογικά θέματα και προγραμμαστικών τεχνικών. Σε καμιά περίπτωση δεν μαθαίνεις να λύνεις και να δένεις μηχανήματα και να επισκευάζεις χαλασμένες πλακέτες.

Αν θέλεις να ασχοληθείς με επισκευές και χτίσιμο υπολογιστών γίνεσαι ηλεκτρονικός (παλιά γινόσουν στα ΤΕΙ τώρα δεν ξέρω αφού όλα έχουν όλα γίνει ΗΜΜΥ). Τώρα αν περιμένεις κάποιος στη σχολή να μάθει πως κάνει format, εγκαθιστά εκτυπωτες κ.λπ. ας αλλάξει επαγγελματικό προσανατολισμό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top