Χημικό Πάτρας

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Παντως η σχολη ειναι πολυ ωραια!
Πολυ καλυτερες καταστασεις απο οτι μου περιγραφανε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Ξέρει κανένας πότε ξεκινάνε τα μαθήματα; γιατι νομίζω δεν υπάρχει σχετική ανακοίνωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

alaninikos

Νεοφερμένος

Ο alaninikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια με λένε Νίκο και πάω Α λυκείου. Σκέφτομαι να πάω θετική του χρόνου γιατί θέλω να γίνω χημικός. Αν περάσω μάλλον θα πάω στο πανεπιστήμιο Πάτρας τμήμα Χημείας. Θέλω να μου πει όποιος ξέρει για το πανεπιστήμιο. Επίσης θα δηλώσω μάλλον να μένω στην εστία αν με πάρουν γι' αυτό θέλω να μου πει όποιος ξέρει και επίσης όποιος έμενε στην εστία του πανεπιστημίου Πάτρας.Τέλος τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει ο χημικός σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matinase

Νεοφερμένος

Η matinase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παιδια καλησπερα..ελπιζω να απαντησει καποιος καποτε παρολο που το θεμα ειναι σχετικα παλιο
Λοιπον,εχω ενα θεμα.Περασα περισυ Πολιτικων Μηχανικων Πατρας αλλα μαλλον θα κανω 10% για Χημικο.Αυτη τη στιγμη δεν ξερω τι ν ρωτησω για το τμημα οποτε οτι πει καποιος π φοιτα εκει θα μ φαινοταν χρησιμο..Κυριως για τα μαθηματα αν ειναι ευκολα,αν οι καθηγητες ειναι προσιτοι κτλ..οτιδηποτε βασικα..κυριως εντυπωσεις απο πρωτοετης με ενδιαφερουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ειναι σχετικα τα ερωτηματα που λες. Παραξενους καθηγητες εχουν ολες οι σχολες. Η δυσκολια παλι ειναι σχετικη, αν και ηδη το πολιτικων ειναι δυσκολο. Το θεμα ειναι και τι σ αρεσει. Χημικος και πολιτικος μηχανικος ειναι τελειως διαφορετικα αντικειμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να σας ρωτήσω τη γνώμη έχετε για το Πανεπιστήμιο Πατρών. Περνάω εκεί χημικό (αν δεν πάω Σαλονικα) και θέλω να ξέρω αν γίνεται καλή δουλειά. Έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλό Πανεπιστήμιο. Ισχύει? Τι ξέρετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αν σου πει κάποιος ότι δεν είναι καλό το Πανεπιστήμιο θα σε πιάσει κατάθλιψη; :whistle: Ξεκολλάτε από πληροφορίες που δεν έχουν κάποιο νόημα. Το "καλό" είναι τελείως σχετικό και η ποιότητα ενός Τμήματος δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα των πτυχιούχων που βγάζει. Το αν κάποιος αποφοιτήσει με κάποιες γνώσεις ή όχι, εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο. Επίσης, η επαγγελματική πορεία ουδεμία σχέση με τις θεωρητικούρες των φοιτητικών χρόνων. Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αν σου πει κάποιος ότι δεν είναι καλό το Πανεπιστήμιο θα σε πιάσει κατάθλιψη; :whistle: Ξεκολλάτε από πληροφορίες που δεν έχουν κάποιο νόημα. Το "καλό" είναι τελείως σχετικό και η ποιότητα ενός Τμήματος δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα των πτυχιούχων που βγάζει. Το αν κάποιος αποφοιτήσει με κάποιες γνώσεις ή όχι, εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο. Επίσης, η επαγγελματική πορεία ουδεμία σχέση με τις θεωρητικούρες των φοιτητικών χρόνων. Καλή συνέχεια.


Απλά ρώτησα γιατί έχω ακούσει ότι αυτό και της Κρήτης πρωτοπορούν σε έρευνες,κάτι που με ενδιαφέρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι στην έρευνα συμμετέχουν αποκλειστικά μόνο όσοι τελειώνουν το Πανεπιστήμιο Κρήτης; Το αν κάνει το Τμήμα στο Πανεπιστήμιο Κρήτης έρευνα λίγο σε νοιάζει διότι εσύ σε αρχάριο επίπεδο. Καλά καλά δεν ξέρεις αν θα σου αρέσει η Πανεπιστημιακή Χημεία, αν θα περνάς τα μαθήματα το εξάμηνο και εν ολίγοις αν θα φτάσεις στο πτυχίο.

Η ερευνητική πορεία και οι επιπλέον πολύχρονες επιμορφώσεις που θα πρέπει να λάβεις δεν εξαρτώνται τόσο από το Τμήμα όσο από άλλες παραμέτρους π.χ. ερευνητική φήμη του επιβλέποντος καθηγητή, μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές, δυναμική θέματος διπλωματικής μεταπτυχιακής εργασίας (thesis), εργαστηριακές μελέτες σε διδακτορικό επίπεδο,...κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Εδώ είμαι και εγώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γιατι ειναι στο section α λυκειου?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomasks

Νεοφερμένος

Ο thomasks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας.Πιστεύετε πως αξίζει το χημικό σαν σχολή προσφέροντας ευκαιρίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου,έχει πολλά πράγματα να προσφέρει,αν το κυνηγήσεις ανάλογα.Κι εγώ τον ίδιο κλάδο θα ακολουθήσω,και η αλήθεια είναι οτι μπορείς να ασχοληθείς με πολλά πράγματα όπως:
Δημόσιος τομέας: Οι χημικοί ασχολούνται κυρίως με τον ποιοτικό έλεγχο των διαφόρων εισαγόμενων και εξαγόμενων προϊόντων (πρώτες ύλες βιομηχανίας, καύσιμα, τρόφιμα,φάρμακα) και τον περιβαλλοντικό έλεγχο.
Σε διάφορα υπουργεία όπως το Υ.Π.Ε.Κ.Α., το Υπουργείο Γεωργίας, το Υπουργείο Βιομηχανίας,Εμπορίου και σε οργανισμούς που εποπτεύονται απ' αυτά.
Στον τομέα χρονολόγησης, ταυτοποίησης και συντήρησης αρχαιοτήτων και έργων τέχνης
(Υπουργείο Πολιτισμού).
Ως ερευνητές σε Πανεπιστήμια, ερευνητικά κέντρα ή ινστιτούτα.
Στο Γενικό Χημείο του Κράτους (Γ.Χ.Κ).
Σε μονάδες βιολογικού καθαρισμού.
Ιδιωτικός τομέας: Οι χημικοί είναι υπεύθυνοι για την παραγωγή, τον ποιοτικό έλεγχο των
πρώτων υλών και των τελικών προϊόντων, καθώς και στην έρευνα για την παραγωγή και διάθεση
νέων προϊόντων.
Στη χημική βιομηχανία (τροφίμων, ποτών, λιπασμάτων, φυτοφαρμάκων, πλαστικών,
υφάνσιμων υλών, εντομοκτόνων, υλικών συσκευασίας, καλλυντικών.
φαρμάκων, χρωμάτων).
Σε μονάδες διυλιστηρίων και επεξεργασίας πετρελαίου.
Ως οινολόγοι σε οινολογικά εργαστήρια
Σε υδατοκαλλιέργειες και σε ιχθυογεννητικούς σταθμούς.
Σε ιδιωτικά εργαστήρια ως υπεύθυνοι ποιοτικού ελέγχου και ανάπτυξης νέων προϊόντων.
Σε εταιρείες/οργανισμούς που ασχολούνται με το περιβάλλον.
Σε νομικές υπηρεσίες ασχολούμενες με την καταχώρηση και τη διακίνηση πνευματικής
ιδιοκτησίας (δικηγορικά γραφεία, Ο.Β.Ι., γραφεία διακίνησης).
Σε γραφεία μελετών στον ιδιωτικό τομέα.
Σημαντικός αριθμός ασχολείται με εισαγωγές και εξαγωγές και πώληση χημικών προϊόντων,
πρώτων υλών, ειδών χημικής βιομηχανίας και οργάνων χημικών αναλύσεων και ελέγχου.
Ελεύθερα επαγγέλματα: Οι χημικοί μπορούν να ιδρύσουν ιδιωτικά εργαστήρια για αναλύσεις
κάθε τύπου, όπως π.χ. εργαστήρια ελέγχου οίνων και τροφίμων εργαστήρια οινολογικού
ελέγχου, ελέγχου ποιότητας σκευασμάτων που διοχετεύονται στην αγορά κ.λ.π.
Εκπαιδευτικός τομέας: Οι χημικοί μπορούν να εργασθούν ως καθηγητές στη δευτεροβάθμια
εκπαίδευση (Γυμνάσια, Λύκεια) δημόσια ή ιδιωτική και στην τριτοβάθμια εκπαίδευση
(Τεχνολογικά Ιδρύματα, Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα). Απαραίτητη προϋπόθεση για την
ακαδημαϊκή σταδιοδρομία είναι η εκπόνηση διδακτορικής διατριβής και η ύπαρξη σχετικού
ερευνητικού και εκπαιδευτικού έργου. Επιπλέον εργάζονται σε υπηρεσίες εκπαιδευτικού
σχεδιασμού (Υ.ΠΑΙ.Θ., Παιδαγωγικό Ινστιτούτο κ.ά.).
Τομέας υγείας: Οι χημικοί ασχολούνται με χημικές και βιοχημικές αναλύσεις. Σε κρατικά ή
ιδιωτικά κέντρα υγείας, σε εργαστήρια νοσοκομείων και κλινικών.

Αυτά..Κάποιος που έχει τελειώσει το χημικό σίγουρα μπορέσει να σε κατατοπίσει περισσότερο,κι εγώ πρωτοετό είμαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top