Ύπνος και υγεία

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Yeap.^

Αργώ πάντα να κοιμηθώ. Ποτέ δεν με έχει πάρει ο ύπνος κατευθείαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Ο ανθρωπος πρεπει να κοιμαται 8 ωρες και τα παιδια 10 ωρες.Ειδικα οταν ξεκινανε τα σχολεια πρεπει να κοιμομαστε πολλες ωρες αλλα τα μαθηματα ειναι τοσα πολλα ωστε φτανει να κοιμομαστε μονο 4 ωρες και να νυσταζουμε το πρωι και αυτο εχει ως αποτελεσμα να μη μπορουμε να συγκεντρωθουμε στο μαθημα.Ακομα ο υπνος παιζει μεγαλο ρολο στην υγεια γιατι αν κοιμομαστε κανονικα πολλες ωρες τοτε νιωθουμε καλα σε αντιθεση οταν κοιμομαστε λιγες ωρες δεν νιωθουμε στην υγεια μας και τοσο καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
8 ώρες δεν είναι για τα παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
10 ωρες ειναι για τα παιδια.8 ωρες ειναι για τους μεγαλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Συχνά δεν μπορώ να κοιμηθώ ή κοιμάμαι ανήσυχα.
Kαι το χειρότερο είναι ότι χρειάζομαι πολλές ώρες για να νιώσω καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Με τόσες ζέστες λογικό είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εμένα είναι αναλόγως...Συνήθως θα κοιμηθώ μετά τις 3 αλλά υπάρχουν και μέρες που από τις 10 ή 11 ξαπλώνω. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
[ quote = Morelo ? 1845862 ] Και γω μεχρι να με παρει ο υπνος περναει σιγουρα πανω απο 45 λεπτα ! Και βλεπεις τον αδερφο μου μεσα σε ενα 10λεπτο εχει αρχισει και ροχαλιζει κιολας :P[ / quote]


Εμενα συνηθως 1-2 ωρες κυριως αν δεν ειμαι κουρασμενη. Δεν ημουν ποτε του υπνου παντα ειχα αυπνιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Συχνά δεν μπορώ να κοιμηθώ ή κοιμάμαι ανήσυχα.
Το έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα. :(

Ιδιαίτερα τώρα τελευταία,μου συμβαίνει πάρα πολύ συχνά να προσπαθώ πόσες ώρες να κοιμηθώ και να μην μπορώ να κλείσω μάτι.

Τώρα όσο αφορά τις ώρες γενικότερα,δεν χρειάζομαι ιδιαίτερα πολλές. Και με 5-6 νιώθω ξεκούραστη.. =/


ΕDIT:
Με συστηματικό ημερήσιο ύπνο 5-6 ώρες, ασχέτως του μεσημεριανού ύπνου, εμφανίζεται μεγάλη πιθανότητα πρόωρου θανάτου από καρδιακή συγκοπή στις μετέπειτα ηλικίες. Έτσι έλεγαν κάποιες ιατρικές έρευνες από τις ΗΠΑ...:confused:
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Τώρα όσο αφορά τις ώρες γενικότερα,δεν χρειάζομαι ιδιαίτερα πολλές. Και με 5-6 νιώθω ξεκούραστη.. =/

Με συστηματικό ημερήσιο ύπνο 5-6 ώρες, ασχέτως του μεσημεριανού ύπνου, εμφανίζεται μεγάλη πιθανότητα πρόωρου θανάτου από καρδιακή συγκοπή στις μετέπειτα ηλικίες. Έτσι έλεγαν κάποιες ιατρικές έρευνες από τις ΗΠΑ...:confused:


Βασικά Έλενα και άλλες-άλλοι εδώ μέσα που δυσκολεύεστε να κοιμηθείτε και είστε παιδιά σε ανάπτυξη με πολλές ημερήσιες δραστηριότητες, καλό είναι να ελαττώσετε την χρήση του pc και να κοιμώστε με...το ζόρι ώστε ο οργανισμός να αναπροσαρμοστεί στον βραδυνό ύπνο (10 ώρες). Αν δεις, κοιμάσαι τις μισές ώρες περίπου. Πώς περιμένεις να έχεις υγιεινή και φυσιολογική μετέπειτα ζωή; Πώς περιμένεις να αποδώσεις ως φοιτήτρια; :hmm: Σε περιμένει πολλή δουλειά. Οι σπουδές θέλουν γερά νεύρα και αντοχές. Δεν είμαι μόνο νυχτερινή ζωή σε ρεμπετάδικο. :D Ότι σπείρεις νέος θερίζεις μεγάλος. Σπέρνεις καταχρήσεις και καταπονήσεις του οργανισμού, θερίζεις σοβαρές παθήσεις ή και πρόωρο καρδιακό θάνατο. :( Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι ένα μηχάνημα και τίποτε περισσότερο. Ας το απομυθοποιήσουμε. Μην ζούμε υπεράνθρωπα. Συνεπώς χρειάζεται πολλή ξεκούραση σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως για να μην «αρπάξει» και «καεί» από την υπερλειτουργία.

Σου μιλάω τελείως φιλικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Βασικά Έλενα και άλλες-άλλοι εδώ μέσα που δυσκολεύεστε να κοιμηθείτε και είστε παιδιά σε ανάπτυξη με πολλές ημερήσιες δραστηριότητες, καλό είναι να ελαττώσετε την χρήση του pc και να κοιμώστε με...το ζόρι ώστε ο οργανισμός να αναπροσαρμοστεί στον βραδυνό ύπνο (10 ώρες). Αν δεις, κοιμάσαι τις μισές ώρες περίπου. Πώς περιμένεις να έχεις υγιεινή και φυσιολογική μετέπειτα ζωή; :hmm:Ότι σπείρεις νέος θερίζεις μεγάλος. Σπέρνεις καταχρήσεις και καταπονήσεις του οργανισμού, θερίζεις παθήσεις ή και πρόωρο καρδιακό θάνατο. :(

Σου μιλάω τελείως φιλικά. :)
Είπα απλά πως και με λίγες ώρες ύπνο,εγώ προσωπικά νιώθω ξεκούραστη. =/
Σε όλα όσα λές δεν διαφωνώ,απλά θεωρώ πως έχει να κάνει και με την ποιότητα του ύπνου αρκετά.
Δηλαδή και 10 ώρες να κοιμάται κάποιος,αν ξυπνάει 5-6 φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας,δεν θα είναι ξεκούραστος.
Εγώ π.χ. αντιμετωπίζω πρόβλημα και όσο αφορά την ποιότητα του ύπνου και την "ποσότητα" (:P) των ωρών.
Και το να πέσω στο κρεβάτι και να προσπαθώ να κοιμηθώ μπας και "αναπροσαρμοστεί" ο οργανισμός μου,το έχω κάνει πολλές φορές και δεν είδα αποτέλεσμα. Οπότε με μένα γίνεται πιο "περίπλοκο" το θέμα.

Γενικότερα πάντως συμφωνώ με όσα λες,έχεις δίκιο. :)
Η διατήρηση της καλής υγείας είναι μια συνεχής προσπάθεια και αρχίζει από πολύ μικρή ηλικία. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Καλησπέρα. Τελευταία έχω αρκετές διαταραχές στον ύπνο που έχουν προκύψει από ένα ψυχολογικό θέμα, του τύπου να μην μπορώ να κοιμηθώ τις ώρες που επιθυμώ ή να ξυπνάω απότομα άκυρες ώρες την νύχτα ή το ξημέρωμα και να μην μπορώ να συνεχίσω τον ύπνο. Έχω χάσει τον μεσημεριανό ύπνο που παλιότερα τον συνήθιζα, ενώ ο βραδινός έχει μειωθεί δραστικά.
Υπάρχει κάποιος που να έχει περάσει κάτι παρόμοιο και να έχει να δώσει κάποια συμβουλή για το πώς να το αντιμετωπίσω ή πού είναι καλό να απευθυνθώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Συμβαίνει στους περισσότερους σε κάποια φάση της ζωής,πιστεύω φίλε Zed.

Προσωπικά εγώ ωφελήθηκα,όταν έκλεισα για τρεις-τέσσερις μέρες το ρούτερ. :P

Αυτό που σου συνιστώ κατ'αρχήν,να μην αφήνεις εκκρεμότητες,και να αντιμετωπίσεις αυτό που σε επηρεάζει.Ο εγκεφαλός σου μένει πιο απασχολημενος απο αυτο που θα τον βοηθουσε να χαλαρωσει,με κατι που εσυ ξερεις.Αν μπορεις,σβήσ'το.

Απο κεί και πέρα,είτε γίνεται αυτό,είτε όχι,κράτα τον εαυτό σου απασχολημένο,και λίγο πριν την ώρα που πιστεύεις οτι πρέπει αλλα δε μπορείς να κοιμηθείς,φρόντισε να έχεις ξεθεώσει τον εαυτό σου τις πρωτες μερες.Σωματικά καλύτερα.Γυμναστική.Εκτος απο το οτι θα χρειαστεις ετσι κι αλλιως τον υπνο αν εισαι πτωμα,η γυμναστικη ειναι και αγχολιτική.


Δοκιμασμενο και πιανει.Θα δεις πως σιγα σιγά,το βιολογικο σου ρολόι θα αποκατασταθεί.(αν πεφτεις τις ωρες που πρεπει στο κρεβάτι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αν κλείσω και το ρούτερ αυτές τις μέρες που θα'μαι μέσα με γιορτές, οικογένεια κλπ, άσ'το :P
Το θέμα είναι ότι γενικότερα κάπως το προσπαθώ τώρα να μην απασχολώ τον εγκέφαλό μου με αυτό. Αλλά με τον ύπνο δεν είναι στο χέρι μου. Δηλαδή, μακάρι να 'ξερα πώς λειτουργεί ο εγκέφαλος κατά την διάρκεια του ύπνου ή λίγο πριν, αλλά υποθέτω ότι υποσυνείδητα το φέρνει ο εγκέφαλος σε πρώτο πλάνο, την ώρα που κοιμάμαι ή προσπαθώ τελοσπάντων να κοιμηθώ.
Δεν ξέρω, μήπως ωφελούν κάποιες ασκήσεις χαλάρωσης προηγουμένως? Το να λες μην το σκέφτεσαι αυτό πριν δεν είναι εύκολο, τουλάχιστον όχι αν δεν περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Διαταραχές ύπνου έχω όταν έχω τρομερό άγχος συνήθως.
Φρόντισε να είσαι οκ στις υποχρεώσεις σου, αν είναι από άγχος.
Ακόμη θα μπορούσες να σταματήσεις την καφεΐνη για ένα διάστημα.


Ρίξτο στο διάβασμα, και θα κουραστείς πνευματικά και θα κρατάς το μυαλό σου απασχολημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Σου λεω πως εκλεισα το ρουτερ,γιατι αυτο ηταν το προβλημα και μου διατάρασσε τον ύπνο.

Από κει και πέρα σου είπα:Κανε 35.000 ασχετα πράγματα που θα σε ξεθεώνουν στην ώρα που πρέπει.Οταν έχεις λιώσει σωματικά,δε θα μπορείς να σκέφτεσαι ήδη.Ετσι,τις πρωτες μερες τουλαχιστον,θα αναγκάζεις τον εαυτο σου να κατεβάσει ρολά,αλλά με φυσικό τρόπο,χωρίς να παίρνεις υπνωτικά για παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ακόμη θα μπορούσες να σταματήσεις την καφεΐνη για ένα διάστημα.

Την οποία δεν λαμβάνω ποτέ :P
Με τις υποχρεώσεις ας πούμε ότι το προσπαθώ. Τώρα δεν ξέρω, θα δείξει η εξεταστική. Περίμενα να τα πάω πολύ καλά αυτό το εξάμηνο, οπότε αν με ρίξει, δε θα με ρίξει τόσο πολύ πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Oups, ζούνε άνθρωποι χωρίς καφέ; :worry::P

Γενικά θεωρώ πως ο καλύτερος τρόπος είναι να είσαι όλη μέρα απασχολημένος ώστε να κουράζεσαι και θα έρθει η στιγμή που θα πέσεις ξερός και θα κοιμάσαι τόσο βαθιά που δε θα σκέφτεσαι.

Ένα άλλο τρικ είναι όταν πέφτεις για ύπνο να ονειροπολείς κάτι ευχάριστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα οταν ξαπλωνεις στο κρεβατι να διαβαζεις ενα βιβλιο, για να απασχολειται το μυαλο σου να μη σκεφτεται και να κουραζεται για να νυσταζεις! Τωρα, οταν ξυπνας τη νυχτα παρε κατευθειαν το βιβλιο και διαβασαι, για να σε παρει συντομα ο υπνος! Ετσι κι αλλιως ο,τι και να σκεφτεσαι, ο,τι και να σε απασχολει οσο σημαντικο κι αν ειναι τετοιες ωρες δε λυνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γιατί όλοι του λέτε να προσπαθήσει να ξεχάσει αυτό που τον ενοχλεί και όχι, λέω εγώ, να το αντιμετωπίσει; Να πεις ότι έδινε εξετάσεις για παράδειγμα κι έπρεπε να συγκεντρωθεί να πω εντάξει, προσωρινή λύση για να την παλέψει και μετά βλέπει, αλλά τώρα γιατί; Χρόνο έχει φαντάζομαι, έρχονται και γιορτές.

Anw, Zed ό,τι κι αν είναι μην το αφήνεις. Μπορεί να το ξεχνάς μέσα στη μέρα αλλά όταν θα θες να χαλαρώσεις -γιατί κάποτε θα χαλαρώσεις, άνθρωπος είσαι- δε θα σ' αφήνει. Δες το όπως μπορείς αλλά μην το ξεχνάς χωρίς να το σκεφτείς κάπως, το ότι θα 'σαι απασχολημένος δε θα σημαίνει πως θα 'χεις λύσει και το πρόβλημα.

Edit: Πόσο fail?! Τώρα είδα ότι εγώ είχα ανοίξει το θέμα. Καλά πάμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top