Αρχ. Γραμματεία - Βοήθεια/Απορίες/Ερωτήσεις στην Ελένη

nikospetroupoli

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
το λεξικό λογοτεχνικών ορών δεν έχει αυτόν τον όρο...Πάντως εκτός από την προοικονομία η δραματική οικονομία έχει λειτουργικό ρόλο.Και καλά για σκηνοθετική βοήθεια.πχ στο συγκεκριμένο που είπα εγώ δεν μπορούσαν να έχουν σκηνή με τον γιο του Πρωτέα(αυτήν τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομα :P) να κυνηγά.....και έτσι απλώς το αναφέρουν....αυτό είναι η δραματική οικονομία δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Το βιβλίο της Ελένης ένα μπορδοροδοκόκκινο δεν είναι? Αν είναι αυτό, διδαχθήκαμε το ίδιο βιβλίο. Εγώ δε θυμάμαι να έκανα πουθενά για οικονομία! Και πιστέψτε με, θυμάμαι πολύ καλά τι κάναμε γιατί είχαμε καλή καθηγήτρια και τα πάντα τα ρουφούσα σαν σφουγγάρι. Και ξαναρωτώ. Γράφει πουθενά στο βιβλίο τέτοιο πράγμα (έστω και πίσω στο λεξικό άγνωστων όρων) ή σας το είπε καθηγητής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikospetroupoli

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ναι, ένα που έχει ένα προσωπείο απ'έξω....Δεν είπα εγώ ότι λέει το βιβλίο κάτι τέτοιο μέσ και όπως και να΄χει γιατί είσαι τόσο αρνητική και εκνευρισμένη?τουλάχιστον αυτό περνάς....
Πιστεψέ με και η καθηγήτρια που είχα εγώ ήταν αστέρι και είχε τρομερές γνώσεις, δεν μέναμε στα του βιβλίου....και τελοσπάντων επειδή δεν το ξέρεις εσύ δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.....:hmm: και ηρέμησε λίγο σε παρακαλώ.....

το λεξικό λογοτεχνικών ορών δεν έχει αυτόν τον όρο...Πάντως εκτός από την προοικονομία η δραματική οικονομία έχει λειτουργικό ρόλο.Και καλά για σκηνοθετική βοήθεια.πχ στο συγκεκριμένο που είπα εγώ δεν μπορούσαν να έχουν σκηνή με τον γιο του Πρωτέα(αυτήν τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομα :P) να κυνηγά.....και έτσι απλώς το αναφέρουν....αυτό είναι η δραματική οικονομία δηλαδή



Θεατρική οικονομία εννοώ εδώ, έκανα λάθος....:P δραματική ούτε εγώ ξέρω, αλλά θεατρική ναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Δεν είμαι εκνευρισμένη, ούτε αρνητική. Ούτε επίσης αμφισβητώ τις γνώσεις των καθηγητών σας. Αλίμονο. Απλώς θυμάμαι τί σχόλια είχαμε δώσει στην Ελένη και πουθενά δε θυμάμαι να είχαμε αναφέρει κάτι τέτοιο. Σαφώς και για να κάνεις ανάλυση δε μπορείς να μείνεις στα σχόλια του βιβλίου γιατί είναι λίγα. Και επειδή δεν εχω μόνο το λεξικό που δίνει το υπουργείο, το έψαξα και στα άλλα, αλλά δε βρήκα κάτι. Πάντως νομίζω πως είτε πούμε δραματική είτε θεατρική είναι το ίδιο και το αυτό, καθώς στην αρχαιότητα δράμα ήταν το θέατρο με την ευρύτερη έννοια της λέξης. Γι αυτό νομίζω πως λέμε και "τραγική ειρωνία, τραγικός ήρωας" κι όχι δραματική ειρωνία ή δραματικός ήρωας. Τέλος των πάντων, η χρονιά μας ήταν από τις πρώτες που διδάχθηκαν το συγκεκριμένο βιβλίο. Μπορεί τις επόμενες χρόνιες να δόθηκαν επιπλέον οδηγίες στο βιβλίο του καθηγητή και εμείς να μη τις διδαχθήκαμε. Πολλές φορές συμβαίνει αυτό. Νομίζω πως το θέμα είναι λήξαν, καθώς βγαίνουμε πολύ λίγο off και τα παιδιά πρέπει να το έδωσαν το μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

**χρυ$@ν8η**

Νεοφερμένος

Η Χρυσάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Παιδια η αδερφη μου γραφει Ελενη κ εχει μια απορια...Ποια ειναι τ ειδη του ποιητικου λογου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzivanoula

Νεοφερμένος

Η Βασιλική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Επική ποίηση , λυρική ποίηση , επικολυρική ποίηση (δράμα-κωμωδία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpi-da

Νεοφερμένος

Η Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Γεια σασ εχω μια μεγαλη απορια στν ελενη σελ 11 ασκ 2 ( δηλαδη το δευτερο κουτακι "αξιζει να σταθουμε..."
Θα μπορουσε κανεισ να μου δωσει την λυση παρακαλω?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Λοιπον, η καθηγητρια μας εβαλε να βρουμε μια εικονα απο Χορο (απο συγχρονη τραγωδια του Ευριπιδη).Επισης θα πρεπει να αναφερεται η χρονολογια ο σκηνοθετης και η παρασταση.
Ευχαριστω για τον χρονο σας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
https://1.bp.blogspot.com/_cutiCzwwHZc/Sc6RV1llRLI/AAAAAAAAAsk/N9xBlELL2gM/s1600-h/P3170241.JPG
https://4.bp.blogspot.com/_cutiCzwwHZc/Sc6Buf8mFFI/AAAAAAAAArc/MuRyPMCNSz8/s1600/P3170279.JPG
https://2.bp.blogspot.com/_cutiCzwwHZc/Sc6HhVzsJGI/AAAAAAAAArk/0TXWScT25Ws/s1600/P3170283.JPG

Σκηνοθεσία: Γιάννης Παρασκευόπουλος
Χρονολογία:2008-2009
Παράσταση: Ελένη του Ευριπίδη

Δυστυχώς είχα την ατυχία να παρακολουθήσω αυτήν την παράσταση :/ Πραγματικά τραγική :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όσον αφορά τον θεοκλύμενο μας δημιουργούνται θετικές προσδοκίες και τον φανταζόμαστε ως έναν καλό (αγαθό), ευσεβή και γαλήνιο άνθρωπο (θεός + κλύω= ακούω- άρα ακούει τους θεούς). Τώρα άν έχετε προχωρήσει παρακάτω και στο γεγονός ότι θέλει με την βία την Ελένη για γυναίκα του. μπορείς να προσθέσεις ότι ο χαρακτήρας του τελικά είναι αντίθετος των προσδοκιών μας και της ετυμολογίας του ονόματός του.

Όσον αφορά την Θεονόη, επειδή ξέρει τις βουλές των θεών (αυτό το συμπεραίνουμε από την ετυμολογία του ονόματός της και από το κείμενο) μπορεί να έχει θετικό ρόλο για την αποκάλυψη της αλήθειας για την Ελένη και για την αποκατάσταση του δικαίου.

Παρακάτω για την οικονομία

Γενικά υπάρχει στοιχείο "οικονομία" (απαντώντας στο μέλος που ρώτησε προηγουμένως) και περιγράφει, την προώθηση της δράσης, μύθου, πλοκής. Οικονομία μπορεί να έχουμε σε μία φράση, σε μία σκηνή, η σπανιότερα σε ένα κομμάτι ενός συγγράμματος. Για παράδειγμα, η πληροφορία που έδωσε ο Τεύκρος στην Ελένη ότι ο Μενέλαος χάθηκε, δρα ως οικονομία. Το αντίθετο της οικονομίας είναι η επιβράδυνση. Συνήθως η οικονομία επηρεάζει και διαμορφώνει γεγονότα ή καταστάσεις τα οποία θα συμβούν στο μέλλον (τότε έχουμε προοικονομία).

ας σημειωθεί βέβαια ότι εκτός από προώθηση της δράσης μπορεί να έχουμε και επιβράδυνση, η οποία αποτελει και αυτή στοιχείο οικονομίας σε ορισμένες περιπτώσεις (κυρίως όταν θέλουν να αναγνωριστούν δύο ήρωες μέσω στιχομυθίας- βλ. Β επεισόδιο ελένης Α σκηνή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

andyflami

Νεοφερμένος

Η andyflami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σασ παιδια!ειμαι καινουρια εδω.....ωραιο μαθημα η ελενη αλλα ο δικοσ μασ καθηγητησ ειναιιιι αστα να πανε εσασ σασ δινουν φωτοτιυπιεσ με σημειωσεισ ????γιατι εμασ μασ εχεισ ταραξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καλό είναι αυτό. Δε χρειάζεσαι βοήθημα και κατά τη διάρκεια της παράδοσης μπορείς να προσέχεις πιο πολύ καθώς δε χρειάζεται να κρατάς σημειώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

|.GR|Alex

Νεοφερμένος

Ο |.GR|Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά γράφω αύριο και αναρωτιέμαι αν ξέρει κανείς τα ΣΟΣ γιατί χρειάζομαι βοήθεια καθώς δεν μου αρέσει πολύ η Ελένη, έλειπα και μια εβδομάδα από το σχολείο διότι ήμουν άρρωστος και έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια... :worry:
Θα χρειαζόμουν τα ΣΟΣ του Α και Β Επεισοδίου.. Και συγκεκριμένα
Α Επεισόδιο: 1η και 3η σκηνή
Β Επεισόδιο: 1η και 2η σκηνή

Ελπίζω να βρω βοήθεια όσο πιο σύντομα τόσο το καλύτερο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsourakis13

Νεοφερμένος

Ο tsourakis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσει μια περίληψη του Γ' Στασίμου, Ελένης Ευριπίδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τη διαφορά του φαίνεσθαι - είναι απ'την τραγική ειρωνεία? Δεν είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα?

Ας απαντήσει κάποιος αν είναι εφικτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Τραγική ειρωνεία είναι όταν ένας άμεσα ενδιαφερόμενος πρωταγωνιστής (συνήθως) του δράματος αγνοεί ή δε ξέρει περιστατικά που γνωρίζουν οι θεατές.

Η διαφορά του είναι και του φαίνεσθαι τονίζει οτι στη τελική η ζωή μπορεί να περιέχει φαινομενικά απλές καταστάσεις των οποίων όμως η ουσία έχει νόημα. Δηλαδή, θα δεις (η έχεις δει, δε θυμάμαι τη σειρά που τα διδάσκεστε) τον Μενέλαο ζητιάνο. Ενώ δλδ είναι βασιλιάς και νικητής, παρουσιάζεται - φαίνεται ζητιάνος.

Στη διαφορά ειναι-φαινεσθαι και οι θεατές και οι πρωταγωνιστές μπορούν να διακρίνουν διαφορές σε φαινομενικά περιστατικά και στην ουσία.

Στη τραγική ειρωνεία όμως, δεν τονίζεται η συγκεκριμένη διαφορά και δεν έχει σκοπό να μας δείξει το βαθύτερο νόημα και τη βαθύτερη ουσία των πραγμάτων, αλλά προσπαθεί να προκαλέσει αγωνία, ορισμένες φορές δραματοποιεί περισσότερο ορισμένες σκηνές και βοηθά στην επιβράδυνσή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τατιάνα.

Νεοφερμένος

Η Τατιάνα. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά.. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας.. Λοιπόν:
Αν είχε σωθεί μονο το Α' στάσιμο απο την Ελένη, ποια στοιχεία θα μας επέτρεπαν να καταλάβουμε ότι πρόκειται για στάσιμο;;;;;;
Σας παρακαλώ απαντήστε μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λινι

Νεοφερμένος

Η Λινι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
-ΕΠΕΙΓΩΩΝ-
μηπως γνωριζει κανενας την απαντηση στην ερωτηση 7 σελιδα 48?:$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina98

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
-ΕΠΕΙΓΩΩΝ-
μηπως γνωριζει κανενας την απαντηση στην ερωτηση 7 σελιδα 48?:$

https://el.scribd.com/doc/45009293/Ευριπίδου-Ελένη-Γ΄-Γυμνασίου-Βολονάκη

η απάντηση είναι στη σελίδα 137
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top