Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν μπορεί κανείς, ας προτείνει καφετέριες που συχνάζουν οι φοιτητές στην Αθήνα.
Εξάρχεια γεμάτο καφετέριες. Μόνο φοιτητές. Και δεν σου βάζουν 5 ευρώ τον καφέ όπως το Μοναστηράκι. Το Μοναστηράκι μακριά, τουλάχιστον τα γνωστά εκεί στο κέντρο.

Δεν πας να φοιτήσεις σε πόλεις εκτός Αθήνας για τη φύση μόνο. Αλλά για να ζήσεις σαν άνθρωπος. Φυσικά είναι προσωπική προτίμηση, αλλά νομίζω η προτίμηση της Αθήνας προέρχεται από αυτούς που ζούσαν στην Αθήνα, ζουν γιατί είναι το κόμφορτ ζόουν τους και έχουν και μια δουλειά, συνήθως και αυτοί που δεν αντέχουν την ηρεμία και κάποια πράγματα που ναι μπορεί να συναντήσεις στην επαρχία, αλλά όχι πάντα. Παράδειγμα ναι στην επαρχία θα συμβεί να βγεις στο δρόμο και να δεις κόσμο που γνωρίζεις στο δρόμο, αλλά δεν σημαίνει ότι όλη η πόλη ασχολείται με σένα. Και προτιμώ να ζω σε μια πόλη που ναι ξέρω τους 5 ανθρώπους δίπλα μου και τους άλλους 5 πιο δίπλα μου, παρά σε μία πόλη αγνώστων.

Δεύτερον, ναι πολλά πράγματα να κάνεις στην Αθήνα έχεις. Αυτά τα πράγματα τα κάνουν και οι χιλιάδες υπόλοιποι όμως. Όπως σε κάθε πόλη μικρή και μεγάλη οι "νέοι" κατεβαίνουν στο κέντρο, έτσι και στην Αθήνα ένα μεγάλο ποσοστό κατεβαίνει στο κέντρο για τις βόλτες του. Για αυτό γίνεται το αδιαχώρητο. Και πάλι λέω αυτό μπορει΄να αρέσει σε κάποιους. Τώρα το άλλο ότι έχω πολλές επιλογές, είναι το χειρότερο ψέμα και συνδέεται με το άνωθεν επιχείρημα. Επειδή τα "σημεία συγκέντρωσης" είναι συγκεκριμένα οι επιλογές είναι συγκεκριμένες και δεν εκτείνονται σε όλη την Αθήνα. Δεν θα πας να πεις στους φίλους σου, δεν πάμε για κανένα καφέ στην Καλλιθέα, γιατί οι άνθρωποι είναι όντα συνήθειας, πρώτον. Καταλήγουν εκεί που πήγαν και τους άρεσε. Δεύτερον, στην Καλλιθέα θα πας και δεν θα υπάρχει άνθρωπος γιατί δεν είναι "σημείο συγκέντρωσης".

Μπορώ να αρχίσω να κατεβάζω μειονεκτήματα της Αθήνας μέχρι αύριο, δεν έχει νόημα. Για μένα η επαρχεία δεν πεθαίνει. Η ΑΘΗΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ, καθώς πνίγεται από τσιμέντο και ανθρώπους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά να σημειώσω εδώ ότι η φύση δεν αρέσει σε όλους! :)


Χα, χα! Δίκιο έχεις! Βέβαια για να εξηγηθώ, προσωπικά απολαμβάνω πολύ τις εκδρομές στη φύση, τον χειμώνα στα χιόνια, το καλοκαίρι στη θάλασσα κτλ. αρκεί να έχω το "σύγχρονο" και πεντακάθαρο κατάλυμά μου για τις υπόλοιπες ώρες, τις ανέσεις μου, τις ταβέρνες μου κτλ. Να παίρνω τις ανάσες μου και να ξαναγυρνάω στο σπιτάκι μου! Το στυλ ζωής "μικρού σπιτιού στο λιβάδι" (εννοείται στη σύγχρονη εκδοχή του) ως μόνιμη διαμονή μόνο ανατριχίλες μου προκαλεί! Τι να κάνουμε;΄Οπως έχει μάθει ο καθένας!΄Οταν έχεις γεννηθεί, μεγαλώσει και συνεχίζεις να ζεις σε μεγαλούπολη, νομίζω πολύ δύσκολα μπορείς να εγκλιματιστείς στη "φύση"!
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Με σοκάρει λίγο που λέτε ότι με 1000€ δεν ζεις στην Αθήνα...Τί κάνετε δηλαδή ρε παιδιά;
Και επίσης, τί λάθος κάνουν όοοοολοι αυτοί που ζουν στην Αθήνα με 500 και 600 ευρώ.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δεύτερον, ναι πολλά πράγματα να κάνεις στην Αθήνα έχεις. Αυτά τα πράγματα τα κάνουν και οι χιλιάδες υπόλοιποι όμως. Όπως σε κάθε πόλη μικρή και μεγάλη οι "νέοι" κατεβαίνουν στο κέντρο, έτσι και στην Αθήνα ένα μεγάλο ποσοστό κατεβαίνει στο κέντρο για τις βόλτες του. Για αυτό γίνεται το αδιαχώρητο. Και πάλι λέω αυτό μπορει΄να αρέσει σε κάποιους. Τώρα το άλλο ότι έχω πολλές επιλογές, είναι το χειρότερο ψέμα και συνδέεται με το άνωθεν επιχείρημα. Επειδή τα "σημεία συγκέντρωσης" είναι συγκεκριμένα οι επιλογές είναι συγκεκριμένες και δεν εκτείνονται σε όλη την Αθήνα. Δεν θα πας να πεις στους φίλους σου, δεν πάμε για κανένα καφέ στην Καλλιθέα, γιατί οι άνθρωποι είναι όντα συνήθειας, πρώτον. Καταλήγουν εκεί που πήγαν και τους άρεσε. Δεύτερον, στην Καλλιθέα θα πας και δεν θα υπάρχει άνθρωπος γιατί δεν είναι "σημείο συγκέντρωσης".

Μπορώ να αρχίσω να κατεβάζω μειονεκτήματα της Αθήνας μέχρι αύριο, δεν έχει νόημα. Για μένα η επαρχεία δεν πεθαίνει. Η ΑΘΗΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ, καθώς πνίγεται από τσιμέντο και ανθρώπους.

Δεν είναι αλήθεια αυτό για τις επιλογές. Τουλάχιστον όχι για όλους. Μεγάλωσα και σπούδασα στην Αθήνα και αν και υπάρχουν πολλά αρνητικά (όπως π.χ. η απόσταση) ξέρω πως προτιμώ τα αρνητικά της Αθήνας από την επαρχία (αν και ίσως να διάλεγα αν μπορούσα μια ελαφρώς μικρότερη πόλη όπως η Θεσσαλονίκη.) Η Αθήνα σου δίνει επιλογές. Το ζήτημα είναι αν εσύ τις αξιοποιείς και πώς. Από μικρή μου αρέσει να δοκιμάζω καινούρια πράγματα μέχρι να βρω τι μου αρέσει. Κάθε χρόνο ξεκίναγα ένα άλλο χόμπι, κάποιο άθλημα συνήθως ή και κάτι πιο καλλιτεχνικό. Η Αθήνα μου έδινε πάαρα πολλές επιλογές στο τι χόμπι να επιλέξω. Στο να βρω τι μου αρέσει να κάνω, ή έστω τι μου αρέσει την εκάστοτε περίοδο. Ακόμα το κάνω. Ακόμα δοκιμαζω κάτι διαφορετικό αν κάποια χρόνια. Χορό (έχει τα πάντα), θέατρο, ξένες γλώσσες (προσφέρει μέχρι και ιαπωνικά/κινέζικα κτλ, έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλούς καλούς καθηγητές, φροντιστήρια...), ομάδες debate....
Έχεις επιλογές και στο φαγητό. Ένα σωρό κουζίνες, ιαπωνική, κινέζικη, ινδική, μεξικάνικη... και είναι κάτι που το βρίσκεις πολύ εύκολα. Ακόμα και στο πού θα βγεις να διασκεδάσεις έχεις επιλογές, από ροκ/μεταλ μπαρ, σε γκευ μπαρ σε λαιβ, ρεμπέτικα, μπουζούκια, κλαμπ, φοιτητικά πάρτυ....
Τώρα όσον αφορά την περιοχή, νομίζω έχει να κάνει με το άτομο και με τις παρέες που κάνεις. Συνήθως οι παρέες που κάνεις στο πανεπιστήμιο είναι από άλλες περιοχές (εκτός αν είναι από επαρχία και νοικιάζουν δίπλα στη σχολή). Δεν είναι δύσκολο αντί να πηγαίνεις συνέχεια κέντρο να πας και μια φορά στο σπίτι ή στην περιοχή του ενός ή του άλλου κτλ. Εγώ πάντως πηγαίνω. Δεν είναι θέμα συνήθειας πιστεύω, είναι πολύ περισσότερο θέμα απόστασης. Το κέντρο βολεύει συνήθως όλους.
Ίσως πολλοί να έχουν συνηθίσει σε κάτι που μπορούσαν να βρουν και την επαρχία και να ανζητούν το ίδιο και στην Αθήνα και η μόνη διαφορά να είναι η ποσότητα στην οποία το συναντάνε. Όμως η Αθήνα προσφέρει και το διαφορετικό, κάτι που δεν θα έβρισκες στην επαρχία. Γι'αυτό και δεν θα μπορούσα να φύγω.
Για μένα η επαρχία πεθαίνει. Οι άνθρωποι της φεύγουν, πάνε στην Αθήνα ή στο εξωτερικό. Φυσικά παίζει ρόλο το αν μιλάμε για πόλη ή χωριό. Οι μικρές φοιτητικές πόλεις επιβιώνουν. Τα χωριά όμως όχι. Η Αθήνα ζει και θα συνεχίζει να ζει. Έχει κάθε φορά περισσότερο κόσμο, που πολλές φορές φέρνει μαζί νέες επιλογές. Κάποιοι πρόσφυγες φέρνουν την δική τους κουζίνα, την δική τους μουσική και πλουτίζουν αυτο το αμάλγαμα που είναι η Αθήνα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι αλήθεια αυτό για τις επιλογές. Τουλάχιστον όχι για όλους. Μεγάλωσα και σπούδασα στην Αθήνα και αν και υπάρχουν πολλά αρνητικά (όπως π.χ. η απόσταση) ξέρω πως προτιμώ τα αρνητικά της Αθήνας από την επαρχία (αν και ίσως να διάλεγα αν μπορούσα μια ελαφρώς μικρότερη πόλη όπως η Θεσσαλονίκη.) Η Αθήνα σου δίνει επιλογές. Το ζήτημα είναι αν εσύ τις αξιοποιείς και πώς. Από μικρή μου αρέσει να δοκιμάζω καινούρια πράγματα μέχρι να βρω τι μου αρέσει. Κάθε χρόνο ξεκίναγα ένα άλλο χόμπι, κάποιο άθλημα συνήθως ή και κάτι πιο καλλιτεχνικό. Η Αθήνα μου έδινε πάαρα πολλές επιλογές στο τι χόμπι να επιλέξω. Στο να βρω τι μου αρέσει να κάνω, ή έστω τι μου αρέσει την εκάστοτε περίοδο. Ακόμα το κάνω. Ακόμα δοκιμαζω κάτι διαφορετικό αν κάποια χρόνια. Χορό (έχει τα πάντα), θέατρο, ξένες γλώσσες (προσφέρει μέχρι και ιαπωνικά/κινέζικα κτλ, έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλούς καλούς καθηγητές, φροντιστήρια...), ομάδες debate....
Έχεις επιλογές και στο φαγητό. Ένα σωρό κουζίνες, ιαπωνική, κινέζικη, ινδική, μεξικάνικη... και είναι κάτι που το βρίσκεις πολύ εύκολα. Ακόμα και στο πού θα βγεις να διασκεδάσεις έχεις επιλογές, από ροκ/μεταλ μπαρ, σε γκευ μπαρ σε λαιβ, ρεμπέτικα, μπουζούκια, κλαμπ, φοιτητικά πάρτυ....
Τώρα όσον αφορά την περιοχή, νομίζω έχει να κάνει με το άτομο και με τις παρέες που κάνεις. Συνήθως οι παρέες που κάνεις στο πανεπιστήμιο είναι από άλλες περιοχές (εκτός αν είναι από επαρχία και νοικιάζουν δίπλα στη σχολή). Δεν είναι δύσκολο αντί να πηγαίνεις συνέχεια κέντρο να πας και μια φορά στο σπίτι ή στην περιοχή του ενός ή του άλλου κτλ. Εγώ πάντως πηγαίνω. Δεν είναι θέμα συνήθειας πιστεύω, είναι πολύ περισσότερο θέμα απόστασης. Το κέντρο βολεύει συνήθως όλους.
Ίσως πολλοί να έχουν συνηθίσει σε κάτι που μπορούσαν να βρουν και την επαρχία και να ανζητούν το ίδιο και στην Αθήνα και η μόνη διαφορά να είναι η ποσότητα στην οποία το συναντάνε. Όμως η Αθήνα προσφέρει και το διαφορετικό, κάτι που δεν θα έβρισκες στην επαρχία. Γι'αυτό και δεν θα μπορούσα να φύγω.
Για μένα η επαρχία πεθαίνει. Οι άνθρωποι της φεύγουν, πάνε στην Αθήνα ή στο εξωτερικό. Φυσικά παίζει ρόλο το αν μιλάμε για πόλη ή χωριό. Οι μικρές φοιτητικές πόλεις επιβιώνουν. Τα χωριά όμως όχι. Η Αθήνα ζει και θα συνεχίζει να ζει. Έχει κάθε φορά περισσότερο κόσμο, που πολλές φορές φέρνει μαζί νέες επιλογές. Κάποιοι πρόσφυγες φέρνουν την δική τους κουζίνα, την δική τους μουσική και πλουτίζουν αυτο το αμάλγαμα που είναι η Αθήνα.


Οι επαρχίες και τα νησιά "πέθαναν". Μόνο μια Κρήτη και κάποια άλλα έμειναν με το τουρισμό. Καλά δεν το συζητώ για νησιά Β.Αιγαίου που ειναι εξαφανισμένα από το χάρτη. Η Ελλάδα πλέον είναι Αθήνα, Θεσσαλονίκη, κρήτη. Αυτά είναι.Δυστυχώς ή ευτυχώς. Η Αθήνα είναι μια Ευρωπαική πόλη. Όποιος έχει ταξιδέψει στο Εξωτερικό θα το έχει καταλάβει. Δυστυχώς μετά το 2010 και τα πρώτα μνημόνια άρχιζε και χάλαγε, Έσφιξε ο κόσμος, οι μισθοί έπεσαν, γέμισε και η Αθήνα ξένους και έγιναν χειρότερα τα πράγματα. Ο κόσμος έγινε πιο μίζερος πιο αποτραβηγμένος. Η φτώχεια επεκτάθηκε

Παρόλα αυτά η ομορφιά της δεν χάνεται/ Αν και σήμερα αν δεν έχεις ένα δικο σου σπίτι στην Αθήνα θα περάσεις δύσκολες στιγμές. Με το airbnb τα ενοίκια έχουν φτάσει στα ύψη, οι λογαριασμοι παραμενουν ιδιοι , τα σουπερμαρκετ, αλλα οι μισθοι εχουν πεσει.

Ενοίκιο : 320-350

Λογαριασμοί ΟΤΕ-ΔΕΗ-ΝΕΡΟ-ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ: 100 ΕΥΡΏ

Ψώνια σουπερμαρκετ: αν εισαι μονος θα θες ενα 150 ευρω

Κάρτα για το μετρό: 30 ευρώ

Είσαι ήδη στα 630 ευρώ. Βάλε και ένα 300αρι για σενα, πρεπει με ενα μισθο 1000 ευρω να καλυπτεσαι
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι αλήθεια αυτό για τις επιλογές. Τουλάχιστον όχι για όλους. Μεγάλωσα και σπούδασα στην Αθήνα και αν και υπάρχουν πολλά αρνητικά (όπως π.χ. η απόσταση) ξέρω πως προτιμώ τα αρνητικά της Αθήνας από την επαρχία (αν και ίσως να διάλεγα αν μπορούσα μια ελαφρώς μικρότερη πόλη όπως η Θεσσαλονίκη.) Η Αθήνα σου δίνει επιλογές. Το ζήτημα είναι αν εσύ τις αξιοποιείς και πώς. Από μικρή μου αρέσει να δοκιμάζω καινούρια πράγματα μέχρι να βρω τι μου αρέσει. Κάθε χρόνο ξεκίναγα ένα άλλο χόμπι, κάποιο άθλημα συνήθως ή και κάτι πιο καλλιτεχνικό. Η Αθήνα μου έδινε πάαρα πολλές επιλογές στο τι χόμπι να επιλέξω. Στο να βρω τι μου αρέσει να κάνω, ή έστω τι μου αρέσει την εκάστοτε περίοδο. Ακόμα το κάνω. Ακόμα δοκιμαζω κάτι διαφορετικό αν κάποια χρόνια. Χορό (έχει τα πάντα), θέατρο, ξένες γλώσσες (προσφέρει μέχρι και ιαπωνικά/κινέζικα κτλ, έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλούς καλούς καθηγητές, φροντιστήρια...), ομάδες debate....
Έχεις επιλογές και στο φαγητό. Ένα σωρό κουζίνες, ιαπωνική, κινέζικη, ινδική, μεξικάνικη... και είναι κάτι που το βρίσκεις πολύ εύκολα. Ακόμα και στο πού θα βγεις να διασκεδάσεις έχεις επιλογές, από ροκ/μεταλ μπαρ, σε γκευ μπαρ σε λαιβ, ρεμπέτικα, μπουζούκια, κλαμπ, φοιτητικά πάρτυ....
Τώρα όσον αφορά την περιοχή, νομίζω έχει να κάνει με το άτομο και με τις παρέες που κάνεις. Συνήθως οι παρέες που κάνεις στο πανεπιστήμιο είναι από άλλες περιοχές (εκτός αν είναι από επαρχία και νοικιάζουν δίπλα στη σχολή). Δεν είναι δύσκολο αντί να πηγαίνεις συνέχεια κέντρο να πας και μια φορά στο σπίτι ή στην περιοχή του ενός ή του άλλου κτλ. Εγώ πάντως πηγαίνω. Δεν είναι θέμα συνήθειας πιστεύω, είναι πολύ περισσότερο θέμα απόστασης. Το κέντρο βολεύει συνήθως όλους.
Ίσως πολλοί να έχουν συνηθίσει σε κάτι που μπορούσαν να βρουν και την επαρχία και να ανζητούν το ίδιο και στην Αθήνα και η μόνη διαφορά να είναι η ποσότητα στην οποία το συναντάνε. Όμως η Αθήνα προσφέρει και το διαφορετικό, κάτι που δεν θα έβρισκες στην επαρχία. Γι'αυτό και δεν θα μπορούσα να φύγω.
Για μένα η επαρχία πεθαίνει. Οι άνθρωποι της φεύγουν, πάνε στην Αθήνα ή στο εξωτερικό. Φυσικά παίζει ρόλο το αν μιλάμε για πόλη ή χωριό. Οι μικρές φοιτητικές πόλεις επιβιώνουν. Τα χωριά όμως όχι. Η Αθήνα ζει και θα συνεχίζει να ζει. Έχει κάθε φορά περισσότερο κόσμο, που πολλές φορές φέρνει μαζί νέες επιλογές. Κάποιοι πρόσφυγες φέρνουν την δική τους κουζίνα, την δική τους μουσική και πλουτίζουν αυτο το αμάλγαμα που είναι η Αθήνα.
Το ακούω αυτό που λες και απαντώ. Αν δεν έμενες φάληρο και ήθελες να πας να κάνεις ιστιοπλοϊα ή κωπηλασία πώς θα το κάνεις; Ναι επιλογές έχεις αλλά δεν είναι δίπλα σου, δεν σημαίενι ότι σχολές τζούντο υπάρχουν δίπλα σε κάθε σταθμό ηλεκτρικού.

Θα μπορούσα να ζήσω χωρίς το φθηνό σούσι του koi.

1:30 ώρα δρόμος να πάω σε σπίτι φίλου μου και "καταδικασμένος" να μείνω μέχρι το πρωί γιατί ηλεκτρικός κλείνει στις 12. Συγγνώμη αλλά θέλω να έχω την επιλογή να φύγω στις 2 ή στις 3 και να γυρίσω στο σπίτι μου να κοιμηθώ στο κρεβατάκι μου.

Να προσθέσω την μικρο εγκληματικότητα που υπάρχει, την κονσέρβα με σαρδέλες που γίνομαι όταν πάω σχολή το πρωί με τον ηλεκτρικό, την σαρδέλα που γίνομαι όταν παίρνω το νυχτερινό λεωφορείο για να γυρίσω στο σπίτι μου, την ιδέα ότι θα καταλήξεις να ζεις σε ένα διαμέρισμα για την υπόλοιπη ζωή σου, να βρεις μια δουλειά στην καλύτερη 650 γιατί υπάρχει μεγάλη ζήτηση. Αυτά είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Τέλος, σήμερα που η Αθήνα ει΄ναι άδεια και την Κυριακή θα αρχίζει να ξαναγεμίζει, σκέψου πόσοι θα νοσταλγούνε το πατρικό τους που πήγανε διακοπές ή το νησί που επισκέφθηκαν καθώς φεύγουνε για να γυρίσουνε στην καθημερινότητα στην Αθήνα. Στην επαρχία ζεις καθημερινά, δεν ζεις 5 μέρες το χρόνο.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Μπορεί ένα άτομο να ζήσει μια αξιοπρεπής ζωή στην Αθήνα με 800 ευρώ μισθό; Ρωτάω για κάποιον που θα παίρνει τόσα λεφτά μόλις τελειώσει τη σχολή και είναι σε δίλημμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,201 μηνύματα.
Μπορεί ένα άτομο να ζήσει μια αξιοπρεπής ζωή στην Αθήνα με 800 ευρώ μισθό; Ρωτάω για κάποιον που θα παίρνει τόσα λεφτά μόλις τελειώσει τη σχολή και είναι σε δίλημμα.


Με 800€ δύσκολα καθώς θα πληρώνεις μόνο υποχρεώσεις.Αν θέλεις να είσαι οκ τότε πρέπει το λιγότερο να παίρνεις 1.000€.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,201 μηνύματα.

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αν έχεις μικρή βοήθεια ίσως και με 800€ να είσαι οκ.

Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή αλλά υπάρχουν και άλλες περιοχές διαθέσιμες οπότε no problem. Απλώς αρέσει η Αθήνα στο άτομο αυτό, το οποίο είναι μια απογοήτευση.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παιδιά, θα με τρελάνετε...;
Θέλετε να μου πείτε ότι όλος ο κόσμος που ζει στην Αθήνα, παίρνει 1000 ευρώ και πάνω;
Ειδικά αν είστε και φοιτητές (αφού μιλάμε για φοιτητική ζωή) είναι πολλά πράγματα που πληρώνετε μισά!
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εμάς τους φοιτητους η αλήθεια είναι δεν μας σώζει το να πληρώνουμε κάποια πράγματα μισά αλλά η λέσχη που βοηθάει πολύ στο φσγητο. Τα μισά είναι μόνο για τα ΚΤΕΛ (για άλλη περιοχή εκτός του τοπου μονιμης κατοικίας μάλιστα είναι 25%) και για τις συγκοινωνίες που για να πω την αλήθεια μου δεν τις πληρώνω καθόλου και μπαίνω παράνομα (Θεσσαλονίκη). Πραγματικά απορώ ποια είναι τα προνομια που έχουμε οι φοιτητές που περίμενα τόσο πολύ από πέρυσι να έχω
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Το ακούω αυτό που λες και απαντώ. Αν δεν έμενες φάληρο και ήθελες να πας να κάνεις ιστιοπλοϊα ή κωπηλασία πώς θα το κάνεις; Ναι επιλογές έχεις αλλά δεν είναι δίπλα σου, δεν σημαίενι ότι σχολές τζούντο υπάρχουν δίπλα σε κάθε σταθμό ηλεκτρικού.

Θα μπορούσα να ζήσω χωρίς το φθηνό σούσι του koi.

1:30 ώρα δρόμος να πάω σε σπίτι φίλου μου και "καταδικασμένος" να μείνω μέχρι το πρωί γιατί ηλεκτρικός κλείνει στις 12. Συγγνώμη αλλά θέλω να έχω την επιλογή να φύγω στις 2 ή στις 3 και να γυρίσω στο σπίτι μου να κοιμηθώ στο κρεβατάκι μου.

Να προσθέσω την μικρο εγκληματικότητα που υπάρχει, την κονσέρβα με σαρδέλες που γίνομαι όταν πάω σχολή το πρωί με τον ηλεκτρικό, την σαρδέλα που γίνομαι όταν παίρνω το νυχτερινό λεωφορείο για να γυρίσω στο σπίτι μου, την ιδέα ότι θα καταλήξεις να ζεις σε ένα διαμέρισμα για την υπόλοιπη ζωή σου, να βρεις μια δουλειά στην καλύτερη 650 γιατί υπάρχει μεγάλη ζήτηση. Αυτά είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Τέλος, σήμερα που η Αθήνα ει΄ναι άδεια και την Κυριακή θα αρχίζει να ξαναγεμίζει, σκέψου πόσοι θα νοσταλγούνε το πατρικό τους που πήγανε διακοπές ή το νησί που επισκέφθηκαν καθώς φεύγουνε για να γυρίσουνε στην καθημερινότητα στην Αθήνα. Στην επαρχία ζεις καθημερινά, δεν ζεις 5 μέρες το χρόνο.


Αυτό με τις αποστάσεις για μένα είναι το μεγαλύτερο αρνητικό της Αθήνας και γι αυτό θα προτιμούσα να μένω ίσως Θεσσαλονίκη. Και τα δύο (Αθήνα/επαρχία) έχουν θετικά και αρνητικά, από κει και πέρα είναι υποκειμενικό το τι προτιμά ο καθένας. Το 650 στην καλύτερη είναι υπερβολή, εξαρτάται από το τι θα κάνεις και τι θέση θα βρεις. Τώρα ως φοιτητές ναι οι μισθοί είναι εκεί ειδικά στις συνηθισμένες δουλειές τύπου σερβιτόρος/ πωλητής/τρια κτλ. Αλλά πάντα ελπίζεις πως αργότερα θα βρεις κάτι πιο σχετικό με το αντικείμενό σου.

Όσον αφορά το κόστος ζωής, πιστεύω πως τα 800 είναι εντάξει. Υπάρχουν τετραμελής οικογένειες που ζουν με 1.500- 2.000 και πιστεύω πως για ένα άτομο τα 800 φτάνουν. Ακόμα κι αν τα μισά πηγαίνουν σε εννοίκια και λογαριασμούς 400 ευρώ φτάνουν νομίζω για να περάσεις τον μήνα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εμάς τους φοιτητους η αλήθεια είναι δεν μας σώζει το να πληρώνουμε κάποια πράγματα μισά αλλά η λέσχη που βοηθάει πολύ στο φσγητο. Τα μισά είναι μόνο για τα ΚΤΕΛ (για άλλη περιοχή εκτός του τοπου μονιμης κατοικίας μάλιστα είναι 25%) και για τις συγκοινωνίες που για να πω την αλήθεια μου δεν τις πληρώνω καθόλου και μπαίνω παράνομα (Θεσσαλονίκη). Πραγματικά απορώ ποια είναι τα προνομια που έχουμε οι φοιτητές που περίμενα τόσο πολύ από πέρυσι να έχω


Έλα, όχι έχει αρκετά! Μισό εισιτήριο σε πλοία, καλύτερα πακέτα για το κινητό ( μπορεί και για το ιντερνετ του σπιτιου, δεν ξέρω), 1+1 εισιτήρια σε σινεμά, 1+1 στα sephora με το cu, 1+1 σε κάποιες καφετέρειες. Έχω χρησιμοποιήσει πιο παλιά κάποια έκπτωση με το πάσο σε γνωστό μαγαζί με τσάντες και αξεσουάρ και το έχω δει σε άλλο γνωστό παπουτσιών και στην intersport. A, και σε ένα μουσείο στην πόλη μου είχα δωρεάν είσοδο οπότε ίσως να ισχύει κάποια έκπτωση και σε άλλα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,201 μηνύματα.
Εμάς τους φοιτητους η αλήθεια είναι δεν μας σώζει το να πληρώνουμε κάποια πράγματα μισά αλλά η λέσχη που βοηθάει πολύ στο φσγητο. Τα μισά είναι μόνο για τα ΚΤΕΛ (για άλλη περιοχή εκτός του τοπου μονιμης κατοικίας μάλιστα είναι 25%) και για τις συγκοινωνίες που για να πω την αλήθεια μου δεν τις πληρώνω καθόλου και μπαίνω παράνομα (Θεσσαλονίκη). Πραγματικά απορώ ποια είναι τα προνομια που έχουμε οι φοιτητές που περίμενα τόσο πολύ από πέρυσι να έχω


Ο λόγος που μπαίνεις παράνομα στα ΜΜΜ είναι;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πληροφοριακά το να μην κόβεις εισιτήριο είναι έγκλημα και τιμωρείται με πρόστιμο ή κράτηση (391ΠΚ).
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,201 μηνύματα.

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Το θέμα είναι γιατί να μην κόβει κάποιος εισιτήριο;

Καλά, στο μέτρο είναι ρίσκο και συνήθως όλοι κόβουν, αλλά αν έχεις πάει σε τραμ ή σε διάφορα μη γνωστά λεωφορεία καταλαβαίνεις τι αδιαφορία υπάρχει από τους αρμόδιους για ελέγχους.

Οπότε αυτά τα 18€ αν τύχει ποτέ να τα πληρώσεις θα σου έχουν σώσει πολλά χρήματα από την μη κοπή εισιτηρίου.

(18€ πληρώνουν οι φοιτητές, οι ανήλικοι και γενικά όσοι δικαιούνται μειωμένο εισιτήριο, και εφόσον το πληρώσουν μέσα σε 10 ημέρες)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top