Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,245 εγγεγραμμένα μέλη και 2,424,604 μηνύματα σε 75,705 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 296 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι σημαίνουν οι όροι "δημοτικό", "γυμνάσιο" & "λύκειο";

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 4,256 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 20:44, 22-09-11:

Παιδιά, μπορεί να το ρωτάω λίγο αργά αυτό (έχω τελειώσει το σχολείο ), αλλά το έχω απορία.
Τι σημαίνουν λοιπόν οι όροι "δημοτικό", "γυμνάσιο" και "λύκειο";
Δηλαδή από ποιες λέξεις προέρχονται και τι σχέση έχουν με το κάθε σχολικό επίπεδο.

-petros
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,883 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε: στις 20:53, 22-09-11:

Χμ,μηπως το ''δημοτικο'' προερχεται απ τη λεξη δημος=λαος,και ηταν το ''σχολειο του λαου'' τα παλαιοτερα χρονια?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,609 μηνύματα.

H Dalian έγραψε: στις 21:11, 22-09-11:

Χμμμμ..... καλή ερώτηση

Λοιπόν, σύμφωνα με τον Μπαμπινιώτη, "Γυμνάσιο" στην αρχαία Ελλάδα ήταν το γυμναστήριο, ο τόπος όπου γυμνάζονταν οι νέοι, για να αποκτήσουν σωματική ρώμη και αθλητικές ικανότητες. Ήταν ο χώρος όπου διεξάγονταν τα γυμνάσια [δηλ. γυμναστικές ασκήσεις] εξού και ο ενικός γυμνάσιο. Ετυμολογικά συνδέεται με τη λέξη "γυμνός". Με την πάροδο του χρόνου σε αυτά τα γυμναστήρια άρχισαν να προσχωρούν φιλόσοφοι, ρήτορες, καλλιτέχνες, διάφοροι διανοούμενοι, οι οποίοι ανέπτυσσαν εκπαιδευτική/πνευματική δραστηριότητα. Η ανάγκη εκγύμνασης των νέων ανδρών άρχισε να υποχωρεί καθώς μετά τον Πελοποννησιακό Πόλεμο συνήθως μισθοφόροι αναλάμβαναν την προστασία της εδαφικής ακεραιότητας της χώρας και όχι απλοί πολίτες. Έτσι τα γυμνάσια στους μεταγενέστερους χρόνους εξελίσσονται σε εκπαιδευτικά/πολιτιστικά κέντρα. Τα 2 πρώτα γυμνάσια στην Ελλάδα αποτέλεσαν η Πλατωνική Ακαδημία & το Αριστοτελικό Λύκειο. [Ο όρος "Λύκειο" προέρχεται από έναν παραπλήσιο σε ένα γυμνάσιο βορείως του Ολυμπίου Διός ναό του Λυκείου Απόλλωνος, στο οποίο σύχναζε σύμφωνα με το λεξικό ο Σωκράτης.]
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dannaros (daniel)

Φοιτητής

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 943 μηνύματα.

O dannaros ύστερα από άλλα δύο γ@μήσια κάθησε και έγραψε: στις 16:06, 23-09-11:

Το λύκειο δεν προέρχεται από κάτι που σημαίνει φως?
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,609 μηνύματα.

H Dalian έγραψε: στις 21:13, 25-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από dannaros
.. "luce(=φως)"? Δε νομίζω...
Παράθεση

challenger

Φοιτητής

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,499 μηνύματα.

O challenger έγραψε: στις 21:18, 25-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από dannaros
μαλλον λιγο δυσκολο γιατι η λατινικη του ριζα "lyceum" γραφεται με υγκρεκ... ενω το φως "lux" με u
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια