Ζωή στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν Φώτη μου δουλειές με την έννοια εκείνη που να δημιουργούνται συνάδελφοι. Θυμάμαι στο φροντιστήριο που πήγαινα και είχε πολλούς καθηγητές, αναμεταξύ τους δεν είχαν το αίσθημα του συναδέλφου.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μου φαίνεται περίεργο που η συζήτηση επικεντρώνεται σε κάποια στερεοτυπικά χαρακτηριστικά των κατοίκων κάθε χώρας (ποιος γνώρισε και τα 10εκ. Ελλήνων για να κρίνει ας πούμε) κι όχι στην ποιότητα ζωής στο σύνολο (άκρως υποκειμενικό ζήτημα για τον καθένα, ανάλογα με τις ανάγκες του).Εγώ απλά λέω μακάρι όλοι όσοι έχουν την "περιέργεια" , να έχουν και τη δυνατότητα να μείνουν στο εξωτερικό για μεγάλο χρονικό διάστημα για να δουν τι τους εξυπηρετεί καλύτερα και να μη βασιστούν σε "χρυσά" λόγια τρίτων.


Η τελευταία σου πρόταση είναι εξαιρετικά σημαντική. Η διαμονή, έστω και για ένα χρόνο, στο εξωτερικό είναι εξαιρετικό σχολείο! Ανοίγουν τα μάτια σου και το μυαλό σου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γνωριμίες με αφετηρία το χώρο εργασίας, ή πρόσωπα από τη δουλειά δεν είναι φιλίες. Είναι απλά γνωριμίες που απλά δεν έχουν διάρκεια. Θυμάμαι στο Πανεπιστήμιο μέχρι να πει ο καθηγητής ότι το μάθημα λύεται και να γίνει ο σχετικός τυπικός χαιρετισμός (χτύπημα του έδρανου για 5 δευτερόλεπτα) είχαν γίνει όλοι λούηδες. Έτσι δεν δημιουργείται καμία προϋπόθεση γνωριμίας όχι μόνο για τους ξένους φοιτητές αλλά πόσο μάλλον μεταξύ τους που οι περισσότεροι ενώ ήταν από το ίδιο Τμήμα, δεν έλεγαν ούτε καλημέρα. Αν πεις ότι είναι ένας, πάει στο καλό. Αν είναι όμως όλη η αίθουσα; Εκεί τι πάει λάθος; :hmm:

Bέβαια για να είμαι δίκαιος διαπίστωσα μεγάλη διαφοροποίηση των φοιτητών μεταξύ του Τμήματός μου και του Οικονομικού, όπου παρακολούθησα κάποια μαθήματα. Στο Οικονομικό οι φοιτητές ενώ ήταν Αυστριακοί ή Γερμανοί ήταν νορμάλ άνθρωποι, τελείως φυσιολογικοί και ανοιχτοί σε δραστηριότητες. Οι φοιτητές των Θετικών Επιστημών, έχω την αίσθηση ότι έχουν αδυναμία έκφρασης ή το μυαλό τους λειτουργεί με τέτοιο τρόπο που να μην κατανοεί την απλή συμπεριφορά. Δείχνουν σαν έφηβοι σε σώμα 25χρονου. Η συζήτηση αφορά μόνο κάποιο διδακτορικό ή κάποια άσκηση με το κλασικό αναμασημένο λόγο που δεν καταλαβαίνεις ποτέ τι σκέφτονται ή αν σκέφτονται. Αυτοί οι τύποι ανθρώπων δεν μου αρέσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ενώ στην Ελλάδα οι συνάδελφοι βγαίνουν μεταξύ τους;Όχι.

Αν εννοείς όλοι σε κάθε εργασιακό περιβάλλον στην χώρα προφανώς όχι. Γενικα ναι. Ο ξάδερφος μου όταν ξεκίνησε να δουλεύει στο Ιπποκράτειο μετά από 3 βδομάδες τον έβαλαν στην ομαδική που είχαν κάποια άτομα από την δουλειά και ξεκίνησαν να βγαινουν. Επειδή το δουλειά στο εξωτερικό το βλέπετε μόνο με την έννοια ότι μεταναστεύω και άρα μπετωνω σε μια άλλη χώρα σας υπενθυμίζω ότι δουλειά στο εξωτερικό αποτελεί και να είστε μέλος μιας πολυεθνικης. Εκεί πιθανότατα θα χρειαζεται να μετακινειστε από χώρα σε χώρα οπότε ο κύκλος θα είναι κυρίως από άτομα της δουλειας. Αν λοιπόν το εργασιακό περιβάλλον δεν καλύπτει και κάπως κοινωνικά φανταστείτε οι γηγενείς της εκάστοτε χώρας που πιθανότατα δεν θα ξέρετε την γλώσσα και δεν θα μείνετε λογικά και πάνω από 4-5 χρόνια στην συγκεκριμένη χώρα πόσο δύσκολο θα είναι να προσεγγιστούν κοινωνικά
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Αν εννοείς όλοι σε κάθε εργασιακό περιβάλλον στην χώρα προφανώς όχι. Γενικα ναι. Ο ξάδερφος μου όταν ξεκίνησε να δουλεύει στο Ιπποκράτειο μετά από 3 βδομάδες τον έβαλαν στην ομαδική που είχαν κάποια άτομα από την δουλειά και ξεκίνησαν να βγαινουν. Επειδή το δουλειά στο εξωτερικό το βλέπετε μόνο με την έννοια ότι μεταναστεύω και άρα μπετωνω σε μια άλλη χώρα σας υπενθυμίζω ότι δουλειά στο εξωτερικό αποτελεί και να είστε μέλος μιας πολυεθνικης. Εκεί πιθανότατα θα χρειαζεται να μετακινειστε από χώρα σε χώρα οπότε ο κύκλος θα είναι κυρίως από άτομα της δουλειας. Αν λοιπόν το εργασιακό περιβάλλον δεν καλύπτει και κάπως κοινωνικά φανταστείτε οι γηγενείς της εκάστοτε χώρας που πιθανότατα δεν θα ξέρετε την γλώσσα και δεν θα μείνετε λογικά και πάνω από 4-5 χρόνια στην συγκεκριμένη χώρα πόσο δύσκολο θα είναι να προσεγγιστούν κοινωνικά


Πάντως ο θείος μου στην εταιρια που εργάζεται κάνει παρέα με 2 συναδέλφους του και βγαίνουν αρκετά συχνά.Δεν είναι κάποιο προνόμιο των Ελλήνων η φιλία μεταξύ συναδέλφων.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πάντως ο θείος μου στην εταιρια που εργάζεται κάνει παρέα με 2 συναδέλφους του και βγαίνουν αρκετά συχνά.Δεν είναι κάποιο προνόμιο των Ελλήνων η φιλία μεταξύ συναδέλφων.

Προφανώς και οχι. Το πώς ακριβώς είναι οι σχέσεις του θείου σου με τους συναδέλφους του δυστυχώς δεν μπορούμε να το ξέρουμε εμείς πέρα από αυτον. Όπως και όταν αναφέρθηκα στον ξάδερφο μου δεν αναφέρθηκα στο αν η σχέση με τους συναδέλφους του είναι επιφανειακή ή όχι μιας και δεν είμαι σε θέση να το γνωριζω. Ωστόσο Φώτη νομίζω η όλη σου θεώρηση για το "εξωτερικό" στηρίζεται στο ότι θα πας σε μια εταιρεία σε μια συγκεκριμένη χώρα σε μια συγκεκριμένη πόλη και θα μείνεις εκεί εφόρου ζωής σωστά;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Προφανώς και οχι. Το πώς ακριβώς είναι οι σχέσεις του θείου σου με τους συναδέλφους του δυστυχώς δεν μπορούμε να το ξέρουμε εμείς πέρα από αυτον. Όπως και όταν αναφέρθηκα στον ξάδερφο μου δεν αναφέρθηκα στο αν η σχέση με τους συναδέλφους του είναι επιφανειακή ή όχι μιας και δεν είμαι σε θέση να το γνωριζω. Ωστόσο Φώτη νομίζω η όλη σου θεώρηση για το "εξωτερικό" στηρίζεται στο ότι θα πας σε μια εταιρεία σε μια συγκεκριμένη χώρα σε μια συγκεκριμένη πόλη και θα μείνεις εκεί εφόρου ζωής σωστά;


Βασικά το μόνο που θέλω σίγουρα είναι να μείνω Γερμανία.Σιγουρα δεν θα είμαι στην ίδια εταιρια για πάντα και μπορεί ούτε στην ίδια πόλη.Αυτο βέβαια θα εξαρτηθεί από αρκετούς παράγοντες.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Βασικά το μόνο που θέλω σίγουρα είναι να μείνω Γερμανία.Σιγουρα δεν θα είμαι στην ίδια εταιρια για πάντα και μπορεί ούτε στην ίδια πόλη.Αυτο βέβαια θα εξαρτηθεί από αρκετούς παράγοντες.

Άρα ήδη με το να μείνεις Γερμανία έχεις περιοριστεί κατά πολύ επαγγελματικα. Περιοριζεσαι μόνο σε μια χώρα και μάλιστα σε ένα πόστο που θα απαιτεί να είσαι και Γερμανία. Άρα στην τελική αυτό που κάνεις δεν είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που κάνει κάποιος που δεν θέλει να φύγει από Ελλάδα σωστά;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Άρα ήδη με το να μείνεις Γερμανία έχεις περιοριστεί κατά πολύ επαγγελματικα. Περιοριζεσαι μόνο σε μια χώρα και μάλιστα σε ένα πόστο που θα απαιτεί να είσαι και Γερμανία. Άρα στην τελική αυτό που κάνεις δεν είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που κάνει κάποιος που δεν θέλει να φύγει από Ελλάδα σωστά;


Κοιτά εγω θα ήθελα να μείνω για πολλούς λόγους.Ενας είναι η καλές προοπτικές που προσφέρει η Γερμανία σε συνδυασμό με την καλή ποιότητα ζωής.Επισης έχω τον θείο μου ο οποίος θα μπορέσει να με βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα.Τελος εμένα μου αρέσει η οργάνωση της Γερμανίας και αυτή η τυπικότητα που έχουν κάτι που στην Ελλάδα δεν βρίσκεις εύκολα.Προσωπικα αν είχα 2 καλές προτάσεις για δουλειά,μια από Γερμανία και μια από Ελλάδα,την Γερμανία θα επέλεγα λόγω της ποιότητας ζωής που προσφέρει.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Κοιτά εγω θα ήθελα να μείνω για πολλούς λόγους.Ενας είναι η καλές προοπτικές που προσφέρει η Γερμανία σε συνδυασμό με την καλή ποιότητα ζωής.Επισης έχω τον θείο μου ο οποίος θα μπορέσει να με βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα.Τελος εμένα μου αρέσει η οργάνωση της Γερμανίας και αυτή η τυπικότητα που έχουν κάτι που στην Ελλάδα δεν βρίσκεις εύκολα.Προσωπικα αν είχα 2 καλές προτάσεις για δουλειά,μια από Γερμανία και μια από Ελλάδα,την Γερμανία θα επέλεγα λόγω της ποιότητας ζωής που προσφέρει.

Ήδη περιορίζεις τις προοπτικές που προσφέρει η Γερμανία ομως με το να θες να είσαι μόνο Γερμανία. Άσε που αυτές οι "προοπτικές" όταν τελειώσεις την σχολή σου μπορεί να μην εμφανίζονται πλέον στο επάγγελμα σου
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ήδη περιορίζεις τις προοπτικές που προσφέρει η Γερμανία ομως με το να θες να είσαι μόνο Γερμανία.


Oι περισσότεροι Έλληνες επειδή δεν έχουν μακροχρόνιες εμπειρίες ζωής σε άλλη χώρα, συνήθως μεταφέρουν μια εμπειρία μέσω τρίτου προσώπου χωρίς να ξέρουν ακριβώς τι συμβαίνει. Αν σε μια χώρα δεν έχεις πάρε-δώσε με το δημόσιό της και το σύστημα υγείας, τράπεζες κλπ, δεν έχεις άποψη. Ο τουρισμός δείχνει μια εικόνα σε παραμόρφωση.

Είμαι ανοικτός σε όποιον-α θέλει μέσω chatting να πω ακριβώς πως είναι η ζωή στο εξωτερικό με λεπτομέρειες από διατροφή μέχρι τρόπους διασκέδασης, αργίες ή και άλλες ιδιαιτερότητες που είχε η χώρα της Αυστρίας και λίγο πολύ είναι ίδιες με Ελβετία ή και Γερμανία. Είναι αρκετά αστείο να ωραιοποιούμε καταστάσεις για χώρες που έχουν άλλη δομή και ιστορική εξέλιξη. Μόνο η Γερμανική γλώσσα μέσω τοπικών διαλέκτων δείχνει ακριβώς τον τρόπο σκέψης αυτού του λαού. Το ίδιο και η Ελληνική. Νομίζω ότι οι Έλληνες θα σκέφτονταν πιο ισορροπημένα όπως και πολλοί μαθητές δεν θα έλεγαν ότι θέλουν να κάνουν έρευνα γενικά και αόριστα, αν είχαν την βιοποριστική εμπειρία του εξωτερικού, ερχόμενοι σε επαφή με πολλά έθνη ώστε να απομυθοποιήσουν τελείως την εργασιακή "ανωτερότητα" του εξωτερικού. Όλοι μιλάνε για το κομμάτι του επαγγέλματος χωρίς κανένας να αναφέρεται στο κομμάτι καμία επαφή μετά τη δουλειά. Οι Αυστριακοί για παράδειγμα, δεν έχουν σχέσεις μετά τη δουλειά. Μεγαλώνουν από μικρά παιδάκια αρκετά μοναχικά, μόνιμα με ένα όριο έκφρασης, έναν φράχτη συναισθημάτων που κρατάνε όλους και τους γονείς τους (και οι γονείς τους απέναντί τους) σε μια απόσταση. Όσο καλοί και να είναι, δοτικοί, βοηθητικοί, ευγενικοί κλπ μόνιμα υπάρχει τυποποίηση έκφρασης και συμπεριφοράς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ήδη περιορίζεις τις προοπτικές που προσφέρει η Γερμανία ομως με το να θες να είσαι μόνο Γερμανία. Άσε που αυτές οι "προοπτικές" όταν τελειώσεις την σχολή σου μπορεί να μην εμφανίζονται πλέον στο επάγγελμα σου


Ε καλά εγώ μιλάω για τις προοπτικές που υπάρχουν αυτή την στιγμή.Ομως χώρες όπως είναι η Γερμανία,οι ΗΠΑ,ο Κάναδας κτλ έχουν μια σταθερότητα ως προς την οικονομία.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οι Γερμανόφωνοι λαοί μεγαλώνουν από μικρά παιδάκια με την προσωπική ευθύνη των πράξεων τους και ότι δεν πρέπει να δίνεται δεύτερη ευκαιρία. Μαθαίνουν με την ανελέητη και παραδειγματική τιμωρία ενώ όλοι πρέπει να προσπαθούν να είναι τέλειοι, ή να δείχνουν τέλειοι. Ακόμη και οι γονείς τους έτσι τους εκπαιδεύουν. Η θρησκεία και η ζωή είναι εκπαίδευση με αυστηρούς κανόνες. Τους κανόνες τους θέτουν οι γονείς και το σύστημα.

Βέβαια αυτό επειδή δεν είναι εφικτό λόγω της ατομικής ιδιαιτερότητας, σιγά-σιγά με τα χρόνια επέρχεται μια αλλοίωση της προτεσταντοκαθολικής κουλτούρας τους. Ενώ η εργασία και η νομική σχέση γι' αυτούς είναι το πρώτο πράγμα της κοινωνίας, με όλα τα άλλα (οικογένεια, φίλοι να ακολουθούν ως 5-οστή προτεραιότητα) σιγά σιγά πέφτει η μάσκα της θρησκευτικής υποκρισίας. Βλέπεις ανθρώπους να σκάνε από αυτή την σιδερένια μάσκα της τελειότητας. Ένας λόγος που καπνίζουν με μεγάλη μανία ή πίνουν πολύ αλκοόλ για να είναι μόνιμα σε άλλη πραγματικότητα. Δεν γίνεται οι ίδιοι άνθρωποι την μια μέρα να σου μιλάνε και την επόμενη αν σε δουν, να μην σου μιλάνε ενώ σε βλέπουν. Κάτι πάει λάθος. Το κάνουν και μεταξύ τους αυτό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Οι Γερμανόφωνοι λαοί μεγαλώνουν από μικρά παιδάκια με την προσωπική ευθύνη των πράξεων τους και ότι δεν πρέπει να δίνεται δεύτερη ευκαιρία. Μαθαίνουν με την ανελέητη και παραδειγματική τιμωρία ενώ όλοι πρέπει να προσπαθούν να είναι τέλειοι, ή να δείχνουν τέλειοι. Ακόμη και οι γονείς τους έτσι τους εκπαιδεύουν. Η θρησκεία και η ζωή είναι εκπαίδευση με αυστηρούς κανόνες. Τους κανόνες τους θέτουν οι γονείς και το σύστημα.

Βέβαια αυτό επειδή δεν είναι εφικτό λόγω της ατομικής ιδιαιτερότητας, σιγά-σιγά με τα χρόνια επέρχεται μια αλλοίωση της προτεσταντοκαθολικής κουλτούρας τους. Ενώ η εργασία και η νομική σχέση γι' αυτούς είναι το πρώτο πράγμα της κοινωνίας, με όλα τα άλλα (οικογένεια, φίλοι να ακολουθούν ως 5-οστή προτεραιότητα) σιγά σιγά πέφτει η μάσκα της θρησκευτικής υποκρισίας. Βλέπεις ανθρώπους να σκάνε από αυτή την σιδερένια μάσκα της τελειότητας. Ένας λόγος που καπνίζουν με μεγάλη μανία ή πίνουν πολύ αλκοόλ για να είναι μόνιμα σε άλλη πραγματικότητα. Δεν γίνεται οι ίδιοι άνθρωποι την μια μέρα να σου μιλάνε και την επόμενη αν σε δουν, να μην σου μιλάνε ενώ σε βλέπουν. Κάτι πάει λάθος. Το κάνουν και μεταξύ τους αυτό.


Με την πρώτη παράγραφο συμφωνώ απόλυτα με αυτήν την τακτική.Ειναι πολύ ωραίο να βλέπεις τα παιδιά από μικρή ηλικία να έχουν πλήρης ευθύνη των πράξεων τους και ταυτόχρονα να προσπαθούν να είναι καλοί σε πολλά πράγματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι αλλά όταν το αποτέλεσμα φώτη δεν επιτυγχάνεται τότε τι γίνεται; Γιατί να είναι σε κατάθλιψη και συναισθηματική αστάθεια; Γιατί θα πρέπει να είσαι "προτεστάντης ή ρωμαιοκαθολικός" στην κουλτούρα σκέψης για να τους νιώθεις;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ναι αλλά όταν το αποτέλεσμα φώτη δεν επιτυγχάνεται τότε τι γίνεται; Γιατί να είναι σε κατάθλιψη και συναισθηματική αστάθεια; Γιατί θα πρέπει να είσαι "προτεστάντης ή ρωμαιοκαθολικός" στην κουλτούρα σκέψης για να τους νιώθεις;


Δεν ξέρω αν οι βόρειοι έχουν υψηλά ποσοστά καταθλίψης για αυτόν το λόγο η λόγω του καιρού.Βεβαια υψηλά ποσοστά κατάθλιψης έχουμε και στην Ελλάδα που λογικά είναι αποτελσμα της κρίσης.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
O καιρός είναι δικαιολογία.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ε καλά εγώ μιλάω για τις προοπτικές που υπάρχουν αυτή την στιγμή.Ομως χώρες όπως είναι η Γερμανία,οι ΗΠΑ,ο Κάναδας κτλ έχουν μια σταθερότητα ως προς την οικονομία.

Ναι αλλά δεν φεύγεις αύριο. Σταθερότητα στην οικονομία δεν σημαίνει και ότι δεν θα Υπάρξει κορεσμος σε ένα επαγγελμα. Μπορεί πχ σε 2-3 χρόνια η Γερμανία να μην χρειάζεται άλλους οικονομολόγους και να υπάρχουν πολύ περισσότερες θέσεις εργασίας για μηχανικούς ας πούμε. Οπότε εσύ τότε θα κληθείς να κάνεις μια άλλη δουλειά όπως να δουλέψεις σε κάποιο εργοστάσιο, σέρβις που προφανώς δεν είναι αυτό που σπούδασες
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν φεύγεις αύριο. Σταθερότητα στην οικονομία δεν σημαίνει και ότι δεν θα Υπάρξει κορεσμος σε ένα επαγγελμα. Μπορεί πχ σε 2-3 χρόνια η Γερμανία να μην χρειάζεται άλλους οικονομολόγους και να υπάρχουν πολύ περισσότερες θέσεις εργασίας για μηχανικούς ας πούμε. Οπότε εσύ τότε θα κληθείς να κάνεις μια άλλη δουλειά όπως να δουλέψεις σε κάποιο εργοστάσιο, σέρβις που προφανώς δεν είναι αυτό που σπούδασες


Ναι σε αυτό έχεις δίκιο.Θα δείξει,σκοπός μου είναι να μπω στο πανεπιστήμιο φέτος και μετά θα δω πως θα πάνε τα πράγματα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν φεύγεις αύριο. Σταθερότητα στην οικονομία δεν σημαίνει και ότι δεν θα Υπάρξει κορεσμος σε ένα επαγγελμα. Μπορεί πχ σε 2-3 χρόνια η Γερμανία να μην χρειάζεται άλλους οικονομολόγους και να υπάρχουν πολύ περισσότερες θέσεις εργασίας για μηχανικούς ας πούμε. Οπότε εσύ τότε θα κληθείς να κάνεις μια άλλη δουλειά όπως να δουλέψεις σε κάποιο εργοστάσιο, σέρβις που προφανώς δεν είναι αυτό που σπούδασες


Αν κορεστεί η Γερμανια από οικονομολόγους , θα έχεις κορεστεί όλη η ΕΕ αν όχι η πλειοψηφία του πλανήτη από οικονομολόγους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top