Ύπνος και υγεία

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Με το βιβλίο δεν πιάνει, δοκιμάστηκε -.-
Με την κούραση κάπως το προσπάθησα, αλλά πάλι δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Οπότε κατέφυγα σε Βαλεριάνα, το οποίο δεν χρειάζεται συνταγή γιατρού, ούτε προκαλεί εξάρτηση και το βρίσκεις στα φαρμακεία.
Τώρα αν θα έχει αποτέλεσμα, θα δείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κόκα κώλα

Νεοφερμένος

Ο Κόκα κώλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γιατί όλοι του λέτε να προσπαθήσει να ξεχάσει αυτό που τον ενοχλεί και όχι, λέω εγώ, να το αντιμετωπίσει; Να πεις ότι έδινε εξετάσεις για παράδειγμα κι έπρεπε να συγκεντρωθεί να πω εντάξει, προσωρινή λύση για να την παλέψει και μετά βλέπει, αλλά τώρα γιατί; Χρόνο έχει φαντάζομαι, έρχονται και γιορτές.

Anw, Zed ό,τι κι αν είναι μην το αφήνεις. Μπορεί να το ξεχνάς μέσα στη μέρα αλλά όταν θα θες να χαλαρώσεις -γιατί κάποτε θα χαλαρώσεις, άνθρωπος είσαι- δε θα σ' αφήνει. Δες το όπως μπορείς αλλά μην το ξεχνάς χωρίς να το σκεφτείς κάπως, το ότι θα 'σαι απασχολημένος δε θα σημαίνει πως θα 'χεις λύσει και το πρόβλημα.

Edit: Πόσο fail?! Τώρα είδα ότι εγώ είχα ανοίξει το θέμα. Καλά πάμε. :P

Αυτό ακριβώς, οποιαδήποτε ψυχολογική διαταραχή αν δεν την αντιμετωπίζεις κατάματα,μεγαλώνει,είναι σαν ένα μικρό θηρίο που όσο βρίσκεις τρόπους αποφυγής,αυτό θα δυναμώνει και θα ξανάρχετε να σε βλάψει,πρέπει να το αντιμετωπίσεις στα ίσα και να το νικήσεις πριν μεγαλώσει πολύ.

Zed,πρέπει γενικά να έχεις στο μυαλό σου ότι εσύ έχεις τον έλεγχο του εαυτού σου και κανένας άλλος,αντί να προσπαθείς να απασχοληθείς από κάτι άλλο,αντιμετώπισε κατάματα αυτό το ψυχολογικό θέμα,κάνε θετικές σκέψεις και γενικά "παίξε" εσύ με αυτό αντί να το αποφεύγεις ή να το αφήνεις να "παίξει" αυτό με εσένα.

Η γνώμη μου είναι πως βαλεριάνες,βιβλία κλπ είναι τρόποι αποφυγής και δε βοηθάνε στην λύση του θέματος,η αντιμετώπιση στα ίσια είναι η μόνη λύση.

Θέληση να έχεις και μη φοβάσαι τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarioOZzzZ...<3

Νεοφερμένος

Η MarioOZzzZ...<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ο καλυτερος τροπος για να σε παρει γρηγορα ο υπνος ειναι:
1.να εχεις κανει ενα χλιαρο μπανιο πριν
2.να εχεις χαμηλο φωτισμο στο δωματιο
3.να μετρας απο μεσα σου καθως αναπνεεις(εισπνοη 1-2-3,κρατας 1-2-3,εκπνοη 1-2-3 _ καπως ετσι..)(ειναι ενας πολυ καλος τροπος...)
Δοκιμαστε το...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μερικές συμβουλές για καλύτερη ποιότητα ύπνου, δεν ξέρω αν ισχύουν αλλά καλές φαίνονται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Ο σωστός ύπνος ειδικα για μας που δινουμε πανελληνιες ειναι συμμαχος! Προσωπικα, σε καθημερινη βαση κοιμαμαι στις 12 και ξυπναω γυρω στις 6-7 και διαβαζω λιγακι! Δεν μπορω να διαβαζω μετα τις 12 γιατ δεν λειτουργω τετοιες ωρες και οτι διαβαζω δεν "μένει"! Αλλωστ πιστευω οτι ο υπνος ειναι ενα απο τα best things in life :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Πραγματικά ο ύπνος ειναι από τα καλύτερα πράγματα και τον θεωρώ κορυφαίο σύμμαχο της υγείας! Μετανιώνω που στο παρελθόν άνευ λόγου ξενυχτουσα, όταν κοιμάμαι για λίγες ώρες, εννοώντας απο 4 και κάτω είμαι σαν ζόμπι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ο ύπνος με μέτρο, άμα κοιμάσαι πάρα πολύ μετά πάλι νιώθεις πολύ βαρύς :*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
(Αντιγράφω από την Φρικηπαίδεια)

Διάσημες ατάκες κοιμισμένων ή ατόμων έτοιμων να μεταβούν στην κατάσταση "ύπνος"

  1. Γρουμφξουμφουχιχι (κάποιος που βλέπει όνειρο)
  2. Τράβα γαμήσου "κοιμάμαι"/(πιο ευγενικά) (σπανίως απαντούμενη έκφραση) παράτα με κοιμάμαι/ (και σπανιότερα) άσε με κοιμάμαι.
  3. Ωχ!!! παρακοιμήθηκα και έχασα το μάθημα (πολλοί Έλληνεςφοιτητές. Μέση ώρα που ακούγεται αυτή η ατάκα 2:30 το μεσημέρι γι αυτούς ξημερώματα)
  4. Έχει το περήφανο βλέμμα της κοιμισμένης αγελάδας (φράση που χρησιμοποιείται για να κοσμήσει τον πιο δραστήριο της παρέας. Ενίοτε θεωρείται και τίτλος ευγενείας).
  5. Με πήρε ο ύπνος πάνω στα βιβλία (στο λάπτοπ ενώ έπαιζα) μαμά (Έλληνας μαθητής που δίνει πανελλήνιες).
  6. Λέω να πάρω έναν υπνάκο και μετά θα συνεχίσω τη δουλειά (Έλληνας δημόσιος υπάλληλος)
  7. Γιαουν...(κάποιος που χρειάζεται επειγόντως ύπνο)
  8. Ωραίο δέντρο...ας πάρω έναν υπνάκο (Rip Van Winkle).
  9. χρρρρρ χρρρρρρρρρρ χρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ (ροχαλητό)
  10. Μπράβο! Μπράβο! Μπορούμε να κοιμηθούμε τώρα;
  11. Ο "ύπνος" είναι για τους θνητούς (Τσακ Νόρις).
  12. Pause (Μάκης)
Απαγορευμένες εκφράσεις και καταστάσεις που μπορεί να διαταράξουν την ψυχική ηρεμία του κοιμισμένου

  1. ΞΥΠΝΑ!!!
  2. Βρουουουουουουουουουουουουουουμ (ηλεκτρική σκούπα)
  3. sweet little girl... (ramones)
  4. "Υποκοριστικά" /αγαπούλα μου /λατρεία μου /ρε μαλάκα
  5. ντρυυυυυυυν (τηλέφωνο)
  6. ντριιιιιιιιιιιιιιιν (οξύς ήχος) (ξυπνητήρι)
  7. ντουπ ντουπ ντουπ ααααααααααααααααααααου (γείτονας που κάρφωνε κάδρο και χτύπησε το χέρι του)
  8. κνοκ κνοκ (room service /έρανος /κάλαντα /ενοχλητικός /Κνίτης)
  9. γκρουουν γκρουουουν γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρουουουουουν (αλυσοπρίονο)
  10. Πλατς (νερό) (αν για κάποιο λόγο αποφασίσετε να κάνετε αυτή την απονενοημένη πράξη να έχετε υπόψη σας ότι ίσως να είναι το τελευταίο πράγμα που θα κάνετε ποτέ και γι' αυτό το λόγο να την αποφεύγετε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
να κλεινετε τον υπολογιστη και να χαμηλωνετ τα φωτα ενα διωρο,τριωρο πριν την πεσετε

αλλιως ο οργανισμος νομιζει ακομα μερα ειναι και δωστου υπερενταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
να κλεινετε τον υπολογιστη και να χαμηλωνετ τα φωτα ενα διωρο,τριωρο πριν την πεσετε
Αλήθεια, υπάρχει κανένας που να το εφαρμόζει αυτό; Εσύ το κάνεις; Εδώ, πολλοί κοιμόμαστε με τον υπολογιστή ανοικτό!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Όντως ο πολύς ύπνος σε κανει και αυτός λίγο ζομπι :P και συμφωνώ οτι όλοι με μια οθόνη στο χέρι είμαστε ( Η/Υ ή κινητό κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
το χειροτερο ειναι να σε ξυπνανε το πρωι τρυπανια/εργαλεια και αλλα μαστοριλικια
τα οποια γινονται στις απεναντι πολυκατοικιες η στο πανω διαμερισμα πχ
αλλα ακουγονται τοσο καθαρα που εισαι σιγουρος οτι ειναι στο μπαλκονι σου καποιος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αμα δεν παει 5 με 6 το πρωι δεν μπορω να κοιμηθω αυτες τις μερες.. Ελπιζω με το σχολειο να φτιαχτει το προγραμμα γιατι τωρα ξυπναω 3-4 το μεσημερι ... Με τις γιορτες και αυτα συνήθισα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Καλημέρα πρωινέ αναγνώστη! :P

Χαίρομαι που υπάρχει αυτό το thread στο Forum! Πραγματικά θεωρώ πως ο ύπνος είναι από τις σπουδαιότερες ανάγκες του ανθρώπινου οργανισμού, και δυστυχώς η αξία του γίνεται (ως συνήθως άλλωστε) αντιληπτή μόνο όταν γνωρίσει κάνεις την "απώλεια" του. (Ο θυμόσοφος λαός μας λέει πολύ σωστά πως όταν χάσεις κάτι, τότε συνήθως το εκτιμάς! )

Όντως, όπως άλλωστε αναφέρθηκε και σε προηγούμενα posts, οι διαταραχές του ύπνου είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με τον ψυχισμό μας. Είτε απλά καθημερινά προβλήματα με λογικά επίπεδα άγχους και ποικίλοι προβληματισμοι, είτε περισσότερο στρεσσογονες καταστάσεις, είτε ψυχικές διαταραχές και δυσκολίες διαφόρων "διαβαθμίσεων", όλα μπορεί (για να μην πω σίγουρα) να προκαλέσουν διαταραχή του ύπνου μας, με απόρροια εννοείται την όξυνση των "φαινομένων" που την προκάλεσαν και επομένως τη δημιουργία ενός φαύλου κύκλου, που δύσκολα ξεφεύγει κανείς.

Σίγουρα, ο ύπνος μας είναι συνάρτηση και πολλών άλλων παραγόντων (πχ, κακές και επιβλαβείς συνήθειες, κλίμα/συνθήκες κλπ) αλλά ωστόσο εγώ θα ήθελα να σταθώ στο ψυχολογικό κομμάτι, καθώς κατά κάποιο τρόπο είναι και αυτό που εμένα προσωπικά ταλανίζει τον ύπνο μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

Από την ηλικία των τεσσάρων έως και τα 13 περίπου, υπνοβατουσα σε εβδομαδιαία έως και καθημερινή βάση, με ότι αυτό συνεπάγεται. Αργότερα, έκαναν την εμφάνισή τους εφιαλτες και απότομες διακοπές του ύπνου μου, ενώ πολύ συχνά συνέβαινε να ξυπνάω μες τη νύχτα καθώς με έναν μαγικό τρόπο (μη ρωτήσετε πως, άγνωστο) έβρισκα λύσεις σε προβλήματα που με είχαν ταλαιπωρήσει στο σχολείο μήνες πριν, μιας και οι καθηγητές με προέτρεπαν να αδιαφορήσω καθότι ήταν εκτός ύλης ή "τραβηγμένα". Ο πατέρας μου ακόμη θυμάται και μου αναφέρει συγκεκριμένα ένα τέτοιο περιστατικό, όταν ξύπνησα ενα βράδυ έντρομη (14 ήμουν), φωνάζοντας τους αριθμούς 2,7,12. Αφού με ηρέμησαν τρόπον τινά οι γονείς μου, έκατσα στην κουζίνα και ασχολήθηκα με έναν γρίφο που μας είχε δώσει για πλακα τρεις μήνες πριν ο μαθηματικός μας(κάνουν συχνά αυτοί τέτοιες μαλακιες), με μαγικά τετράγωνα και πρώτους αριθμούς. Κατάφερα να φτάσω στη λύση, αλλά το περίεργο δεν ήταν αυτό, αλλά το ότι οι αριθμοί 2,7,12 ήταν κομβικό σημείο της λύσης.
Όλα αυτά, σε συνδυασμό με κάποιες άλλες γενικότερες κοινωνικές δυσκολίες που είχα (οι οποίες τότε εκδηλωνονταν κυρίως μέσω κρίσεων πανικού/άγχους) έκαναν τους δικούς μου (παρά τη θέληση μου τότε), να με τραβολογαγανε σε ψυχολογους. Συμπέρασμα δεν έβγαλε τότε κανείς, πέραν της διαπίστωσης μιας κάποιας "ιδιομορφης περίπτωσης εκδήλωσης άγχους που θα πέρναγε με τον καιρό"...

Ε, τα πράγματα ποτέ δεν καλυτερεψαν έκτοτε (αντιθέτως οξυνθηκαν οι δυσκολίες και "ιδιαιτεροτητες" σε συμπεριφορά, ύπνο, φαγητό κλπ), ώσπου στα 17 μου (1η χρονιά Πανελλαδικών) μπροστά σε μια επικείμενη κατάρρευση μου, και με τη θέληση μου πια απευθυνθηκαμε με τους γονείς μου σε παιδοψυχιατρο...

Λίγους μήνες αργότερα έμαθα πως άνηκα στο αυτιστικο φάσμα, έχοντας Σύνδρομο Asperger. Η διάγνωση επιβεβαιωθηκε ύστερα από δύο δημόσια νοσοκομεία(ΝΙΜΙΤΣ - ΓΕΝΝΗΜΑΤΆ, διότι λογικως ήταν δύσκολο να υποδεχτεί εύκολα κάτι τετοιο μια οικογένεια), και έκτοτε συνεχίζω με τη γιατρό μου την ψυχοθεραπεία με τη βοήθεια και φαρμακευτικής αγωγής. Φυσικά, η ψυχοθεραπεία (κάτι που δε γνωρίζουν οι περισσότεροι) είναι μια πολύ επίπονη διαδικασία και άκρως κουραστική και συχνά έρχεσαι αντιμέτωπη με διακυμάνσεις. Πλέον πολύ δύσκολα καταλαβαίνει κανείς, αν δε ζήσει μαζι μου, τη διαφορετικότητα μου. Το κακό είναι πως ζώντας σε μια τρίτοκοσμική πολιτιστικά χώρα, όπως η Ελλάδα, πρέπει να μάθεις να κρύβεις τη διαφορετικοτητα σου για να μπορέσεις να απορροφηθείς από το κοινωνικό γίγνεσθαι. Και φυσικά κάτι τέτοιο θέλει διαρκή αγώνα. Και όταν έρχεται κάποτε φυσιολογικά η ψυχική κόπωση, κινδυνεύεις να βαλτωσεις σε καταθλιπτικες καταστάσεις... Όπως τώρα δηλαδή εγώ. Και είναι γνωστό πως η κατάθλιψη κάνει τον ύπνο πολύ πιο δύσκολη υπόθεση...

Τον τελευταίο μήνα κοιμάμαι αποσπασματικα, σε άθλια χρονικά διαστήματα, λίγες ώρες και καθόλου ποιοτικές. Μέχρι τώρα απέφευγα να πάρω κάποιο αντίστοιχο φάρμακο, αλλά πλέον η Ιατρική μου έχει βάλει το πιστόλι ... στον κρόταφο! :P
Αναγκαστικά θα πάρω απόψε και για κάνα 3ημερο xanax...

Anyway, πάλι βγήκα εκτός θέματος και μακρυγορησα, αυτό που θέλω να τονίσω είναι να μην αφήνετε οποιαδήποτε διαταραχή ύπνου ή διάθεσης, να χρονιζει. Καλό είναι αν εμφανίζετε πχ (μιας και είναι του παρόντος) συχνά δυσκολίες στον ύπνο, να απευθύνεστε σε κάποιον ειδικό. Δεν είναι κατάλληλες όλες οι μέθοδοι για όλους. Για κάποιον ο ύπνος μπορεί να έρθει με ένα ποτήρι ζεστό γάλα, ή ένα μπανακι, ενώ κάποιοι άλλοι μπορεί να χρειάζονται πιο δραστικές λύσεις, ή πίσω από κάποια δυσκολία να κρύβεται κάτι πιο σημαντικό από ότι αρχικά πιστεύαμε.

Αυτό που προσπαθώ να πω κατά βάση, είναι πως η υγεία μας είναι το πιο σπουδαίο ζήτημα της ζωής μας, και οτιδήποτε την απειλεί πρέπει να εξολοθρεύεται (στο βαθμό που είναι εφικτό). Αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Πάντως μπράβο για το κουράγιο σου και να συνεχίσεις να μην τα παρατάς γιατί δεν υστερείς σε τίποτα απο τους άλλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Σήμερα βρήκα κι ένα πολύ ενδιαφέρον τεστ για να βρει ο καθένας το χρονότυπό του, δηλαδή πότε είναι καλό να κοιμάται και να κάνει διάφορα άλλα πράγματα. Μπορείτε να το βρείτε εδώ: https://thepowerofwhenquiz.com στο τέλος και αφού δώσετε το e-mail έχει ένα μικρό βίντεο που εξηγεί τι ακριβώς είναι ο τύπος σας.. Εγώ βγήκα δελφίνι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σήμερα βρήκα κι ένα πολύ ενδιαφέρον τεστ για να βρει ο καθένας το χρονότυπό του, δηλαδή πότε είναι καλό να κοιμάται και να κάνει διάφορα άλλα πράγματα. Μπορείτε να το βρείτε εδώ: https://thepowerofwhenquiz.com στο τέλος και αφού δώσετε το e-mail έχει ένα μικρό βίντεο που εξηγεί τι ακριβώς είναι ο τύπος σας.. Εγώ βγήκα δελφίνι :P


Μου έβγαλε αρκούδα εμένα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Με έβγαλε λύκο λολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paulina

Νεοφερμένος

Η Paulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και εγω εχω κακιστη σχεση με τον υπνο.Και φυσικα αυτο εχει αντικτυπο και αλλου.Κυριως υπολειτουργει η μνημη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top