Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Καλησπερα παιδιά θέλω μερικές πληροφορίες για κάποιες σχολές.

Πάντειου οικονομικής και περιφερειακής διηκησης:Έχω τα ίδια δικαιώματα με το οικονομικό του Εκπα;Γραφοναι ατο οικονομικό Επιμελητήριο;

ΠΑΠΕΙ ασφαλιστικής
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Καλησπερα παιδιά θέλω μερικές πληροφορίες για κάποιες σχολές.

Πάντειου οικονομικής και περιφερειακής διηκησης:Έχω τα ίδια δικαιώματα με το οικονομικό του Εκπα;Γραφοναι ατο οικονομικό Επιμελητήριο;

ΠΑΠΕΙ τμήμα στατιστικής και ασφαλιστικής:Είναι οικονομικό τμήμα;Γραφομαι στο οικονομικό Επιμελητήριο;Έχω τα δικαιώματα οικονομολόγου;
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καλησπερα παιδιά θέλω μερικές πληροφορίες για κάποιες σχολές.

Πάντειου οικονομικής και περιφερειακής διηκησης:Έχω τα ίδια δικαιώματα με το οικονομικό του Εκπα;Γραφοναι ατο οικονομικό Επιμελητήριο;

ΠΑΠΕΙ τμήμα στατιστικής και ασφαλιστικής:Είναι οικονομικό τμήμα;Γραφομαι στο οικονομικό Επιμελητήριο;Έχω τα δικαιώματα οικονομολόγου;
Θα σου πω για τη Πάντειο που ξέρω σίγουρα. Και στο ΕΚΠΑ και στη Πάντειο εγγράφεσαι στο οικονομικό επιμελητήριο. Τώρα για στατιστικής και ασφαλιστικής δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω δεν εγγράφεσαι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Θα σου πω για τη Πάντειο που ξέρω σίγουρα. Και στο ΕΚΠΑ και στη Πάντειο εγγράφεσαι στο οικονομικό επιμελητήριο. Τώρα για στατιστικής και ασφαλιστικής δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω δεν εγγράφεσαι.


Ευχαριστώ.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Επίσης στατιστικής και ασφαλιστικής έχει πάρα πολλά μαθηματικά από ότι ξέρω. Δες το πρόγραμμα σπουδών του κάθε τμήματος και αποφάσισε ανάλογα.


Να σου κάνω μια ερώτηση για την λογιστική του ΠΑ.ΔΑ τι λες;
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Να σου κάνω μια ερώτηση για την λογιστική του ΠΑ.ΔΑ τι λες;

Δε το ξέρω καθόλου το τμήμα. Εγώ προτείνω αρχικά να κατασταλλάξεις στο τι θες να ακολουθήσεις. Άλλο τα οικονομικά (πιο γενικό), άλλο η λογιστική (πιο εξειδικευμένο) και άλλο και η στατιστική και η ασφαλιστική. Συνδέονται μεν, αλλά είναι διαφορετικές σχολές η μια με την άλλη.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Ήμουν ανθρωπιστικές σπουδές και έγραψα 16.439 μόρια. Οι σχολές που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι η δημοσιογραφία και η αστυνομία και σε μικρότερο βαθμό το λιμενικό. Ποια μου προτείνετε; Ναι μεν η αστυνομία έχει σίγουρη αποκατάσταση αλλά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος για μία απαιτητική καθημερινότητα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Άλλος για το τμήμα του ΠΑ.ΠΕΙ;
 

Guest 249015

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους,
Φέτος έγραψα από 4ο πεδίο 12000 μόρια αλλά έχω ένα σοβαρό δίλημμα σχετικά με το να αποφασίσω που θέλω να περάσω. Γενικά από τον Σεπτέμβριο στόχευα να γίνω οικονομολόγος με όλα τα perks του επαγγέλματος. Μπορώ λοιπόν να περάσω οικονομικών επιστημών Δυστυχώς όχι στην Αθήνα αλλά σε διπλανές πόλεις όπως Πάτρα και Τρίπολη παρόλα αυτά μια σχολή μου κεντρίζει το ενδιαφέρον, η Οικονομικής και περιφερειακής Ανάπτυξης του Παντείου. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο βρίσκομαι εδώ. Θέλω να μου εξηγήσει κάποιος (οι κάποιοι) που είναι πιο σχετικός σχετικά με το ποια σχολή με συμβουλεύεται να βάλω στο μηχανογραφικό ως πρώτη επιλογή.
 

Nxcoletaaa

Νεοφερμένος

Η Nxcoletaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπόν..ως γνωστόν βγήκαν τα μόρια και έμαθα ότι έχω γράψει 17.494. Λογικά περνάω και στις 2 μου επιλογές, τη Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του ΠΑ.ΜΑΚ, αλλά και την Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ. Μου αρέσουν και οι 2 σαν προοπτική, αν και νομίζω ότι τείνω προς διεθνών λόγω του πιο διευρυμένου ίσως γνωστικου αντικειμένου και της αποκατάστασης που πιθανώς θα εχω.Εσάς ποια είναι η γνώμη σας;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πω για τη Πάντειο που ξέρω σίγουρα. Και στο ΕΚΠΑ και στη Πάντειο εγγράφεσαι στο οικονομικό επιμελητήριο. Τώρα για στατιστικής και ασφαλιστικής δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω δεν εγγράφεσαι.


A) Ως μέλη του ΟΕΕ εγγράφονται υποχρεωτικά όλοι οι πτυχιούχοι των ελληνικών ανώτατων οικονομικών σχολών, δηλαδή του Οικονομικού Πανεπιστημίου της Αθήνας (πρώην ΑΣΟΕΕ), του Πανεπιστημίου Πειραιά (πρώην ΑΒΣΠ), του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών (πρώην ΑΒΣΘ), των Οικονομικών Τμημάτων: του Πανεπιστημίου Αθηνών, του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Πανεπιστημίου Πατρών, του Πανεπιστημίου Αιγαίου και του Πανεπιστημίου Κρήτης, του Τμήματος Δημόσιας Διοίκησης του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, οι πτυχιούχοι ισότιμων Οικονομικών Σχολών του εξωτερικού και οι πτυχιούχοι Οικονομικών Σχολών ή Τμημάτων Πανεπιστημίων που θα ιδρυθούν. Η οικονομική κατεύθυνση αποδεικνύεται από τη πλειοψηφία των οικονομικών μαθημάτων κορμού του προγράμματος σπουδών του κάθε τμήματος.

Λόγω των συχνών αλλαγών στα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών των πανεπιστημιακών τμημάτων, η Κεντρική Διοίκηση του ΟΕΕ ζήτησε από τα πανεπιστημιακά τμήματα τα ισχύοντα Προγράμματα σπουδών προκειμένου να επιβεβαιωθεί η οικονομική κατεύθυνση.

Β) Υποχρεούνται επίσης να εγγραφούν ως μέλη του ΟΕΕ οι διδάκτορες ή κάτοχοι άλλου μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ακόμη και αν δεν είναι κάτοχοι βασικού πτυχίου ανώτατης οικονομικής σχολής εφόσον αποδεδειγμένως χρησιμοποιούν το μεταπτυχιακό τους τίτλο σπουδών στις οικονομικές επιστήμες για να ασκήσουν οικονομολογικό επάγγελμα ως κύρια βιοποριστική απασχόλησή τους.

Γ) Δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη του ΟΕΕ και οι διδάκτορες των οποίων η διδακτορική διατριβή και η μετέπειτα αυτοδύναμη διδασκαλία σε ανώτατα και ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα αφορούν στο γνωστικό αντικείμενο της οικονομικής επιστήμης, χωρίς τις προϋποθέσεις πτυχίου ή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών .

Δ) Σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 10 και 11 του Ν.3912/2011, δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη στο Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας οι πτυχιούχοι των τμημάτων της Λογιστικής, Εμπορίας και Διαφήμισης, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Άλλος για το τμήμα του ΠΑ.ΠΕΙ;
Καλημέρα Φώτη.
Έχω την εντύπωση πως μπορείς να γραφτείς στο οικονομικό επιμελητήριο απ'το Στατιστικής & Ασφαλιστικής όπως κι απ'ολα τα τμήματα του ΠΑΠΕΙ πλην του δικού μου. :upside: Βρες κανά γκρουπάκι φοιτητών να ρωτήσεις αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εγγράφεσαι κανονικά.
Ως τμήμα ξέρω ότι είναι απαιτητικό, μην σε ξεγελάει η βάση του. Σε μια ημερίδα του τμήματος, είχε πάρει το αυτί μου ότι έχουν αρκετά καλή αποκατάσταση. Είχαν μιλήσει απόφοιτοι και φάνηκαν αρκετά ευχαριστημένοι. Σκέψου γενικά τα τμήματα του ΠΑΠΕΙ, είναι πολύ καλά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Καλημέρα Φώτη.
Έχω την εντύπωση πως μπορείς να γραφτείς στο οικονομικό επιμελητήριο απ'το Στατιστικής & Ασφαλιστικής όπως κι απ'ολα τα τμήματα του ΠΑΠΕΙ πλην του δικού μου. :upside: Βρες κανά γκρουπάκι φοιτητών να ρωτήσεις αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εγγράφεσαι κανονικά.
Ως τμήμα ξέρω ότι είναι απαιτητικό, μην σε ξεγελάει η βάση του. Σε μια ημερίδα του τμήματος, είχε πάρει το αυτί μου ότι έχουν αρκετά καλή αποκατάσταση. Είχαν μιλήσει απόφοιτοι και φάνηκαν αρκετά ευχαριστημένοι. Σκέψου γενικά τα τμήματα του ΠΑΠΕΙ, είναι αρκετά καλά.


Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια.Οντως ισχύει ότι είναι δύσκολο γιατί έχουν απαιτητικά μαθηματικά.Ισως θα μπορούσα να πάρω πληροφορίες από την γραμματεία του τμήματος.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια.Οντως ισχύει ότι είναι δύσκολο γιατί έχουν απαιτητικά μαθηματικά.Ισως θα μπορούσα να πάρω πληροφορίες από την γραμματεία του τμήματος.

Δεν ξέρω αν είναι απαιτητικά, είναι σίγουρα πολλά πάντως. Τσέκαρε και το οικονομικής επιστήμης του ΠΑΠΕΙ, είσαι κοντά στην βάση του νομίζω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι απαιτητικά, είναι σίγουρα πολλά πάντως. Τσέκαρε και το οικονομικής επιστήμης του ΠΑΠΕΙ, είσαι κοντά στην βάση του νομίζω.


Ναι αν δεν κάνω λάθος έχω 150 λιγότερα,σίγουρα θα το βάλω στο μηχανογραφικό μου.Εσυ στο 4ο πεδίο βλέπεις σταθερότητα;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και καλά αποτελέσματα σε όσους και όσες έδωσαν φέτος πανελλαδικές.
Εγώ θα δώσω το 2020. Είμαι 34 ετών, μητέρα και έχω ξεκινήσει την προετοιμασία.
Το θέμα είναι η επιλογή των σχολών.
Έχω καταλήξει σε 2 σχολές, ανόμοιες μεταξύ τους αλλά επιλογές διαφόρων παραγόντων.
1η είναι η σχολή δημοτικής εκπαίδευσης του ΑΠΘ. Σχολή που μου άρεσε και πίσω στα μαθητικά χρόνια μου αλλά για διαφόρους
λόγους δε κατάφερα να ακολουθήσω. Επαγγελματική αποκατάσταση με ερωτηματικό, αλλά βέβαια υπάρχουν κι ευκαιρίες καριέρας στον ιδιωτικό τομέα.

2η επιλογή, η σχολή Διεθνών κι Ευρωπαικών σπουδών του Μακεδονίας . Διαλέγω τις σχολές ι λόγου μονίμου κατοικίας.
Εϊναι αγαπημένη σχολή,και σκέφτομαι καριέρα στην Ε.Ε. καθώς και τις εξετάσεις του διπλωματικού σώματος.
Θεωρείται ότι είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση στο διπλωματικό λόγο συγκεκριμένης ηλικίας που θα έχω με την αποφοίτηση μου;

Σαφώς και δεν επιλέγω τις σχολές μόνο για το πτυχίο αλλά με ενδιαφέρει και η αλλαγή καριέρας καθώς έχω μόνο ένα πτυχίο ιεκ και δουλεύω ως γραμματέας. Δε θα μπορούσα να σκεφτώ τον ευατό μου να δουλεύει μια ζωη σε μια θέση που δε μου αρέσει.

3η επιλογή είναι η επανεγγραφή μου στο τει θεσσαλονικής και τμημα τουριστικων επιχειρησεων στο 2ο ετος,που είχα περάσει με τις πανελλαδικές, αποφοίτηση και κατατακτήριες. εάν γινόταν αναβάθμιση με ένα επιπλέον εξαμήνο όπως φημολογείται θα μπορούσα να έχω πτυχίο αει για να μπορέσω να δώσω στην διπλωματική. αλλα είναι όλα στον αέρα ακόμα.

Βρίσκομαι σε μεγάλο σταυροδρόμι, και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας.
Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω περί διπλωματικού σώματος και παιδαγωγικού διότι δεν ξέρω, το καλο ειναι οτι έχεις ήδη δουλειά όποτε δε βιάζεσαι, επειδή είμαστε σε παρόμοια ηλικία και λόγω ειδικότητας αναγκαστικά διαβαζω θεωρώ οτι και να κανείς πρεπει να σου αρεσει, αλλιώς δύσκολα θα σταδιοδρομήσεις, θεωρώ πιο ρεαλιστικό τον στόχο της δημοτικής εκπαιδευσης, προσωπικά θα τελείωνα το τει τουριστικών που θα γινει πανεπιστημίο και θα δίνα κατατακτήριες, το 2ο πτυχίο μετράει και μπορείς παραλληλα με το προπτυχιακό της δημοτικης να κανείς μετσπτυχισκο.
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους!! Είμαι ανάμεσα στο Ιστορικό Αρχαιολογικό Ιωαννίνων και φιλοσοφιας και παιδαγωγικής ΑΠΘ.. στο τελευταίο η βαση το 2018 ήταν 14748 και έχω βγάλει 14.701. Με μια πολύ μικρή πτώση ίσως και να περάσω.. Απλά δεν μπορώ να αποφασίσω αναμεσα σε αυτά τα δύο.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους!! Είμαι ανάμεσα στο Ιστορικό Αρχαιολογικό Ιωαννίνων και φιλοσοφιας και παιδαγωγικής ΑΠΘ.. στο τελευταίο η βαση το 2018 ήταν 14748 και έχω βγάλει 14.701. Με μια πολύ μικρή πτώση ίσως και να περάσω.. Απλά δεν μπορώ να αποφασίσω αναμεσα σε αυτά τα δύο.


Και στα δύο βγαίνεις φιλόλογος. Σε επαγγελματικά δικαιώματα η διαφορά είναι πως στο ιστορικό αρχαιολογικό αν επιλέξεις κατεύθυνση αρχαιολογίας μπορείς να δουλέψεις και ως αρχαιολόγος, αν και υποθέτω πως για να είσαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο ενδιαφέρεσαι για το επάγγελμα του φιλολόγου. Περισσότερο λοιπόν διαφέρουν ως προς τα μαθήματα, οπότε πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τι θα σου άρεσε περισσότερο, να έχεις ιστορίες και αρχαιολογίες ή παιδαγωγικά και φιλοσοφία περισσότερο; Επίσης, χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, θα ήταν καλό ίσως να λάβεις υπόψη σου πως στην Αθήνα το φπψ διαχωρίστηκε σε ξεχωριστά τμήματα (νομίζω ο τομέας φιλοσοφίας θα είναι ο μόνος που δίνει δικαιώματα φιλολόγου, ο τομέας ψυχολογίας ενώθηκε με την ψυχολογία εκπα και το παιδαγωγικό έγινε τμήμα εκπαίδευσης ενηλίκων αν και δεν είμαι 100% σίγουρη για την τελική διαμόρφωση και δικαιώματα καθώς υπήρχαν αντιδράσεις κτλ) το ποιντ μου είναι πως αν πας φπ, δεν ξέρω πόσο ασφαλής επιλογή θα είναι τουλάχιστον ο τομέας π.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top