ΤΕΙ που γίνονται ΑΕΙ

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Kατερίνα μη ψαρώνεις και στο λεω οτι δεν θα παει να δωσει κανενας εξετασεις. Για πολλους λογους. Δηλ θα αφησει ο αλλος το Εξωτερικό γιατι οσο και αν σου φαινεται περιεργο υπαρχουν ανθρωποι με πτυχιο τει που κανουν καριερα στο εξωτερικο, θα αφησει ο αλλος τη δουλεια του για να κανει το πτυχιο αει και να ερθει να δωσει λυση στις ελληνικες πατεντες αει/τει. ή θα αφησω εγω τη δουελια μου για να παω να δινω μαθηματα που ζω την οικογενεια μου. Αυτά τα πραγματα δεν γινονται και δεν θα συμβουν ποτε. Μπερδευεστε. Ηταν μια προταση ενος πρωην υπουργου παιδειας. Προτασεις εχουν γινει παρα πολλες γι αυτο το θεμα.

Εγώ Ξέρω οτι το πτυχιο μου στο εξωτερικο ειναι bachelor, επιπεδο 6, συμφωνα με τη συνθηκη της Μπολονια αναγνωρισμενο ως πανεπιστημιακο ανωτακης εκπαιδευσης. Το θεμα αν γινει κατι τετοιο απο αυτο π λες, θα παει στα δικαστηρια, οπου το λογο εχει η δικαιοσυνη και τα Ευρωπαικα δικαστηρια. Και πιστεψε με επειδη εχω ρωτησει φιλο μου δικηγορο που στη συγκεκριμενη περιπτωση θα ειναι ο κατηγορος, δηλ αυτος που θα υποστηριζει το κρατος , μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιτπωση να δικαιωθει το κρατος ουτε μια στο τριεσεκατομμυριο αν το παμε νομικα οι αποφοιτοι. Στο λεω απο πρωτο χερι. Ειναι θεμα χρονου η επομενη κυβερνηση να επιληφθει επι του θεματος. Θα τα αλλαξει ολα. ΑΠλα θα ειναι αδικια για τα παιδια που δινουν τωρα πανελληνιες

Κοίταξε, δεν βρίσκω το κακό στο να πάει κάποιος που εργάζεται στην Ελλάδα ή ακόμη και στο εξωτερικό να δώσει μερικά ακόμη μαθήματα για να αποκτήσει πτυχίο ΑΕΙ, γιατί ας μη γελιόμαστε, δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τη δυνατότητα (για πολλούς λόγους, όχι μόνο οικονομικούς), την όρεξη ή και τα δύο να μεταναστεύσουν. Και αυτό είναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικό.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αποδείξεις σε εμένα ή και στον οποιοδήποτε ότι το πτυχίο σου είναι επιπέδου 6 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων ή ότι είσαι σε θέση να κάνεις καριέρα στο εξωτερικό. Ειδικά για το τελευταίο, ουδέποτε αμφέβαλα ότι με το πτυχίο ΤΕΙ μπορείς να σταδιοδρομήσεις επαγγελματικά όπως εσύ επιθυμείς. Εξάλλου, η διά βίου μάθηση δεν σταματά ποτέ, τουλάχιστον από τη δική μου οπτική.

Για το νομικό πλαίσιο του ζητήματος δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιη ότι όσες κυβερνήσεις και να αλλάξουν, τέτοια ζητήματα μας ταλαιπωρούν από τη δεκαετία του '80, οπότε κανένας δικηγόρος και κανένα δικαστήριο δεν είναι σε θέση να σου εγγυηθεί ότι εσύ και όλοι οι απόφοιτοι ΤΕΙ, αν κινηθείτε νομικά θα δικαιωθείτε. Επιπλέον, ο δικηγόρος, εάν λάβει το χρηματικό ποσό που ζητά για να κινήσει νομικές διαδικασίες, θα κινηθεί ούτως ή άλλως δικαστικά, όποια και να είναι η απόφαση του δικαστηρίου, υπέρ ή κατά του πελάτη του. Αυτή είναι η φύση της δουλειάς του, η υπεράσπιση, όχι η εκ των προτέρων γνώση της έκβασης των προσπαθειών του. Αλλιώς τότε δεν θα μιλάγαμε για δικηγόρο, αλλά για μάντη. Και ΕΙΔΙΚΑ όταν ο αντίπαλος του πελάτη του είναι το ίδιο το κράτος και όταν μιλάμε για ένα ζήτημα το οποίο δεκαετίες τώρα δεν έχει καταφέρει να επιλυθεί:)

Ταυτόχρονα, δεν βρίσκω από πού προκύπτει η αδικία στο ότι οι φετινοί υποψήφιοι θα εισαχθούν σε πρώην ΤΕΙ και θα αποκτήσουν πτυχίο ΑΕΙ σε αντίθεση με τους συναδέλφους τους προηγούμενων ετών, οι οποίοι έλαβαν πτυχίο ΤΕΙ. Άλλωστε, τα παιδιά που θα εισαχθούν από φέτος και έπειτα στα περισσότερα (θεωρώ) από αυτά τα τμήματα, θα διδάσκονται περισσότερα μαθήματα και το πρόγραμμα σπουδών τους θα είναι αναδιαμορφωμένο.

Εννοείται ότι στο εξωτερικό δεν υπήρξαν ποτέ τέτοιου είδους προβλήματα, γιατί εκεί υπάρχουν τα λεγόμενα Πολυτεχνεία, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τα δικά μας (ΕΜΠ, Κρήτης και λοιπές Πολυτεχνικές Σχολές Πανεπιστημίων), εφόσον στόχος τους είναι η παροχή τεχνοκρατικής παιδείας και εφαρμοσμένης γνώσης. Τα Πολυτεχνεία προάγουν τη χειροτεχνική εργασία και από αυτά αποφοιτούν οι ηλεκτρολόγοι των σπιτιών και των εταιρειών, οι οικοδόμοι κλπ. Αντίθετα, οι απόφοιτοι των Πανεπιστημίων στο εξωτερικό καταλαμβάνουν όλη την υπόλοιπη μερίδα των επαγγελμάτων. Και τα δύο έχουν την ίδια αξία και ισχύ, με εντελώς διαφορετικό προσανατολισμό ωστόσο. Η ουσιαστική τεχνική παιδεία δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ στην Ελλάδα. Κάτι τέτοιο επιχείρησαν να δημιουργήσουν μόνο μέσω των ΕΠΑΛ και των ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, αλλά αυτό είναι ένα εντελώς άλλο θέμα για συζήτηση.

Είναι τουλάχιστον ουτοπικό να θεωρούμε ότι διά μαγείας προβλήματα που κηλιδώνουν τον χάρτη της παιδείας στη χώρα μας εδώ και δεκαετίες, θα επιλυθούν εν ριπή οφθαλμού, καθώς ανάγονται στη δομή του ίδιου του κράτους.

Αν και εφόσον επιλέξει να σταδιοδρομήσει στο εξωτερικό, οι συνθήκες και οι όροι εργασίας είναι άλλοι, ωστόσο ένας νέος που είναι στο κατώφλι της φοιτητικής του ζωής δεν μπορεί να έχει στο μυαλό του αυτή και μόνο την προοπτική για ποικίλους λόγους. Γι'αυτό, ο καθένας επιλέγει τη σχολή που θεωρεί γι'αυτόν κατάλληλη, σύμφωνα με τα δικά του "θέλω" και τη δική του οπτική. Ενημέρωση πλέον υπάρχει σε έναν μεγάλο βαθμό για τα περισσότερα τμήματα, αν εξαιρέσουμε τα νεοϊδρυθέντα και το άγνωστο ακόμη πρόγραμμα σπουδών των πρώην ΤΕΙ μετά την ανωτατικοποίησή τους.
 

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Πάντως η αύξηση πολύ τεχνικών σχολών, θα μειώσει σημαντικά τη ζήτηση σε σχολές θετικών Επιστημών (μαθηματικό, φυσικό κτλ) ίσως όχι στην Αθήνα αλλά στη Πάτρα θα μπαίνεις φυσικό ή μαθηματικό με 10.000....
 

Chris212

Νεοφερμένος

Ο Chris212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Το τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων(Μεσολόγγι) ξέρει κανείς πως μετονομάστηκε;;
 

Angelo27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Kατερίνα μη ψαρώνεις και στο λεω οτι δεν θα παει να δωσει κανενας εξετασεις. Για πολλους λογους. Δηλ θα αφησει ο αλλος το Εξωτερικό γιατι οσο και αν σου φαινεται περιεργο υπαρχουν ανθρωποι με πτυχιο τει που κανουν καριερα στο εξωτερικο, θα αφησει ο αλλος τη δουλεια του για να κανει το πτυχιο αει και να ερθει να δωσει λυση στις ελληνικες πατεντες αει/τει. ή θα αφησω εγω τη δουελια μου για να παω να δινω μαθηματα που ζω την οικογενεια μου. Αυτά τα πραγματα δεν γινονται και δεν θα συμβουν ποτε. Μπερδευεστε. Ηταν μια προταση ενος πρωην υπουργου παιδειας. Προτασεις εχουν γινει παρα πολλες γι αυτο το θεμα.

Εγώ Ξέρω οτι το πτυχιο μου στο εξωτερικο ειναι bachelor, επιπεδο 6, συμφωνα με τη συνθηκη της Μπολονια αναγνωρισμενο ως πανεπιστημιακο ανωτακης εκπαιδευσης. Το θεμα αν γινει κατι τετοιο απο αυτο π λες, θα παει στα δικαστηρια, οπου το λογο εχει η δικαιοσυνη και τα Ευρωπαικα δικαστηρια. Και πιστεψε με επειδη εχω ρωτησει φιλο μου δικηγορο που στη συγκεκριμενη περιπτωση θα ειναι ο κατηγορος, δηλ αυτος που θα υποστηριζει το κρατος , μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιτπωση να δικαιωθει το κρατος ουτε μια στο τριεσεκατομμυριο αν το παμε νομικα οι αποφοιτοι. Στο λεω απο πρωτο χερι. Ειναι θεμα χρονου η επομενη κυβερνηση να επιληφθει επι του θεματος. Θα τα αλλαξει ολα. ΑΠλα θα ειναι αδικια για τα παιδια που δινουν τωρα πανελληνιες


Το πρόβλημα των αποφοίτων είναι ότι δεν έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με ποιους? Και πως επηρεάζεται από την πανεπιστημοποίηση του ΤΕΙ? Επίσης, το πανεπιστήμιο εφαρμοσμένων επιστημών πως λύνει το πρόβλημα? Τέλος, τα παιδιά που μπήκαν στο ΠΑΔΑ πχ δε μπορούν και αυτά να προσφύγουν νομικά αν ξαφνικά ενώ είχαν μπει σε πανεπιστημιο τελικα η κυβέρνηση το κάνει πανεπιστήμιο εφαρμοσμενων επιστημών?
Σόρυ για τις πολλές απορίες αλλά παρακολουθώ καιρό το θέμα αλλά δεν έχω καταλάβει αρκετά τι συμβαίνει και βλέπω πως εσύ ξέρεις:P :P
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα των αποφοίτων είναι ότι δεν έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με ποιους? Και πως επηρεάζεται από την πανεπιστημοποίηση του ΤΕΙ? Επίσης, το πανεπιστήμιο εφαρμοσμένων επιστημών πως λύνει το πρόβλημα? Τέλος, τα παιδιά που μπήκαν στο ΠΑΔΑ πχ δε μπορούν και αυτά να προσφύγουν νομικά αν ξαφνικά ενώ είχαν μπει σε πανεπιστημιο τελικα η κυβέρνηση το κάνει πανεπιστήμιο εφαρμοσμενων επιστημών?
Σόρυ για τις πολλές απορίες αλλά παρακολουθώ καιρό το θέμα αλλά δεν έχω καταλάβει αρκετά τι συμβαίνει και βλέπω πως εσύ ξέρεις:P :P


Αρχικά δεν έχει διευκρινιστεί τι θα γινει με τα Ε.Δ. Ολη η φασαρια παντως γινεται γι αυτο το πραγμα. Υποτιθεται τωρα που η σχολη μου πχ εγινε ΠΕ πρεπει να εχω τα ιδια Ε.Δ με τον λογιστη ΠΕ. Αλλά αυτο ακομα δεν το εχουν δωσει σαν εννοια τι θα συμβει.

Το πανεπιστημιο εφαρμοσμενων επιστημων, δινει λυση στο θεμα του ΤΕΙ, και ξεχωριζει σχολες για το ποιες ειναι ρευνητικες και ποιες εφαρμοσμενες. Στην ουσια λυνει το κακο brand name που εβγαλαν τα ΤΕΙ αδοξα ενω δεν ισχυει κατι τετοιο.

Στην αλλη σου απορια δεν ξερω τι μπορει να συμβει. Ειναι ικανοι να τους βαλουν να δηλωσουν καινουριο μηχανογραφικο.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Δε θεωρώ την ιατρική ουτε τα παραϊατρικά δύσκολες σχολές οι πληροφορίκες και οι μηχανικοί ειναι πιο δύσκολες .
Για Ελλάδα δε θεωρώ ότι άλλες σχολές έχουν προοπτικές τώρα ποια.... οι ανωτατοποίηση των ΤΕΙ αποτελείωσε τα πολυτεχνεία αυτή είναι η γνώμη
Μου παιδιά .

Πληροφορική και παραμφερείς σχολές (π.χ Στατιστική, ΗΜΜΥ) έχουν πολύ καλή αποκατάσταση. Ναι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις μισθό ενάμισι χιλιάρικο αλλά παραμένουν από τις λίγες σχολές που είναι φερέγγυες στον τομέα της αποκατάστασης.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων(Μεσολόγγι) ξέρει κανείς πως μετονομάστηκε;;


Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (Πάτρα) (Κωδικός Αριθμός τμήματος 1282) του Πανεπιστημίου Πατρών.
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βγαίνουν τώρα όλοι οι πικραμένοι να πείσουν κόσμο ότι τα ΤΕΙ (με βάσεις που τείνουν στο -άπειρο) είναι ισάξια των πανεπιστημίων.

Δηλαδή τόσο καιρό οι διπλωματούχοι των ΤΕΙ ήταν ισότιμοι με έναν φοιτητή του ΕΜΠ που μπαίνει στο 5ο έτος? Πότε γελάμε?
 

charistale

Νεοφερμένος

Η charistale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αξίζει να κάτσει κάποιος 1μιση χρόνο παραπάνω στην σχολή ώστε να αποκτήσει πτυχίο πανεπιστημίου (παρακολουθώντας τα έξτρα μαθήματα που απαιτούνται)?
Είμαι στο 4ο έτος του ΤΕΙ φυσικοθεραπείας και μόλις τελειώσω με την πρακτική και την πτυχιακή μου, θα πρέπει να αποφασίσω αν θα πάρω το πτυχίο ΤΕΙ ή αν θα μείνω 1μιση χρόνο επιπλέον στην σχολή ώστε να πάρω πτυχίο πανεπιστημίου. Δεν μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω. Προσωπικά θα προτιμούσα να αξιοποιήσω τον 1μιση χρόνο κάνοντας ένα μεταπτυχιακό αλλά δεν ξέρω αν μελλοντικά οι απόφοιτοι ΤΕΙ φυσικοθεραπείας θα έχουν λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα από τους απόφοιτους πανεπιστημίου. Προς το παρόν, απ' ότι ξέρω, η μόνη διαφορά είναι στον μισθό του δημοσίου.
Επίσης γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια απόφαση για το πως μπορούν οι απόφοιτοι ΤΕΙ να αναβαθμίσουν το πτυχίο τους? Έχω ακούσει κάτι για κατατακτήριες αλλά μου φαίνεται πολύ άδικο να πρέπει να παρακολουθήσεις 4 χρόνια μαθημάτων τα οποία έχεις ήδη περάσει μόνο κ μόνο για ένα θεωρητικά "καλύτερο" πτυχίο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αξίζει να κάτσει κάποιος 1μιση χρόνο παραπάνω στην σχολή ώστε να αποκτήσει πτυχίο πανεπιστημίου (παρακολουθώντας τα έξτρα μαθήματα που απαιτούνται)?
Είμαι στο 4ο έτος του ΤΕΙ φυσικοθεραπείας και μόλις τελειώσω με την πρακτική και την πτυχιακή μου, θα πρέπει να αποφασίσω αν θα πάρω το πτυχίο ΤΕΙ ή αν θα μείνω 1μιση χρόνο επιπλέον στην σχολή ώστε να πάρω πτυχίο πανεπιστημίου. Δεν μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω. Προσωπικά θα προτιμούσα να αξιοποιήσω τον 1μιση χρόνο κάνοντας ένα μεταπτυχιακό αλλά δεν ξέρω αν μελλοντικά οι απόφοιτοι ΤΕΙ φυσικοθεραπείας θα έχουν λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα από τους απόφοιτους πανεπιστημίου. Προς το παρόν, απ' ότι ξέρω, η μόνη διαφορά είναι στον μισθό του δημοσίου.
Επίσης γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια απόφαση για το πως μπορούν οι απόφοιτοι ΤΕΙ να αναβαθμίσουν το πτυχίο τους? Έχω ακούσει κάτι για κατατακτήριες αλλά μου φαίνεται πολύ άδικο να πρέπει να παρακολουθήσεις 4 χρόνια μαθημάτων τα οποία έχεις ήδη περάσει μόνο κ μόνο για ένα θεωρητικά "καλύτερο" πτυχίο.

Το εαν αξίζει εξαρτάται αποκλειστικά απο το κατα πόσο έχεις την όρεξη . Επίσης και απο τι παραπάνω έχεις να κερδίσεις. Δεν νομίζω να έχεις λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα πάντως, αφού η πανεπιστημιοποίηση υποτίθεται οτι έγινε με γνώμονα οτι προσθέτει περισσότερο κύρος στο πτυχίο(ότι και εαν σημαίνει τώρα αυτό :whatever:). Ακόμα και εαν υπάρχει κάποια διαφορά στις απολαβές είναι πιθανό να μπορείς μέσω ενός μεταπτυχιακού να την καλύψεις .Θα πρέπει να το ψάξεις ίσως αυτό .

Για εμένα προσωπικά θα ήταν καλύτερο να τσιμπήσεις το πανεπιστημιακό πτυχίο , και ο λόγος είναι απλούστατα γιατί άλλο να μην υπάρχει πλέον η σχολή σου ,ενώ είσαι ήδη 20-30 χρόνια στην δουλειά, και άλλο να γίνεται αυτό μόλις τελειώνεις με 0 εμπειρία .
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eγώ θα σου μιλήσω ως απόφοιτος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ΤΕΙ. Εξαρχής η διαφορά μισθού ΤΕ με ΠΕ στο Δημόσιο είναι 45 ευρώ και μέχρι τα τελευταία χρόνια προυπηρεσίας σε αυτό φτάνει τα 110 ευρώ. Τελειώνει εδώ η ιστορία με το μισθολόγιο. Από εκει και πέρα εγώ ως απόφοιτος ΤΕΙ όταν τελειώνω τη σχολή που αποφοίτησα παίρνω τη άδεια Β κατηγορίας και εφόσον έχω 3 χρόνια προυπηρεσίας στο επάγγελμα του Λογιστή παίρνω και την Α κατηγορια ( την έχω πάρει ήδη, και έχω πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα). Ο Απόφοιτος πανεπιστημίου Λογιστικής και χρηματοοικονομικής παίρνει κατευθείαν με το που βγει από τη σχολή την άδεια Α κατηγορίας. Επειδή έχω ρωτήσει το θέμα σε δικηγόρο το θέμα θα πάει στα δικαστήρια με τη συνθήκη της Μπολόνια να είναι ένα κριτήριο, αλλά δεν ασχολούμαι. Κάνω μάστερ στο μανατζμεντ και θα ασχοληθώ με αυτό μέσω του τουρισμού. Το επάγγελμα του λογιστή θα το κρατήσω για τα γεράματα για να έχω ένα πιάτο φαγητό. Ελληνικές χαζομάρες που όταν πας στο Εξωτερικό είτε με το πτυχιο πανεπιστημίου είτε με το πτυχίο ΤΕΙ έχεις τα ίδια δικαιώματα, είναι επίπεδο 6 bachelor ισότιμα και αντίστοιχα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Με Υπουργική Απόφαση αποκλείστηκαν οι Μηχανικοί ΤΕ από τις θέσεις προϊσταμένων στις πολεοδομίες. Ξεσηκώθηκαν οι ΤΕ και φωνάζουν. Τι διαφορά έχουν οι ΤΕ με τους ΠΕ; Δεν ξέρω και δεν με αφορά.

Εάν είσαι απόφοιτος ΤΕ θα έχεις χειρότερη αντιμετώπιση και θα διεκδικείς πράγματα που οι ΠΕ θεωρούν αυτονόητα. Επίσης θα αποκλείεσαι από αρκετά πράγματα. Καλώς, κακώς, έτσι είναι και εάν δεν γίνει κάτι συνταρακτικό, έτσι θα συνεχίσει να είναι. Ο επιπλέον χρόνος για το πτυχίο ΠΕ είναι μια επένδυση. Δίνεις ένα χρόνο από τη ζωή σου τώρα και αρχίζεις να απολαμβάνεις τα ωφέλη αυτής στο μέλλον.

ΜΗΝ πέφτετε στην παγίδα των Μεταπτυχιακών. Τα Μεταπτυχιακά, καλά και άγια, για εξειδίκευση, μόρια και επιδόματα στο Δημόσιο. ΔΕΝ δίνουν ούτε μισό επαγγελματικό δικαίωμα. ΜΗΝ μπαίνετε στη λογική ΤΕ+Μεταπτυχιακό, είναι φούσκα και θα σας σκάσει στα μούτρα. Αξιολογείστε το ΤΕ<>ΠΕ αρχικά και δείτε τα του Μεταπτυχιακού ΜΕΤΑ.

Προσωπική μου άποψη ως γενικός κανόνας: Κάνε το πτυχίο ΠΕ. Ισχύει για όλους; ΟΧΙ. Ισχύει για τους περισσότερους; ΝΑΙ. Από εκεί και πέρα ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Bλέπω το κόμπλεξ . με τους απόφοιτους ΤΕ δεν έχει τελειωμό. Συνεχίζεται ακάθεκτο με γοργούς ρυθμούς. Πολλές φορές, δεν παίρνω στα σοβαρά αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα αγαπητέ DumeNuke. Ξέρω κόσμο, που είναι στο Δημόσιο με πτυχία ΤΕ και ΠΕ. Τώρα για τη θέση του προισταμένου δεν θέλω να επεκταθώ, καθώς στην Ελλάδα βρίσκεσαι και το γλύψιμο, η ρουφιανιά κλπ είναι τα πρωτεύοντα που παίζουν ρόλο. Προσωπικά πρόσφατα πήρα υποτροφία από μεγάλο-εταιρεία στην Ελλάδα ως απόφοιτος ΤΕ για το μεταπτυχιακό μου. Και αν το μεταπτυχιακό που λες είναι τόσο φούσκα, δεν θα με περίμενε δουλειά μετά από αυτό στην εταιρεία που πήρα την υποτροφία στο λογιστήριο, αν και ήδη εργάζομαι σε λογιστήριο άλλης εταιρείας. Οπότε το καλύτερο που θα κάνουμε είναι να προσαρμοστούμε ότι ζούμε στον 21ο αιώνα, γιατί η συνθήκη της Μπολόνια καραδοκεί και μπορεί να πέσει ουρανοκατέβατο και απότομα.

Για πες μου ομως αντε να σου κανω τη χαρη και να χαιρετισω θερμα γι αυτο που λες, γιατι στο Εξωτερικο ενας αποφοιτος ΤΕ με εναν αποφοιτο ΠΕ δεν αντιμετωπιζεται οπως εσυ τον αντιμετωπιζεις εδω στη χωρα; Γιατί με τη συνθήκη της μπολόνια τρέχετε όλοι να κρυφτείτε όταν την ακούτε και κοκκινίζετε; Εγώ βλέπω ότι όλη η φασαρία στα ΤΕ και ΠΕ γίνεται για το ΤΕΕ και τους μηχανικούς. Εμείς στο οικονομικο επιμελητηριο, ή οι φυσιοθεραπευτες, νοσηλευτες δεν εχουμε το παραμικρό πρόβλημα
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τεχνικο Επιμελητήριο Ελλάδας η αφρόκρεμα της ελληνικής μαφίας...
Πρίν βάλεις το χέρι σου στην φωτιά έλεγξε τι σε συμφέρει γιατί π.χ για να εγγραφεί στο ΟΕΕ ένας ΤΕ θέλει ενα μεταπτυχιακό μόνο.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σπουδαίο πράγμα να γραφτείς στο ΟΕΕ. Τόσο σπουδαίο σε αυτή τη χώρα που δεν παράγει, που δεν υπάρχει σάλιο και ζούμε με δανεικά από την Ε.Ε και η Ανεργια ειναι στο 25%
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H γάγγραινα της χώρας είναι δυο πράγματα: οι επιτροπές και η επανάπαυση.

Ι.Καποδίστριας
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είναι απορίας άξιο την λατρεία που δείχνουν οι Ελληνέζοι για επιτροπές, επιμελητήρια, ξεκωλήρια, κλπ εδώ και 2 αιώνες. Με λίγη ιστορία βλέπει κανείς ποιος κυβερνάει από εποχής Καρυωτάκη. Το ΤΕΕ για ποιο πράγμα ακριβώς στηρίζει την Ελληνική οικονομία και με ποιον τρόπο; Μπορεί κάποιος να απαντήσει;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πολλές φορές, δεν παίρνω στα σοβαρά αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα αγαπητέ DumeNuke.
Δικαίωμά σου. Δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να φύγουν εξωτερικό. Και μπορεί να μην σου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο φαίρονται οι ΠΕ στους ΤΕ, από τη στιγμή που αποδέχεσαι και εσύ ότι κάτι αποτελεί καθημερινότητα, μην στρέφεσαι εναντίον μου με "αγαπητέ" και "κύριε".

Ξέρω κόσμο, που είναι στο Δημόσιο με πτυχία ΤΕ και ΠΕ. Τώρα για τη θέση του προισταμένου δεν θέλω να επεκταθώ, καθώς στην Ελλάδα βρίσκεσαι και το γλύψιμο, η ρουφιανιά κλπ είναι τα πρωτεύοντα που παίζουν ρόλο.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ Τ.Ε.Ι. ΑΘΗΝΑΣ & Α.Ε.Ι. ΠΕΙΡΑΙΑ Τ.Τ.
Μαζεύει χρήματα και κινεί νομικές διαδικασίες για να αναγνωρίσει τα πτυχία των πρώην ΤΕΙ ως ισότιμα και αντίστοιχα του ΠΑΔΑ και, κατ' επέκταση, να μετατρέψει τους ΤΕ σε ΠΕ. Αριθμεί περίπου 3.000 μέλη.
Καταγγελία του Συλλόγου Διπλωματούχων (ΠΕ) Τοπογράφων για ανάθεση μελέτης από δήμο σε Πτυχιούχο (ΤΕ) Τοπογράφο.
Δεν βρίσκω το άρθρο με τη διάταξη που πετάει έξω τους ΤΕ από τις θέσεις προϊσταμένων. Θες πραγματικά να συνεχίσω; Μέχρι στιγμής σου λέω γεγονότα. Θες μια άποψη; Είναι άποψή μου ότι είναι ΒΛΑΚΩΔΕΣ να σου λένε ότι ο ΤΕ περνάει πιο δύσκολη ζωή από τον ΠΕ και εσύ να μιλάς για κομπλεξισμό.

Για πες μου ομως αντε να σου κανω τη χαρη και να χαιρετισω θερμα γι αυτο που λες, γιατι στο Εξωτερικο ενας αποφοιτος ΤΕ με εναν αποφοιτο ΠΕ δεν αντιμετωπιζεται οπως εσυ τον αντιμετωπιζεις εδω στη χωρα; Γιατί με τη συνθήκη της μπολόνια τρέχετε όλοι να κρυφτείτε όταν την ακούτε και κοκκινίζετε; Εγώ βλέπω ότι όλη η φασαρία στα ΤΕ και ΠΕ γίνεται για το ΤΕΕ και τους μηχανικούς. Εμείς στο οικονομικο επιμελητηριο, ή οι φυσιοθεραπευτες, νοσηλευτες δεν εχουμε το παραμικρό πρόβλημα
Οι μηχανικοί ΤΕ γράφονται στο ΤΕΕ. Χρησιμοποιούν την πλατφόρμα του ΤΕΕ και κάνουν ενεργειακά πιστοποιητικά, αυθαίρετα, κτλπ. Έχουν αρκετούς περιορισμούς στο τι είδους μελέτες μπορούν να εκπονήσουν. Με φίλο Οικονομολόγο ΠΕ που το συζήτησα, αυτό που κατάλαβα είναι ότι αντίστοιχοι περιορισμοί ισχύουν και στο δικό του αντικείμενο.

Και για να κλείσει αυτό το θέμα. Το παιδί παραπάνω ρωτάει εάν αξίζει να κάτσει ένα χρόνο να κάνει το πτυχίο του ΠΕ. Θεωρείς ότι πρέπει να πάρει το ΤΕ και να φύγει; Αντί να μου γράφεις θεωρίες και προσωπικές επιτυχίες, πες του υπεύθυνα "Παλικάρι μου, πάρε το πτυχίο του ΤΕ γιατί 1/2/3 λόγοι υπάρχουν και δεν αξίζει να ασχοληθείς περισσότερο". Τα άλλα είναι συζήτηση επιπέδου καφενέ, απλά για να περνάει η ώρα.

Εγώ του απάντησα να κάτσει να διαβάσει, για να πάρει το ΠΕ, και ότι αυτό θα το βρει μπροστά του. Εάν διαφωνείς σε κάτι, διαφώνησε σε αυτό, σε παρακαλώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top