Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Κάνω και επαναληψη. Το θέμα είναι ότι είναι απιθανο πλέον να μπω ιατρική
 

Νεφέλη2

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας. Πέρσι έδωσα πανελλήνιες για ιατρική κ έγραψα 17.900 κ πέρασα βιολογικο Κρήτης. Φέτος ξαναδίνω έχει μείνει η βιολογία αλλά δεν με βλέπω να ξεπερνάω τον περσινό βαθμό (άντε στην καλύτερη όλων να φτάσω 18.000 το παρά πολύ) άρα πάλι δεν περνάω ιατρική. Δεν ξέρω ίσως η βιολογία σαν σχολή να μου αρέσει και να θέλω να ασχοληθώ με έρευνα, αλλά αισθάνομαι ένα παράπονο που δεν θα περάσω ιατρική γιατι θεωρώ ότι αυτό θέλω. Για εξωτερικό δύσκολο (ίσως βέβαια όχι απιθανο για καμία Μπρατισλάβα ). Για 3η φορα το σκεφτόμουν αλλά αντιστοιχα μπορεί να μας βάλουν πάλι υπερβολικά δύσκολα και επίσης οι θέσεις για εμας του παλιού συστήματος θα είναι πολύ περιορισμένες. Σκεφτόμουν να πάω στο βιολογικο και αν δεν με καλύπτει τελείως όταν ν τελειώσω τη σχολή να κάνω κατατακτηριες και να πάω ιατρική (ναι ξέρω θα τελειώσω γύρω στα 38 από όλα αλλά έτσι κ Αλλιως μεψρι τα 65+ Θα δουλεύω). Τι μου προτείνετε ναι κάνω;
Αν είναι πραγματικά αυτό που αγαπάς δεν έχεις παρά να ξαναδοκιμάσεις! Ε δε νομίζω πια να βάλουν δυσκολότερα! Κάτσε διάβασε , κάλυψε τυχόν κενά και ξαναδώσε!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γεια σας. Πέρσι έδωσα πανελλήνιες για ιατρική κ έγραψα 17.900 κ πέρασα βιολογικο Κρήτης. Φέτος ξαναδίνω έχει μείνει η βιολογία αλλά δεν με βλέπω να ξεπερνάω τον περσινό βαθμό (άντε στην καλύτερη όλων να φτάσω 18.000 το παρά πολύ) άρα πάλι δεν περνάω ιατρική. Δεν ξέρω ίσως η βιολογία σαν σχολή να μου αρέσει και να θέλω να ασχοληθώ με έρευνα, αλλά αισθάνομαι ένα παράπονο που δεν θα περάσω ιατρική γιατι θεωρώ ότι αυτό θέλω. Για εξωτερικό δύσκολο (ίσως βέβαια όχι απιθανο για καμία Μπρατισλάβα ). Για 3η φορα το σκεφτόμουν αλλά αντιστοιχα μπορεί να μας βάλουν πάλι υπερβολικά δύσκολα και επίσης οι θέσεις για εμας του παλιού συστήματος θα είναι πολύ περιορισμένες. Σκεφτόμουν να πάω στο βιολογικο και αν δεν με καλύπτει τελείως όταν ν τελειώσω τη σχολή να κάνω κατατακτηριες και να πάω ιατρική (ναι ξέρω θα τελειώσω γύρω στα 38 από όλα αλλά έτσι κ Αλλιως μεψρι τα 65+ Θα δουλεύω). Τι μου προτείνετε ναι κάνω;

Με τα θεματα που έβαλαν φέτος στην Χημεία δε θεωρώ απίθανο οι ιατρικές να φτάσουν 18300 μόρια μπορεί και λιγότερο.


Στην ιατρική θα πληρώνεσαι με το αγροτικό μόλις πάρεις το πτυχίο σου και με την ειδικότητα αμέσως μετά ακόμα και αν δώσεις κατατατκηριες πιθανό να παίρνεις μεγαλύτερο μισθολογίο από του συμμαθητές του που διάλεξαν αλλες σχολές στα 31. Το δύσκολο είναι ότι σε μεγάλη ηλικία θα πρέπει να μαθαίνεις νέα πράγματα και να δίνεις εξετάσεις (όταν για τους άλλους αυτο θα αποτελεί μακρινή ανάμνηση).

Γνώμη μου είναι αν έχεις δυνατότητα να πας εξωτερικό ιατρική να πας από τώρα. Εγώ επέλεξα να δώσω κατατακτήριες και δε το μετάνιωσα δεν ήμουν αποφασισμένος να πάω ιατρική. Εσύ που από ότι φαίνεται σε βασανίζει το μικρόβιο της ιατρική άρχισε την όσο πιο πριν γίνεται.
 

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και καλά αποτελέσματα σε όσους και όσες έδωσαν φέτος πανελλαδικές.
Εγώ θα δώσω το 2020. Είμαι 34 ετών, μητέρα και έχω ξεκινήσει την προετοιμασία.
Το θέμα είναι η επιλογή των σχολών.
Έχω καταλήξει σε 2 σχολές, ανόμοιες μεταξύ τους αλλά επιλογές διαφόρων παραγόντων.
1η είναι η σχολή δημοτικής εκπαίδευσης του ΑΠΘ. Σχολή που μου άρεσε και πίσω στα μαθητικά χρόνια μου αλλά για διαφόρους
λόγους δε κατάφερα να ακολουθήσω. Επαγγελματική αποκατάσταση με ερωτηματικό, αλλά βέβαια υπάρχουν κι ευκαιρίες καριέρας στον ιδιωτικό τομέα.

2η επιλογή, η σχολή Διεθνών κι Ευρωπαικών σπουδών του Μακεδονίας . Διαλέγω τις σχολές ι λόγου μονίμου κατοικίας.
Εϊναι αγαπημένη σχολή,και σκέφτομαι καριέρα στην Ε.Ε. καθώς και τις εξετάσεις του διπλωματικού σώματος.
Θεωρείται ότι είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση στο διπλωματικό λόγο συγκεκριμένης ηλικίας που θα έχω με την αποφοίτηση μου;

Σαφώς και δεν επιλέγω τις σχολές μόνο για το πτυχίο αλλά με ενδιαφέρει και η αλλαγή καριέρας καθώς έχω μόνο ένα πτυχίο ιεκ και δουλεύω ως γραμματέας. Δε θα μπορούσα να σκεφτώ τον ευατό μου να δουλεύει μια ζωη σε μια θέση που δε μου αρέσει.

3η επιλογή είναι η επανεγγραφή μου στο τει θεσσαλονικής και τμημα τουριστικων επιχειρησεων στο 2ο ετος,που είχα περάσει με τις πανελλαδικές, αποφοίτηση και κατατακτήριες. εάν γινόταν αναβάθμιση με ένα επιπλέον εξαμήνο όπως φημολογείται θα μπορούσα να έχω πτυχίο αει για να μπορέσω να δώσω στην διπλωματική. αλλα είναι όλα στον αέρα ακόμα.

Βρίσκομαι σε μεγάλο σταυροδρόμι, και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και καλά αποτελέσματα σε όσους και όσες έδωσαν φέτος πανελλαδικές.
Εγώ θα δώσω το 2020. Είμαι 34 ετών, μητέρα και έχω ξεκινήσει την προετοιμασία.
Το θέμα είναι η επιλογή των σχολών.
Έχω καταλήξει σε 2 σχολές, ανόμοιες μεταξύ τους αλλά επιλογές διαφόρων παραγόντων.
1η είναι η σχολή δημοτικής εκπαίδευσης του ΑΠΘ. Σχολή που μου άρεσε και πίσω στα μαθητικά χρόνια μου αλλά για διαφόρους
λόγους δε κατάφερα να ακολουθήσω. Επαγγελματική αποκατάσταση με ερωτηματικό, αλλά βέβαια υπάρχουν κι ευκαιρίες καριέρας στον ιδιωτικό τομέα.

2η επιλογή, η σχολή Διεθνών κι Ευρωπαικών σπουδών του Μακεδονίας . Διαλέγω τις σχολές ι λόγου μονίμου κατοικίας.
Εϊναι αγαπημένη σχολή,και σκέφτομαι καριέρα στην Ε.Ε. καθώς και τις εξετάσεις του διπλωματικού σώματος.
Θεωρείται ότι είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση στο διπλωματικό λόγο συγκεκριμένης ηλικίας που θα έχω με την αποφοίτηση μου;

Σαφώς και δεν επιλέγω τις σχολές μόνο για το πτυχίο αλλά με ενδιαφέρει και η αλλαγή καριέρας καθώς έχω μόνο ένα πτυχίο ιεκ και δουλεύω ως γραμματέας. Δε θα μπορούσα να σκεφτώ τον ευατό μου να δουλεύει μια ζωη σε μια θέση που δε μου αρέσει.

3η επιλογή είναι η επανεγγραφή μου στο τει θεσσαλονικής και τμημα τουριστικων επιχειρησεων στο 2ο ετος,που είχα περάσει με τις πανελλαδικές, αποφοίτηση και κατατακτήριες. εάν γινόταν αναβάθμιση με ένα επιπλέον εξαμήνο όπως φημολογείται θα μπορούσα να έχω πτυχίο αει για να μπορέσω να δώσω στην διπλωματική. αλλα είναι όλα στον αέρα ακόμα.

Βρίσκομαι σε μεγάλο σταυροδρόμι, και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας.


Καλησπέρα και χαρά στο κουράγιο σας! Προσωπικά είμαι της λογικής ότι ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα, ότι πρέπει να κυνηγάμε αυτά που θέλουμε και να μην το βάζουμε κάτω.:)
Ωστόσο, στο δικό σας θέμα, η μία μου ένσταση βρίσκεται στο γεγονός ότι πλέον είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση με πτυχίο Δημοτικής Εκπαίδευσης. Ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα, όπου ο ανταγωνισμός είναι πολύ έντονος.
Σχετικά με το διπλωματικό σώμα, μπορείτε να βρείτε όλες τις πληροφορίες εδώ:
https://www.mfa.gr/dinatotites-epaggelmatikis-stadiodromias-sto-ypex/diplomatikos-klados/
Ωστόσο, η αποκατάσταση και εκεί και στα θεσμικά όργανα της Ε.Ε. είναι πάρα πολύ δύσκολη. Θα έχετε να ανταγωνιστείτε παιδιά που εργάζονται γι' αυτό από το Λύκειο ή απ' το πρώτο εξάμηνο των σπουδών τους, που έχουν εξαντλήσει οτιδήποτε προσφέρεται μέσω Erasmus+ σε πρακτικές, σπουδές στο εξωτερικό, ευκαιρίες εθελοντισμού κλπ., παιδιά δίγλωσσα ή πολύγλωσσα, με μεταπτυχιακά και με διδακτορικά (εδώ να σημειώσω πως τα περισσότερα θεσμικά όργανα απαιτούν τουλάχιστον μεταπτυχιακό δίπλωμα σπουδών ενώ άλλοι οργανισμοί ζητάνε διδακτορικό). Απ' αυτή την άποψη, το να δώσετε στο διπλωματικό σώμα μου φαίνεται πιο "ρεαλιστικό" από το να προσπαθήσετε να εργαστείτε στις Βρυξέλλες ή στη Χάγη ή στο Στρασβούργο – αλλά κι εκεί οι πιθανότητες επιτυχίας είναι 1/10, ακόμα και για άτομα πολύ πολύ καλά προετοιμασμένα.
Δεν θέλω να σας ρίξω το ηθικό αλλά η αλήθεια είναι πως τα πράγματα σε αυτούς τους τομείς είναι αρκετά ζόρικα. Φυσικά, αυτό δεν σας εμποδίζει να κάνετε την προσπάθειά σας, με τον τρόπο που εσείς θα επιλέξετε και στον τομέα που θεωρείτε ότι μπορείτε να ανταποκριθείτε καλύτερα, έτσι; Εγώ απλά σας αναφέρω τη γνώμη μου με βάση όσα βλέπω γύρω μου. Σε κάθε περίπτωση, αν σκέφτεστε να ακολουθήσετε σοβαρά την επιλογή νούμερο 2, σας συνιστώ να αρχίσετε άμεσα και μαθήματα γλωσσών. Ζητάνε πολύ πιο υψηλό (πιο εξειδικευμένο, βασικά) επίπεδο από Γ2.
Ελπίζω να μη σας αποθάρρυνα πολύ, προσπάθησα να σας απαντήσω όσο το δυνατόν πιο ρεαλιστικά γιατί όλα τα παραπάνω πιθανότατα θα τα βρείτε μπροστά σας.
Σας εύχομαι καλή επιτυχία!:)
 

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Στα αγγλικά ήδη ολοκλήρωσα με επιτυχία την απόκτηση του Proficiency. Για τα Γαλλικά μόλις ξεκίνησα μαθήματα.
Θα έχει μέσα και η σχολή οπότε θεωρώ πως θα βοηθηθώ αρκετά και μέσα σε αυτήν.
Αντιλαμβάνομαι την δυσκολία της απόφασης μου και ομολογώ ότι ακόμα κάθομαι και τα ζυγίζω
 

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και καλά αποτελέσματα σε όσους και όσες έδωσαν φέτος πανελλαδικές.
Εγώ θα δώσω το 2020. Είμαι 34 ετών, μητέρα και έχω ξεκινήσει την προετοιμασία.
Το θέμα είναι η επιλογή των σχολών.
Έχω καταλήξει σε 2 σχολές, ανόμοιες μεταξύ τους αλλά επιλογές διαφόρων παραγόντων.
1η είναι η σχολή δημοτικής εκπαίδευσης του ΑΠΘ. Σχολή που μου άρεσε και πίσω στα μαθητικά χρόνια μου αλλά για διαφόρους
λόγους δε κατάφερα να ακολουθήσω. Επαγγελματική αποκατάσταση με ερωτηματικό, αλλά βέβαια υπάρχουν κι ευκαιρίες καριέρας στον ιδιωτικό τομέα.

2η επιλογή, η σχολή Διεθνών κι Ευρωπαικών σπουδών του Μακεδονίας . Διαλέγω τις σχολές ι λόγου μονίμου κατοικίας.
Εϊναι αγαπημένη σχολή,και σκέφτομαι καριέρα στην Ε.Ε. καθώς και τις εξετάσεις του διπλωματικού σώματος.
Θεωρείται ότι είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση στο διπλωματικό λόγο συγκεκριμένης ηλικίας που θα έχω με την αποφοίτηση μου;

Σαφώς και δεν επιλέγω τις σχολές μόνο για το πτυχίο αλλά με ενδιαφέρει και η αλλαγή καριέρας καθώς έχω μόνο ένα πτυχίο ιεκ και δουλεύω ως γραμματέας. Δε θα μπορούσα να σκεφτώ τον ευατό μου να δουλεύει μια ζωη σε μια θέση που δε μου αρέσει.

3η επιλογή είναι η επανεγγραφή μου στο τει θεσσαλονικής και τμημα τουριστικων επιχειρησεων στο 2ο ετος,που είχα περάσει με τις πανελλαδικές, αποφοίτηση και κατατακτήριες. εάν γινόταν αναβάθμιση με ένα επιπλέον εξαμήνο όπως φημολογείται θα μπορούσα να έχω πτυχίο αει για να μπορέσω να δώσω στην διπλωματική. αλλα είναι όλα στον αέρα ακόμα.

Βρίσκομαι σε μεγάλο σταυροδρόμι, και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας.


Αρχικά ,μπραβο για το κουραγιο σας!
γνωριζω οτι δε το δινετε σαν επιλογη αλλα δεδομενου οτι δε θελετε να σπουδασετε κατι απο hobby αλλα το βλεπετε σαν αποκατασταση αν φυσικα σας ενδιαφερει σκεφτείτε και το Τμήμα Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής του Παμακ.
Ειναι το μονο που ,αν συνεχισουν ετσι τα πραγματα,θα εχετε δουλεια αμεσα τελειωνοντας.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Μακρυά από τμήματα δημοτικής εκπαίδευσης !
Το πάρτυ προσλήψεων έχει τελειώσει εδώ και πολλά χρόνια ,θα λεγα ότι πλέον είναι χομπυ το να σπουδάζεις δάσκαλος
 

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αρχικά ,μπραβο για το κουραγιο σας!
γνωριζω οτι δε το δινετε σαν επιλογη αλλα δεδομενου οτι δε θελετε να σπουδασετε κατι απο hobby αλλα το βλεπετε σαν αποκατασταση αν φυσικα σας ενδιαφερει σκεφτείτε και το Τμήμα Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής του Παμακ.
Ειναι το μονο που ,αν συνεχισουν ετσι τα πραγματα,θα εχετε δουλεια αμεσα τελειωνοντας.


Που μπορείς να δουλέψεις τελειώνοντας την σχολή;
 

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Οκ ευχαριστώ πολύ
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1η είναι η σχολή δημοτικής εκπαίδευσης του ΑΠΘ. Σχολή που μου άρεσε και πίσω στα μαθητικά χρόνια μου αλλά για διαφόρους
λόγους δε κατάφερα να ακολουθήσω. Επαγγελματική αποκατάσταση με ερωτηματικό, αλλά βέβαια υπάρχουν κι ευκαιρίες καριέρας στον ιδιωτικό τομέα.
2η επιλογή, η σχολή Διεθνών κι Ευρωπαικών σπουδών του Μακεδονίας . Διαλέγω τις σχολές ι λόγου μονίμου κατοικίας.
Εϊναι αγαπημένη σχολή,και σκέφτομαι καριέρα στην Ε.Ε. καθώς και τις εξετάσεις του διπλωματικού σώματος.
Θεωρείται ότι είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση στο διπλωματικό λόγο συγκεκριμένης ηλικίας που θα έχω με την αποφοίτηση μου;
3η επιλογή είναι η επανεγγραφή μου στο τει θεσσαλονικής και τμημα τουριστικων επιχειρησεων στο 2ο ετος,που είχα περάσει με τις πανελλαδικές, αποφοίτηση και κατατακτήριες. εάν γινόταν αναβάθμιση με ένα επιπλέον εξαμήνο όπως φημολογείται θα μπορούσα να έχω πτυχίο αει για να μπορέσω να δώσω στην διπλωματική. αλλα είναι όλα στον αέρα ακόμα.

1η επιλογή: Καλύτερα να προτιμήσετε την ειδική αγωγή (βέβαια εσείς θα αποφασίσετε επειδή στην ειδική αγωγή δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι το ψυχικό σθένος να ανταποκριθούν) είτε ως δασκάλα (κλάδος ΠΕ71-Πτυχίο του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής με κατεύθυνση Δασκάλων της Σχολής Επιστημών του Ανθρώπου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ή του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής, με κατεύθυνση την εκπαίδευση ατόμων με ειδικές ανάγκες, του Πανεπιστημίου Μακεδονίας) είτε ως νηπιαγωγός (κλάδος ΠΕ61-Πτυχίο του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής με κατεύθυνση Νηπιαγωγών της Σχολής Επιστημών του Ανθρώπου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας).
2η επιλογή: ΔΥΣΚΟΛΟ, ΔΥΣΚΟΛΟ, ΔΥΣΚΟΛΟ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ!!! (σας τα εξήγησε η Wrong). Η καριέρα στην ΕΕ και οι εξετάσεις στο διπλωματικό σώμα είναι ο,τι δυσκολότερο μπορείτε να επιλέξετε να κάνετε και όχι λόγω ηλικίας! Απευθύνονται σ΄ αυτούς που έχουν χτίσει εξαιρετικά βιογραφικά, στους άριστους φοιτητές οι οποίοι δεν αρκέστηκαν στα μαθήματα της σχολής τους αλλά έχουν διαβάσει βιβλιοθήκες ολόκληρες ποικίλων θεμάτων και έχουν αποκτήσει εγκυκλοπαιδική μόρφωση, έχουν κάνει στοχευμένα μεταπτυχιακά (συνήθως στο εξωτερικό), μιλούν ξένες γλώσσες σαν τη μητρική τους και έχοντας αυτό το υπόβαθρο, έχουν επιπλέον διαθέσει πάρα πολύ χρόνο στην προετοιμασία τους για να λάβουν μέρος σ΄αυτές τις εξετάσεις.
3η επιλογή: Αν δεν θέλετε να ασκήσετε το επάγγελμα (παρόλο που πιστεύω ότι τα τουριστικά είναι ένας κλάδος που δίνει ακόμα δουλειά) και το χρησιμοποιήσετε απλά και μόνο για να δώσετε κατατακτήριες σε κάποια άλλη σχολή, δεν νομίζω ότι αξίζει να χάσετε τόσα χρόνια αφού ο στόχος σας είναι άλλος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε μια σχολή που με ενδιαφέρει αλλα δεν ξερω πολλα για αυτην άρα ίσως κάποιος σχετικός με το αντικείμενο η που σπούδασε/σπουδάζει σε αυτην θα μπορούσε να μου απαντησει.

Είναι η βιολογικών εφαρμογών και τεχνολογιών στα Ιωάννινα και είμαι ανάμεσα σε αυτην και το Βιολογικό Κρήτης(άμα δεν περασω στης Αθήνας που θα τη βαλω πιο πάνω γιατί εδω μενω, κυριως δηλαδη για οικονομικούς λόγους για να μην επιβαρύνω την οικογένεια μου πηγαίνοντας επαρχία).

Και για τα υπόλοιπα βιολογικά άμα ξερει κανεις κάποια χρήσιμη πληροφορία σχετικά με το πιο είναι «καλυτερο» θα την εκτιμούσα. Δε μου αρεσει να χρησιμοποιώ την έκφραση αυτη αλλα εχω ακούσει πχ κάποια αρνητικά για το βιολογικό στη Θεσσαλονίκη σχετικά με τις εγκαταστάσεις, την έλλειψη εργαστηριακών μαθημάτων και κάτι αλλα τετοια που με προβλημάτισαν.

Για το βιολογικό Κρήτης εχω ακούσει τα καλυτερα γιαυτο και σκεφτομαι εκτός από της Αθήνας να βαλω μόνο αυτο.
Ωστόσο αν και το τμήμα των Ιωαννίνων έχει χαμηλότερη βάση εχω να πω πως από πλευράς μαθημάτων μου αρεσει περισσότερο από όλα τα αλλα βιολογικά. Είναι και το όλο πραμα που παιρνεις πτυχιο επιπέδου αντίστοιχο με μαστερ που δεν είμαι 100% τι ακριβως διαφορα θα έχει για μενα αφού ετσι κι αλλιως θα ήθελα να κάνω ένα μεταπτυχιακό για να εξειδικευτω σε κάποιον τομέα αφού τελειωσω το πτυχιο μου.
Απλα δεν ξερω τι διαφορα έχει από τα υπόλοιπα βιολογικά, άμα εχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα κλπ

Γενικα είμαι μπερδεμένη πάνω σε αυτο το θεμα και δεν ξερω και κανέναν βιολόγο να μου λύσει τις απορίες.
Χελπ.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε μια σχολή που με ενδιαφέρει αλλα δεν ξερω πολλα για αυτην άρα ίσως κάποιος σχετικός με το αντικείμενο η που σπούδασε/σπουδάζει σε αυτην θα μπορούσε να μου απαντησει.

Είναι η βιολογικών εφαρμογών και τεχνολογιών στα Ιωάννινα και είμαι ανάμεσα σε αυτην και το Βιολογικό Κρήτης(άμα δεν περασω στης Αθήνας που θα τη βαλω πιο πάνω γιατί εδω μενω, κυριως δηλαδη για οικονομικούς λόγους για να μην επιβαρύνω την οικογένεια μου πηγαίνοντας επαρχία).

Και για τα υπόλοιπα βιολογικά άμα ξερει κανεις κάποια χρήσιμη πληροφορία σχετικά με το πιο είναι «καλυτερο» θα την εκτιμούσα. Δε μου αρεσει να χρησιμοποιώ την έκφραση αυτη αλλα εχω ακούσει πχ κάποια αρνητικά για το βιολογικό στη Θεσσαλονίκη σχετικά με τις εγκαταστάσεις, την έλλειψη εργαστηριακών μαθημάτων και κάτι αλλα τετοια που με προβλημάτισαν.

Για το βιολογικό Κρήτης εχω ακούσει τα καλυτερα γιαυτο και σκεφτομαι εκτός από της Αθήνας να βαλω μόνο αυτο.
Ωστόσο αν και το τμήμα των Ιωαννίνων έχει χαμηλότερη βάση εχω να πω πως από πλευράς μαθημάτων μου αρεσει περισσότερο από όλα τα αλλα βιολογικά. Είναι και το όλο πραμα που παιρνεις πτυχιο επιπέδου αντίστοιχο με μαστερ που δεν είμαι 100% τι ακριβως διαφορα θα έχει για μενα αφού ετσι κι αλλιως θα ήθελα να κάνω ένα μεταπτυχιακό για να εξειδικευτω σε κάποιον τομέα αφού τελειωσω το πτυχιο μου.
Απλα δεν ξερω τι διαφορα έχει από τα υπόλοιπα βιολογικά, άμα εχεις τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα κλπ

Γενικα είμαι μπερδεμένη πάνω σε αυτο το θεμα και δεν ξερω και κανέναν βιολόγο να μου λύσει τις απορίες.
Χελπ.


δικαιουσαι μετεγγραφη? Επειδη κι εγω για βιολογικο ενδιαφερομαι, αλλα και αλλου να περασω εχω αρκετα μορια για μετεγγραφη.Παντως για το τμημα της κρητης (και γενικα για το πανεπιστημιο συνολικα) εχω ακουσει κι εγω πολυ καλα λογια, και αν δεν υπηρχε το οικονομικο μπορει να το εβαζα και ως πρωτη ή δευτερη επιλογη.
Τα επαγγελματικα δικαιωμα του τμηματος που λες τα λεει εδω:

https://www.bat.uoi.gr/studies/graduates/professional-rights

Με μια προχειρη ματια, απ'οτι καταλαβα, δεν εχεις τοσες επιλογες οσες εχεις στο βιολογικο. Στο βιολογικο δηλαδη, υπαρχουν πααρα πολλοι τομεις με τους οποιους μπορεις να ασχοληθεις στη συενχεια, και τους οποιους δεν προσφερει το πτυχιο του παραπανω τμηματος. Αν επιτρεπεται, ποσο υπολογιζεις οτι εβγαλες περιπου?
 

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
δικαιουσαι μετεγγραφη? Επειδη κι εγω για βιολογικο ενδιαφερομαι, αλλα και αλλου να περασω εχω αρκετα μορια για μετεγγραφη.Παντως για το τμημα της κρητης (και γενικα για το πανεπιστημιο συνολικα) εχω ακουσει κι εγω πολυ καλα λογια, και αν δεν υπηρχε το οικονομικο μπορει να το εβαζα και ως πρωτη ή δευτερη επιλογη.
Τα επαγγελματικα δικαιωμα του τμηματος που λες τα λεει εδω:

https://www.bat.uoi.gr/studies/graduates/professional-rights

Με μια προχειρη ματια, απ'οτι καταλαβα, δεν εχεις τοσες επιλογες οσες εχεις στο βιολογικο. Στο βιολογικο δηλαδη, υπαρχουν πααρα πολλοι τομεις με τους οποιους μπορεις να ασχοληθεις στη συενχεια, και τους οποιους δεν προσφερει το πτυχιο του παραπανω τμηματος. Αν επιτρεπεται, ποσο υπολογιζεις οτι εβγαλες περιπου?


Δεν νομίζω να δικαιούμαι όχι εχω μόρια μόνο από τα οικονομικά κριτήρια αλλα νομιζω εχω πολυ λίγα.

Ευχαριστω για το λινκ θα το μελετήσω λιγο καλυτερα μήπως βγαλω καμία άκρη... για τα μόρια τωρα δεν είμαι 100% σιγουρη αλλα υπολογίζω κάπου στο 17400-17500 και ελπιζω απλα να πεσουν οι βάσεις αρκετα για να περασω:) νομιζω της Κρήτης περσι είχε κάπου 17600 άρα πιστευω(και ελπιζω) να πέσει φέτος... εσυ πως το βλέπεις πως τα πηγες;
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Δεν νομίζω να δικαιούμαι όχι εχω μόρια μόνο από τα οικονομικά κριτήρια αλλα νομιζω εχω πολυ λίγα.

Ευχαριστω για το λινκ θα το μελετήσω λιγο καλυτερα μήπως βγαλω καμία άκρη... για τα μόρια τωρα δεν είμαι 100% σιγουρη αλλα υπολογίζω κάπου στο 17400-17500 και ελπιζω απλα να πεσουν οι βάσεις αρκετα για να περασω:) νομιζω της Κρήτης περσι είχε κάπου 17600 άρα πιστευω(και ελπιζω) να πέσει φέτος... εσυ πως το βλέπεις πως τα πηγες;


δεν εχω ιδεα, γιατι δεν ξερω ποσο εχω γραψει εκθεση.. μπορει να εχω 12, μπορει 14, και η διαφορα ειναι μεγαλη :laugh: Αλλα πιστευω εστω της κρητης το πιανω.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Αρχικά, η βιολογία είναι μεγάλος κλάδος, άλλο η ανθρώπινη βιολογία άλλο η περιβαλλοντική και ούτω καθεξής. Όσον αφορά την ανθρώπινη, μιας κ μόνο γι' αυτή μπορώ να εκφέρω άποψη, το τμήμα της μοριακής βιολογίας & γενετικής είναι καλή επιλογή.
Σαν απόφοιτος βιολογικού, η πιο συνηθισμένη επιλογή είναι η πορεία στην έρευνα [για αρχή], συνήθως εκτός Ελλάδας. Με βάση αυτό, τις σχολές τις συγκρίνεις με βάση το ερευνητικό τους υπόβαθρο, καθώς στο τέλος αυτό που μετράει περισσότερο είναι που θα κάνεις τη πτυχιακή εργασία και σε τι. To ερευνητικό υπόβαθρο φαίνεται από τις δημοσιεύσεις του πανεπιστημίου, όχι των αριθμών τους αλλά του περιοδικού στο οποίο έχουν δημοσιευτεί. Για παράδειγμα, αν πας στις πρόσφατες δημοσιεύσεις του ΙΤΕ της Κρήτης ( https://www.imbb.forth.gr/index.php/el/news-el/research-news-el ), θα δεις οτι πολλές από αυτές είναι στο Nature και Cell, τα οποία είναι κορυφαία περιοδικά, που σημαίνει ότι υπάρχουν ερευνητικά γρουπ που κάνουν εξαιρετική δουλειά.
Βέβαια, πτυχιακή μπορείς να κάνεις και σε άλλα μέρη, εντός και εκτός Ελλάδας, οπότε η σχολή δε σε περιορίζει σε αυτό. Επίσης για να χωθείς στην έρευνα συνήθως χρειάζεται μεταπτυχιακό.
Με βάση τα δύο τελευταία, δε θεωρώ οτι υπάρχουν σημαντικά πλεονεκτήματα μεταξύ των βιολογικών σχολών (εγώ τελείωσα ιατρικά εργαστήρια, έκανα μεταπτυχιακό σε ιατρική & μοριακή βιολογία κ τώρα δουλεύω σε ερευντικό γκρουπ). Θα επέλεγα περισσότερο βάση κοινωνικών/οικονομικών κριτηριών. Αυτό που θα σου δώσει σημαντικό πλεονέκτημα είναι να ασχολείσαι με τη σχολή από νωρίς, δλδ βαθμούς, summer schools, εθελοντικά σε ερευνητικά εργαστήρια κτλ.
 

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Βιολογία και χημεία είναι κυρίως εργαστηριακά επαγγέλματα, οπότε κουβαλάνε τα αρνητικά των εργαστηριακών επαγγελμάτων. Αυτό πρέπει να το σκεφτεί κάποιος καλά πριν τα διαλέξει.

Τώρα για ερευνητική σταδιοδρομία που ανέφερε ο φίλος παραπάνω οι πιθανότητες να επιτύχει κάποιος είναι πολύ περιορισμένες.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Καλησπέρα
Έδωσα πέρυσι πάνελληνιες και πέρασα στο βιολογικό αλλά επειδή το όνειρο μου είναι η ιατρικη ξαναεδωσα φέτος πάνελληνιες. Χωρίς βέβαια να έχουν βγει τα αποτελέσματα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην πιάσω ούτε φέτος την ιατρικη. Το θέμα είναι ότι μέρες δε ξέρω τη σχολή να δηλώσω. Θέλω μια που να είναι όσο το δυνατό πιο κοντά στην ιατρική. Είμαι λοιπόν ανάμεσα σε βιολογικό, φαρμακευτική και οδοντιατρικη. Εσεις ποια θα μου προτείνατε ως την πιο κοντινή στο επάγγελμα του γιατρού; (θέλω επίσης να επισημάνω ότι αν δεν περάσω φέτος θα δοκιμάσω 10%του χρόνου γιατί το θέλω ΠΆΡΑ πολύ αλλά σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω ούτε τότε θέλω τη σχολή που θα επιλέξω φέτος να μην τη μετανιώσω και να μου δώσει τις καλύτερες προοπτικές για να ακολουθήσω ένα επάγγελμα κοντά σ ευατο που πάντα ήθελα.)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Καλησπέρα
Έδωσα πέρυσι πάνελληνιες και πέρασα στο βιολογικό αλλά επειδή το όνειρο μου είναι η ιατρικη ξαναεδωσα φέτος πάνελληνιες. Χωρίς βέβαια να έχουν βγει τα αποτελέσματα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην πιάσω ούτε φέτος την ιατρικη. Το θέμα είναι ότι μέρες δε ξέρω τη σχολή να δηλώσω. Θέλω μια που να είναι όσο το δυνατό πιο κοντά στην ιατρική. Είμαι λοιπόν ανάμεσα σε βιολογικό, φαρμακευτική και οδοντιατρικη. Εσεις ποια θα μου προτείνατε ως την πιο κοντινή στο επάγγελμα του γιατρού; (θέλω επίσης να επισημάνω ότι αν δεν περάσω φέτος θα δοκιμάσω 10%του χρόνου γιατί το θέλω ΠΆΡΑ πολύ αλλά σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω ούτε τότε θέλω τη σχολή που θα επιλέξω φέτος να μην τη μετανιώσω και να μου δώσει τις καλύτερες προοπτικές για να ακολουθήσω ένα επάγγελμα κοντά σ ευατο που πάντα ήθελα.)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Μην σκέφτεσαι το Βιολογικό και την Φαρμακευτική ως υποκατάστατα της Ιατρικής. Η νοσηλευτική actually είναι πολύ πιο σχετική.
Οπότε από τις τρεις επιλογές πιο κοντινή στο επάγγελμα του γιατρού -γιατί, οh well, βγαίνεις γιατρός από εκεί- είναι η Οδοντιατρική.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top