Τι θέλω πραγματικά;

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Λοιπόν,πάω Δευτέρα λυκείου κ γενικά είμαι μια καλή μαθήτρια μπορώ να πω με ιδιαίτερη κλίση στα φιλολογικά όποτε επέλεξα την θεωρητική !!!Η σχολή που μου αρέσει είναι η ψυχολογία και έχω ξεκινήσει φροντιστήρια κ τα πάω καλά μπορώ να πω κ πιστεύω ότι μπορώ να περάσω τ θέμα όμως είναι ότι εγώ αυτό που θέλω πραγματικά είναι να γίνω ηθοποιός κάτι το οποίο όταν το είπα στους γονείς μου μου είπαν να το κάνω αφού μου αρέσει αλλά πρέπει να έχω κ ένα πτυχίο γτ δεν είναι σταθερή εργασία όποτε συμφώνησα κ βρήκα αυτή τη σχολή το θέμα εινσι ότι ζορίζομαι να διαβάσω ενώ οι επιδόσεις μου είναι αρκετά καλές νιώθω ότι δεν είναι αυτά για μένα Θέλω να ανέβω στη σκηνή νιώθω καταπιεσμένη δε ξέρω τι να κάνω Αλήθεια????Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι μήπως δε δώσω πανελλήνιες κ πάω στο εξωτερικό αλλά σκέφτομαι ότι θέλω στην Ελλάδα κ μεταπτυχιακό έξω!!Μήπως απλα βαριέμαι;;Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας????
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν,πάω Δευτέρα λυκείου κ γενικά είμαι μια καλή μαθήτρια μπορώ να πω με ιδιαίτερη κλίση στα φιλολογικά όποτε επέλεξα την θεωρητική !!!Η σχολή που μου αρέσει είναι η ψυχολογία και έχω ξεκινήσει φροντιστήρια κ τα πάω καλά μπορώ να πω κ πιστεύω ότι μπορώ να περάσω τ θέμα όμως είναι ότι εγώ αυτό που θέλω πραγματικά είναι να γίνω ηθοποιός κάτι το οποίο όταν το είπα στους γονείς μου μου είπαν να το κάνω αφού μου αρέσει αλλά πρέπει να έχω κ ένα πτυχίο γτ δεν είναι σταθερή εργασία όποτε συμφώνησα κ βρήκα αυτή τη σχολή το θέμα εινσι ότι ζορίζομαι να διαβάσω ενώ οι επιδόσεις μου είναι αρκετά καλές νιώθω ότι δεν είναι αυτά για μένα Θέλω να ανέβω στη σκηνή νιώθω καταπιεσμένη δε ξέρω τι να κάνω Αλήθεια????Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι μήπως δε δώσω πανελλήνιες κ πάω στο εξωτερικό αλλά σκέφτομαι ότι θέλω στην Ελλάδα κ μεταπτυχιακό έξω!!Μήπως απλα βαριέμαι;;Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας????


Συμφωνώ απόλυτα με τους γονείς σου! Είσαι πολύ τυχερή επειδή η ψυχολογία έχει άμεση σχέση με την ηθοποιία! Πιστεύω ότι εκτός του γεγονότος ότι θα έχεις ένα πτυχίο στα χέρια σου (για να το χρησιμοποιήσεις όποτε θελήσεις), όπως πολύ σωστά σου λένε οι γονείς σου, θα έχεις ένα μεγάλο προβάδισμα έναντι των μελλοντικών συναδέλφων σου ηθοποιών καθώς θα είσαι σε θέση να βλέπεις πίσω από τις γραμμές των κειμένων και να ψυχολογείς τους χαρακτήρες των έργων. Θα σου πρότεινα να τα δώσεις όλα στην προετοιμασία σου για τις πανελλαδικές (έτσι κι αλλιώς έχεις τις ικανότητες και αν το σκεφτείς ενάμισης χρόνος διάβασμα μένει ακόμα) για να καταφέρεις να μπεις στην Ψυχολογία και να δεις που στο μέλλον είναι σίγουρο ότι δεν θα το μετανιώσεις!!!
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Λοιπόν,πάω Δευτέρα λυκείου κ γενικά είμαι μια καλή μαθήτρια μπορώ να πω με ιδιαίτερη κλίση στα φιλολογικά όποτε επέλεξα την θεωρητική !!!Η σχολή που μου αρέσει είναι η ψυχολογία και έχω ξεκινήσει φροντιστήρια κ τα πάω καλά μπορώ να πω κ πιστεύω ότι μπορώ να περάσω τ θέμα όμως είναι ότι εγώ αυτό που θέλω πραγματικά είναι να γίνω ηθοποιός κάτι το οποίο όταν το είπα στους γονείς μου μου είπαν να το κάνω αφού μου αρέσει αλλά πρέπει να έχω κ ένα πτυχίο γτ δεν είναι σταθερή εργασία όποτε συμφώνησα κ βρήκα αυτή τη σχολή το θέμα εινσι ότι ζορίζομαι να διαβάσω ενώ οι επιδόσεις μου είναι αρκετά καλές νιώθω ότι δεν είναι αυτά για μένα Θέλω να ανέβω στη σκηνή νιώθω καταπιεσμένη δε ξέρω τι να κάνω Αλήθεια????Από την άλλη βέβαια σκέφτομαι μήπως δε δώσω πανελλήνιες κ πάω στο εξωτερικό αλλά σκέφτομαι ότι θέλω στην Ελλάδα κ μεταπτυχιακό έξω!!Μήπως απλα βαριέμαι;;Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας????

I am here for the rescue. Σου έχω τη λύση.
Ξεκίνα από τώρα να πηγαίνεις μία με δύο φορές την εβδομάδα υποκριτική. Βρες μία ομάδα, σίγουρα θα έχει καμία, εκτός αν ζεις σε κανένα χωριό. Μην περιμένεις να τελειώσεις το λύκειο. Ξεκίνα από τώρα το όνειρο. Θα σου είναι πιο εύκολο μετά να διαβάζεις, I suppose. Δηλαδή θα το έχεις σαν χόμπι, όπου θα μπορείς να βελτιώνεσαι παράλληλα. Καθώς τώρα επειδή σου έχει μπει στο μυαλό και επειδή δεν το κάνεις ενεργά, το μεγενθύνεις και το αφήνεις να επηρεάζει τις άλλες σου υποχρεώσεις. Ενώ, αν το κάνεις, θα είσαι good. Άσε που μπορεί να συνειδητοποιήσεις, ότι το κομμάτι "θέλω να ανεβώ στη σκηνή, δεν μπορώ να διαβάσω" είναι απλά ένα τέχνασμα για να δικαιολογήσεις τη βαρεμάρα σου, ότι είσαι φτιαγμένη για άλλα.

Τώρα αν ήδη το κάνεις, αν ήδη κάνεις εδώ και καιρό υποκριτική και δεν μπορείς ακόμη παρά να σκέφτεσαι μόνο αυτό, then, well, απλά υπομονή τότε λολ. Υπομονή, γιατί δύσκολα να ζήσεις από αυτό, είναι μεγάλο ρίσκο. Αλλά αυτό είναι υποκειμενικό, έτσι. Μερικοί κυνηγούν το πάθος τους, παίρνουν ρίσκα, πετυχαίνουν και μετά κάνουν motivational video για το πώς πήγαιναν κόντρα στη κοινωνία. Αυτοί θα σου έλεγαν να ακολουθήσεις την καρδιά σου και να παρατήσεις το σχολείο.

Επειδή όμως οι περισσότεροι δεν τα καταφέρνουν, εγώ θα πρότεινα να ασχολείσαι με αυτό που αγαπάς, δουλεύοντας παράλληλα με το διάβασμα, για να έχεις περισσότερες διεξόδους. Μετά τα 18 που θα έχουν τελειώσει οι Πανελλήνιες, βλέπεις. Θα έχει ήδη εμπειρία πάντως στον χώρο της υποκριτικής.

Τώρα αν μένεις σε κανένα χωριό, που δεν έχει καμία θεατρική ομάδα, τι να κάνουμε? Συμβουλεύω να ασχοληθείς με τις Πανελλήνιες. Παραείναι μεγάλο ρίσκο, να τα αφήσεις όλα. Φταίει και αυτό εδώ που είπες "Μήπως απλα βαριέμαι;;" που μπράβο που το αναρωτιέσαι, δείχνει ωριμότητα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας για τις εύλογες απαντήσεις που μου δώσατε!!!Λοιπόν δε ξέρω αν προλαβαίνω να πάω σε θεατρική ομάδα γιατι ήδη έχω πολλές ώρες φροντ οι οποίες θα αυξηθούν τον Ιανουάριο κ πάω κ μπαλέτο ???? στο σχολείο πάντως συμμετέχω σε κανένα θεατρικό κ η πρώτη επαφή ήταν στο Γυμνάσιο που είχα κάνει την γαλλίδα από το δεληγιαννειο Όχι να το παινευτω αλλά όλοι είχαν εντυπωσιαστεί από την ερμηνεια εγώ δεν το περίμενα καν κ σκέφτομαι ότι αν αρχίσω από τα 22 να μπω σε δραματική δεν είναι αργά?????γτ θέλω να πάω έξω
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Αν και πρέπει κανείς να ξεκινάει από νωρίς με ό,τι του αρέσει, επιβάλλεται να πας πρώτα σχολείο και όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου, θα ανέβεις και στην σκηνή, μη σκέφτεσαι παρορμητικά, σιγά σιγά, πάντα σιγά ;)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κ σκέφτομαι ότι αν αρχίσω από τα 22 να μπω σε δραματική δεν είναι αργά?????γτ θέλω να πάω έξω

Αν ξεκινησεις στα 22 τη δραματική σχολή δεν είναι καθόλου αργά! Το συνηθισμένο είναι προπτυχιακό στην Ελλάδα και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Αν σκέφτεσαι να πας στο εξωτερικό λόγω των πανελλαδικών, μάλλον δεν τα έχεις ψάξει καλά τα πράγματα καθώς τα πανεπιστήμια του εξωτερικού ζητούν τους βαθμούς των πανελλαδικών προκειμένου να σε κρίνουν μεταξύ των άλλων υποψηφίων και να σε δεχτούν ή όχι. Οπότε τις πανελλαδικές δεν τις γλιτώνεις ούτως ή άλλως! Γιαυτό σου είπα παραπάνω να δώσεις τον καλύτερο εαυτό σου στην προετοιμασία σου για τις πανελλαδικές και μετά όλα θα πάρουν τον δρόμο που θέλεις!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,128 μηνύματα.
Λενω σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου !!!! σε ποιες χώρες ισχύει αυτό γιατί είχα ακούσει κ στο σχολείο μας είπαν ότι σε παιρνούν με τον βαθμό του απολυτηρίου αρκεί να εινσι άριστος φυσικά στο οποίο πιστεύω έχω ελπίδες γιατί του χρόνου θα έχουμε μόνο μαθήματα κατεύθυνσης στα οποία ειμαι καλή ????
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λενω σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου !!!! σε ποιες χώρες ισχύει αυτό γιατί είχα ακούσει κ στο σχολείο μας είπαν ότι σε παιρνούν με τον βαθμό του απολυτηρίου αρκεί να εινσι άριστος φυσικά στο οποίο πιστεύω έχω ελπίδες γιατί του χρόνου θα έχουμε μόνο μαθήματα κατεύθυνσης στα οποία ειμαι καλή ????


Από ο,τι ξέρω η συντριπτική πλειοψηφία των πανεπιστημίων του εξωτερικού ζητούν απολυτήριο ΜΕ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ. Υπάρχουν σχετικά θέματα στο φόρουμ στην κατηγορία "Σπουδές στο Εξωτερικό" όπως "Απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες και σπουδές στο εξωτερικό" και άλλα. Επίσης αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις τις πληροφορίες που ζητάς. Δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς σας είπαν στο σχολείο σας και τι καταλάβατε εσείς αλλά αποκλείεται να σας είπαν ότι μόνο με τους άριστους βαθμούς του απολυτηρίου σας μπορείτε να εισαχθείτε σε όποιο πανεπιστήμιο θέλετε!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top