Μαρτυράμε τα μηχανογραφικά μας

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Είμαι θεωρητική κατεύθυνση, έχω βγάλει 18.545 μόρια και θέλω να περάσω μόνο Αθήνα. Αρχικά έλεγα Φιλολογία, όμως ακούω πολλά για τη Νομική... Το ξέρω ότι είναι πολύ καλή και ενδιαφέρουσα σχολή αλλά δεν ξέρω αν θα με τραβηξει το αντικειμενο... Είμαι σε μεγαλο διλημμα :/

Απο πού ακους πολλά; Απ τους γονείς και τα φροντιστήρια; Λογικό είναι να σου λένε για τη νομική. Αλλιώς είναι για τους γονείς και το φροντιστήριο να λένε «Νομική σπουδάζει η τάδε» και αλλιώς «Στη φιλολογία είναι».
Οταν ξεκίνησες τον Σεπτέμβριο διάβασμα, δεν έλεγες «Θα διαβάσω για να περάσω στην ____ » ; Αν ναι, συμπλήρωσε το ___ με τη σχολή που έλεγες και αυτή δήλωσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Είμαι θεωρητική κατεύθυνση, έχω βγάλει 18.545 μόρια και θέλω να περάσω μόνο Αθήνα. Αρχικά έλεγα Φιλολογία, όμως ακούω πολλά για τη Νομική... Το ξέρω ότι είναι πολύ καλή και ενδιαφέρουσα σχολή αλλά δεν ξέρω αν θα με τραβηξει το αντικειμενο... Είμαι σε μεγαλο διλημμα :/
Διακρίνω μια αντίφαση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
εγω παντως βλεπω πως ελαχιστοι ξερουν να συμπληρωσουν σωστα το μηχανογραφικο τους.....

Και εγω αυτο σκεφτομουν :P

Κλασικο παραδειγμα Μηχανογραφικου : "Δεν θελω να παει χαμενο ουτε ενα μοριο"

1) Σχολη με 18.950 περσυ
2) Σχολη με 18.846 περσυ
3) Σχολη με 18.734 περσυ
4) Σχολη με 18.643 περσυ
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ.ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ.ΤΗΝ ΜΟΡΙΑΚΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ,ΤΗΝ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ Ή ΤΗΝ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ?ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΠΙΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ.....
gia to m
εγινε ενα σεμιναριο στη ροδο την προηγουμενη εβδομαδα οπoυ μιλησε ενας απο το edu4u για το μηχανογραφικο και τις σχολες.τον ρωτησε ενα παιδι ποια ειναι καλυτερη μεταξυ της βιολογιας και της μοριακης βιολογιας και ειπε η βιολογια αφου καλυπτει ενα ευρυτερο φασμα.για τη φαρμακευτικη δε ξερω να σου πω.
παντως εχω μια απορια.πως πιανεις φαρμακευτικη στην πατρα και δεν πιανεις βιολογια αθηνας?

εγω παντως βλεπω πως ελαχιστοι ξερουν να συμπληρωσουν σωστα το μηχανογραφικο τους.....

κατα πασα πιθανοτητα το μηχανογραφικο μου θα ειναι΄
ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ ΕΚΠΑ
ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΘ
ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠ
ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΠΘ
ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΑΤΡΑ
ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΒΟΛΟΣ
ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΞΑΝΘΗ
ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΕΚΠΑ
ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΠΘ
ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΑΤΡΑ
ΤΟΠΟΓΡΑΦΩΝ ΕΜΠ
ΤΟΠΟΓΡΑΦΩΝ ΑΠΘ
ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠ
ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΠΘ
ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΑΤΡΑ
θελω να μου πεις εαν ειναι ΄΄σωστο΄΄.δεν ειρωνευομαι καθολου,θα ηθελα την αποψη σου

Δεν μου αρέσει κ χαρακτηρισμός καθηγητικη σχολη μιας και λίγοι ειναι αυτοί που απο το φυσικό τελικά γίνονται καθηγητές . Απλα επειδη έρχεσαι προφανώς συχνότερα σε επαφή με καθηγητές φυσικούς το λες αυτο . Αν μπεις σε μια τέτοια σχολη θα διαπιστώσεις γρήγορα το αντίθετο . Αλλα καταλαβαίνω τι θες να πεις !

σκεφτομουν να βαλω φυσικο αλλα το απερριψα επειδη δε θελω να γινω καθηγητης και ειδα οτι δεν υπαρχουν πολλες προοπτικες εκτος αυτου,αλλα αυτο που λες με βαζει σε 2η σκεψη.θα μπορουσες να μου πεις σε ποιους τομεις απορροφουνται οι περισσοτεροι φυσικοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H oδοντιατρική τι συγγένεια έχει με την χημική μηχανική, την πολιτική μηχανική, την τοπογράφων μηχανικών; :hmm: Γενικά τι συγγένεια έχουν οι Σχολές του Πολυτεχνείου: Χημικών, Πολιτικών και Τοπογράφων που σκέφτεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H oδοντιατρική τι συγγένεια έχει με την χημική μηχανική, την πολιτική μηχανική, την τοπογράφων μηχανικών; :hmm:

Δε σου λέω! :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Πότε εμφανίζεται το κουμπί "ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ" και πού θα εμφανιστεί;;

Είμαι θεωρητική κατεύθυνση, έχω βγάλει 18.545 μόρια και θέλω να περάσω μόνο Αθήνα. Αρχικά έλεγα Φιλολογία, όμως ακούω πολλά για τη Νομική... Το ξέρω ότι είναι πολύ καλή και ενδιαφέρουσα σχολή αλλά δεν ξέρω αν θα με τραβηξει το αντικειμενο... Είμαι σε μεγαλο διλημμα :/

Να κάνεις αυτό που θες εσύ! Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα. Η λογική του "τσάμπα μόρια" ας πούμε; Θα περάσεις από τους πρώτους στη Φιλολογία, αν αυτό σε ευχαριστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
H oδοντιατρική τι συγγένεια έχει με την χημική μηχανική, την πολιτική μηχανική, την τοπογράφων μηχανικών; :hmm: Γενικά τι συγγένεια έχουν οι Σχολές του Πολυτεχνείου: Χημικών, Πολιτικών και Τοπογράφων που σκέφτεσαι;
δε μπορω να καταλαβω τι σε προβληματιζει.σου φαινεται παραξενο να ενδιαφερεται κανεις για πραγματα που δε σχετιζονται μεταξυ τους?
οντως δεν εχει καμια συγγενεια και για αυτο εχουμε τη δυνατοτητα να βαλουμε σχολες δυο πεδιων.εχει ομως σχεση με ιατρικη,κτηνιατρικη(που δε θα τις βαλω γιατι δεν μου αρεσουν)και φαρμακευτικη(που ακομα δε ξερω εαν θα τη βαλω λογω του οτι σημερα ο φαρμακοποιος ειναι μονο εμπορος)οι σχολες του πολιτικου μηχανικου με του τοπογραφου ειναι αρρηκτα συνδεδεμενες μεταξυ τους.

Δε σου λέω! :pfff:

σαλτα και πηδηξου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.
δεν το καταλαβαίνω αυτό που λέτε, ότι δηλαδή δεν ξέρει τι θέλει όποιος βάζει άσχετες σχολές μεταξύ τους. Δηλαδή αν δεν περάσει στην πρώτη επιλογή, τι θα κάνει; Δεν θα πάει πουθενά; Δεν έχουν όλοι το σθένος να ξαναδώσουν. Και πού το παράλογο κιόλας να ενδιαφέρεται κανείς για διαφορετικούς κλάδους; Εγώ για παράδειγμα από το δημοτικό είχα το δίλημμα "Νομική ή Ψυχολογία" και δεν μπορώ να πω ποιο προτιμώ. Πού είναι το παράλογο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Λοιπόν, η οριστικοποιήμενη μορφή είναι:
1.Ιατρική Απθ
2.Ιατρική ΕΚΠΑ
3.Ιατρική Αλεξανδρούπολης
4.Ιατρική Λάρισας
5.Ιατρική Ιωαννίνων
6.Ιατρική Πάτρας
7.Ιατρική Ηρακλείου
:whistle:

Καλή τύχη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαννης Κοβ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης Κοβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
1.ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (ΠΕΙΡΑΙΑΣ) - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
2.ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (ΧΙΟΣ) - ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Λοιπόν, η οριστικοποιήμενη μορφή είναι:
1.Ιατρική Απθ
2.Ιατρική ΕΚΠΑ
3.Ιατρική Αλεξανδρούπολης
4.Ιατρική Λάρισας
5.Ιατρική Ιωαννίνων
6.Ιατρική Πάτρας
7.Ιατρική Ηρακλείου
:whistle:

καλη τυχη.απο περιεργεια ποσο εβγαλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
δεν το καταλαβαίνω αυτό που λέτε, ότι δηλαδή δεν ξέρει τι θέλει όποιος βάζει άσχετες σχολές μεταξύ τους. Δηλαδή αν δεν περάσει στην πρώτη επιλογή, τι θα κάνει; Δεν θα πάει πουθενά; Δεν έχουν όλοι το σθένος να ξαναδώσουν. Και πού το παράλογο κιόλας να ενδιαφέρεται κανείς για διαφορετικούς κλάδους; Εγώ για παράδειγμα από το δημοτικό είχα το δίλημμα "Νομική ή Ψυχολογία" και δεν μπορώ να πω ποιο προτιμώ. Πού είναι το παράλογο;

Υπάρχει ένας παραλογισμός. Δεν γίνεται να σου αρέσουν δυο διαφορετικές επιστήμες, με διαφορετικά προγράμματα σπουδών, ιδιορρυθμίες, διαφορετικές δυσκολίες..κλπ. Δεν μιλάμε για μαθήματα, μ' αρέσουν τα αρχαία και η χημεία αλλά διαφορετικούς επιστημονικούς και επαγγελματικούς χώρους. Άλλες προοπτικές προσφέρει η μια και άλλες η άλλη. Οι σπουδές δεν γίνονται για να ικανοποίηση εσωτερικής ματαιοδοξίας αλλά για επαγγελματική απόσβεση. Ειδάλλως υπάρχει πιο εύκολος τρόπος να βρει κάποιος δουλειά χωρίς να μπει στην -φθόρα διαδικασία των διαβασμάτων και εξεταστικών. Ναι μεν καλό το διάβασμα, μαθαίνεις πράγματα, γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος (αν και η κοινωνία μας πάσχει σε καλούς ανθρώπους παρ' όλα τα πτυχία) και άλλα ωραία που γράφουμε στις εκθέσεις των πανελληνίων. Η ουσία είναι μια. Η ζωή δεν είναι μόνο διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Οι σπουδές δεν γίνονται για ικανοποίηση εσωτερικής ματαιοδοξίας αλλά για επαγγελματική απόσβεση.

Άλλα διάβαζα από εσένα λίγο παλαιότερα. Πώς και αυτή η μεταστροφή?
Θυμάμαι κάτι αμπελοφιλοσοφίες του τύπου "οι σπουδές είναι κάτι περισσότερο από επάγγελμα και η αποκατάσταση μετά τις σπουδές δεν θα πρέπει να είναι ο αυτοσκοπός". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Τι εννοεις ?:confused:

δες παρακατω

Και εγω αυτο σκεφτομουν :P

Κλασικο παραδειγμα Μηχανογραφικου : "Δεν θελω να παει χαμενο ουτε ενα μοριο"

1) Σχολη με 18.950 περσυ
2) Σχολη με 18.846 περσυ
3) Σχολη με 18.734 περσυ
4) Σχολη με 18.643 περσυ
...

ναι και αυτο ειναι τελειως λαθος και η αλλη ακραια εκδοχη με το να βαζεις σχολες με 4-5 χιλιαδες μορια διαφορα μεταξυ τους, απο τη στιγμη κιολας που υπαρχουν ενδιαμεσα ΣΧΕΤΙΚΕΣ σχολες...

κατα πασα πιθανοτητα το μηχανογραφικο μου θα ειναι΄
ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ ΕΚΠΑ
ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ ΑΠΘ
ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠ
ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΠΘ
ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΑΤΡΑ
ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΒΟΛΟΣ
ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΞΑΝΘΗ
ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΕΚΠΑ
ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΠΘ
ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΑΤΡΑ
ΤΟΠΟΓΡΑΦΩΝ ΕΜΠ
ΤΟΠΟΓΡΑΦΩΝ ΑΠΘ
ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠ
ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΠΘ
ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΑΤΡΑ
θελω να μου πεις εαν ειναι ΄΄σωστο΄΄.δεν ειρωνευομαι καθολου,θα ηθελα την αποψη σου

σκεφτομουν να βαλω φυσικο αλλα το απερριψα επειδη δε θελω να γινω καθηγητης και ειδα οτι δεν υπαρχουν πολλες προοπτικες εκτος αυτου,αλλα αυτο που λες με βαζει σε 2η σκεψη.θα μπορουσες να μου πεις σε ποιους τομεις απορροφουνται οι περισσοτεροι φυσικοι?

εγω θα σου πω την γνωμη μου, αλλα οπως εχω πει και σε αλλα μου σχολια στο ιδιο topic, αυτο που δεν μπορω να ξερω ειναι ποση τρελα εχεις εσυ με καθε αντικειμενο και ποσο σκοπευεις να ασχοληθεις εσυ με αυτο.. αυτο δεν μπορω να το ξερω. το ξερεις μονο εσυ (ή κοίτα να το μάθεις) και αν ξέρεις εσύ μέσα σου ότι έχεις τρέλα με τις ιχθυοκαλλιέργειες τότε δεν θα ακούσεις κανέναν που θα σου πει κάτι άλλο.

σχετικά με το μηχανογραφικό σου τώρα βλέπω πως δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα να σπουδάσεις σε όποια πόλη θελεις..
καλό αυτό γιατι σημαίνει πως δεν έχουμε τέτοιου είδους περιορισμούς.

βλέπω πως προτιμάς οδοντιατρική απο ιατρική, οκ.. (προτιμας και πολ. μηχανικων και απο ιατρικη απο οτι βλεπω)
αν δεν τις πιάσεις μετά αντικειμενικά ορθώς πας στο 4ο πεδίο που σου προσφέρει καλές επιλογές με τα μόρια που πιθανως να έχεις.
βάζεις των πολιτικών μηχανικών
-(επειδη το διάβασα πρόσφατα να ξέρεις πως απο όλα τα τμηματα πολ. μηχ. παγκοσμίως, αυτο του εμπ έχει ταξινομηθεί ως 25ο καλύτερο, πάρα πολύ καλή θέση, και σύμφωνω με αυτη την λιστα ειναι το καλύτερο τμημα στην ελλάδα, παρολ'αυτα η αφροκρεμα παει ημμυ)- και πολυ καλα κανεις..
αυτο που πρέπει ενδεχομένως να σκεφτεις λίγο παραπανω ειναι αν οντως προτιμας να πας πολ. μηχ. στην ξανθη απο φαρμακευτικη εκπα ή χημ. μηχ. εμπ.. να ξερεις άλλη βαρυτητα εχει το εμπ σε αγορα εργασιας, αλλα και μεταπτυχιακο, από ότι έχει το πολυτεχνειο ξανθης ή βολου.. οχι πως δεν ειναι καλά αυτα, και το οτι εχουν πιο πεσμενα μορια οφειλεται στο οτι ειναι εκει που ειναι, αλλά άλλο εμπ (άντε και απθ) και άλλο αυτα..

αφου το σκετεις αυτό, μετά βάζεις φαρμακευτικές και τωρα σε ρωτω:
προτιμας φαρμακευτικη εκπα απο ημμυ εμπ? ή απο μηχανολογων ή απο ναυπηγων? ή ακομα και απο ιατρικες σχολες (υπερβολικό, αλλά έτσι φτιαχνεται το ΤΕΛΕΙΟ μηχανογραφικό.)
το γεγονος πως ειναι τοσο κατω οι φαρμακευτικες καταλαβαινω πως δεν τρελαινεσαι.. παρολ'αυτα προτιμας πολ. μηχ. ξανθης απο φαρμακευτικης εκπα, και προτιμας φαρμακευτικη εκπα απο τις αλλες σχολες του εμπ... εδω ειναι λιγο μπερδεμα αλλα ισως θα πρεπει να τα μπερδεψεις λιγο...
το οτι τα εχεις βαλει ανα αντικειμενο και ΌΧΙ ανα σχολη, ειναι σωστο στις πρώτες επιλογες που βάζεις αυτο που πραγματικα σου αρεσει... οτι εχεις βαλει πιο κάτω, σημαινει πως δεν ειναι και αυτο που εχεις τρελα να πας, οποτε εκει δεν χρειαζεται να το βαλεις ανα τμημα, αλλα πρεπει να μπερδεψεις και τις σχολες μεταξυ τους, γιατι πρεπει να σκεφτεις π.χ. αν προτιμας τοπογραφων απθ απο χημ. μηχ. εμπ... το γεγονος οτι τα εχεις εκει κατω σημαινει πως τιποτα απο αυτα δεν σου αρεσει παρα παρα παρα πολυ, αλλα θα πρεπει να σκεφτεις και αυτο που ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ καλυτερο και θα σε βοηθησει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ για μεταπτυχιακο ή δουλεια.. Ξαναλεω πως η παραπανω λογικη δεν ισχυει για τις πρώτες επιλογες που εκει βαζεις αυτο που ευχεσαι να γινεις, οποτε δεν σε ενδιαφερει που θα γινεις, αλλά αρκεί να γίνεις..

μετα τις φαρμακευτικες ξανα πας ορθως στο 4 πεδιο, και απο οτι φαινεται το 3ο πεδιο δεν σου προσφερει αλλες επιλογες, που όντως δεν έχει κατι άλλο αξιολογο εκει σε αυτη τη φαση..

εδω ισχυουν παλι τα ιδια που σου ειπα πανω.. π.χ. προτιμας τοπογραφων απο αλλα τμηματα του εμπ.. αλλα οκ καταλαβαινω πως ειναι λιγο συγγενικο με των πολιτικων μηχανικων για αυτο σου αρεσει..
παντως με το τοπογραφων απθ που βαζεις απορριπτεις σχεδον ολα τα αλλα τμηματα πολυτεχνειων..δηλαδη δεν εχει και μεγαλο νοημα που βαζεις μετα το χημ. μηχ. εμπ.
δεν πρεπει να σκεφτεσαι με βασεις οταν κανεις τις πρωτες σου επιλογες αλλα μετα πρεπει να τις σκεφτεσαι λιγο..

αν βαλεις φυσικο, εφοσον δεν σου πολυ αρεσει κιολας, βαλε το μετα απο ολα τα παραπανω, και μετα και απο τις υπολοιπες σχολες πολυτεχνειων

δεν το καταλαβαίνω αυτό που λέτε, ότι δηλαδή δεν ξέρει τι θέλει όποιος βάζει άσχετες σχολές μεταξύ τους. Δηλαδή αν δεν περάσει στην πρώτη επιλογή, τι θα κάνει; Δεν θα πάει πουθενά; Δεν έχουν όλοι το σθένος να ξαναδώσουν. Και πού το παράλογο κιόλας να ενδιαφέρεται κανείς για διαφορετικούς κλάδους; Εγώ για παράδειγμα από το δημοτικό είχα το δίλημμα "Νομική ή Ψυχολογία" και δεν μπορώ να πω ποιο προτιμώ. Πού είναι το παράλογο;

ναι σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου.. στο ιδιο topic το αναφερω αυτο, και δεν καταλαβαινει κανεις αν κρινω απο τα dislike:(

δε μπορω να καταλαβω τι σε προβληματιζει.σου φαινεται παραξενο να ενδιαφερεται κανεις για πραγματα που δε σχετιζονται μεταξυ τους?
οντως δεν εχει καμια συγγενεια και για αυτο εχουμε τη δυνατοτητα να βαλουμε σχολες δυο πεδιων.εχει ομως σχεση με ιατρικη,κτηνιατρικη(που δε θα τις βαλω γιατι δεν μου αρεσουν)και φαρμακευτικη(που ακομα δε ξερω εαν θα τη βαλω λογω του οτι σημερα ο φαρμακοποιος ειναι μονο εμπορος)οι σχολες του πολιτικου μηχανικου με του τοπογραφου ειναι αρρηκτα συνδεδεμενες μεταξυ τους.

ναι καλα τα λες, και οντως οι φαρμακευτικες ειναι σε πτωση ειδικα απο αυτα που σχεδιαζονται να γινουν στον κλαδο στο μελλον..βεβαια η δουλεια σε φαρμακευτικες ειναι πολυ καλες, αλλα εκει παιρνουν και απο χημικα...

Υπάρχει ένας παραλογισμός. Δεν γίνεται να σου αρέσουν δυο διαφορετικές επιστήμες, με διαφορετικά προγράμματα σπουδών, ιδιορρυθμίες, διαφορετικές δυσκολίες..κλπ. Δεν μιλάμε για μαθήματα, μ' αρέσουν τα αρχαία και η χημεία αλλά διαφορετικούς επιστημονικούς και επαγγελματικούς χώρους. Άλλες προοπτικές προσφέρει η μια και άλλες η άλλη. Οι σπουδές δεν γίνονται για να ικανοποίηση εσωτερικής ματαιοδοξίας αλλά για επαγγελματική απόσβεση. Ειδάλλως υπάρχει πιο εύκολος τρόπος να βρει κάποιος δουλειά χωρίς να μπει στην -φθόρα διαδικασία των διαβασμάτων και εξεταστικών. Ναι μεν καλό το διάβασμα, μαθαίνεις πράγματα, γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος (αν και η κοινωνία μας πάσχει σε καλούς ανθρώπους παρ' όλα τα πτυχία) και άλλα ωραία που γράφουμε στις εκθέσεις των πανελληνίων. Η ουσία είναι μια. Η ζωή δεν είναι μόνο διάβασμα.

εγω πιστευω πως αν καποιος του αρεσει να κανει κατι, τοτε αυτο πρεπει να κανεις χωρις αλλη σκεψη.
και δεν χρειαζεται να παρει την γνωμη κανενος.
αλλα οντως οι περισσοτεροι σκεφτονται οπως λες για επαγγελματικη αποκατασταση. κατ΄ εμε δεν ειναι και σωστο αυτο.
επομενως ειναι λογικοτατο να δηλωνουν διαφορετικους κλαδους..
σκεψου, δεν εχει καποιος περισσοτερες πιθανοτητες για καλυτερη δουλεια και πιο καλα αμοιβομενη αν τελειωσει πολιτικων μηχανικων εμπ, απο καποια αλλη σχολη στα χαμηλα του 3ου πεδιου (τα χαμηλα στο 3ο ειναι πολυ ψηλα βεβαια:P)..
δεδομενου οτι μπορει να εχει κανει πρωτες επιλογες ιατρικες και οδοντιατρικες για παραδειγμα, μετα μπορει καλλιστα και ειναι ορθο να μεταβει σε πολυτεχνικες σχολες..


Άλλα διάβαζα από εσένα λίγο παλαιότερα. Πώς και αυτή η μεταστροφή?
Θυμάμαι κάτι αμπελοφιλοσοφίες του τύπου "οι σπουδές είναι κάτι περισσότερο από επάγγελμα και η αποκατάσταση μετά τις σπουδές δεν θα πρέπει να είναι ο αυτοσκοπός". :P
εγω θα τον αλλαξα :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Σιγα την βαρύτητα που εχει το ΕΜΠ ρε παιδια πια . Κοπέλα στη ΝΑΣΑ Ελληνίδα τελειώσει την πληροφορικη στη Λαμία . Το ΕΜΠ δεν ειναι ουτε τροίχα στα α**** ενός σοβαρού πανεπιστημίου του εξωτερικού !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Σιγα την βαρύτητα που εχει το ΕΜΠ ρε παιδια πια . Κοπέλα στη ΝΑΣΑ Ελληνίδα τελειώσει την πληροφορικη στη Λαμία . Το ΕΜΠ δεν ειναι ουτε τροίχα στα α**** ενός σοβαρού πανεπιστημίου του εξωτερικού !

οχι το εμπ ειναι παρα πολυ καλη σχολη.. και εχει πολυ καλο ονομα στο εξωτερικο..

οσο για την κοπελα, παραδειγματα μεμονωμενα ξερω και εγω πολλα.. οπως λεω αυτοι που εχουν ταλεντο θα τον βρουν τον δρομο και δεν θα τους εμποδισει τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Οι τεχνολογικές γνώσης και κατάρτιση που προσφέρει το ΕΜΠ οπως και καθε άλλο πανεπηστιμιο στην Ελλάδα ειναι κατα δεκαετίες ξεπέρασμενες και καλο ειναι να το αποδεχτούμε ολοι μας και να προσπαθήσουμε για την επίλυση αυτού του προβλήματος . Ο λόγος που έλληνες διαπρέπουν στο εξωτερικό ειναι επειδη εχουν μάθει να ψάχνονται μόνοι τους και οχι γιατι τελείωσαν κάποιο καλο πανεπιστήμιο . Λειπαμε που απογοητευω μερικούς ρομαντικούς που προσπαθούν να κλείσουν τα ματιά σε αυτο το χάος που επικρατεί στα ελληνικά πανεπιστήμια αλλα αυτη ειναι η αλήθεια . Δυστυχώς ! ( απόψεις που τεκμηρίωνονται απο έλληνες που εχουν διαπρέψει στο εξωτερική οπως δασκαλακης , παπαδημητριου ,νανοπουλος , λυγερος κτλ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Σιγα την βαρύτητα που εχει το ΕΜΠ ρε παιδια πια . Κοπέλα στη ΝΑΣΑ Ελληνίδα τελειώσει την πληροφορικη στη Λαμία . Το ΕΜΠ δεν ειναι ουτε τροίχα στα α**** ενός σοβαρού πανεπιστημίου του εξωτερικού !

Μα... μα... οι φοιτητες πρεπει να θεοποιουν το πανεπιστημιο στο οποιο φοιτουν σε καθε ευκαιρια :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αν ήσουν στο χαρβαρντ θα έλεγα οκ θεοποίησε το . Αλλα εντάξει παιδια στην Ελλάδα σπουδασουμε μην τρελαθούμε . Τ ΕΜΠ συγκεκριμένα δεν εχει λεφτά ουτε για κυμωλίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top