Σηκώνω το χέρι μου στην τάξη, αλλά οι καθηγητές δεν μου δίνουν το λόγο. Γιατί συμβαίνει αυτό;

mirtoy

Νεοφερμένος

Η mirtoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να ρωτησω.Αρχικα:(γενικα στοιχεις υποθεσης) :στην ταξη μου ειμαι καλυτερη μαθητρια ( σε βαθμους κλπ..) .Παντα σηκωνω χερι κανω ασκησεις λεω σωστες απαντησεις και οχι βλακειες (το παντα ειναι λιγο γενικο αλλα.. ) τεσπα, συνηθως οποτε σηκωνω το χερι μου με λενε.
Οποτε εγω απανταω χωρις να λεω κοτσανα.Πριν λιγο καιρο αλλαξαμε θεσεις.Οκ, μια χαρα ,ολα κανονικα, μεχρι που χθες και σημερα παρατηρησα το εξης:Οι καθηγητες μου δεν με λενε οταν σηκωνω χερι.Λενε ενα αλλο παιδι δευτεεος απουσιολογος μετα απο εμενα.Αυτο εντομεταξυ καθεται πρωτο θρανιο και εγω πιο πισω οποτε δεν ξερω αν αυτο γινεται γιατι με κρυβει ή κατι αλλο (αυτο βεβαια δν γινεται διοτι πριν με βλεπανε).Αυτο λοιπον, λεει μια χαρα τις απαντησεις και μετα κομορευεται και κανει λες και δεν σηκωσε κανενας αλλος χερι επειδη αυτος απλως δεν ειδε πισω του.Αυτο εχει καταντησει απαισιο,π.χ.απανταω εγω αφου κουλενομαι τοση ωρα που σηκονω το χερι μου και μετα λεει ποιος μου κλεψατε την απαντηση μου;.Μηπως οι δασκαλοι θεωρουν πως αυτο το παιδι ειναι καλυτερο απο μενα για αυτο και το λενε;Δεν με βλεπουν;Νομιζουν πως θα πω βλακεια ( δν νομιζω να ισχυει οτι χειροτερεψα διοτι πριν λιγο καιρο λεει ενας καθηγητης [μεσα σε αυτους που τωρα δεν με λενε] θα ηταν αδικο να βαλω 20 σε ενα παιδι σαν τον ... ενω να εβαζα 12 στην.... (εμενα) που ειναι μαθητρια του 19 και του20 και του 18.Επισης δν ισχυει διοτι ειμαι το ιδιο με περυσι και καλυτερα),Νομιζουν οτι τα ξερω και για αυτο λενε αλλα παιδι;;(ναι μονο που λενε συνεχως το συγκεκριμενο) Πειτε μουυυυυυυ.Βεβαια το θεμα αυτο ειναι λιγο χαζο αλλα τεσπα πειτε τριτη αποψη.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Η άποψη μου μιας και είσαι η καλύτερη μαθήτρια:
1) Μάθε ορθογραφία
2)Μαθε σύνταξη και κάνε τον λόγο σου πιο "γραπτό". Διαβάζω το μήνυμα σου και είναι σαν να σε ακούω να μου τα λες προφορικά και μάλιστα γρήγορα, χωρίς να με αφήνεις να αντιδράσω. Δεν είναι καν μεγάλο και με κούρασες μέσα σε 10 γραμμές. Απέφυγε μακροπεριοδο λόγο
3) Ηρεμησε. Απλά, ηρεμησε.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ρωτησω.Αρχικα:(γενικα στοιχεις υποθεσης) :στην ταξη μου ειμαι καλυτερη μαθητρια ( σε βαθμους κλπ..) .Παντα σηκωνω χερι κανω ασκησεις λεω σωστες απαντησεις και οχι βλακειες (το παντα ειναι λιγο γενικο αλλα.. ) τεσπα, συνηθως οποτε σηκωνω το χερι μου με λενε.
Οποτε εγω απανταω χωρις να λεω κοτσανα.Πριν λιγο καιρο αλλαξαμε θεσεις.Οκ, μια χαρα ,ολα κανονικα, μεχρι που χθες και σημερα παρατηρησα το εξης:Οι καθηγητες μου δεν με λενε οταν σηκωνω χερι.Λενε ενα αλλο παιδι δευτεεος απουσιολογος μετα απο εμενα.Αυτο εντομεταξυ καθεται πρωτο θρανιο και εγω πιο πισω οποτε δεν ξερω αν αυτο γινεται γιατι με κρυβει ή κατι αλλο (αυτο βεβαια δν γινεται διοτι πριν με βλεπανε).Αυτο λοιπον, λεει μια χαρα τις απαντησεις και μετα κομορευεται και κανει λες και δεν σηκωσε κανενας αλλος χερι επειδη αυτος απλως δεν ειδε πισω του.Αυτο εχει καταντησει απαισιο,π.χ.απανταω εγω αφου κουλενομαι τοση ωρα που σηκονω το χερι μου και μετα λεει ποιος μου κλεψατε την απαντηση μου;.Μηπως οι δασκαλοι θεωρουν πως αυτο το παιδι ειναι καλυτερο απο μενα για αυτο και το λενε;Δεν με βλεπουν;Νομιζουν πως θα πω βλακεια ( δν νομιζω να ισχυει οτι χειροτερεψα διοτι πριν λιγο καιρο λεει ενας καθηγητης [μεσα σε αυτους που τωρα δεν με λενε] θα ηταν αδικο να βαλω 20 σε ενα παιδι σαν τον ... ενω να εβαζα 12 στην.... (εμενα) που ειναι μαθητρια του 19 και του20 και του 18.Επισης δν ισχυει διοτι ειμαι το ιδιο με περυσι και καλυτερα),Νομιζουν οτι τα ξερω και για αυτο λενε αλλα παιδι;;(ναι μονο που λενε συνεχως το συγκεκριμενο) Πειτε μουυυυυυυ.Βεβαια το θεμα αυτο ειναι λιγο χαζο αλλα τεσπα πειτε τριτη αποψη.
First world problems εμπίπτει εδώ; Εκτός αστείου και εγώ είχα τέτοιο "περιστατικό" στο λύκειο με έναν καθηγητή και το σκεφτόμουν για μέρες, μέχρι που πήρα το θάρρος να τον ρωτήσω γιατί δεν με "επέλεγε" και η απάντηση ήταν "επειδή ξέρω ότι είσαι πολύ καλός και τα ξέρεις θέλω να δω και τους άλλους..."
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Να ρωτησω.Αρχικα:(γενικα στοιχεις υποθεσης) :στην ταξη μου ειμαι καλυτερη μαθητρια ( σε βαθμους κλπ..) .Παντα σηκωνω χερι κανω ασκησεις λεω σωστες απαντησεις και οχι βλακειες (το παντα ειναι λιγο γενικο αλλα.. ) τεσπα, συνηθως οποτε σηκωνω το χερι μου με λενε.
Οποτε εγω απανταω χωρις να λεω κοτσανα.Πριν λιγο καιρο αλλαξαμε θεσεις.Οκ, μια χαρα ,ολα κανονικα, μεχρι που χθες και σημερα παρατηρησα το εξης:Οι καθηγητες μου δεν με λενε οταν σηκωνω χερι.Λενε ενα αλλο παιδι δευτεεος απουσιολογος μετα απο εμενα.Αυτο εντομεταξυ καθεται πρωτο θρανιο και εγω πιο πισω οποτε δεν ξερω αν αυτο γινεται γιατι με κρυβει ή κατι αλλο (αυτο βεβαια δν γινεται διοτι πριν με βλεπανε).Αυτο λοιπον, λεει μια χαρα τις απαντησεις και μετα κομορευεται και κανει λες και δεν σηκωσε κανενας αλλος χερι επειδη αυτος απλως δεν ειδε πισω του.Αυτο εχει καταντησει απαισιο,π.χ.απανταω εγω αφου κουλενομαι τοση ωρα που σηκονω το χερι μου και μετα λεει ποιος μου κλεψατε την απαντηση μου;.Μηπως οι δασκαλοι θεωρουν πως αυτο το παιδι ειναι καλυτερο απο μενα για αυτο και το λενε;Δεν με βλεπουν;Νομιζουν πως θα πω βλακεια ( δν νομιζω να ισχυει οτι χειροτερεψα διοτι πριν λιγο καιρο λεει ενας καθηγητης [μεσα σε αυτους που τωρα δεν με λενε] θα ηταν αδικο να βαλω 20 σε ενα παιδι σαν τον ... ενω να εβαζα 12 στην.... (εμενα) που ειναι μαθητρια του 19 και του20 και του 18.Επισης δν ισχυει διοτι ειμαι το ιδιο με περυσι και καλυτερα),Νομιζουν οτι τα ξερω και για αυτο λενε αλλα παιδι;;(ναι μονο που λενε συνεχως το συγκεκριμενο) Πειτε μουυυυυυυ.Βεβαια το θεμα αυτο ειναι λιγο χαζο αλλα τεσπα πειτε τριτη αποψη.

Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τους καθηγητές σου για διαγωνισμούς(υποθέτω οτι πας γυμνάσιο ; ) .
Η τάξη δεν είναι ο χώρος για να κάνεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου . Απέβαλλε ωστόσο την σκέψη οτι έχει μικρότερη αξία η παρέμβαση όσων σηκώνουν το χέρι και λένε κοτσάνες . Δεν είναι καθόλου υγιής και θα σε κρατήσει πίσω αργότερα . Το να φαίνεσαι άσχετος είναι το ίδιο προβληματικό με το να φαίνεσαι αλάνθαστος,το καθένα για δικούς του λόγους, και δεν είναι ποτέ εύκολο να δουλεύει παραγωγικά κάποιος με πίεση,ρετσινιές και προσδοκίες απο τον περίγυρο του ;) .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Να ρωτησω.Αρχικα:(γενικα στοιχεις υποθεσης) :στην ταξη μου ειμαι καλυτερη μαθητρια ( σε βαθμους κλπ..) .Παντα σηκωνω χερι κανω ασκησεις λεω σωστες απαντησεις και οχι βλακειες (το παντα ειναι λιγο γενικο αλλα.. ) τεσπα, συνηθως οποτε σηκωνω το χερι μου με λενε.
Οποτε εγω απανταω χωρις να λεω κοτσανα.Πριν λιγο καιρο αλλαξαμε θεσεις.Οκ, μια χαρα ,ολα κανονικα, μεχρι που χθες και σημερα παρατηρησα το εξης:Οι καθηγητες μου δεν με λενε οταν σηκωνω χερι.Λενε ενα αλλο παιδι δευτεεος απουσιολογος μετα απο εμενα.Αυτο εντομεταξυ καθεται πρωτο θρανιο και εγω πιο πισω οποτε δεν ξερω αν αυτο γινεται γιατι με κρυβει ή κατι αλλο (αυτο βεβαια δν γινεται διοτι πριν με βλεπανε).Αυτο λοιπον, λεει μια χαρα τις απαντησεις και μετα κομορευεται και κανει λες και δεν σηκωσε κανενας αλλος χερι επειδη αυτος απλως δεν ειδε πισω του.Αυτο εχει καταντησει απαισιο,π.χ.απανταω εγω αφου κουλενομαι τοση ωρα που σηκονω το χερι μου και μετα λεει ποιος μου κλεψατε την απαντηση μου;.Μηπως οι δασκαλοι θεωρουν πως αυτο το παιδι ειναι καλυτερο απο μενα για αυτο και το λενε;Δεν με βλεπουν;Νομιζουν πως θα πω βλακεια ( δν νομιζω να ισχυει οτι χειροτερεψα διοτι πριν λιγο καιρο λεει ενας καθηγητης [μεσα σε αυτους που τωρα δεν με λενε] θα ηταν αδικο να βαλω 20 σε ενα παιδι σαν τον ... ενω να εβαζα 12 στην.... (εμενα) που ειναι μαθητρια του 19 και του20 και του 18.Επισης δν ισχυει διοτι ειμαι το ιδιο με περυσι και καλυτερα),Νομιζουν οτι τα ξερω και για αυτο λενε αλλα παιδι;;(ναι μονο που λενε συνεχως το συγκεκριμενο) Πειτε μουυυυυυυ.Βεβαια το θεμα αυτο ειναι λιγο χαζο αλλα τεσπα πειτε τριτη αποψη.


Εμείς πάντως τέτοιες διαφορές τις λύναμε στο διάλειμμα
 

1205

Νεοφερμένος

Η 1205 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, πιστεύω πως βλέπεις λίγο ανταγωνιστικά τους συμμαθητές σου. Το ότι είσαι απουσιολόγος δεν σημαίνει πως απαραίτητα είσαι η καλύτερη μαθήτρια. Επίσης, μπορεί όντως οι καθηγητές σου να μην σε βάζουν να απαντήσεις κάποια άσκηση επειδή ξέρουν πως το ξέρεις. Ή ίσως επειδή το άλλο παιδί τα εξηγεί πιο κατανοητά από εσένα. Δηλαδή ενώ εσύ μπορεί να ξέρεις την απάντηση πριν το άλλο παιδί, να μην τα εξηγείς τόσο καλά όσο ο άλλος μαθητής σου. Οι καθηγητές σίγουρα ξέρουν τι κάνουν. Εκτός αυτού, μπορεί όντως κάποιοι καθηγητές να δείχνουν τις συμπάθειες και αντιπάθειές τους. Παρόλο που είμαι ακόμα πολύ μικρή, πηγαίνω πρώτη γυμνασίου, αντιμετώπιζα το ίδιο σχεδόν πρόβλημα στο δημοτικό. Ένας δάσκαλος έβαζε συνεχώς κάποια παιδιά, αγνοώντας ακόμη και αν σηκώνουν χέρι ή όχι τα άλλα παιδιά. Οι μαθητές αυτοί, δεν ήταν οι καλύτεροι ης τάξης, απλώς συμπεριφέρονταν στους διάφορους δασκάλους και καθηγητές πλέον κάνοντάς τους κομπλιμέντα και με πολύ γλοιώδη τρόπο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συνεχίσεις να είσαι καλή και τα αποτελέσματα θα φανούν με το πέρασμα των χρόνων.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Εμείς κοιτούσαμε να κρυφτούμε να μην μας ρωτήσουν χαχα και η άλλη λέει γιατί με αγνοούν:jumpy:
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Υπάρχουν χίλιοι δυο λόγοι για να μην ασχολούνται οι καθηγητές με κάποιο παιδί που τα πάει καλά στα μαθήματα.

Αρχικά, όπως θα παρατήρησες, αυτές οι μέρες σηματοδότησαν και το τέλος του τετραμήνου, οπότε, πολύ συχνά θυμούνται κάποιοι καθηγητές ότι δεν έχουν καλή εικόνα από κάποιους μαθητές για τον προφορικό τους βαθμό. Έτσι, ίσως απλά να έπρεπε να δουν τι εικόνα είχε αυτός ο μαθητής.

(Το παρακάτω είναι προσωπική άποψη) Κάνω μία ερώτηση στην τάξη την ώρα του μαθήματος (από τη μεριά του καθηγητή μιλάω τώρα). Βλέπω ότι δεν υπάρχει πολλή κίνηση από κάτω, παρά μόνο από εσένα που είσαι η καλύτερη μαθήτρια της τάξης και που πιστεύω ότι θα την απαντήσεις σωστά και από ένα άλλο παιδί που θεωρώ ότι είναι πιο πιθανό να κάνει λάθος. Αν σου πω να απαντήσεις και το πεις σωστά όπως πιστεύω, έκανα μία τρύπα στο νερό, γιατί θα ήταν σαν να έκανα την ερώτηση και να την απαντούσα μόνος μου. Αν όμως ακουστεί μία λανθασμένη απάντηση, τότε μου δίνεται η ευκαιρία να ανοίξω συζήτηση στην τάξη για το πού είναι το λάθος, να ακούσω τη γνώμη περισσότερων μαθητών και να φωτιστεί η υπό διδασκαλία έννοια περισσότερο. Γενικά, όταν βλέπουν οι μαθητές ότι κάποιος απαντάει λάθος και αυτό δεν απορρίπτεται αμέσως από τον καθηγητή, αρχίζουν και «ξεκουμπώνονται» και συμμετέχουν με λιγότερο φόβο. Οπότε, πιο συχνά θα προτιμήσω να ακουστεί η λάθος απάντηση από τη σωστή.

Το καταλαβαίνω ότι το παραπάνω μπορεί σε μια πρώτη ματιά να σου φαίνεται άδικο, αλλά εγώ θα το έβλεπα σαν μία ένδειξη ότι τα πας καλά. Ακόμα περισσότερο, ότι είναι καιρός να κάνεις το βήμα παρακάτω. Παραπάνω σου προτάθηκε να ψάξεις λίγο τους μαθητικούς διαγωνισμούς. Πέρα από αυτό, ζήτα από τους καθηγητές και τις καθηγήτριές σου επιπρόσθετο υλικό. Ασκήσεις, κείμενα, προβλήματα, δραστηριότητες, προτάσεις για να ψαχτείς παρακάτω στα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν. Είναι πολύ θετικό το ότι είσαι τόσο άνετη με τα μαθήματα, οπότε, κρίμα δεν είναι να μείνεις στάσιμη, απλά επειδή το ελληνικό σχολείο βάζει ταβάνι με ένα απουσιολόγιο και μία σημαία; - που, εδώ που τα λέμε, δεν έχουν και καμία ουσία. Πήγαινέ το παρακάτω, λοιπόν.

Βέβαια, σίγουρα θα έχεις συνηθίσει τόσα χρόνια να συμμετέχεις ενεργά στο μάθημα και προφανώς, και δικαίως, σε ενοχλεί το ότι τώρα δεν συμμετέχεις. Πέρα από το να σε ρωτήσει κάποιος σε μία ερώτηση, μπορείς κι εσύ να κάνεις το μάθημα πιο ενδιαφέρον για εσένα και, ταυτόχρονα, για τους διδάσκοντές σου. Προσπάθησε να θέτεις ερωτήσεις κρίσεως και, γενικά, έξυπνες ερωτήσεις κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Πρόσεξε, όμως, όχι «εξυπνάδες», αλλά έξυπνες ερωτήσεις, που όντως είναι απορίες σου. Προφανώς, αν αυτό δεν έχεις συνηθίσει να το κάνεις - που είναι πολύ πιθανό, δεδομένου ότι το ελληνικό σχολείο σας εξωθεί στο να αγνοείται εύκολα την κρίση σας και πολλές εύλογες απορίες - στην αρχή θα είναι δύσκολο. Όσο όμως είσαι προσηλωμένη στο να καταλαβαίνεις σε περισσότερο βάθος τι σας λέει το «μάθημα της ημέρας», τόσο περισσότερο θα χώνεσαι στο γνωστικό αντικείμενο και θα βλέπεις λεπτομέρειες και σημεία που δε σου είναι ξεκάθαρα - ή που απλά σου διεγείρουν την περιέργεια. Αλλά προσοχή, γιατί (πάλι προσωπική άποψη), όση ευλογία είναι ένας μαθητής που θέτει έξυπνες ερωτήσεις άλλο τόσο εκνευριστικός είναι ένας μαθητής που κάνει ερωτήσεις απλώς για να φανεί έξυπνος.

Κατά τα άλλα, μην το παίρνεις ούτε τόσο προσωπικά ούτε τόσο ανταγωνιστικά!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top