Χωρισμός. Και τώρα τι κάνουμε;

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ανασφαλές αγοράκι θα παραμείνει για πάντα ένα ανασφαλές αγοράκι. Μην ρίχνουμε το φταίξιμο σε άτομα που δεν φταίνε. Ένας ανασφαλής, ζηλιάρης άνθρωπος θα κάνει τα ΙΔΙΑ ακόμα και αν τα φτιάξει με τον Πάπα -- μορφάρα ο Γιωργάρας. Και όποιος είναι ανασφαλής, είναι άξιος της μοίρας του. Να αλλάξει.

Αν ένας άνθρωπος είναι ανασφαλής και ζηλιάρης, είναι σίγουρα είδος προς αποφυγή τουλάχιστον για τους μη μαζοχιστές! Αν όμως δεν χαρακτηρίζεται από αυτά τα "κουσούρια" αλλά έχει δίπλα του έναν σύντροφο που συνεχώς τον προκαλεί με τα καμώματά του, δεν νομίζω ότι φταίει αυτός επειδή αντιδρά. Είναι απολύτως ανθρώπινο και αποδεκτό. Η διαφορά αντίδρασης μεταξύ των 17άρηδων και των 25άρηδων είναι ότι οι πρώτοι επειδή δεν έχουν την εμπειρία να διαχειριστούν τα συναισθήματά τους, αναλώνονται σε εξηγήσεις, συγγνώμες και πισωγυρίσματα ενώ οι δεύτεροι διαλύουν τη σχέση και προχωρούν τη ζωή τους. Σχέση χωρίς εμπιστοσύνη είναι καταδικασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το φακτ νούμερο 2 δεν είναι απόλυτα δικό του λάθος. Πιστεύω ότι κάποιος νιώθει ασφαλής όταν ο σύντροφος του τού εμπνέει ασφάλεια, ειλικρίνεια και εμπιστοσύνη.

Χμ, ενδιαφέρον point, ας πω πώς το βλέπω εγώ.
Ένας άνθρωπος αισθάνεται ασφαλής ΚΑΙ όταν ο σύντροφός του του εμπνέει όλα τα παραπάνω (κάτι σαν έξτρα δικλίδα ασφαλείας). Παρ' όλα αυτά δεν θεωρώ ότι πάει και vice versa. Δηλαδή ανασφαλής δεν είναι ο άνθρωπος που έχει έναν σύντροφο yolo, ψεύτη και ανάξιο εμπιστοσύνης. Ανασφαλής είναι ο άνθρωπος που για τους χ,ψ λόγους δεν έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό του, και έτσι στον "χαλαρό" σύντροφο βλέπει αυτή την αυτοεπιβεβαίωση (με μια false λογική: αφού ο άλλος είναι yolo και δεν ασχολείται μαζί μου, μόνο τέτοιους ανθρώπους ελκύω και αξίζω), και γίνεται ένας φαύλος κύκλος.

Σίγουρα ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται για τον ανασφαλή, μπορεί να τον κάνει να νιώσει καλύτερα. Αλλά νομίζω ότι αφορμές και αιτίες πάντα θα βρίσκονται και θα προκαλούν τζάμπα στεναχώριες. Το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί εν την γενέσει του και σ' αυτό ο/η σύντροφος δρα μόνο υποστηρικτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αλλά έχει δίπλα του έναν σύντροφο που συνεχώς τον προκαλεί με τα καμώματά του, δεν νομίζω ότι φταίει αυτός επειδή αντιδρά.
Αν έχεις δίπλα σου ένα τέτοιο άτομο φταις εσύ που τα ανέχεσαι. Ο κάθε άνθρωπος έχει τη ζωή του, τις προτιμήσεις του, τα καμώματά του, το lifestyle του. Θα σου πω ένα μικρό μυστικό: εάν δεν το γουστάρεις, ΦΕΥΓΕΙΣ. Αν είσαι ανασφαλής και υπομένεις την κάθε συμπεριφορά γιατί απλά φοβάσαι μην χάσεις το σεξ που κάνεις δύο φορές τον μήνα είναι δικό σου πρόβλημα. Όταν υποβιβάζεις τον εαυτό σου σε επίπεδο σκυλιού κανίς και τρέχεις πίσω από ένα άτομο του οποίου τη συμπεριφορά δεν ανέχεσαι, είσαι άξιος της μοίρας σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas542

Νεοφερμένος

Ο Andreas542 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ενταξει δεκτο το "κραξιμο" και γενικα η γνωμη του καθενος απο τη στιγμη που τη βλακεια μου την εκανα αλλα μη βαρατε κιολας.Οσο για αυτους που λενε οτι την πουτανια την λες ευκολα σε αγνωστο...ναι φιλε μου ισχυει οι κοντινοι βαρανε περισσοτερο αλλα σοβαρα πιστευεις οτι δεν το εχω συζητησει?εχουν βαρεθει να με ακουν. απλα ηθελα να πω και εδω το πονο μου ..επισης οταν λεω οτι ημουν χαλαρη δεν εννοω οτι τον ειχα γραμμενο εκει που δεν πιανει μελανη αλλα του εδινα την "ελευθερια"του δεν τον ελεγχα και τον δεν τον επριζα συνεχως..Το θεμα μου ειναι απο εδω και περα τι να κανω..θελω να τον "ηρεμησω "κατα καποιο τροπο και να μην εχει απεναντι μου αυτη την εχθρικη σταση (για αρχη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν έχεις δίπλα σου ένα τέτοιο άτομο φταις εσύ που τα ανέχεσαι. Ο κάθε άνθρωπος έχει τη ζωή του, τις προτιμήσεις του, τα καμώματά του, το lifestyle του. Θα σου πω ένα μικρό μυστικό: εάν δεν το γουστάρεις, ΦΕΥΓΕΙΣ. Αν είσαι ανασφαλής και υπομένεις την κάθε συμπεριφορά γιατί απλά φοβάσαι μην χάσεις το σεξ που κάνεις δύο φορές τον μήνα είναι δικό σου πρόβλημα. Όταν υποβιβάζεις τον εαυτό σου σε επίπεδο σκυλιού κανίς και τρέχεις πίσω από ένα άτομο του οποίου τη συμπεριφορά δεν ανέχεσαι, είσαι άξιος της μοίρας σου.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Μα ΑΠΟΛΥΤΑ όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Χμ, ενδιαφέρον point, ας πω πώς το βλέπω εγώ.
Ένας άνθρωπος αισθάνεται ασφαλής ΚΑΙ όταν ο σύντροφός του του εμπνέει όλα τα παραπάνω (κάτι σαν έξτρα δικλίδα ασφαλείας). Παρ' όλα αυτά δεν θεωρώ ότι πάει και vice versa. Δηλαδή ανασφαλής δεν είναι ο άνθρωπος που έχει έναν σύντροφο yolo, ψεύτη και ανάξιο εμπιστοσύνης. Ανασφαλής είναι ο άνθρωπος που για τους χ,ψ λόγους δεν έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό του, και έτσι στον "χαλαρό" σύντροφο βλέπει αυτή την αυτοεπιβεβαίωση (με μια false λογική: αφού ο άλλος είναι yolo και δεν ασχολείται μαζί μου, μόνο τέτοιους ανθρώπους ελκύω και αξίζω), και γίνεται ένας φαύλος κύκλος.

Σίγουρα ένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται για τον ανασφαλή, μπορεί να τον κάνει να νιώσει καλύτερα. Αλλά νομίζω ότι αφορμές και αιτίες πάντα θα βρίσκονται και θα προκαλούν τζάμπα στεναχώριες. Το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωπιστεί εν την γενέσει του και σ' αυτό ο/η σύντροφος δρα μόνο υποστηρικτικά.

Δεν νομίζω ότι μιλάμε για παθολογικές περιπτώσεις ζήλιας. Σίγουρα σε τετοιες περιπτώσεις η σύναψη μακροχρόνιων ερωτικών, και όχι μόνο, σχέσεων δεν είναι τόσο εφικτή.
Όμως, πιστεύω ότι ένας άνθρωπος γινεται ανασφαλής όταν δεν βλέπει το πρόσωπο που αγαπά να είναι τόσο κολλημένο μαζϊ του. Συνήθως γεννούνται απορίες όπως: Εγώ της/του δίνω τόσα και αυτή/αυτός τα μισά... Γιατί; Κάνω κάτι λαθος; Μήπως υπάρχει καποιος αλλος/άλλη στη μεση;

Ενταξει δεκτο το "κραξιμο" και γενικα η γνωμη του καθενος απο τη στιγμη που τη βλακεια μου την εκανα αλλα μη βαρατε κιολας.Οσο για αυτους που λενε οτι την πουτανια την λες ευκολα σε αγνωστο...ναι φιλε μου ισχυει οι κοντινοι βαρανε περισσοτερο αλλα σοβαρα πιστευεις οτι δεν το εχω συζητησει?εχουν βαρεθει να με ακουν ������απλα ηθελα να πω και εδω το πονο μου ..επισης οταν λεω οτι ημουν χαλαρη δεν εννοω οτι τον ειχα γραμμενο εκει που δεν πιανει μελανη αλλα του εδινα την "ελευθερια"του δεν τον ελεγχα και τον δεν τον επριζα συνεχως..Το θεμα μου ειναι απο εδω και περα τι να κανω..θελω να τον "ηρεμησω "κατα καποιο τροπο και να μην εχει απεναντι μου αυτη την εχθρικη σταση (για αρχη)

Όπως προαναφέρθηκε, η μόνη λύση είναι η ειλικρίνεια. Μίλησε του, πες του τα όλα και έπειτα θα είναι σε θέση να αξιολογήσει ολόκληρη την κατάσταση και να αποφασίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Λαθη εγιναν και απο τις δυο πλευρες που ηταν και επιλογες του καθενος. Η συμπεριφορα του τυπου ισως να ειναι ανωριμη αλλα ειναι και λογικη. Προφανως δεν ξερει να χειριζεται και να εκφραζει τα συναισθηματα του. Ειναι λογικο να τον αγαπας ακομα, παντα θα υπαρχει αυτο το αισθημα. Απλα αργοτερα θα σκεπαστει απο αλλα αισθηματα.
Εσυ πρεπει να φερθεις λογικα και να ξεκαθαρισεις τα πραγματα μαζι του ωστε να μην υπαρχει 'αμηχανια' οταν ειστε σε κοινες παρεες. Αν αυτος επειτα συνεχισει να συμπεριφερεται παιδιαστικα απλα δεν ασχολεισαι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Λαθη εγιναν και απο τις δυο πλευρες που ηταν και επιλογες του καθενος.

Errare Humanum est.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η φιλη ειναι η ιδια που εγραψε και σε αλλο τοπικ οτι ειναι 17 και ειχε σχεση 3 χρονια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
μαλιστα, τωρα βεβαια μας εδωσε και γαργαλιστικες λεπτομερειες.

το μονο που θα πω ειναι να μη μπερδευουμε το "I love" με το "I'm in love" γιατι συμβαινει πολυ συχνα (επειδη ειδα καπου να γραφει οτι τον αγαπαει ακομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
17 χρονων, 3 χρονια ''σχεση'', τον ''αγαπαω''...Λεξεις βαριες που στη σημερινη εποχη εχουν χασει καθε αξια...Θα μου πεις , ο καθενας δινει ενα δικο του ορισμο σε καθε μια απο αυτες τις λεξεις...Την ''αγαπη'' ομως που την εδειξες?Την ειδε κανεις?

Πρεπει να προσεχεις ποτε χρησιμοποιεις τετοιες λεξεις...Ως συμβουλη στο λεω, χωρις να θελω να το παιξω ''δασκαλος''

Φιλικα, Παναγιωτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top