Βοηθήματα Σαλτερής

Kostas7GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas7GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν μπορειτε να μου προτεινετε μερικα καλα βοηθητικα για την προετοιμασια οσων αφορα την Χημεια Γ' Λυκειου. Ειδα ηδη ενα Βοηθητικο "Χημεια Γ΄Λυκειου, Γ1 του Σαλτερή, εκδοση Σαββάλας (2009)'' , ομως δεν γνωρίζω αν αυτο το βιβλιο περιέχει ΟΛΗ την Υλη της Γ Λυκειου, καθως υπαρχει και το Γ2, που υπαρχει ομως απο το 2008. ( ;;; )
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Για χημεία το 95% θα σου προτείνουν το Σαλτερή.Δε ξέρω τι παίζει με τις εκδόσεις του:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μια πολύ καλή λυση κατ'εμέ είναι το βιβλίο του Σπυρου Μιχελη απο την Ελληνοεκδοτικη.Περιεχει όλη την ύλη σε ενα μεγαλούτσικο τόμο,και ξεχωριστό βιβλιαράκι με απαντήσεις.Κατ'αρχάς κάνει δουλειά και κοστίζει κατι παραπάνω απο τον ένα τομο μονο του Σαλτερή,απο τον οποίο είναι και σχεδον διπλάσιος σε μέγεθος.Με αυτό εβγαλα την τριτη Λυκείου.Βεβαια στη θεωρια υπάρχουν ορισμένα (λιγα) τυπογραφικά,αλλα επειδή ήταν καινουρια έκδοση πιστευω να διορθωθουν σταδιακα.Αν σε κατι ο Μιχελης ειναι πολύ καλυτερος είναι ο,τι χτυπαει καλυτερα απο ολους το πρωτο και δευτερο Θεμα,λαβε το υπ'όψην σου. Υπαρχουν και κατι αλλα βιβλιαρακια,μικρα σε μεγεθος,εγω ενα πράσινο κι ενα κοκκινο είχα δει,τα οποια δεν εχουν θεωρία,αλλα ειχαν προβληματα ανα κεφαλαιο το καθενα.(3ο-4ο θεμα κυριως)Αααααααν καταλαβεις ποια σου λεω,(δεν ηταν δικα μου ωστε να θυμαμαι ονομα...) δε χανεις κατι να τα δεις.Και φυσικα ο Σαλτερης ειναι κι αυτος πολυ καλο βοηθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostas7GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas7GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, αλλα το ερωτημα μενει. Με αλλα λογια η ερωτηση ειναι αν το Γ1 κ Γ2 αλληλοσυμπληρωνονται ή οχι; Καθως ειναι περιεργο να εκδοθηκε το Γ2 το 2008 κ το Γ1 το 2009. Αν γνωριζει καποιος ας απαντήσει.

Ιδιαιτερο ευχαριστω στον Gianniskeeper, ισως προμηθευτω αυτο του Μιχέλη.

Επισης αν γνωριζει καποιος καλα βοηθηματα και για Φυσικη κ Βιολογια Γ Λυκειου θα ηταν ευπροσδεκτα. Σας ευχαριστω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, αλλα το ερωτημα μενει. Με αλλα λογια η ερωτηση ειναι αν το Γ1 κ Γ2 αλληλοσυμπληρωνονται ή οχι; Καθως ειναι περιεργο να εκδοθηκε το Γ2 το 2008 κ το Γ1 το 2009. Αν γνωριζει καποιος ας απαντήσει.

Ιδιαιτερο ευχαριστω στον Gianniskeeper, ισως προμηθευτω αυτο του Μιχέλη.

Επισης αν γνωριζει καποιος καλα βοηθηματα και για Φυσικη κ Βιολογια Γ Λυκειου θα ηταν ευπροσδεκτα. Σας ευχαριστω.;)

Αλληλοσυμπληρώνονται φιλε αυτα του Σαλτερη απο ό,τι θυμάμαι.Αν θυμαμαι καλά,κι από ο.τι βλέπεις και στις εικόνες,νομίζω πως ο δεύτερος τόμος,Γ2 είναι καθαρά αφιερωμένος στην οργανική,κι ο πρώτος στα υπόλοιπα.Αν κάποιος ξέρει κάτι διαφορετικό ας με διορθώσει. Βιολογία σου συστήνω ανεπιφύλακτα :Kατευθυνσης Βιολογια Γ Λυκειου Νότα Λαζαράκη/Ιορδάνης Σαραντος,εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.Βιολογια Γενικής Νότα Λαζαράκη/Ιορδάνης Σαράντος,Εκδόσεις Πουκαμισάς

Πρός Θεού δεν παίρνω από κανεναν ποσοστά.Εξάλλου προτείνω βιβλία απο διάφορους οίκους.

Οσο για τα βοηθηματα του Σαλτερη,νομιζω πως η εκδοση εχει αλλαξει συνολικά,οχι μονο ο ενας τομος.Αν δεις στις εικονες σου εχω τους δυο καινουριους Γ1 και Γ2 και τον παλιο β' τομο σε σμυκρινση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas7GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas7GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σε ευχαριστω φιλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανάσης Χανιά

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης Χανιά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Προτείνω Σαλτερή Γ1 (ανόργανη) & Γ2 (οργανική). Όλη την χρονιά που πέρασε τα "ξεσκόνισα" και τα δυο και μπορώ να πω ότι σε υπερκαλύπτουν σε θεωρία-παραδείγματα-ασκήσεις όλων των επιπέδων. Καλύτερο θα ήταν αν τελικά αποφασίσεις αυτά να τα αγοράσεις περίπου τον Αύγουστο για να είναι η έκδοση 2010 με νέες ασκήσεις, τα θέματα του 2010 κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas7GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas7GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Προτείνω Σαλτερή Γ1 (ανόργανη) & Γ2 (οργανική). Όλη την χρονιά που πέρασε τα "ξεσκόνισα" και τα δυο και μπορώ να πω ότι σε υπερκαλύπτουν σε θεωρία-παραδείγματα-ασκήσεις όλων των επιπέδων. Καλύτερο θα ήταν αν τελικά αποφασίσεις αυτά να τα αγοράσεις περίπου τον Αύγουστο για να είναι η έκδοση 2010 με νέες ασκήσεις, τα θέματα του 2010 κτλ..

μπα, Αυγουστο δεν προλαβαινω.. ειμαι Ελληνας ομογενης απο Γερμανια κ δινω πανελληνιες τον Σεμπτεμβρη, οποτε τα θελω απο τωρα για προετοιμασια ;)
Αλλα πηρα τις αποφάσεις βασικα το θεμα εληξε, thanks για την βοηθεια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marioanna

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
σαλτερης δαγκωτό .. ισως σκεφτώ και τον μιχελή ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
σαλτερης δαγκωτό .. ισως σκεφτώ και τον μιχελή ....
πρωτο - δευτερο θεμα δε θα βρεις καλυτερο.εγγυημενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά όπως και πόλοι άλλοι ξαναδίνω και εγώ πανελλήνιες και λόγο οικονομικής κρίσης χωρίς φροντιστήρια (λέω να κάνω κατά τον Φλεβάρη όταν θα έχω τελειώσει την ύλη ). τώρα αυτό πού θέλω είναι αν μπορείτε και όποιος έχει και τα δυο αυτά βιβλία να μου πει ποιες ασκήσεις του παλιού αντιστοιχούν στο καινούριο. Πέρσι έκανα απ το το παλιό το οποίο μου είχε δώσει ο καθηγητής μου αλλά τώρα βρήκα από μια φίλη μου το καινούριο και επειδή ξέρω πως σχεδόν όλες οι ασκήσεις που είναι στο παλιό είναι και στο καινούριο θα ήθελα να μου τις πείτε. Πριν με κράξουν μερικοί μερικοί θα πω κατι που μου είχε πει ο καθηγητής μου <<Βλέπεις εγώ βάζω συγκεκριμένες ασκήσεις δεν είμαι χθεσινός ξέρω τι θέλουν>> Είπα να τις κάνω μόνη μου όλες αλλά δεν ξέρω δεν μπορώ στα τυφλά έτσι θέλω για αρχή:


σελ 199: 7.16-7.18 (στο καινούριο είναι 9.14-9.16), 7.20,21,23,24,27 7.46-7.51

Επειδή δεν είχα το παλιό βιβλίο το οποίο υποτίθεται θα μου το έφερνε μια φίλη μου χημικός έκανα 1-3ο κεφαλαίο και τώρα μου έχει μείνει το 2ο

Σημείωση!!! Τα μηνύματα #11 - #14 προέρχονται απο το θέμα με τίτλο "Σαλτερής καινούριος VS παλιός "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

missducaine

Νεοφερμένος

Η missducaine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
τον εχω τον καινουριο σαλτερη....σε ποιο κεφαλαιο εισαι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γενικά πάντως, χωρίς να σε βοηθάει αυτό που θα σου πω (δε θα σου δώσω ασκήσεις), στις επαναλήψεις εγώ έλυνα πάνω κάτω αυτές που προτείνει αυτός στην αρχή του βιβλίου κι όλες τις ροζ σελίδες (κριτήρια και παλιά θέματα). Από εκεί και πέρα επειδή και το μάθημα είναι τέτοιο, ό,τι φυλλάδιο και να σου 'διναν καθηγητές κι όποια άσκηση παραπάνω υποτίθεται έλυνες πατούσε πάντα στο πλάνο του Σαλτερή οπότε απλά πήγαινες για περισσότερη εξάσκηση.

Στο κομμάτι της επιλογής ασκήσεων για διάβασμα/επανάληψη έχει κάνει καλή δουλειά, οπότε μπορείς να συνδυάσεις κάπως αυτά που σου λέει αυτός μ' ό,τι άλλο ξερωγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Εγώ πέρυσι έκανα τον παλιό σαλτερή. Ό,τι βελτίωση και να έχει ο καινούργιος, φτάνει και ο παλιός. Γενικώς ο σαλτερής φτάνει για τη χημεία. Αν λύσεις πολλές ασκήσεις από το σαλτερή πας για 100αρι στη χημεία, απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Δίνω ξανά με τα περσινά βοηθήματα αλλά πρόσφατα παρατήρησα ότι ο σαλτερής έβγαλε ένα νέο βοήθημα για το κεφάλαιο της ιοντικής ισορροπίας κτλ. Αξίζει να το αγοράσω; Χάνω κάτι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top