Καμία αλλαγή στις Πανελλήνιες μέχρι το 2016 - 2017

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Με τις πανελλήνιες μπαίνουν πολλές φορές άτομα στο πανεπιστήμιο, όπου δεν το αξίζουν.Μένουν εκτός άτομα που αξίζουν πολύ περισσότερο από αυτούς που μπαίνουν.Να πω ένα παράδειγμα: Στις πανελλαδικές κάθε χρόνο γίνονται λάθη σε θέμα διατύπωσης, σε θέμα σαφήνειας κλπ.Ο μαθητής ο οποίος στροφάρει θα χάσει την μπάλα λόγω του λάθους.Ένας καλός απλά μαθητής μπορεί απλά να μην πάρει χαμπάρι για το αν υπάρχει λάθος ή όχι και να συνεχίσει κανονικά ψύχραιμος.
Με το τρέχον σύστημα δεν μπαίνουν στο πανεπιστήμιο ούτε οι παπαγάλοι, ούτε οι τυχεροί, ούτε οι καλοί, ούτε οι έξυπνοι.Ένα μεγάλο ποσοστό των των μαθητών που μπαίνουν στο πανεπιστήμιο είναι οι καλοί και τυχεροί παπαγάλοι.
Δεν ξέρω αν είμαι της άποψης του να καταργηθούν η πανελλαδικές, αλλά το σίγουρο είναι ότι πρέπει να υπάρχει ένα είδος εξέτασης για να μπει κάποιος στο πανεπιστήμιο.
Επίσης θεωρώ πως σε 3ώρες σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το "η σπιρτάδα που έδειξα" και έβγαλα 19.500 .Μάλλον ισχύει το "είχα δουλέψει πολύ,είχα δει παρόμοια θέματα και ήμουν τυχερός που δεν κόμπλαρα".Το πρώτο δεν μου λέει κάτι.Οι 3ώρες είναι πολύ λίγες για να δείξεις την σπιρτάδα σου.Την σπιρτάδα σου θα την δείξεις στο μέλλον όταν συναγωνίζεσαι όλους τους νέους του κόσμου.Τότε ναι, γύρνα και πες μου για "σπιρτάδα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Με τις πανελλήνιες μπαίνουν πολλές φορές άτομα στο πανεπιστήμιο, όπου δεν το αξίζουν.Μένουν εκτός άτομα που αξίζουν πολύ περισσότερο από αυτούς που μπαίνουν.Να πω ένα παράδειγμα: Στις πανελλαδικές κάθε χρόνο γίνονται λάθη σε θέμα διατύπωσης, σε θέμα σαφήνειας κλπ.Ο μαθητής ο οποίος στροφάρει θα χάσει την μπάλα λόγω του λάθους.Ένας καλός απλά μαθητής μπορεί απλά να μην πάρει χαμπάρι για το αν υπάρχει λάθος ή όχι και να συνεχίσει κανονικά ψύχραιμος.
Με το τρέχον σύστημα δεν μπαίνουν στο πανεπιστήμιο ούτε οι παπαγάλοι, ούτε οι τυχεροί, ούτε οι καλοί, ούτε οι έξυπνοι.Ένα μεγάλο ποσοστό των των μαθητών που μπαίνουν στο πανεπιστήμιο είναι οι καλοί και τυχεροί παπαγάλοι.
Δεν ξέρω αν είμαι της άποψης του να καταργηθούν η πανελλαδικές, αλλά το σίγουρο είναι ότι πρέπει να υπάρχει ένα είδος εξέτασης για να μπει κάποιος στο πανεπιστήμιο.
Επίσης θεωρώ πως σε 3ώρες σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το "η σπιρτάδα που έδειξα" και έβγαλα 19.500 .Μάλλον ισχύει το "είχα δουλέψει πολύ,είχα δει παρόμοια θέματα και ήμουν τυχερός που δεν κόμπλαρα".Το πρώτο δεν μου λέει κάτι.Οι 3ώρες είναι πολύ λίγες για να δείξεις την σπιρτάδα σου.Την σπιρτάδα σου θα την δείξεις στο μέλλον όταν συναγωνίζεσαι όλους τους νέους του κόσμου.Τότε ναι, γύρνα και πες μου για "σπιρτάδα".
Κατ'αρχας, που είναι το κακό στο ''έχω δουλέψει πολύ''; Δεν αποτελεί η σκληρή εργασία συστατικό της επιτυχίας; Ακόμα, το ότι δεν κόμπλαρες δεν οφείλεται στην τύχη ,αλλά σε μια ικανότητα που λέγεται ψυχραιμία και θα είναι απαραίτητη σε κάποια μελλοντική καριέρα γιατρού, δικηγόρου, ψυχολόγου κτλ.. Η σπιρτάδα όπως την χαρακτηρίζεις πρέπει να δοκιμάζεται σε συνθήκες υψηλής πίεσης ,αλλιώς είναι δώρο άδωρο.. Τι να το κάνω αν γίνεις γιατρός και δεν μπορεις να εφαρμόσεις αυτά που ξέρεις μεσα σε πολύ λίγη ώρα και σε οριακή κατάσταση; Τα θέματα σαφήνειας είναι , ας ειμαστε ειλικρινείς, πολύ σπάνια κ ανευ ουσιαστικής σημασίας. Και οι βαθμολογητές δέχονται κάθε επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση ως δεκτή..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν αναφερόμουν σε εσένα συγκεκριμένα.Συγνώμη αν αυτό σου έδωσα να καταλάβεις.(ήταν λάθος μου το β ενικό)
Δεν είπα ότι είναι κακό να έχεις δουλέψει πολύ.Αυτό άλλωστε προσπαθούμε να κάνουμε όλοι.
Απλά με ενοχλεί το γεγονός ότι πολλοί λένε "έβγαινα,δεν διάβαζα,ήμουν έξυπνος,ξύπνιος κλπ" , ενώ δεν κάνουν αναφορά στο γεγονός της σκληρής δουλειάς.
Στα άλλα που λες δεν φέρνω αντίρρηση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top