Γιατί οι άθεοι γιορτάζουν τα Χριστούγεννα;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Λοιπόν αγαπητέ Δία, καθώς τα κουτά μικρά σε παίρνουν στα σοβαρά δεν θα σου απαντήσω συγκεκριμένα γιατί αυτά που λές είανι out of context, αλλά θα σου υπενθυμίσω πως κοροιδεύεις τον κόσμο "αντικειμενικά"....... Αγνός τσαρλατανισμός.
….μένεις σαν το 12χρονο(που αυτό το δικαιολογώ) που νομίζει ότι κάτι κατάφερε ..….. Δεν προσπαθώ να σου επιτεθώ, ο τόνος μου είανι τέτοιος επειδή το ασόβαρο παραμυθάκι συνεχίζει.
Σε καταλαβαίνω. Δεν έχεις τίποτα σχετικό με το θέμα να απαντήσεις και καταφεύγεις σε γενικότητες και φανφαρολογίες. Σε ευχαριστώ. Κι εγώ σε αγαπώ. Καλή χρονιά...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η θρησκεία δεν προσπαθεί να προσεγγίσει την αντικειμενικότητα, αλλά να δώσει νόημα και αξία στη ζωή του κάθε ανθρώπου. Η αγία γραφή και κάθε άλλο θρησκευτικό κείμενο δεν είναι να διαβαστεί με την κου-μπε-μπε λογική του τάξειν "εχμ αυτό αξιωματικά δεν βγάζει νόημα", αλλά με τεράστεια προσοχή και μελέτη στις αμυδρότητες και τα νοήματα λαμβάνοντας δεδομένου του ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ τους χαρακτήρα.


Μαζί σου. Το έγραψα αυτό που γράφεις παραπάνω με άλλα λόγια. Η κουβέντα απλά εδώ συνεχίζεται διότι οι ίδιοι οι πιστοί του φόρουμ προσπαθούν να την προσεγγίσουν την αντικειμενικότητα θρησκευτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε καταλαβαίνω. Δεν έχεις τίποτα σχετικό με το θέμα να απαντήσεις και καταφεύγεις σε γενικότητες και φανφαρολογίες. Σε ευχαριστώ. Κι εγώ σε αγαπώ. Καλή χρονιά...


Λοιπόν ωραία επειδή καταλαβαίνεις εμένα, σου προτείνω να κοιτάξεις και τα επιχειρήματα μου(τα οποία είναι σχετικά με το θέμα φαντάζομαι δεν τα διάβασες γιατί δεν σε παρέθεσα εκεί). Αν θες μπορείς να απαντήσεις σ'αυτά αν και προφανώς δεν είμαι ειδήμονας επί αυτών των ζητημάτων, οπότε αν θες μπορείς να απαντήσεις και στο τι πιστεύεις ότι κάνουν λάθος αυτοί, συνοπτικά ή μη. Προφανώς μπορείς να ζητήσεις για ότι επεξηγήσεις, άρθρα κλπ θες.

Αλλιώς, Δία, λυπάμαι που στο λέω, αλλά υπεκφεύγεις από την πάρα πολύ άσχημη θέση που έβαλες τον εαυτό σου(την οποία και εξήγησα). Μπορεί να ξέρεις να απαντήσεις σε κάθε πατέρα κλεομένη και κάθε "αρχιεπίσκοπο", αλλά όταν κάποιος με "τριψήφιο iq" σε στριμώχνει, εσύ ψάχνεις τρύπα να κρυφτείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν με νοιάζει αν το ξέρεις ή οχι, αλλά πολλοί απ΄τους ζωντανούς και μη εξυπνότερους ανθρώπους έχουν υπερασπιστεί τη θρησκεία και καλά θα κάνεις να απαντήσεις σ' αυτούς. Μπορείς; Όχι. Και γι' αυτό μένεις σαν το 12χρονο(που αυτό το δικαιολογώ) που νομίζει ότι κάτι κατάφερε επειδή είδε μια φράση του (ψευτοεπιστήμονα) richard dawkins. Δεν προσπαθώ να σου επιτεθώ, ο τόνος μου είανι τέτοιος επειδή το ασόβαρο παραμυθάκι συνεχίζει.

:whatever::fool:
Δεν ξέρω καν τον Richard Dawkins.
Και είμαι 16.
Λίγος σεβασμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αλλιώς, Δία, λυπάμαι που στο λέω, αλλά υπεκφεύγεις από την πάρα πολύ άσχημη θέση που έβαλες τον εαυτό σου(την οποία και εξήγησα). Μπορεί να ξέρεις να απαντήσεις σε κάθε πατέρα κλεομένη και κάθε "αρχιεπίσκοπο", αλλά όταν κάποιος με "τριψήφιο iq" σε στριμώχνει, εσύ ψάχνεις τρύπα να κρυφτείς;
Έχεις δίκιο, ζητώ ταπεινά συγνώμη. Πώς τόλμησα να έχω διαφορετική άποψη από κάποιον με τριψήφιο iq? Πάω τώρα να κρυφτώ ντροπιασμένος στην τρύπα μου.

Υ.Γ. Ότι και να γράψεις δεν θα σου απαντήσω για να σου δώσω την ικανοποίηση να έχεις εσύ τον τελευταίο λόγο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Oι περισσότεροι Έλληνες πλεον είναι άθρησκοι. Αυτό γενικότερο συμβαίνει και σε πολλά άλλα κράτη και δημιουργείται μια παγκοσμιοποίηση που μόνο κακό έχει να κάνει στους ανθρώπους (παρόλο το καλό που αρχικά φαίνεται πως υπάρχει). Το βλέπουμε και γύρω μας πχ τα διαζύγια πλέον έχουν αυξηθεί κατά πολύ ενώ πριν 20 χρόνια περίπου ήταν ζήτημα να είχαμε στην τάξη μας ένα παιδί χωρισμένων γονιών.

Oι άθεοι και οι άθρησκοι γιορτάζουν τα εμπορικά Χριστούγεννα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Oι περισσότεροι Έλληνες πλεον είναι άθρησκοι.
Συμφωνώ. Οι πραγματικοί πιστοί είναι λίγοι. Οι υπόλοιποι είναι οι από συνήθεια χριστιανοί ή αυτοί που έγιναν ορθόδοξοι μόνο και μόνο για να αντιπολιτευτούν την κυβέρνηση.

Αυτό γενικότερο συμβαίνει και σε πολλά άλλα κράτη και δημιουργείται μια παγκοσμιοποίηση που μόνο κακό έχει να κάνει στους ανθρώπους
Δεν έχω καταλάβει γιατί θεωρείται κακό η παγκοσμιοποίηση. Αν δεν υπήρχαν οι θρησκείες οι άνθρωποι θα είχαν πολύ λιγότερα να τους χωρίζουν.

Το βλέπουμε και γύρω μας πχ τα διαζύγια πλέον έχουν αυξηθεί κατά πολύ ενώ πριν 20 χρόνια περίπου ήταν ζήτημα να είχαμε στην τάξη μας ένα παιδί χωρισμένων γονιών.
Μήπως πιο παλιά οι γυναίκες δεν εργάζονταν και δεν μπορούσαν για οικονομικούς λόγους να πάρουν διαζύγιο;

Oι άθεοι και οι άθρησκοι γιορτάζουν τα εμπορικά Χριστούγεννα.....
Ενώ οι ένθεοι δεν βλέπουν καθόλου εμπορικά τα χριστούγεννα.

Χρόνια σου πολλά και καλή χρονιά...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις δίκιο, ζητώ ταπεινά συγνώμη. Πώς τόλμησα να έχω διαφορετική άποψη από κάποιον με τριψήφιο iq? Πάω τώρα να κρυφτώ ντροπιασμένος στην τρύπα μου.

Υ.Γ. Ότι και να γράψεις δεν θα σου απαντήσω για να σου δώσω την ικανοποίηση να έχεις εσύ τον τελευταίο λόγο.

Βάζω το μήνυμα γιατί ο Δίας χρησιμοποιεί "ύπουλη" ρητορική.

Δεν είπα πως είναι κακό να έχεις άλλη άποψη είπα πως όταν κρίνεις μια άποψη πρέπει να το κάνεις στην καλύτερη εκδοχή της(προσεγγιστικά). Δηλαδή(και εν προκειμένω) να παραθέσεις μια άξια διατύπωση της από ένα αξιοσέβαστο άτομο(π.χ. έναν θρησκευόμενο φιλόσοφο ή εξελικτικό βιολόγο), όχι έναν αμόρφωτο "πάτηρ".

Αντίστοιχα και γω δεν θα παραθέσω τις απόψεις του εξοργισμένου andypro π.χ.

Επίσης ανέφερα πως η παραπομπή σε απόσπασματα θρησκευτικών κειμένων με "χύμα τρόπο" είναι αδαής και παραπλανητική(δε νομίζω να διαφωνεί κανείς).

Και, Δία, δεν υπήρχε ποτέ αντιπαράθεση, υπήρχαν οι ενστάνσεις μου και οι υπεκφυγές σου μέσω προσβολής και προσπάθειας αλλαγής θέματος. Δε με νοιάζει ποιος θα έχει τον τελευταίο λόγο καθώς δεν το πήρα προσωπικά όπως εσύ.



*Κάποιος με "τριψήφιο iq"(το οποίο το πρωτοέβαλα σε αποσιωπητικά) είναι προφανές πως αναφέρομαι στους ιερείς και στους κύρηκες υπέρ της θρησκείας οι οποίοι ειναι χαζοί. Δεν εννοώ κανέναν έδω μέσα και δεν εννοώ κανέναν άθεο, εννοώ τον πάτερα κλεομένη(youtube it). Τόσο χαμηλά θα πέσετε; Σοβαρά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βάζω το μήνυμα γιατί ο Δίας χρησιμοποιεί "ύπουλη" ρητορική.

Δεν είπα πως είναι κακό να έχεις άλλη άποψη είπα πως όταν κρίνεις μια άποψη πρέπει να το κάνεις στην καλύτερη εκδοχή της(προσεγγιστικά). Δηλαδή(και εν προκειμένω) να παραθέσεις μια άξια διατύπωση της από ένα αξιοσέβαστο άτομο(π.χ. έναν θρησκευόμενο φιλόσοφο ή εξελικτικό βιολόγο), όχι έναν αμόρφωτο "πάτηρ".
Αντίστοιχα και γω δεν θα παραθέσω τις απόψεις του εξοργισμένου andypro π.χ.
Επίσης ανέφερα πως η παραπομπή σε απόσπασματα θρησκευτικών κειμένων με "χύμα τρόπο" είναι αδαής και παραπλανητική(δε νομίζω να διαφωνεί κανείς).

Και, Δία, δεν υπήρχε ποτέ αντιπαράθεση, υπήρχαν οι ενστάνσεις μου και οι υπεκφυγές σου μέσω προσβολής και προσπάθειας αλλαγής θέματος. Δε με νοιάζει ποιος θα έχει τον τελευταίο λόγο καθώς δεν το πήρα προσωπικά όπως εσύ.



*Κάποιος με "τριψήφιο iq"(το οποίο το πρωτοέβαλα σε αποσιωπητικά) είναι προφανές πως αναφέρομαι στους ιερείς και στους κύρηκες υπέρ της θρησκείας οι οποίοι ειναι χαζοί. Δεν εννοώ κανέναν έδω μέσα και δεν εννοώ κανέναν άθεο, εννοώ τον πάτερα κλεομένη(youtube it). Τόσο χαμηλά θα πέσετε; Σοβαρά;
Από τη μία γαμάς στο κράξιμο τον άλλον, αλλά από την άλλη σε ενοχλεί το να είναι εξοργισμένος.
Κι όλα αυτά χωρίς να έχεις επιχειρήσει στο ελάχιστο να σχολιάσεις όλα όσα έχω γράψει. Πετάς απλώς ότι είμαι μαλάκας και τέλειωσες. Ε ναι λοιπόν, δε θα είμαι εξοργισμένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Η έννοια του Θεού δεν στέκει λογικά και δεν μπορεί να σταθεί κανένα λογικό επιχείρημα που να την στηρίζει το οποίο δεν θα περιέχει λογικές αντιφάσεις. Αυτό το πράγμα ένας άθεος το αντιλαμβάνεται και κατά πάσα πιθανότητα γι αυτό είναι και άθεος.
Ισως να ειναι τα ατομα που εχω γνωρισει, αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια των αθεων ειναι τουλαχιστον το ιδιο μοσχαρια με τους θρησκους οπως οι ιδιοι τους παρουσιαζουν. Δεν ειναι αθεοι επειδη εκατσαν και σκεφτηκαν καποια πραγματα, ακουσαν επιχειρηματα απο την αλλη πλευρα, προβληματιστηκαν και κατεληξαν σε ενα συμπερασμα, αλλα επειδη ζουν σε μια εποχη που η θρησκεια is scorned και πανε με το κοπαδι, με την ψευδαισθηση του ορθολογισμου. Τα επιχειρηματα εχουν να κανουν περισσοτερο με καφριλες της εκκλησιας που ακουνε απο το δημοτικο και την υλικη υπαρξη του θεου παρα με καποια αναλυση.

Παρότι ο Θεός σαν έννοια είναι τελείως παράλογη, αυτό που δεν είναι παράλογο είναι η έννοια της πίστης και η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι. Αυτό πολλές φορές ο άθεος είτε δεν το καταλαβαίνει, είτε σκοπίμως το αγνοεί. Ο πιστός λοιπόν έχει ανάγκη να πιστεύει στον Θεό, διότι αυτό έχει θετικές επιπτώσεις στην ζωή του. Η πίστη λειτουργεί ως placebo. Μπορεί ο Θεός να μην υπάρχει, οι επιπτώσεις της πίστης όμως υπάρχουν και ο πιστός τις νιώθει.
Αυτο ομως ειναι θεμα καθως δεδομενου οτι εχει θετικη επιπτωση η πιστη, μαλλον ισχυει κατι απο αυτα που λεει. Γενικα, πιστευω οτι εχει παρεξηγηθει πολυ η εννοια της θρησκειας, καθως εξεταζεται απο μια λαθος οπτικη γωνια. Η θρησκεια δεν αναφερεται σε πραγματικα ιστορικα γεγονοτα, αλλα ειναι πολυ πιο κοντα σε παραβολες που αναφερονται στην ηθικη, την κοινωνια και την ανθρωπινη ψυχοσυνθεση. Ενα ωραια παραδειγμα ειναι αυτο:



Αντιστοιχα και με τον Θεο. Δεν υπαρχει ως υλικη οντοτητα, οπως οι θεοι που σφαζεις στο God of War, αλλα αποτελει ενα ανωτερο ιδανικο, το οποιο η θρησκεια σου λεει να ακολουθεις.

Γενικα αξιζει παρα πολυ να δειτε τις διαλεξεις του Peterson που κανει αναλυση της Βιβλου ή αλλων θρησκειων καθως θα αλλαξει παρα πολυ το πως βλεπετε τη θρησκεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ισως να ειναι τα ατομα που εχω γνωρισει, αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια των αθεων ειναι τουλαχιστον το ιδιο μοσχαρια με τους θρησκους οπως οι ιδιοι τους παρουσιαζουν. Δεν ειναι αθεοι επειδη εκατσαν και σκεφτηκαν καποια πραγματα, ακουσαν επιχειρηματα απο την αλλη πλευρα, προβληματιστηκαν και κατεληξαν σε ενα συμπερασμα, αλλα επειδη ζουν σε μια εποχη που η θρησκεια is scorned και πανε με το κοπαδι, με την ψευδαισθηση του ορθολογισμου. Τα επιχειρηματα εχουν να κανουν περισσοτερο με καφριλες της εκκλησιας που ακουνε απο το δημοτικο και την υλικη υπαρξη του θεου παρα με καποια αναλυση.
Δεν ξέρω σε ποιο Σύμπαν ζεις, αλλά στο δικό μου συμβαίνουν ακριβώς τα αντίθετα. Οι άθεοι και οι άθρησκοι είναι αυτοί που σκέφτηκαν, άκουσαν επιχειρήματα, διάβασαν, προβληματίστηκαν και κατέληξαν στο συμπέρασμά τους. Οι θρησκευόμενοι είναι αυτοί που χωρίς να σκεφτούν τίποτα πάνε με το κοπάδι και φανατίζονται. Η πλειονότητα των άθεων και αθρήσκων είναι μορφωμένοι, ενώ οι περισσότεροι θρησκευόμενοι είναι διεθνώς οι αγράμματοι και οι ταλιμπάν των διαφόρων θρησκειών.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε ποιο Σύμπαν ζεις, αλλά στο δικό μου συμβαίνουν ακριβώς τα αντίθετα. Οι άθεοι και οι άθρησκοι είναι αυτοί που σκέφτηκαν, άκουσαν επιχειρήματα, διάβασαν, προβληματίστηκαν και κατέληξαν στο συμπέρασμά τους. Οι θρησκευόμενοι είναι αυτοί που χωρίς να σκεφτούν τίποτα πάνε με το κοπάδι και φανατίζονται. Η πλειονότητα των άθεων και αθρήσκων είναι μορφωμένοι, ενώ οι περισσότεροι θρησκευόμενοι είναι διεθνώς οι αγράμματοι και οι ταλιμπάν των διαφόρων θρησκειών.

Πάντως δεν πρέπει να μπαίνουν όλοι σε ένα τσουβάλι. Μπορεί κάποιος να πιστεύει και να μην είναι φανατισμένος, δηλαδή να φιλτράρει αυτά που του λέει η θρησκεία. Αν κάποιος είναι "αγράμματος" ίσως είναι πιο εύκολο να φανατιστεί με τη θρησκεία για αυτό το βλέπουμε σαν πλειοψηφία. Όπως μπορεί να είναι κάποιος από αντίδραση άθεος και να καταλήγει να γίνεται το ίδιο ταλιμπάν με την κυρία στη φωτογραφία. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε ποιο Σύμπαν ζεις, αλλά στο δικό μου συμβαίνουν ακριβώς τα αντίθετα. Οι άθεοι και οι άθρησκοι είναι αυτοί που σκέφτηκαν, άκουσαν επιχειρήματα, διάβασαν, προβληματίστηκαν και κατέληξαν στο συμπέρασμά τους. Οι θρησκευόμενοι είναι αυτοί που χωρίς να σκεφτούν τίποτα πάνε με το κοπάδι και φανατίζονται. Η πλειονότητα των άθεων και αθρήσκων είναι μορφωμένοι, ενώ οι περισσότεροι θρησκευόμενοι είναι διεθνώς οι αγράμματοι και οι ταλιμπάν των διαφόρων θρησκειών.

Αυτό είναι που λέμε εθελοτυφλία. Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Τόσο άθεοι, όσο και θρησκευόμενοι, έχουν από όλα. Και από έξυπνους και από χαζούς. Το να λες ότι οι περισσότεροι άθεοι είναι μορφωμένοι, ενώ οι περισσότερο θρησκευόμενοι αγράμματοι, μάλλον αφαιρεί από τα επιχειρήματά σου την αντικειμενικότητα που θα όφειλες να έχεις.

Και λογικά να το δεις το πράγμα, οι περισσότεροι σήμερα, ή έστω πολύ πολύ περισσότεροι από παλιά είναι άθεοι. Αυτό με το συλλογισμό σου, σημαίνει ότι οι περισσότεροι νέοι -και όχι μόνο- σήμερα, είναι μορφωμένοι. Εγώ δεν ξέρω για σένα, αλλά μόρφωση δεν θεωρώ το να έχει βγάλει κανείς κάποια σχολή και επίσης δεν θεωρώ ότι οι περισσότεροι σήμερα έχουν μόρφωση ουσιαστική. Οπότε στο έκανα απλό. Αν εμμένεις σε αυτό που είπες, τότε πιστεύεις επίσης, ότι οι περισσότεροι σήμερα έχουν μόρφωση ουσιαστική. Οι περισσότεροι έφηβοι και νέοι(πλέον), είναι άθεοι. Το να προσδίδεις σε αυτούς την ωριμότητα και την μόρφωση και ότι αυτοί ψάχτηκαν στα 15-18 χρόνια που ζουν, το φιλοσόφησαν, διάβασαν βιβλία κ.λ.π. και κατεληξαν στο συμπέρασμα ότι Θεός δεν υπάρχει, ή ότι οι θρησκείες γενικότερα είναι εργαλείο κατά του φόβου κλπ είναι ειλικρινά αστείο.

Λίγοι θρησκευόμενοι ή πιστοί, είναι θρησκευόμενοι ή πιστοί από επιλογή και σκέψη. Και τόσοι λίγοι είναι και οι άθεοι που είναι άθεοι που ψάχτηκαν μόνοι τους πολύ και όχι απλά διάβασαν 2-3 απόψεις στο ίντερνετ, θεώρησαν ότι είναι edgy και σπέσιαλ και τις υιοθέτησαν αποκτώντας ύφος έξυπνου, ξύπνιου δίπλα σε πρόβατα κοιμισμένα. λολ



Οφείλουμε βέβαια να επισημάνουμε τη διαφορά θρησκείας-πίστης (αυτό γενικά το λέω). Είναι τόσο ξεκάθαρη η διαφορά που και όμως δεν την αντιλαμβάνονται όλοι. Το να πει κανείς τις ενστάσεις του για τη θρησκεία, σαν θρησκεία, σχολιάζοντας συγκεκριμένα εδάφια κλπ κλπ, αν και δεν είναι τόσο απλό καθώς συμφωνώ ότι υπάρχουν συμβολισμοί, σεβαστό, ας το κάνουν. Απλά οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τα ίδια επιχειρήματα, για να "χτυπήσουν" ουσιαστικά, που δεν μπορούν να το κάνουν όσο και να θέλουν, και την πίστη του άλλου. Η πίστη, αν και ίσως δεν είναι το θέμα συζήτησης τώρα, καθώς λογικά θα μιλάτε για τη θρησκεία και κυρίως τον Χριστιανισμό, είναι μεγάλο θέμα και όχι απλό. Δεν υπάρχει κάτι απτό εδώ να πεις και να αποδείξεις. Σε κάποια θρησκεία μπορείς να πεις κάτι, "να ο Θεός σου είναι καλός και όμως παιδάκια βιάζονται" "να, ο Θεός σου είναι καλός και όμως στη παλαιά Διαθήκη σκότωσε αυτούς και αυτούς κλπ". Έχω συναντήσει εγώ βέβαια 2-3 άθεους που και ψαγμένοι ήταν και άκουγαν. Και όποιος ξέρει τι λέω, θα μπορεί να καταλάβει ότι αυτοί οι 2-3 είναι οι πραγματικά μορφωμένοι.


Οπότε διαφωνώ τελείως με τη θέση σου, ότι και καλά άθεος και μόρφωση πάνε μαζί, γιατί πολύ απλά δεν ισχύει. Μακάρι να ίσχυε, θέλουμε άτομα γύρω μας σκεπτόμενα με μόρφωση.
Και επίσης, απλά κάνω ξεκάθαρο για τους 1-2 που δεν το έχουν αντιληφθεί, πως άλλο θρησκεία, άλλο πίστη. Στη θρησκεία υπάρχει και ο άνθρωπος μέσα, στην πίστη όχι απαραίτητα. Και εκεί που υπάρχει ο άνθρωπος, πρέπει κανείς να προσέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε ποιο Σύμπαν ζεις, αλλά στο δικό μου συμβαίνουν ακριβώς τα αντίθετα. Οι άθεοι και οι άθρησκοι είναι αυτοί που σκέφτηκαν, άκουσαν επιχειρήματα, διάβασαν, προβληματίστηκαν και κατέληξαν στο συμπέρασμά τους. Οι θρησκευόμενοι είναι αυτοί που χωρίς να σκεφτούν τίποτα πάνε με το κοπάδι και φανατίζονται. Η πλειονότητα των άθεων και αθρήσκων είναι μορφωμένοι, ενώ οι περισσότεροι θρησκευόμενοι είναι διεθνώς οι αγράμματοι και οι ταλιμπάν των διαφόρων θρησκειών.



Συνεχίζεις στο ίδιο ανώριμο μοτίβο για το οποίο σε ''κατηγορεί'' ο Fast, κάτι που κάνεις από παλιά στο φόρουμ στα θέματα θρησκείας. Απόψεις σαν και αυτή υποτιμούν τη νοημοσύνη επιστημόνων και μη ανά τους αιώνες που αναζήτησαν, φιλοσόφησαν και προσπάθησαν να προσεγγίσουν έννοιες όπως ''Θεός'' και ''πίστη''. Η δε παράθεση εικόνων με γραφικούς τύπους δεν είναι τίποτα παραπάνω από αναζήτηση εύκολης αποδοχής από άτομα που προσεγγίζουν το θέμα με χαβαλέ, κάτι που από μόνο του είναι ανώριμο. Η πλειονότητα των νέων που δηλώνουν άθρησκοι και άθεοι από μικρές ηλικίες (με τεράστια μόρφωση όπως υποστηρίζεις) στην Ελλάδα του σήμερα, δεν έχουν κάτσει να ασχοληθούν ποτέ σοβαρά με τις παραπάνω έννοιες που άνεφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Έλεος ρε Δία, 25 χρονών είσαι, ξεπέρνα πια τα παιδικά σύνδρομα ανωτερότητας με το να αποκαλείς τους περισσότερους θρησκευόμενους πρόβατα και τους περισσότερους άθρησκους μορφωμένους. Δεν χρειάζεται να πας μακριά, στο κέντρο της Αθήνας μπορείς να βρεις ένα κάρο ταλιμπάν που δηλώνουν άθεοι. Σε λίγο μερικοί θα νομίσουν ότι από τότε που δηλώνουν άθεοι την έχουν και μεγαλύτερη.
Για να απαντήσω και λίγο πιο σοβαρά, δεν χρειάζεται να είσαι θρησκευόμενος για να είσαι φανατισμένος και αγράμματος. Φανατισμό προκαλούν και τα κόμματα, οι κάθε λογής ιδεολογίες («ανθρωπιστικές» και μη), ακόμα και μια ποδοσφαιρική ομάδα. Πρόβατο είναι κάποιος σε κάθε πτυχή της ζωής του σχεδόν. Το 99% των «επιλογών» που κάνουμε καθημερινά μας είναι επιβεβλημένες από το κοινωνικό σύνολο, από το κράτος και από πολλούς άλλους φορείς (σωματεία, κανάλια κτλ). Η εκκλησία είναι ένας ακόμα από αυτούς τους φορείς. Οπότε, όχι δεν σταματά να είναι κάποιος πρόβατο ή δεν σταματά να ακολουθεί το κοπάδι αν αποφασίσει να δηλώνει στους διπλανούς του άθεος. Η πίστη από την άλλη ελάχιστα επηρεάζεται από την εκκλησία και είναι προσωπική υπόθεση. Έγκειται στο μυαλό και το φιλτράρισμα που κάνει ο καθένας στο κατά πόσο θα είναι φανατισμένος ή πρόβατο. Αν έχεις κάποια στατιστικά από έρευνα που να συσχετίζουν ένθεο- άθεο πληθυσμό με δείκτη iq ή χρόνο που περνάνε πάνω από τα βιβλία μπορείς να τα παραθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Δεν ξέρω σε ποιο Σύμπαν ζεις, αλλά στο δικό μου συμβαίνουν ακριβώς τα αντίθετα. Οι άθεοι και οι άθρησκοι είναι αυτοί που σκέφτηκαν, άκουσαν επιχειρήματα, διάβασαν, προβληματίστηκαν και κατέληξαν στο συμπέρασμά τους. Οι θρησκευόμενοι είναι αυτοί που χωρίς να σκεφτούν τίποτα πάνε με το κοπάδι και φανατίζονται. Η πλειονότητα των άθεων και αθρήσκων είναι μορφωμένοι, ενώ οι περισσότεροι θρησκευόμενοι είναι διεθνώς οι αγράμματοι και οι ταλιμπάν των διαφόρων θρησκειών.
Κοιτα, εδωσαν αλλοι καποιες απαντησεις και σου ειχε πει και ο Fast καποια πραγματα πιο πριν, οποτε δεν θα το κουρασω πολυ το θεμα. Αντι να σχολιασεις την αναλυση ενος τμηματος της Αιγυπτιακης μυθολογιας στο βιντεο που παρεθεσα ή τουλαχιστον το οτι ζουμε σε μια εποχη που η θρησκεια θεωρειται κατι αρνητικο, εσυ προτημησες να επικεντρωθεις σε κατι που θα σου επετρεπε να την πεις στους χειροτερους θρηκευομενους. Ετσι μονος σου δειχνεις μεχρι που φτανεις

Όπως μπορεί να είναι κάποιος από αντίδραση άθεος και να καταλήγει να γίνεται το ίδιο ταλιμπάν με την κυρία στη φωτογραφία. :hehe:
This
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top